VAN VEURNE r M NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT wL X.' e:s. jnar. Igcineene tïjcïin jjoij. Herinnerd u dal, in 2 dagen, verou derde hoesten, benauwdheden, bronchitis, keelpijn ent.; genezen worden door de Pastillen Walthéry. 1 fr. de doos. ’A N" 21 25 inbegrepen. Vrije Burgers -> vnn Gespaarzaamheidskring te Veurne. Zatcrila;; .Maart frcA‘ Landverhuizing. De minister van binnenlandsclie zaken heelt deu volgenden omzendbrief gestuurd aan de gouverneurs der provincies Hel blijkt uil inlichtingen, die mij on langs loegekomeu zijn, dal al de Zuid- Amerikaansche Sialeu, Argentijnsclie Republiek, Uruguay, Paraguay, Chili, BraziHie, op dees «ogenblik geen hulp middelen oplevercn voor de europeersche landverhuizing. In al de Stalen van La Plata, onder ander, is hel voor den werkman zeer moeilijk geworden werk te bekomen. In Chili is de politieke toestand niet gunslij voor de kolonisatie. Wal de Republiek van Uruguay betreft, zij schijnt over het algemeen niet geschikt te zijn voor onze landbouwers. Wal Brazilië belieft, de agenten van den huitenlandschen dienst hebben aan mijn departement, aangaande de ellendige voorwaarden in de provincie San Paolo aan de werklieden opgelegd, nauwkeurige inlichtingen gezonden, welke ik het nuttig denk hier samen te vallen. Die werklieden ontvangen 2,000 reis, zij 5 fr. zonder kost, of 1,000 reis, ’t zij fr. 2,50 met den kost. liet voedsel bestaat uit tasaio ge droogd vieesch, dal men bereidt inde saladeros der Argentijnsclie Republiek en van Uruguay, uit bonnen en koffie. Met het gebruik van gedroogd vieesch, onder hel braziliaansch klimaat, vallen de europeesche werklieden spoedig ziek. Hel tneerendeel onder hen, onder dien brandenden hebicl, worden aangedaan door oogziekten. Te meer, de verwoestingen in die pro vincie aangericht door de geele koorts, waarmee 7,000 personen besmet geweest zijn in de stad Campinas alien, zijn, dunkt mij, voldoende om te bewijzen dat die streek niet van degenen is, welke hel past onze landgenoolen aan te bevelen. Een groot getal landverhuizers, om te ontsnappen aan het ellendig lol dal zij ontmoetten, hebben niet geaarzeld, te voel, ziek en zonder geld, eene reis van 150 mijlen te doen door bijna eenzame en zeer onveilige streken. Onnoodig te zeggen dal op die reizen vele kinderen onderweg sterven van onlbecringeu en vermoeienis. Ik denk dus, mijnheer de gouverneur, dal de landverhuizing naar hoogergemelde landen krachtdadig moet afgeraden wor den, zoolang hun tegenwoordige toestand niet zal verbeterd zijn. Voor de exploitatie der spelen van Oostende in de salons van hel Kursaal heeft de heer Aug. Barnier, van Parijs, hei hoogste bod gedaan, namelijk 311,500 fr. Waarom heeft men dan de speelbank van Spa afgeschaft, als men te Oostende grof spel mag spelen Een nijveraar van Luik, die ecu abonnement op de lijnen van den staats spoorweg heeft, stapte over eenigen tijd te Brugge op den posttrein, die over Mechelen, Leuven en Luik naar Duitsch- land rijdt. Te Leuven aangekomen, slapte hij af om plaats te nemen in het rijtuig, dat rechtstreeks doorrijdt naar Duitschland, en waarin een zijner vrienden gezeten was. De treinwachter wilde hem zulks be letten, onder voorwendsel dat alleen de reizigers, voorzien van eene kaart tot HerbeStal (grens) hel recht hebben, in dit rijtuig plaats te nemen. Onze fabrikant loonde nu zijne abonnementskaart, die inderdaad recht geeft om tol Hmbestal te rijden. Te Luik aangekomen, wilde de man -- Rechterlijke kronljk. De koi rektionele ItechtbaM dezer stad, heeft de volgende veroordcelingen uitgesproken. Dcroo René, schoenmaker te Crombeke, 8 dagen voor slagen, en 10 fr. voor scheldwoorden. Neudl Lodcwyk, werkman te Nieuport, een maand en 26 fr. voor bedriegelijke ontvreemding. Gryspcerdl Louise, naaister leDixmude, 15 dagen en 26 fr. voor zedenschennis, en 5 fr. voor dronkenschap. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’sjaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr* be Aiinnnceii voor België ter uilionderintj der beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Piin.ieirÉ, Magdalenastraat, Brussel. Mei" schrijft in bij ï- VANDEN KKRCKIIOVE, Drukker-Uilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, Verlrckiircn vsin<len ijzeronweg bedreigd schijnt. Niettemin wordt van andere zijde nog steeds beweerd, dat het Balmaseda’s partij is, die steeds veld wint en dat, dank aan de tele grammen der opstandelingen, in de europeesche pars eene geheel ver keerde voorstelling van de zaak wordt gegeven. Een brief van den gouverneur van Louisiana, in antwoord op eene de pêche van den Blaine over de gebeur tenissen van Nieuw-Orleans zegt, dat de grootejury van Nieuw-Orleans een onderzoek doel. De goeverneur voegt er bij, dat meesral de slachtoffers burgers der Vereenigde Staten waren waaronder er zich 2 of 3 bevonden, die de italiaansebe nationaliteit be zaten. l)c wanorders waren dus geens zins uit rassenhaat ontstaan; hij ge looft ook niet dat men er de ver nieuwing van te vreezen heeft. De heer Blaine heeft aan den italiaan- schen gezant, baron de Fars, kopij van dien brief gezonden. - Duinkerk», Veurne, Gent meeste werkersliuisgezinnen op kamers zijn gevestigd, ja, dal soms meer dar. een gezin eene enkele kamer betrekt en er ook velen zijn, die op zolders en in kelders huizen, iels wat, hol zij hier tus- sclicn haakjes gezegd, niet fel in voordeel pleit voor hel Staatsbestuur, dal niets doel of beproeft om die onvoordeeiige voorwaarden van huisvesting te verbete ren. Al deze lieden zuilen dus uitgesloten zijn omdat zij geen huis bewonen. Men ziel waar ons dompers-miuisterie henen wil. Geenc uitbreiding van het verlicht kie zerskorps der steden, maar integendeel eene ontzaglijke vermeerdering van hel verpaapschl kieskorps op den BUITEN. Ziedaar het eenig inzicht der Regeering. Moest het wetsontwerp van Beernaert ooit gelukken, wat niet zal en wat niet kan, omdril de natie zich tegen zulke pai lijwel krachtdadig zou verzetten, dan weiden wij, stedelingen, letterlijk onder de stemmen der buitenkiezers verpletterd. Er beslaan lol nu toe geencstatistieken in ons land, welke juist de verhouding opgeven lusscheu de bevolking der sleden en van den buiten. Maar men kan zich daarvan toch eenig gedacht vormen als men nagaat, dal in België niet minder dan 1 miljoen 800,000 personen van den land bouw leven, bijgevolg ecu derde van de bevolking. De meeaten der buitenlieden, landbout wers cu daglooners, zouden door he- slelscl der huisvesting stemgerechtigd zijn, om de heel eenvoudige reden dal m.-n op den buiten een huisje huurt voor 5 of 10 franks in de maand, en ook wei voor minder. Daar woont niemand in eene kamer. liet kuociei sontwerp van Beernaert is, zegt de Koophandel, een doodgeboren kind, of beter, een doodgeboren monster, want aan zulke dingen kan men geenen anderen uaani geven. De leuze blijftgcewe formuul, geen ontwerp, geen stelsel voor hel oogenblik. Eerst de herziening aangenomen en dan komt de lijd van ontwerpen. Geene farmuul maar wel herziening. Hel nieuwe kiesstelsel, door Beernaert en compagnie uitgcbroeid, is kortweg onaannemelijk en wij houden hel met La L'latidre libérale. welke verklaart, dat het der moeite niet waard is de Grondwet d- herzien om zulke ellendige vod in de plaats van art. 17 te brengen. Waarom wordt de groiHwetlterziening gevraagd I’ Om hel onverdedigbaar voorrecht te doen verdwijnen, waardoor de staatkun dige regeling van België aan eene enkele klas van burgers wordt loevcrlrouwd; 2" Om ook aan de werklieden hel recht te gever, hun woord le zeggen in ’s lands zaken. Welnu, Beernaerts ontwerp beant woordt noch ami de eene noch aan de andere dezer twee hoogst gewiekte redenen. Vooreerst hel schaft hel cijnsstelsel niet af, integendeel, hel breidt het uil. In slede van 130,000 bevoorrechten maakt hel ei 6'JO.OüO. Hel eranderl de cijfers, niet het stelsel, hel doel geene onrecht vaardigheid verdwijnen. Eu wat nog hel ergst van als is, het wetsontwerp van hel Ministerie houdt de wei kemie klas zoo goed als totaal uitge sloten. Voor haar nogtans hel meest van al wordt de herziening tiageylreel'd. De werklieden willen hun stemrecht bezitten, omdat zij daarvan hunne lotsverbetering verwachten. Mist de herziening dit hoofd doel, dan heeft zij waarlijk geene reden van zijn. Welnu, dit slaat gelijk met de verwer ping der herziening. Het nieuw stelsel verandert noch verbetert iets aan deu huidigen toestand en de werkende klas zou van onzen eeisten Minister kunnen zeggen Beernaert schiet in zijnen zak maar hij geelt niet Behalve in enkele voorname nijver- heidsdisl rieten, bewonen hel overgroot getal werklieden en ambachtsmannen kwartiers en kamers. In groote sleden als Antwerpen, Brussel, Gent, Luik en meer anderen is zulks bijna de algemeens regel. Hel enkwesl, onlangs te Brussel door hel Patronaat der Werkmanswonin gen iugesleld, heeft bewezen dal d« »-oo STAATKUNDIG OVERZICHT. De zittijd der departementsraden zal den 6 april aanstaande door gansch Frankrijk geopend worden. Hij zal nog al belang oplcvercn, gezien den strijd die thans bestaal tusschen de vrij handelaars en de voors aanders van beschermende, rechten, met het oog op het nieuw douanentarief, dal binnen kort door de Kamers zal be raadslaagd worden. Zeker aantal Bonapartisten van ouden datum hebben te Parijs eene vergadering gehouden, waarin open lijk belijdenis is gedaan van hunne toetreiling tot de republiek. De heer Verly, die het voorzitterschap waar nam, verklaarde dal hij en zijne vrienden al hunne oude niecningen vaarwel hebben gezegd en alleen eene eerbiedige herinnering bewaren aan de Napoleons, liet land wil de repu bliek. Dil heeft het herhaaldelijk op onwraakbare wijze te kennen gege ven. Zij buigen voor dien wil on komen nu tot de republiek zonder nevenbedoeling, zonder denkbeelden van verraad en verzoeken deu repu blikeinen, wier gelederen zij willen versterken, hun de hand te reiken. Zij betreuren den lijd, dien zij in eene koppige oppositie en vruchtelooze samenspanning verloren hebben laten gaan. Een andere spreker, de heer Blouin, gaf te kennen dal met de dood van prins Jéróme, wat diens staatkundig testament ook zijn moge, de bonapar- tistischu partij heeft opgehouden ie bestaan. Met eenparige stemmen ts een voorstel in den zin der verkla ringen van den voorzitter aangeno men. liet verslag der commissie van de tweede nederlandsche Kamer over het wetsontwerp, rakende den krijgs dienst, met het antwoord der regee ring, is verschenen. Deze laatste handhaaft de lioofdlijnen van haar ontwerp, het is te zoggen den ver plichten dienst met eenige uitzonde ringen. De kosten, die het in voege brengen van het wetsontwerp zouden noodzaaklijk maken, zullen door eene leening bestreden worden. Men is weer hevig aan het vechten geweest in Chili. Autofagasta is nog eens door de opstandelingen gebom bardeerd en bij Iquique hebben Bal maseda’s troepen andermaal eene zware nederlaag geleden, waarna vele officieren en soldaten niet pak en zak tot de Congreitroepen zijn ovcrgeloopen. De opstand neemt nu zulke verhoudingen aan, dat het voortbestaan dar regeering ernstig on in de Postkantoren des Rijks. 1 TS >i Lijst der laatste aangekochte obligatien I 10- 10 11- 10 1-4' 5-35 *-o7 <-3<i 8-.T7 (5-00 8-53 11-58 3-55 3- 10 4- 07 DUINKERKS OllYVELDE VK- RSE (IE BRUSSEL 3-08 3- lrt 4- 24 7- 03 8- 25 4- 47 5- 31 <;-1 o 9-20 11-00 Illlill* 5-58 7-36 10-05 10- 39 11- 08 7- 15 10-36 12-45 2-35 5-53 8-31 8- 17 11-06 1 15 3-07 6-23 8-5-1 NJEUPORT DIX.MUDE DIXMUDE NI EUPORT 10-47 11 -35 12-15 3-17 5-34 Leeuing Brussel 1886. Reeks 55,186. BRUSSEL O ENT VEURNE OllYVELDE DU1NKERKE UTTING VAX <3 MAART. 5- 17 6- 19 7- 15 9-3 t 10-55 De maorderijen in Wienw Orleans. 6- 17 3-00 7- 15 11-58 4-(19 i 10- 11 3-55 6-12 1 lu-51 3-40 11- 18 4-07 7- 32 8- 43 De iHparicmentsraden in Frankrijk. Bljtr.iding; tot de fransche republiek. De krü£sdien»t iu Nederland. De Omweuteliag in Chili. Driisiael en Dixinude nnm* IVieuport. 7-05 9-55 12-00 1-50 4-15 6-55 7-36 10-28 12-36 2-26 4-51 7-31

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1891 | | pagina 1