LandboHWComicc van Veurne. De Voorzitter, H. DESHET. Algcmeene tijdingen. Een koninklijk besluit van den 27 Augusli vei leent een pensioen van 3708 lïatiks, ingang nemende den 1 Juni 1890, aan M. Gustaaf-Eugeen Van Coctsem, rechter bij de rechtbank van k" aanleg te Veurne. M. Sleeckx, voorloopige bestierder, is bepaald bestierder benoemd van de middelbare scholen van Nieuport; en M. Bossaert, voorloopige regent, is be paald tol dit ambt benoemd in dezelfde school. uitzicht aangenomen. Aan talrijke huizen wappert de belgische vlag, andere heb ben hunne vensters veisierd met groen en boomtakken. De soldaten, sedert zaterdag aange komen, zijn verrukt over de ontvangst, welke hun tebeuil gevallen is. In vele huishoudens heelt men in dc laatste dagen bier ingenomen, om de kmdv.-r- dedigers bij hunne aankomst te onthalen. Vele pachters hadden hunne zoons ol knechts uitgezonden om de troepen te gemoel te gaan en de soldaten naar hunne kwartieren te leiden en verder den weg te lootten. De verkenningbrigade le Genl gekan- I lonncerd had maandag morgen die stad I verlaten in de richting van Deynze. De troepen van generaal Brassine zijn I maandag namiddag le Gent aangekomen. I De soldaten werden ingekwarlierd in I kazernen, in verscheidene scholen en de I hotels en bij talrijke burgers. De krijgs- I almocsenier was gelogeerd bij den. pas- I toor van St. Pieters. Er heerschle builen de Kortrijksche I poort eene buitengewone beweging. In I den namiddag kookten de soldaten, op I verschillende plaatsen op open vuren de I soep. Maandag avond werd door verschillen- I de muziekkorpsen der troepen, op den I Kouter een concert gegeven. Zondag I avond had de muziek van hel 3' lansiers er gespeeld. Een aantal lansiers zijn voorzien van lansen van hel nieuw model, waarvan de Steel bestaal uil een ruw riet; een ander deel hebben lansen mei stalen stelen, die hol zijn; hel overgroot getal lansiers hebb n cchler nog do oude lansen met houten steel. Dinsdag morgen zijn de troepen ver trokken. Hel hoofdpunt vau bel vertrek was de lierberj tie Sterre, Kortrijksche- steenweg. Voor de danszaal den Hert stonden de groole gesloten wagons, waarin het I vleesch lag dal aldaar aan de soldaten uitgedeeld werd, liet was rond 10 ure toon de laatste troepen voorbij de Sterre trokken, op weg naar Deinze en omliggende dorpen. De soldaten, den ransel op den rug, stapten in twee rijen, den steenweg vrij latende. Na de troepen, de regimenten van hel 13*, 14'en 6'linie, met de bat terijen geschut, volgden talrijke foergons, geladen met mondbehoeften, gereedschap, enz. alsmede de ambulancewagons, de wagens der telegraphisten, enz. Er waren twee groole voermanswa- gens, te Gent gehuurd, die vol zalen met soldaten, welke door liet gaan aan de voelen gekwetst zijn. Talrijke mannen en vrouwen volgen de troepen met brood jes, fruit, koko, enz. Er zijn vrouwen die van uil Antwerpen, zelfs van uil Dicsl, de soldaten volgen met groole kannen mei koko. Een piket gendarmen te paard reed achterna de troepen. Uit dat gal spruit water en dal waler «perkt als vier en. dal vier is dichter- kruid en opdaldiclilerkruid lopen verski ns eu rijmskens (als wormen on slokken 1 en die verskens en rijmskens zingen in vol maakt akksotd en al zingen snijden zy lijk de vliemkens. En de dichter die zijn eigen wapen niet meester is snijdt een gat i i zijn eigen hoofd Uil dat gal spruit water, enz. zie boven Wie kont er de vertelling van hel kalf van Mozes Gevecht te Pitthem. Zooals wij reeds deden voorzien, heeft dinsdag morgend le Pitthem ecu spiegel gevecht plaats gehad lusschen de voor wachten der beide aldeelingen. Van af 7 t,-2 ure stonden de verkenners van beide aldeelingen in malkanders I tegenwoordigheid. De j igers die, zoo als men weet, de voorwacht vormen van hel aanvallersleger onder hel bevel van generaal Stieitz poogden zich meester le makelt van de stelling van Pitthem, doch de lansiers de voorwacht van hel vcrdedigingsleger (generaal Brassine) waren er reeds. De jagers zagen van hun I voornemen af en achtervolgd door de lansiers, gingen zij postvatten le Ardoye, op den Bergmolen, waar zij meenden slag te leveren aan den vijand. Volgens de overlevering is het op die berghoogte dal Gesar de Menapiers ver- I slagen heeft. De jagers meenden dat I zonder twijfel ook te doen met de lan- Isieis, doch deze laatste, do vijandelijke I kanous bemerkende, stuken de vervolging I en hielden zich builen hel bereik van hel I geschut. Mee. bepaalde zich eerst bij cenigc I schermutselingen van schadron tot scha- I dron. De lansiers verschansten zich ver- I volgens le Pitthem, waarvan de toegangen I afgezel werden door de karabmiers, die I ten 11 ure 10 m. waren aangekomen uil I Zcveren-bij-Deyiize, van waar zij ten 8 I uiü vertrokken waren. De wakkere kara- I biniers hadden 8 kiloin. per uur afgelegd. De verdedigmgsbiiga.Je, onder bevel I van generaal O'Sullivan, trok zamen aan I den voel ter hoogte van 35 meiers, aan I den zoogezegden Plaatsmolen, ten uoord- I oosten van Pitthem. Door hare artillerie I beschut, bezette zij aldus eene zeer sterke I stelling. I De jagers der aanvallingsbrigade van I generaal Lunden poogden die stelling om I te trekken langs Eeghem, en noorden, I doch zij werden door de arlilicrie uilecn- I gedreven. De meerschen, in de nabijheid I gelegen, vormden daarbij nog eene na- I luurlijke verdediging. Ecu aanval langs den zuidkant van hel I dorp werd algeslagen door de karabiuiers I die aldaar de wacht hielden. Te 1 uur deden de bestuurder der I manoetivcrs, generaal Jolly, en de scheids- I rechters, hel vuur slaken. Zij oordeelden I dal de stelling in hel bezit bleet van de I brigade O'Sullivan, die dus de overwin- I ning behaald heeft. O dichter van den lande 1 Is potverdikke schande Van zulke taal te schrijven Meester Ko zou schecrlijk kijven Moest gij mol zulk devoor naar schole gaan Hij deed u in een hockskcn slaan Mei ezclsoorcn aan Zeg eens hoe hebt gij hel woord aange havend aan cengeilanst Port haven Arriver au port aanhavenen. Is 'l zoo niet Uw gezond verstand moet zeer gehavend uil den slag gekomen zijn, zoo gehavend dat gij plalvisch in den dichter lijken wedding gezien hebt. Mij mishandt het niet; want ik wil geen gesclnlgetuige zijn lusschen u en de ge zonde rede Indien er geen plaats is voor u in de vlaamsche akademie, zal er zeker nog zijn teBrugge Groole militaire maneuvers. Verschillende vreemde oppcr-officiers volgen de krijgsbewegingen, onder ande ren de slaalskolonel T’chitchag, geatta cheerde bij de legatie van Rusland; luitenant-kolonel Lebon, geattacheerde bij de legatie van Ft ankrijk; majoor Gdza de Szilvenji, geattacheerde bij de legatie Ooslcnrijk-llongarie; majoor Fukusnima, ueatacheerdc bij de legatie van Japan, le Berlijn; majoor graaf Schmellau en luite nant Von Bacle, geattacheerde bij de legatie van Bumcnie, te Parijs; kapitein Borup, geattacheerde bij de legatie der Vcrecnigde-Staten, te Parijs. Meest allen zijn maandag middag le Thielt aangekomen, waar zij aan de statie ontvangen werden door de gemeenteraad der stad, en waar zij bij de burgers hun nen intrek nemen; De scheidsrechters der manceuvers, de generaals Ayou, Fischer en Le Boulengc. do kolonels Van Ecckltoudl en Potel, luitenant-kolonel Pony en de majoors Gilet, Lambeau en Vent, zijn maandag namiddag ten 1 uur te Pitthem, aange komen. Die oflicicrs genieten de gastvrijheid in hel kasteel van Pitthem, bij M. Joas de Ter Becrst, burgemeester, en in’l kasteel van Eeghem, bij M. Van der Gracht. Zondag, tijdens het festival te Mid- delkerke, is er brand ontstaan in de schuur van den landbouwer Verslraeten. De vlammen, aangehitsl dooreen hevigen wind en gevoed door den voorraad strooi er. hooi, dreigden zich niedo te dcelcn aan het werkhuis van een aannemer cn de stallen van een huurhouder. De bewo ners van hel dorp en cenigc badgasten hebben de eerste reddingswerken inge richt. Hel persooneel van hel hospicie kwam weldra ter plaat* met kleine hand spuiten, en na een uur werk was «He gevaar geweken. De redders hebben aan stonds eene geldinzameling voor den pachter gedaan zij heeft 41 frank opge- bracht; een verken is in den brand om gekomen. - Het is thans Corternaick kermis. Zondag avond ontstond er twist in eene herberg der plaats. In een oogwenk kwamen de messen le voorschijn. De genaamde Paul Verryck heeft een tiental steken bekomen, waaronder een in zijn aim, waardoor bij veel bloed verleren heeft. De doktor heeft de wonden, die niet doodelijk zijn vermaakt, en nu is de gekwetste bedlegerig. De gendarmerie van Thouroul is ter plaats gewwesl en beeft proces-verbaal opgemaakt. De daders zijn tan Handzaemc. De baanwachter gelast met hel toezicht van den spoorweg lusschen Ardoye en Pitthem, heelt er dinsdag morgend hel lijk gevonden van den bar- reelwachter Vaiidcverre. Hel lijk was reeds koud. Men denkt dal de ongeluk kige overreden is geweest door een der I nachtlrcins. I Men scluijft uil Oostende Vrijdag gaf de ofUcicele vrcemdelingen- I lijsl een beloop van 29,070 personen, zonder twijfel zal men hel getal 30,000 nu al reeds bereikt hebben. Op ain.ee gewone jaren komen er binst de maand I september gemiddeld nog 5 lot 10,000 I vreemdelingen. Indien dus hel weder eenigzins verbelcrl, wij zouden dus dit r j «ar gemakkelijk nog lol 40,000 kunnen geraken. Zondag morgend, in de vrofgle, I heeft men te Kortrijk een welgekenden I herbergier aangehouden onder bcschul- I digiug van moord, gepleegd in October I 1883. Verscheidene getuigen werden ins gelijks opgeroepen. Gansclt de stad is er mede bezig. De zaak is deze Zekere V., I van Aalbeke, stond op treuwen en had moeilijkheden om zijn al'schi ilï van milicie I le bekomen. Op Groeinngkcrmis ’s na- I middags was hij door dcu herbergier in 1 kwestie op straal geworpen ten gevolge van cenen twist. V., een jongeling van pas 20 jaar, kon dit niet verkroppen, bij zonderlijk omdol hij in die herberg vati onbekende personen slagen gekiegen had. Rond 11 ure 'savonds, ging hij er opnieuw naartoe en lol nu loe is hel een geheim wal aldaar of nadien geschied is. In alle geval, de jongeling werd 's ande rendaags en dagen lang vruchteloos opge spoord hij bleef onvindbaarVeertien dagen later vond men in de vaart van Bossuyl, dicht bij de Genlpoorl, hel lijk van V..., gehaperd aan dc zijkanten der sluis. Het onderzoek bleef tol nu toe duister. Zekere bekentenissen cn beschul digingen hebben thans widerom parket en poiicic in rep en roer gezel cn dc vraag is ol men nu eindelijk zal tc weet komen of er mis laad ofo.igeluk is. Men meldt u l Bergen, I september: Men mag de werkstaking als volkomen ten einde geloopen aanzien. Heden mor gend waren de 15,000 werkstakers van zaterdag op 2,500 gedaald en morgen zal elkeen aan T werk zijn. De Congo eene strafkolonie. Hel blijkt uil dc verslagen der belgische offi cieren, die verscheidene jaren in Gongo doorbraclilen, dal hel land geenszins zoo ongezond is als zekeie menschen hel zich inbeelden. Sommige streken, en van dc vruchtbaarste, leveren niet hel minste gevaar op voor wie een geregeld gedrag heeft en zich van sterke dranken kan ont houden. De heer Lejeune, minister van justicie, heeft deze verslagen naar de be stuurlijke commissie der gevangenissen gezonden, ten einde het vraagpunt te onderzoeken ol hel niet behooren zou in Zwarte Land eene (dieven kolonie tol stand tc brengen. Engeland cn Frankrijk zijn met derge lijke iurichlingen wonderwel gelukt en hel ware misschien een middel om, zender veel kosten, de Gongo belgisch tc maken, lol groot voordeel van onzen handel cn nijverheid. De veroordeelden voor diefle, landlooperij, gevecht, enz., zouden naar Afrika overgevoerd worden, de getrouwden met vrouw of man en kinderen, indien hel deze laatste behaagl en wal de jongelingen cn jonge meisjes betreft, zij zouden er in den echt treden cn landbouwers-huisgeziunen tol stand brengen. liegen maken. Hel aardrijkskundig congres le Washington heeft 20Ó0 dollars beschikbaar gesteld om proefnemingen le doen tot hel verkrijgen van regen Ardoye, waar de bestuurder der ma neuvers, luitenant-generaal baron .lolly, ziin hoofdkwarlier heeft opgeslagen, is een dorp van ongeveer 6,000 zielen, ge- lecen op 4 mijlen en half ten Zuid-Wcsten van Brugge, lusschen Thielt en Rousse- laere. Het is uitsluitend eene landbouw- gemeente. Tei. «ficgenheid van de aankomst der troepen, beeft het dorp een feestelijk De leden der Landbouw maatschappij van Veurne worden verzocht de voor drachten le willen bijwonen, welke zullen plaats hebben op Zondag 14 en Maandag 15 September 1890, telkens in hel lokaal, Hotel de llhetorika, Houtmarkt. De lessen van den geachlen spreker zullen in de volgende orde gegeven worden Zondag 14, om 10 1/2 ure voormiddag, voorbereiding van hel publiek tol de uit le voeren werkzaamheden; praclische proeven van Melkonderzoek. ld. om 3 ure namiddag, onlrooming van een honderdtal k°' Melk. Bewerkin gen met den alroomer cn de alkoelcrs. Maandag 15, om 8 ure s morgens, kar nen en bolerarbeid. Bewerkingen met den nieuwen Karn cn Bolerkneder. Hel Bestuur doel eenen dringenden en bijzonderen oproep aan al de landbouwers en landbouwsters. die zich op het ver beteren der Melknijverheid toeleggen, deze belangrijke lessen le komen bij wonen. Gezien heden den groolcn invoer van vreemde boter in Belgie, is bel ons aller grootste belang le trachten den Boler- handel, in onze vermaarde Botcrsireek, te verheffen en le vergroof en. De voordrachten zijn kosteloos en toe gankelijk voor een-ieder. Namkks het Bestuuh De Secretaris, L. VAXDEH KERCKHOVE. Dc Veurnaar is in den derden hemel omdat de Voorzitter der liberale maat schappij van Middelkerke de Melomanen eenige woorden van bedanking loege- stuurd Jteeft; alsof men op een festival, uil welvoegelijkheid, alle maatschappijen niet bedankt O die jezuiet De eerste vijandelijkheden. Ziehier cenigc nadere bijzonderheden over de eeisle vijandelijklieden, welke maandag reeds hebben plaats gehad. Eei: verkenningstroep, ouder bevel van de luileliants Deneef ew Uutilleul, van hel 3" lansiers, had zondag nacht, ten 12 ure, Gent verlaten. Maandag morgen, ten 8 ure, was zij reeds te Ardoye, waar zij de ligging der plaatsen verkende. Een peloton, onder bevel van den lui tenant Mignolel, was ten 6 ure gevolgd, en de rest der brigade 3“ eu 4' lansiers 19“ batterij le paard was ten 7 ure en half opge ukl. De vcrkeimiugsdiensl werd gedaan door patroelies van twee lol twaalf man, die behoedzaam de banen en wegen door zochten. Omtrent den middag, op den weg van Thielt naar Ardoye, nabij de statie van Pitthem, had eene botsing plaats lusschen eene palroclie van het 3° lauciers, onder bexel van den onderluitenant Mignolel van den eenen kant; en eene palroclie van liet l’ jagers le paard, deelmakende van de afdeelmg van generaal Streilz, van den anderen kant. De jagers te paard werden door de lansiers achteruit ge slagen. Later in den namiddag werd hei peloton lauciers van den ondcrluilenanl Mignolel nabij de stal ie van Pitthem aangevalle» door twee pelotons jagers. De lansiers hebben den bareel van den spoorweg verdedigd met een hevig geweervuur, dat gansch liet dorp in opschudding bracht. Overmand en op hel punt van zich den terugtocht le doen alsuijden, zijn zij naar Thielt teruggetrokken, in draf achtur- volgd door «Ie jagers. Tijdens hol verblijf der troepen le Lokeren heeft aldaar een aardig geval plaats gehad. Een paard van eenen luitenant der artillerie had een hoefijzer verloren. De officier had het paard loe- verlroud aan zijnen ordonnans om hel stapsgewijs tc leiden. Dc soldaat was met hel dier verloren gcloopcn en was er ten slotte mee aangekomen tc Eecloo. Dc overheid dezer laatste gemeente tclegra- fieerde om dc richting te kennen door de afdceling gevolgd, en bracht den ordon nans terug op den goeden weg. Ondcrtusschcn was de luitenant overal rondgcloopen om zijn paard le zoeken; bij was zelfs tol Dendermonden gegaan, doch al zijne opzoekingen bleven vruch teloos. Eindelijk na 24 uren, deed de ordonnans mei liet paard zijne zegepra- Isndc intrede te Lokeren. Man en paard waren in goeden staal, want de eerste had voor beiden wel gezorgd; zij hadden HO kilometers wegs afgclegd. L. P. C. Voordrachten van M. SCHOONJANS, vai Gent, «ver de Melk- cn Botvrnijvcrhoid.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1890 | | pagina 2