VAN VEURNE ra NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT W.' 11>. hunne liefde «n hunne genegenheid., voor De kelner va» Daitschland. va n jaar. NIEUPORT 1)1 X ML'DE DIXMEDE NIKUI’ORT DEIXKERKF, GIIY V EI.DE V El'R.S E GK.ST llltt'SSKI. BREMSW. KIT KL'R.XK «MTVHI.DK DUI5KHRKI 12-22 1-42 11-58 2êi »-<>() 7-32 4 44 5-iM 1-07 8-24 8 37 1-24 7- 03 8- 28 4-17 l»-05 10-23 10-52 En wat doet hel klerikaal gouverne ment, te midden van de vreesclijke land bouwcrisis, welke onze pachters thans beleven Zij, die altijd zoo hoog oploopen met Keizer Willem heeft te Dusseldorf het jaarlijkse!) feestmaal van de pro vinciale Staten Rijn-provinciobij gewoond en in antwoord op een wel- komgroct van prins von Wied eene uitvoerige toespraak gehouden. Daarin gedacht hij allereerst rijn studententijd, te Bonn doorgebracht. Vervolgens overgaande tot de beant woording van wat prits von Wied gezegd had aangaande den vreed zamer! toestand van het oogenblik, verklaarde de keizer, dat het zijn plicht was den vrede te handhaven. Altijd hoopte hij er voor te zorgen, dal de vrede nooit werd verstoord. Ook de biiinenlandiche verhoudin gen zijn, volgens den keizer, in de laatste tijden veel beter geworden. Het is het streven des keizers, dat de nijverheid tot haar recht zal komen, zoowel wat den arbeidgever als den arbeid nemer betreft. In samenwerking van beiden, dus besloot de keizer, ligt het heil. Slechts één dus eindigde de keizer met tamelijk stouten overgang en hierbij «iegelijk wel aan Bis marck'» kiezing denkende slechts één is meester in 't land, en dat ben ik. Geen andere zal ik neven» mij dulden. En in deze gezindheid drink ik op het welzijn der Rijnprovincie. Dil Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. 's jaars; met de post 7 Ir. Een afaonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen ‘20 centiemen den drukregel. De groot» letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijk» eerherstellingen 1 fr. //e Anunneen voor llelyte utigesonderd beide Vlaanderen. alsmede <he roer liet liudenland worden ontvangen door den Office de Pubi.icité, Magdalenastraeit, Ilrnstel. Men schrijft in bij VAXIkESI KEnCmiOVF., Drakker-L'ilgever, Oostslraal, 6, te Veurne, w) in de Postkantoren des Rijks. De fransche Kamer der afgevaar digden heeft de begrooting over do douanentarieven hernomen, De heer Turcl spreekt ten voordooie der be schermende rechten. Vooral do land bouw heeft di« noodig. De landbouw belangen zijn sinds langen tijd ver waarloosd geworden. De heer Th. Roux beklaagt er zich over, dat de douanencommissie het algemeen be lang aan het bijzonder belang heeft opgeofferd. Mot het minimum-tarief is geen goed te verrichten. Bet ware de ondergang der haven van Marseille ten voordeele der haven van Ant werpen. (>p voorstel der afgevaardigden van Avesnes stemt do Kamer eene som vnn5o,i)'O frank voorde slachtoffers van l’ourmies. Bismarck e« het socialism. Een telegram uit Hamburg aan den Giiulois deelt du zienswijze van Bis marck over de onlusten in Frankrijk, België en Italië mede. De prins zegt dat men die gelijktijdige bewegingen der socialisten niet had mogen dulden. Hij begrijtdat de fransche regeering zulks toelate, maar dat men het te Brussel en te Rome gedoogt, dat i» voor hem onverstaanbaar. Er is maar één middel om de socialisten en de werkstakers tol zwijgen te brengen ze seffens achter de grendels zetten en ze voor vijf jaren schadeloos make». Dit zou hunnen iever verkoelen. Al» de regeeringen dat niet willen doen, loopen zij hunnen ondergang te ge- moet. De socialisten mogen dus blijde zijn, dat Bismarck door keizer Willem is machteloos gemaakt. - i»»oooieni- Slechte tijd. Is gekend dit boere» grmakkelijk klagen, inaar dee» jaar hebben ze redens met hoopen oin te zuchten en te jainiie- ren. De verschrikkelijke winter, dien we doorworsleld zijn, heeft bijna alle» be dorven. Geene sneeuwlaag on» de planten te beschermen en twintig ;i 25 grade» onder T vriespunt ziedaar de twee vreesclijke plagen welke oiute ongelukkige buiten lieden geteisterd hebben. Tarwe, rogge, haver, kortom alle granen vóór den winter gezaaid, zijn tot hel laatste pijlije bevrozen. Patatten, rapé» en peeën zijn insgelijks door den vorst getroffen e» liggen thans le rollen in de putten. Ouk zijn de palatten al van 3 tol 5 tr. per zak gestegen en verkoopt men hel brood op vele plaatsen reeds 3 a 4 Cent, deurder dan vroeger. Dc landerijen, waarvan hel graan dooi de koude vernield is moeten opnieuw be werkt en bezaaid worden. Aan 50 Ir. per heetaar maakt dal voor de 300,000 hecta ren, die gewooulijk in on» land met graan bezaaid worden, een zuiver verlies voor om» pachter* van 15 millieen franks Tol overmaat van ongeluk, nel alsof onze pachters nog niet genoeg gestraft waren, komen we nu verschillende weken van droeg en koud weder le beleven, dat vele reed» zoo diepbeproeide landlieden den slag vau gratie belooft le geven. Hel opnieuw gezaaide graan immers wordt door dezen laattijdige» vorst ge- schrorid en gedood; dc rest staat ie pruilen, schiet niet op, wordt geelachtig en schijnt eerder terug onder de aarde te kruipen da» wuelderig op te groeien. Die gtue winden, die vinnig koude nachten zetten hel graan minstens vier weken achleiuil. Laat nu de warme dagen maar plots invallen, de verloren lijd kan niet inge haald woidea: hel graan moet onge twijfeld eenen niiuder dan middelmaligen oogst opleveren. Droevig, al le droevig vooruitzicht voor onze buitenlieden de boeren. welke maatregels nemen tij nu om hunne trouwe kiezers tegen den onderging te bevrijden? Ze roepen op alle tonen, dat er een inensterboni is, dal do schatkist opge- kropl ligt van geld; een liberale volks vertegenwoordiger vraagt i> volle kamer van volksvertegenwoordiger» dat men df pachters voer één jaar zou ontslagen va» de grondtallen le betalen; en onze faineuie kleppers vau ministers weigeren aan dat verzoek le voldoen In plaats van groolc opofferinge» le doen om de boeren in hunnen nood te helpen, stemmen ze met groot beslis eene armzalige belachelijke aalmoes, die nog niet voldoende is om zout voor de pachters hun' palatten le koopen Ziedaar die bewierookte vrienden van de pachters 1 Ziedaar, eenvoudige boremenschen, de poesjenellen, die u weten te vinden als T kiezing is, maar die u niet willen helpen als ge iu nood verkeert. De ongelsche Lordskamer heeft bare goedkeuring gehecht aan het regce- ringsontwerp betreffende de vissche- rijen op New-foundland. Gelijk reeds vroeger gemeld werd, is deze goed keuring slechts eene kwestie van vorm en is de wet feitelijk terugge komen, Want men zal baar in de Gemeenlenkamcr laten steken, het intusachen aan dc Newfaund-landers zelven ovcrlatcnde dc aangelegenheid hetzij langs wetgevenden, hetzij langs scheidsrechterlijken weg te regelen. 4- 0» 6-00 0-20 1-52 Hot enjelseh Parlement. Dc Kamer. M. T Kint de Roodeabeke, dc plaatsver vanger van M. Kervyn, heelt dinsdag den eed afgelegd. Üaarua had de interpellatie van M. Jauson plaats over de gewelddadigheden van Zounebeke. Volgens M. De Burlct werden de feilen fel overdreven e» hebben de overheden van 'l dorp hunnen plicht gedaan Hij beloofde dat hel gouvernement vast besloten is de rechten en de vrijheid der burgers te verzekeren. M. Jansoa was het wel niet eens met den Minister, maar verklaarde zich vol daan over de verklaring van hel Gouver nement, dat hei maatregelen heeft ge nomen om feite» als die va» Zoauebekc te voorkomen. Al» maar waar is De algemeene discussie over het budget van oorlog werd voortgezet. M. Beernacrt heeft hel woord genomen, om te verklaren dal er nooit een minister van oorlog is geweest, die lol aan dc hielen van generaal Pomus reikte en zoo veel voor hel leger en 's land» veiligheid heelt gedaan ds hij; moest men M. Reer- naerl gelooven, dan zou wijlen Moltke maar een klein mannetje legen minister Pomus zijn geweest en is hel voor de Dtiilschers een groot geluk, dal zij in 1870 met maarschalk Leboeuf en niet met generaal Potilus te doen hadden. En nogtans, heeft die felle klepper -- De herziening in de Middenafdeeling. De Middenafdeeling heeft weder M. Becrnaerl gehoord over de giendwets- herziening. De minister heeft de verlangde statistie ken necrgelegd ter beoordeeling van de grondslagen van bet kiesstelsel gesteund op de woning die hij verdedigd heeft. Gemiddeld zal, volgens hem, een kndas- liaal inkomen van 40 fr. overeenkomen met eene huurwaarde van 100 fr. Hij stelde voor, hel kiesrecht toe te kennen aan de meerderjarige Belgen, die een huis of een gedeelte van een huis be wonen van een kadastraal inkomen van 40 fr. Volgens de statistiek zouden 600,000 of 700,000 Beige» hel kiesrecht bekomen uil kracht va» de woning. De minister heelt vervolgen» de meening der regeering ontwikkeld betreffende het referendum, dal den Koning iu staal zou stelle», lijn recht van veto uit te oefenen. De heer Frère-Orba» bestreed hel referendum, dal naar zijne verklaring de loochening is van h«l vertegenwoordigend stelsel. De heer De Lantsheerc, voorzitter der Kamer, verklaarde, dat hetgeen de heer Fiére-Orban legen het referendum had aangevoerd, overweging verdient. De heer Jauson vei (ledigde hel referen dum. Op eene vraag van den heer Frère- Orban, verklaarde M. Beernaerl, dat men overdreven heeft door le zeggen, dat de regeering van het aaunemen van hel referendum eene eandilo sine qua non maakte van har» toetreding tol de her ziening der grondwet. De kerels die ons besturen, welen in welk bestendig gevaar wij verkeeren, «n liever dan de bisschoppen le mishagen, slachtofferen zij de duurbaarste belange» onzes vaderlands Welke schrikkelijk» verantwoordelijkheid Maar wanneer vegan wij die lafaards weg V<*r< i j’z.«»r«*n weg vna I>ulnk®vk«, Venrae, Oeut nanr ei> nnar iVietipoi-t. 10- 51 3-»S 5-44 11- 31 3-11 5-»4 12- 15 1-24 4-24 3-1» 7-03 9 24 5-24 M-2J» II-»4 STAATKUNDIG OVERZICHT. Het f»*nsch Parlement. Lafhartigheid. Elke dag brengt hel zija» bij om de lafhartigheid van oas ministerie le doen uilsehijnen. Zoo heeft de Préturseur dezer dagen een nienw geheim ontsluierd, dal van aard is meer dan ooit de vadei landsliefde onzer meesters te doen betwijfelen. Na de beteugeling van den opstand der werklieden van 1886, in de kom van Charleroi, zond generaal Vander Smissen aan den munster van ooi log een lang verslag over de moeilijke en gevaarlijke zending, waarmede hij belast was ge weest. In dil stuk, dal nooit openbaar is ge maakt, en waarvan men mededeeling aan de Kamers weigerde, verklaarde de be velhebber der 2° militaire omschrijving dat hel den soldaten aan koelbloedigheid e» wilskracht ontbroken had, en dal hij meer dan eene daad van oawil en zwak heid had vastgesleld. Hij gaf weinige bijzonderheden omdat hij vreesde vroeg of laat zij» verslag in hel openbaar te zien komen, eu hij weer hield zich op sommige punten gansch de waarheid le zeggen, om den eerbied van het leger uiel te krenken, maar hij vroeg om zijn verslag mondelings te volledigen cn verklaringen af te leggen, die ver dienden door den miuisterraad aanhoord te worde». Hel hoofd van T kabinet voldeed aan het verlangen van generaal Vander Smissen, die zich naar hel ministerie van financiën begaf, waar hij d» ministers vergaderd vond. Daar verklaarde hij met de openhar tigheid, die hem kenmerkt, dat het hoog lijd was ten spoedigste de wijze va» aan werving de» legers te veranderen, omdat ons leger geene voldoende waarborg meer opleverde wanneer hel gold de strafbare dade» der werkersbevolking te bestrij den. Hij deed uitschijnea dat de weerzin om de wapen le gebruiken le heviger wezen zou, iwdien men zich niet tegenover brandstichters en plunderaars, maar voor werklieden bevond, die do afschaffing eischen der sociale onrechtvaardigheid, die men plaatsvervanging heet. De achtbare generaal voegde er bij, dat de legers uil arme lieden samengesteld, overigans steeds met hel voik gemeeae zaak hadden gemaakt. Dc verklaringen van gencrael Vander Smissen maakten diepen indruk op de ministers. En daarbij is het gebleven. ADVERTENTIE-BLAÜ 3- 40 4- 07 6*0 6- J2 7- 15 9-34 10-55 5-58 7-36 10-05 10- 30 11- 03 3-08 3- 00 Xg..) y-i - 7-04 9-.M I2-0C 1-56 1-21 7-01 7-36 10-28 12-3-; 2-26 1-51 7-31 7- 45 10-3(1 12-15 2-35 5-58 8-21 8- 17 11-06 1 15 3-07 6-28 8-54 nu i min ii iiin

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1891 | | pagina 1