Daarom zullen zij hunne stem geven de in zijn Al^cintzene tijdingen* Indien gij hoest of verdrukt zijt. neemt de Pastillen Walthéry. en in twee dagen zijl gij gencsen. 1 Ir. de doos Laten wij ons de zaken koelbloedig aanschouwen. Leopold II is op eene achternoen onze straten komen doorwan delen. Dal is waar I Met veel fierheid pronkten onze burgervaders ter zijner zijde Maarbel profijt voor stad? Waar is hel gebleven 2 Antwoordt, deur naar Moeten wij nu den kolossalen fiasco doen uilschijnen die de feesten bekroond hebben tijdens do inhuldiging van den tram en vooral tijdens hol officieel bezoek van den heer gouverneur Wel is waar beeft men nog al ferm op hel stad huis gebanketcerd melde ministers! Maar wij leven zeker niel in den lijd waarin zekere konbig van Polenland dacht dat, dewijl hij gedronken en geschonken had, al de Poolen beschonken waren I Wij zijn overtuigd dal onze groote koppen zich ten beste ter dier gelegenheid verheugden verzet hebben. Maar nog eens, wal heb ben de laslenbetalers daarmede gewonen? Waar is bel volk gebleven dal men moest zien toestroomen Was alles niel doodsch koel en kalm Uit eerbied voor de bediening die M. Ruzette bekleedt, zullen wij niet langer aandringen op de vlammende paljas waarmede zekere kunsl- vuurweker hem hier op de groote markt heeft verbeeld Gelukkiglijk voor die Itoogo ambtenaar, is hier alles in klein komileil afgeïoopenwant te vergeefs heelt men lol ’s avonds gewacht om de menschen te zien loeloopen Niemand van de omstreken is opgekomen Maar nog een derde keer, dit alles maakte de zaken niel onzer neringdocners dan getoond hoe men. met hel g, ld van iedereen, politieke betoogingeu ingrriclil I heeft ten voordeele der klerikale dompel s- i partij. Onder voorwi ndsel bet geheugen an eenen inboorling le vercereu, ouder den schijn eeuer vadci landsche feestelijk heid was «icn erin gelukt cenige muziek maatschappijen bij eelt te zamelen; en wélke tapmuzieksjes Maar hebben die ten minste leven en vreugde aan de stad verschuil Iedereen zul moeten bekennen dat, builen de be zoldigde luilers, er geen honderd vreemde menschen in stad waren aangekomen en op zulke onbedachte wijze hadden onze kopp-n de bijzondere treinen doen weg rijden dat, legen den avond, er geenc levende ziel meer in de straten van stad te ontmoeten was. Vraagt eens, bij voor beeld, aan deconcardemanneii van Brugge, boe zij te Veurne ontvangen zijn geweest. Zij spreken er nog schande van Den zelven avond konden zij hunne veront- weerdiging niel vcrkróp'p of en v^ikftar- den opeullijk dat zij nooit hadden kunnen denken aan zoovele onverschilligheid I Spreek, deurnaar, wees voor een ongeil blik opcnheriig hebben de herbergiers niel allen putten in de steen.en geklaagd over hunne verijdelde verwachtingen En als er nog een beeije volk te vinden was, was hel niet in de liberale herber gen O I ja I de klerikalen mogen bollen met hunne feesten lederen keer dal zij er in Veurne oprichten, zijn hel kompleet oudewijfskei kgangan. In plaats van zulke dingen dood te zwijgen, heeft M. de burgemeester er zich over verheerlijkt volgens de deurnaar. Een puut alleen, heeft hij vergelen aan te raken de fuiancieele kant der zaak. Dikwijls, maai- immer vruchteloos, hebben wij daarover ook hel antwoord van den deurnaar gevraagd. Dit is nogtans niet lo verwaarloozen. Als fastcnbelaleis hebben wij hel recht rekening te eiseben van de mannen die ons geld volgens hunne grillen verkwistenMoesten wij aan zekere geruchten geloot hechten, zoo zou men Waarlijk hel geld door hot venster gesmeten hebben Met moeite zal de Veurnsche burger aannemen dal bet eene goede besluurmiddel zij, lioogc subsidieii te verleunen aan vreemde maatschappijen, die zelfs liet hun loege- staande geld in de stad niet vcrtecrcn Onze klerikale meesters hebben zelfs hei recht niet te beweren dal zij de jaar- lijksche kermis op Beweslerpoorl hebben ingericht, want over zes jaren, bad rueds de liberale feeslkommissie op deze wijk vermakelijkheden ingesleld. De tjeeveu die dan aan T bewind gekomen zijn, heb ben de zaak goed gevonden en ze be krachtigd I Niets meer M. de burgemeester hoeft ook dcjubilé- processie ter zijner cere durven inroepen! Weet hij niel dal indien dat jaar dc pro cessie eenigen schijn van luister meer gehad beeft, dit te wijlen is aan de bij zondere inschrijvers van alle gezindheid die dc inrichters door hunne giften hebben medcgeholpen. En daarenboven, tijdens de liberalen, was die plechtigheid begun stigd juist zoo als nu. Zoo dus. nog iels waarvan onze tjeeven zich niel mogen verhooveerdigen. wijzen zult dal gij vrij en onaf bangelijk zijl en uwe vrijheid, uwe waardigheid behouden wilt. Ziende dat do lastertaal hem weinig bijval heeft doen genieten, heeft onze confrater ecu nieuw stelsel ingchuldigd. Niel dal hij opcnheriig aan dc eerste methode geheel en gaasch verzaakt heeft; want, uil zeer goede bron mogen wij verzekeren dal een artikel ejusdem lariiue is te zoggen vol leugens en belcedigin- gen, welk men reeds bezig was te «zeilen», op het laatste oogenblik ingetrokken is geweest op hel aandriiigen van eenen der zwaarste koppen der klerikale partij. En dit nieuw plan, zult jij vragen Hel is heel cenvoudi» en heeft reeds in andere plaatsen goed uitgevallen, wij be doelen dc tweedracht zaaien lusschen de liberalen. Moesten wij den deurnaar volgen, dan ware hel ons nogtans zeer gemak- kclijk op den zelven toon te antwoorden want, met recht, zouden wij hem kunnen den bal wedersluren en namcnllijk nieuws vragen over dc grrrroole intimiteit of te vriendschap welke den heer burgemees ter aan zijne medeleden van den gemeen teraad hecht, vriendschap die op zulke eene blijkende wijze uitgeschenen is in de laatste plechtige prijsuildeeli»g onzer stadsmeisjesschool. Op de vraag waarom M. Andries eene j ze vorig geweigerd had hetgeen dc l'fii» - uaar nog al straf hekelt zouden wij niet mei eene atidare vraag kunnen ant woorden, Ie welen Waarom M. De Grave heeft hij eene kandidatuur aanvaard, hij die sedert drie jaren aan al die hel hooren walde, aankondigde dal hij zich de politiek niel meer ging aantrekken, omdat hij dal niet overeenkomstig vond mei zijne waar digheid als rechter, als magistraal Maar dit alles daar gelaten, mogen wij den l'em /iufir overtuigen dal zijn tweede stelsel niel meer zal gelukken dan zijn eerste. De Veurnsche liberalen zijn en blijven verbonden en trede» hand aan hand ten strijde, lol spijl van wie ’t benijl. liet Staatsblad van zondag kondigt edn koninklijk besluit af, bevelende in al de sleden en gemeenten des lands, den zondag 19 October aanslaande over te gaan tol de vernieuwing van dc helft va» den gemeenteraad, en, in 'l geval, te voorzien in de vervanging van overledene leden. De kandidaten moeten voor dinsdag 1 't October aangeduid zijn. Sedert ongeveer 3 maanden waren zieb te Watou-Abeele (grenzen) twee mannen in broerkcnskleèren komen vestige». en gaven zich uil als broeders der christelijke leering. Na menige voordcclige rondbalingen. waren zij er reeds in gelukt een huis aan te koopen, die zij aan hel stoffeeren waren. De pnlicie had echter achterdenken, en weldra kreeg men de verzekering dal de twee zoogezegde broerkens twee 5e* Maar M. Dc Hacnc heeft willen oogen- verblinden Met aan de kiezers cenige hoogdravende woorden toe te sturen, heelt hij waarschijnlijk verhoopt dat men zijne daden niet ging bespreken. Deze laatste zullen wij hier herinneren want de spreker zeil heeft geheel voorjjichlig verwaarloosd die uil een le leggen. Gij spreekt altijd over de iieringdoe- ners en herbergiers te begunstigen en wat hebt gij ten dien einde in den gemeenteraad gedaan, lieeren uillredende leden Hebt gij misschien reeds uw re glement vergeten over of liever tegen de openbare vermakelijkheden Indien ja, mogen wij u verzekeren dal uwe stadsgcnoolen hel vast in hun ge heugen gehecht houden Wal! als dc kiezing nadert, durft gij met uw hoedje in de band, in eene nede rige houding, de stemmen gaan afsinekcu der herbergiers, die nu reeds door dc nieuwe wel over hel patentrecht zoo zeer benadceligd zijn, hen belovende dat gij alles zult doen om hun voordeelig te zijn; en als gij gekozen wordt, dan stemt gij nieuwe belastingen op de openbare ver makelijkheden Gij draait en krinkelt zelfs den tekst der verordeningen op zulke wijze dat, zoo gij wildet, gij dezelve zoudl kunnen toe passen aan onze bijzondere maatschap pijen ol gilden Tol nu toe, is waar, hebt gij u nog zoo ver niet durven gewagen Waarschijnlijk omdat gij vreest voor de politieke gevolgen Kan men waarlijk oneerlijker le werke gaan Maar de kiezers zullen dit niet toclatcn In uwe woorden zijt gij toegevend, vleiend en valsch Uwe daden laten u in uwe wezcntlijkheid uilschijnen. Gij durft u doen doorgaan als slrevers voor de viijheid Gij zijl niets dan platte en ne derige slaven uwe meesters de langcrokken hebben u als een plicht opgelegd zware belastingen op de dans partijen le heven. Gij hebt hun zeer ootmoedig gehoorzaamd. Wordt gij herkozen, zouden zij u be velen nieuwe maatregelen te stemmen over de ure der sluiting der herbergen. En nog zoudt gij gehoorzamen want eigen w il bezit gij niel De Veurnsche kiezers zullen die punten in acht nemen. Zij zullen niet gedulden dat onze bloeiende gilden le niet gaan; l zij zullen niel toelalcn dal men ons dier- I baar Veurne den juk doe dragen welk I zoo zwam- op zekere buiienpai ochien en papcnnesteii weegt Blijven de Hansscns feesten en T merk waardig festival van de maand augusti, die wij in een vroeger nummer breed voerig besproken hebben. Wij hebben Openbare Feesten. In de redevoering die onze zoo sym pathieke burgemeester in de verga dering van den katholieken bond uitge sproken hoeflf is er nog al veel gerept geweest over openbare feesten. Met een innig gevoelen van eigene vol doening somde hij dc verscliillige ge beurtenissen op, welke tot zekere plich- tigheden hadden aanleiding gegeven onder andere bez»ek van den Koni-ig, komste van den Gouverneur, jaarlijksche kermis op Bewestrrpoort, jubilé processie, maar bijzonderlijk de ongehoorde schoone Hansscns leesten. Wij kunnen verslaan dal Mr de burgc- meester niel beter vraagt dan zijne eigene gedachten door zijne medeburgers le zien mededeelen is hij te vreden en voldaan, dan denkt hij waarschijnlijk dat al de Veurnaars zich met hem te vreden en voldaan moeten verklaren. En iedereen weel, niel waar, dal volgens de bekentenissen van mannen zijner eigene partij, van zijne naaste medewerkers zelve Mr de burgemeester ter gelegen heid der ollicieele feestelijkheden, veel meer peisde op het eilaas nu nog gapende kiiopgat zijner frak, dan op de open slaande porle-monnaics zijner sladsgc- nooten. Het is niel genoegzaam mcl opgebla- zene slem le verklaren Ik heb Zijne Majesteit den Koning ontvangen de mi nisters hebben mij komen bezoeken; de gouverneur is mij twee keeren komen den hand drukken Dit is zeer wel en kan zeer nuttig uit vallen, voor u, Mr de burgemeester. Maar indien gij daarover wilt staal maken in eene kieSvergadcring, dan zoudt gij eerst en vooral moeten bewijzen dal die feesten dc zakken uwer laslenbetalers gevuld hebben hetgeen gij niet gedaan hebt en hetgeen ónmogelijk is le doe». In ons laatste nummer hebben wij den Schitterenden uitslag .medegedeeld, doof de leerlingen onzer gemeenteschool be komen in den wedstrijd der lagere scho len, thans willen wij ook hel grool succés doen kennen van onze lapschool in ge zegden prijskamp. Wij nemen onze inlichtingen uil den Dixinudenaar die, in zijn nummer van zondag, den uitslag van den wedstrijd opgeeft van al de scholen van hel kanton Dixmudc. En wal vinden wij in deze opgave voor wal de scholen van Veurne betreft Dal de gemeenteschool onzer slad mcl 3 leerlingen 3 certificaten be komt, terwijl de lapschool met zes mededingers O heeft. Wij bevinden daar enboven dal onze gemeenteschool dit jaar aan het hoofd is van al de scholen der 45 gemeenten van hel schoolkanton Dix- mude en onze lapschool aan den staarl. Dal deze uitslag aan onze geestelijkheid en aan onze, siadhuisbazcii weinig aan slaat, valt niet le betwijfelen, ook blijft de deurihiar alom als een viscli en rept geen enkel woordje over dezen wed strijd, alhoewel de confrater nogtans zoo geerne den uitslag der prijskampen mede deelt, vooral als hij daardoor zekere scholen ka» aanvallen en beknibbelen. Wij zullen den deurnaar in zijn stil zwijgen niet navolgen, maar ter dezer gelegenheid aan de kiezers eens doen zien hoe onze klerikale meesters in zake van onderwijs handelen. He inpschool en dc nonnenschool zijl) do scholen welke door dc. geestelijkheid en onze klei ikale besluurders aanbevolen, ja aan de ouders opgedrongon worden, terwijl onze goede gemeentescholen, die zelfs onder opzicht van hel godsdienstig onderwijs voor geenc puslaorsscholvn moeten achleiuilwijken, voor slechte scholen worden uilgcscholden. De feniksen der lapschool en de lieve masoeui tjes zijn de troetelkinderen onzer stadhuisbazen, terwijl onze deftige onder wijzers en onderwijzeressen mei min achting worden aanzien en als verstoote- lingen worden behandeld. Dc pastnorsscholen krijgen uil de stadskas lijke suhsidicn terwijl aan dc gemeciitc-ondcrwijzers en onderwijze ressen hunne jaarwedden worden ont nomen ol merkelijk verminderd. Zegt, kiezers, zullen wij nog lang zulke schreeuwende onrechlveeiilijheden, zulke hatelijke vervolgingen vei dragen Neen, maar op 19 October zullen wij die man nen, die thans op hel stadhuis zetelen, en wier eenigsic doel is al onze, goede scholen te niel doen, eene klopping geven nog veel grooicr dan die welke onze tapschool in den laalsicn wedstrijd komt te bekomen. Liberalen, dc handen in een en T zal zoo zijn Dc polemiek van den Veuraaar. Gij hebl ievers mcl eenen straatjongen le doen dien gij op heeler daad betrapt, terwijl hij u mei modder en vuiligheid besmeet. Gij geeft hem natuurlijk eene welverdiende ooi rekking en laai hem bij zijnen slijkpoel. Zijne eerste woorden zullen zijn vergiffenis vergiffenis ik heb niets gedaan ik heb zelfs nooit geen modder in mijne handen genomen Daar is getrouw afgeschilderd houding van den deurnaar blad van woensdag velleden. Hel is oiinoodig hier dc grove person- nalileiien, de lage en laffe aanvallen aan te halen waarmede hij onze zoo geachte kandidaten Iraclitte le bevechten Onze lezers zullen zich herinneren dal wij heel kalm geantwoord hebben dal wij voor gedragslijn in den Icgenwoor- digen kiesstrijd aaiijcnouien hadden, ons op hel terrein der princiepen le behouden zonder ons met hel bijzonderlijk leven der klerikale kandidaten ie bemoeien; wij voegden erbij dal wij overtuigd waren dal zijne handelwijze genen anderen uit slag kuil hebben dan de eerlijke menschen eenen afkeer le doen krijgen voor dc lasteraars die alles bevuilden wal ze aan- raakien. Wij bedauklen zelfs dc l’eur- naar over zijne menschlicvende en wel christelijke polemiek De deurnaar in dezen tijd van boel- veerdigheid moet zich waarschijnlijk op de borst hebben geslcgen en eindelijk gebloosd hebben over zijn schaamteloos schrijven; want in zijn laatste verschenen nummer, zegl hij in lange kolommen zijn inea culpa op en roept wanhoopig uit ik Ik zou pcrsonnalileilcn geschreven hebben Ik zou eerlijke menschen ge lasterd en uitgescholden hebben Maar ik ben zoo onplichlig als een pasgebore» kind Ik weet zelfs niel wal lasteren is Wal verstaal gij door eer en faam aanranden, personiiajileilen Kolossaal, eb Nu, hel spreek woord zegldraait eenen zak om, T is nog altijd uenen zak. Ewel doel hetzelve met no jezuïet, is nog altijd ne jezuiel ook Hoe i echlzinnig, niet waar die ge voelens vun berouw en leedwezen Maar ook, inocsl de deurnaar anders spreken, zoo zou hij voorzeker door geenc eerlijke en heilige mannen opgcstcld zijn. 'Zoo dus, onze confrater beweert ge schreven le hebben zonder vaste doel, zondere cenige juiste zinspeling op die ol die. bepaalde persoon. Zijne romans en f.inlazicn waren opgesleld in T algemeen, zij waren toepasselijk aan duizeudc ge vallen Hoe laf, niet waar Ewel, laat ons dil voor een oogenblik aannemen als liet xoo is, dagen wij de Feurnartr uil zijne artikels te over handigen aan ongcwaarschuwdc lezers, welke onze kandidaten en de Veurnsche bedoelde persoonen hoegenaamd niet kennen Indien zij niet allen eens zullen zijn om dc schrijvers van den gezegden rimram, toppezol le verklaren, willen wij blootsvoets in bedevaart naar Z.ou- tenaye gaan De Eeiirnaar beweert dal hij niel ge lasterd heelt. Hij wil niet doorgaan voor ccn lasteraar; hij schijiil liever te willen aairzien zijn als eenen loppezolten on- noozelaar Ewel, goest is koop. Wij hebben geenc voorkeur deurnaar, kiest zelf. aan mannen die altoos gestreven heb- l kandidatuur aanvaard heelt als bij ben voor vrijheid en vooruitg ing, jvoor I onze dappere liberale kandidaten <K> v - ICoiio Rloppinjg. 2dc NAMER.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1890 | | pagina 2