VAN VEURNE s NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT S H S3 a jöö a .v Februari L S3 M. Beernaert heeft nogmaals geant woord aan de redenaars, die hem ver- hooging van jaarwedde gevraagd hadden voor een aantal ambtenaren en bedienden van den Staat. De Minister verklaarde, dat al die hoeren reeds vel genoeg betaald zijn en dat, al is er overschot in de kas van den Staat, het dringend noodig is heel spaar zaam en voorzichtig te wezen. Heel hcdekl wil dit zeggen, dat de bonis, waar M. Beernaert alle jaren mee voor de pinnen komt, niet zoo groot zijn als hij wel zegt, en dal zij misschien ook niet echt zijn. Wat dit nog meer doet gelooven is, dat M. Beernaert tot hiertoe nog de in lichtingen en cijfers niet gegeven heeft, die hem door M. Graux gevraagd waren. Het budjet van financies werd met algemeenc stemmen aangenomen. $*J>e jnar* W. Volgens men uit Londen meldt zonden de onderhandelingen met den heer Parnell, rakende zijne aftreding als hoofdman der iersche nationale partij en de algemeens regeling van de iersche crisis volkomen mislukt zijn. De Freeman'sjournal, tolk randen heer Parnell, kondigt aan, dat deze eene nota aan den heer Mac Carthy overhandigd heeft, waarbij hij ver klaart thans af te zien van alle hoop om de twee fractien der iersche partij in overeenstemming te brengen. De heer Redmond en een ander lid derGemecnten-kamerzijn naar Frank rijk vertrokken, om met den heer O’Brien den toestand te bespreken. Deze Kamers beraadslagen, in gemeen overleg met den Koning, over de punten die aan herziening onderworpen zijn. In dit geval zullen de Kamers niet kunnen beraadslagen, indien niet ten minste Iwce derden der leden, waaruit zij elk zijn samengesteld aanwezig zijn, en geene verandering zal aangenomen zijn, als zij niet ten minste de twee derden der stemmen behaalt. Ziedaar hel geheel en eenig artikel, welk over de herziening handelt, en, zooals men bemerken xal, is daarin geene hoegenaamde spraak van hetgene men wil stellen in de te wijzigen artikels. En dat is zeer juist en verstandig. Inderdaad, wat zou het baten dat da huidige Kamers nu reeds eene formule of nieuw stelsel van stemrecht voordroegen? Zij moeten immers, na verklaard te hebben dat er reden bestaat deze of geene bepaling der grondwet te herzien ont bonden en aan herkiezing onderworpen worden. Welnu, zijn zij wel zeker dat zij, ia hun geheel zullen herkozen worden. En als zij niet herkozen worden wat heel goed kan gebeuren, in alle geval met verscheidene leden zijn de nieuwe Kamers dan verplicht de formule aan te nemen, die door hare voorgangsters was voorgesteld In geenen deele; hel zijne deze nieuwe Kamers die de vrijheid, hel recht, de macht en de plicht hebben te beslissen, waarmee zij het art. 47 zullen vervangen. Die nieuwe Kamers zijn hoegenaamd niet gebonden, door wal de huldigen thans zouden voordragen; ware dit zoo, dan zou het niet noodig zijn de tegenwoordige Kamers te ontbinden. De linkerzijde kan du» geen strik span nen en als M. Nolhomb inderdaad in zijne afdeeling verklaard beeft dat indien de linkerzijde zich verschuilt achter liet brutaal feit der herziening puur en simpel, er geen het minste accoord tusschen de partijen getroffen en er niets zal gedaan werden heeft hij eene domheid, eene ketterij legen de Grondwet uitgekraamd. 01'liever neen T is een listige streek; dat is de valstrik waarin de meerderheid de linkerzijde wil lokken, in de hoop daarin hel middel te vinden om niet tot de herziening te moeten besluiten en te kunnen uilroepen, dal het de schuld is van de linkerzijde. Maar zij zal er zich niet laten in vangen, daar zijn wij gerust op. Dal weet M. Beernaert wel, en ’t is daarom ook dat hij gedreigd heeft met de kabinetskweslie, eene bedreiging welke hij niet zal uitvocren die waardigheid bezit hij niet hij zal zich redden met te verklaren dat er aan geene herziening kan gedacht worden, omdat de linker zijde geene formule wil voorstellen of wel de zijne niet wil aannemen, formule, die noch zij noch bij het recht hebben voor te stollen, zooals wij booger hebben doen zien. De Kabinetskwcstie. Het llandelsblad vind ook dat het stel len der kabinetskweslie door M. Beernaert in zake der herziening der Grondwet de belangrijkste mededeeling is, die hel sedeil lang le doen had en dat het nieuws als eene bom zoo onverwacht in hun midden d» clericalen valt Dit nieuws is niet alleen al» eene onverwachte bomlusschcn de cleri calen gevallen, maar ook in het fansche land, waar men aan zoovele wilskracht en stoutmoedigheid van wegc M. Beer- nacri niet gewoon is gemaakt. Hij heeft dus de kabinetskweslie ge steld Zeer wel, maar ’t is maar half en lull, want hij heeft een achterdeurtje voor zich open gehouden, om op tijd en stond, als hij langs voor is uitgegaan, weer langs r I achter binnen te komen. Bij de kabinetskweslie is een als bij, en die als is, dal de linkerzijde het ministerie zou bijtreden, er zieh hij aansluiten. Aansluiten bij wat Is het enkel hij het grondbeginsel der herziening van de Grondwet, dan valt er geen «ogenblik aan le twijfelen dat de gnnsche linkerzijde er zich zal bij aan sluiten, vermits zij, linkerzijde, het is, die het ministerie den spoor in de flank heeft geslagen en eigenlijk zoo ver ge bracht, dal het tot de herziening moet laten overgaan. Is hel echter bij de formule, die het ministerie en zijne meerderheid zullen voorstellen, o dan wordt het een ander paar mouwen. Zeker is bel dat de linkerzijde eerst zal willen zien, wal men langs den rechter kant voornemens is te doen en dal zij geene kal in eene zak zal willen koopen. Wat bedoelt M. Beernaert, wal verstaan de klerikale bladen met aansluiting van de linkerzijde bij hel Ministerie Dal zij de eerste de beste of liever de slechtste formule zou aannemen, die men haar zou aanbieden Men zal wel begrijpen, dal dit niet mogelijk is. De linkerzijde zal zien wal men haar voorslell en het aannemen of weigeren, volgens zij hel noodig oordeelt; dit spreekt van zelf. De Patriote en andere klerikale bladen spreken van een strik, welken zij vreezen te zien spannen door de linkerzijde. Dal is kleingeestig en belachelijk T Is integendeel de linkerzijde die uit hare oogen moet zien en goed oppassen, dat men haar geene strikken spant, om er haar in te vangen, ’t Is zelfs haar plicht daarop le waken. En dat zoowel het Ministerie als zijne aanhangers daarop uil zijn, blijkt reeds uit hetgene woensdag in de afdeelingen der Kamer is gebeurd, waar men aan de liberalen vraagde, welke formule zij voor nemens waren aan te bieden. Dat is hel werk niet der minderheid; eerder zou dit de taak wezen van het Ministerie en de meerderheid, maar het is, zooals wij vroeger zegden, eigenlijk hel werk van de nieuwe Kamers die zullen gekozen worden zoodra bel princiep der herziening door de huidige Kamers zal gestemd en aangenomen zijn. Voor bet oogenblik kan of mag er geene spraak zijn van formule vast te stellen, ter vervanging van art. 47 der Grondwet. Dit gaat de thans beslaande Kamers hoegenaamd niet aan. Het art. 131 der Grondwet, betrekkelijk de herziening, luidt als volgt De wetgevende macht heeft hol recht le verklaren dat er reden bestaan tot herziening van deze of gone grondwette lijke bepaling, die zij aanduidt. Na deze verklaring zijn de twee Kamers met volle recht ontbonden. Er zullen twee nieuwe Kamers bijeen geroepen worden, krachtens art. 71 welk zegt dat de kiezers binnen de 40 dagen en de nieuwe Kamers binnen de twee maanden moeten bijeengeroepen worden gevaar, omdat de noodige werkkrach ten ontbreken. Men verlangt alge meen naar hot einde van den strijd, maar tot dusver is het nog niet te voorzien, dat de twist spoedig zal beslecht zijn. STAATKUNDIG OVERZICHT. Naarde parijschc Temps vcrnccnj/, heeft keizer Willem, die overal ain schijnt te denken, aan de fransche regeering zijne deelneming doen be tuigen wegens het overlijden van den beroemden schilder Mcisaonier, met verzoek haar over te brengen aan de Academie voor Schoone Kunsten. Bij de keus ran generaal von SchliotTen tot overste van den gene- rilcn staf blijkt dat de keizer weer niemand te hebben geraadpleegd, noch Waldersec, noch zelfs von Moltke. Er was eerst sprake van, dat generaal Wittich, overste zon worden, doch daar deze voer een persoonlijke vijand van Waldersec doorgaat, zag de keizer van deze keuze af. Volgens de Homburger Nachrichten is generaal von Schlieffen oen ijveiig krijgsman en uitstekend op de hoogte, mmu- zonder eenige genialiteit of zelfs ruimheid van blik. De berichten luiden steeds zeer tegenstrijdig. Dit is echter zeker, dat de strijdkrachten van beide partijen op verschillende punten slaags ge raakt zijn. De blokkade van Valpa raiso kon de zeemacht niet hand- haven. De beide oorlogsschepen, die hot geheele blokkadeescader uit maken, liggen op vijf mijlen afstand van de kust en verhinderen niet, dat schepen, die laden of lossen moeten, de haven in- en uitstooinen. In de vele havens, welke Chili bezit, hetzij deze reeds in de macht zijn der zeemacht, of nog door het leger bezet worden gehouden, staat do handel geheel Stil, en ook loopt de oogst Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Wecnsdag in Supplement. - Insclirijvingsprijs, vaorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een abandwlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen de» drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cant. Rechterlijke eerherslefiingan I fr- De innoneen voor Iteh/ie, ter uilzondermg der beide I lannderen, alsmede the reor bet worden ontvangen door den Office de Pvulicitè, Magdaleuaslrant, Hntatfl. Men schrijft in bij KEUCKiiovk, Dmkker-üitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, «n in de Postkantoren des Rijks. a 3 eS Het nieuw ilaliaansch ministerie, <loor Di Rudini samengesteld, is thans gereed en heeft de koninklijke goed keuring ontvangen. Rudini zelf is voorzitter en neemt daarbij de portefeuille van buiten- landsche zaken voor zijne rekening. Daar hij op dit gebied veel aan zijnen onder minister, graaf Arco, kan over laten, heeft hij er hot zeewezen ad interim bijgenomer. Nicotera neemt de binncnlandsche zaken, terwijl de schatkisten financieel, in Italic twee afzonderlijke departementen, zijn opgedragen aan Lussatti, die voor zitter der begrootings-commissio was, en Colombo. Voorts zijn benoemd voor oorlog: generaal Pelloux; voor justi- cieFerrari; voor openbare werken met postwezen cn telegraphic ad interim Branca; voor landbouw; Chimiri, en voor onderwijs Villari. Zaterdag waarschijnlijk mededee ling van het programma aan de Kamer. Van ontbinding is voorloopig geene sprake. K'ïïl R’ RB Italiaansch ministerie.' Ü5-3H Het nieuw 1 t Dn Kamer. Vim WRUSSBL «ENT VfCURNK GUYVELDE X* 8-W S-Ï6 S<T 11>-1 se-t» 1-42 5-M 7- 32 8- 43 H-58 2-55 a-m 4-07 3-0* 3- -T5 4- 24 7- <XJ 8- 2» NIK U PORT DIXMUDE RTXMÜDE NIEUPORT Dl-INKEUKE ghyvelde VEI'RXE GENT BRI'SSEb 7-05 9-55 12-00 1-58 4-*5 «4S5 7-3.5 10-28 12*86 2-26 4-54 Da zaak Parnell. 7- 45 10-36 12-4 8-24 8- 17 11-06 1 15 3-07 6-23 Duinkerks, Venme, Gent naar Itr-ussol on Dixmude naar IVietipoi-g 6- 17 3-00 5-58 7- M H-58 4-89 6-00 7-36 2-55 0-12 8-52 10-05 m-S 3-10 10.39 a-ER 4-07 11-08 De kiezer van Dnitschland. ----1'1-''rrn 1 wrgKa*..;."Z-TllT"j* ‘^’vertrokiirci» vmm den Tjor.erenw®;; 5.47 1S-47 3-0* 4-47 5-19 11-25 3--T5 5-24 7-15 ia-1» 12-U 4-24 6-16 9-34 K-U 3-15 7-OB 9-2,1 l»-55 1-42 5-24 8-2» 11-nn Dc omwenteling in Chili.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1891 | | pagina 1