VAN VEURNE I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Geef onze millioenen ween Het is niet ongepast nu en dan over geld en belastingen te spreken twee voor- Persoonlijke dienstplicht. Volgens de Meuse en andere dagbladen is men in hel Ministerie bezig met het opmaken van een ontwerp, tol invoering van den persoonlijken dienstplicht. Het neerleggen van dit ontwerp zou, in het gedaehl van het Gouvernement, moeten dienen om te geraken tot de verdaging van de herziening tot 1892. De algemcene discussie over T budjel van onderwijs duurt voort. M. Magis heeft zich krachtdadig verzet tegen den eisch der rechterzijde, die de wachtgelden wil afschaffen. Hij herinnerde de woorden van M. Thonnissen, aan wien men ook dezelfde vraag had gedaan en die antwoordde, dat hij nooit die barbaarschheid, die onmen- schelijke daad zou plegen. Ook hekelde hij, dat men de officieele normaalscholen afschaft en drijdubbel vervangt door clericale normaalscholen. M. De Burlet, minister van binnenland- sche zaken, heeft woensdag de gansche zitting ingenomen, om te antwoorden op de vragen en aanmerkingen der verschil- lige sprekers. Hij verklaarde van oordeel te zijn, dat hel noodig is zeer voorzichtig te werk te r Vereeniging der rechterzijde. Deze week heeft de rechterzijde der Kamer eene bijeenkomst gehouden, om te beraadslagen over voorstel van M. Woeste, vragende eene subsidie te stem men van 100,000 fr. ten voordeelc der scholen die aanneembaar, dit wil zeggen clericaal zijn. Dit voorstel werd algemeen onder steund. Het gouvernement, bij monde van den heer Beernaert, vindt die som belachelijk, doch is van oordeel dat er niet meer kan worde» gegeven, gezien den toestand der Schatkist. En wij die dachten dat er zooveel mil lioenen boni was. Naar hel schijnt zal hel voorstel niet worden aangenomen. Over de herziening werd niet gespro ken. Daarover zal eene nieuwe zitting plaats hebben. Niets heeft ze verricht, maar integen deel wellen doen stemmen tegen de werkersbevolkiag, die hare vrijheid nog wal moest iukrempen. Getuige het welgekend schadalig proces van Bergen, alwaar een leger mouchaards op de kosten van die dertig millioen leefden. Komaan, hoeren klerikalen, geeft o«ze millioenen weder, want ge beloofde! do belastingen te verminderen. Het maakt in vele duitsche kringen eenen zeer ongunstigen indruk, dat van regeering» wege eene opheffing, ja zelfs eene vermindering der graan rechten vooraldaar onnoodig is ver klaard. De door den rijkskanselier in den pruisischen Landdag aangevoerdc grondendat nog geen algeineene nood hccrscht, dat de oogstvooruit- zichten beter worden en dat eene verlaging van rechten niet aan het algemeen ten voordeel zal komen, acht men onvoldoende. Hoe weet de regeering, dus hoort men twijfelend vragen, dat deze dingen zoo zijn als ze beweert, en is, waar ze een voldoende graanvoorraad in het land meent te kunnen ver moeden, met zekerheid «aan te wijzen, dat hij niet bestemd is om als meel weer uitgevoerd te worden Alleen de hooge stand der graanprijzen had als maatstaf moeten gelden, en het besluit der regeering zal, schoon het de goede zijde heeft, dat het aan spe culation een einde maakt, die waar schijnlijk nu nog hooger opvoeren. Het bericht dat Bolivia het voor- loopig bewind der Congrespartij in Chili erkend had, wordt bevestigd niet alleen, maar men voegt er bij, dat het bereid is om die partij gewa penderhand te hulp te komen, mits het nieuw gouvernement de pen wil halen door Bolivia’s achterstallige oorlogsschatting, wegens den oorlog tusschen Peru en Chili, toen Bolivia voor Peru had partij getrokken en dus mede het gelag moet betalea. De Congrespartij zal zich tot zoo eene overeenkomst moeilijk kunnen ver binden, daar het vredesverdrag moet gehandhaafd blijven; maar blijkbaar staan de kansen voor Balmaceda zeer slecht. Xsit<‘i*<ln" Juni 1S91. name punten die tegenwoordig hel ge voeligste de burgers treffen. Wal ons klerikaal ministerie tegen woordig met onze millioenen doel is God bekend. Leest en oordeelt 1°) De ingevoerde belasting van M. Graui die er volstrekt noodzakclijk was om de «ilgaven te dekken en de schulden van ons vorig klerikaal ministerie te be talen beliep lol twaalf millioen vijf hon derd duizend frank, die de klerikalen behielden en opstreken zonder iets af te schaffen alhoewel zij geweigerd hadden ze la stemmen, verklarende dat zij on- noodi; waren. 2°) De omzetting der Staatsrcnte bracht zeven millioen winst op. 3-) De ijzeren wegen ontvingen twee opvolgendejaren vijf millioen frank meer. 4°) De inkomende lasten op hel vleesch beloopen drie millioen. 5’) De verhooging op den genever twee millioen vijf honderd duizend frank, enz. dus te samen dertig millioen frank dat er meer ontvangen wordt door ons klerikaal ministerie dan tijdens het bestuur van M. Graux. Hebben de klerikalen de lasten vermin derd Integendeel, de gemeenten moeten voor hunne acholen twee millioen frank meer betalendus de lasten werden overal verhoogd. Hebben de klerikalen, die door beloften ea bedrog aankwamen, eene belasting af geschaft Ge rijt er wel meeze hebben het brood en vleesch van den werkman belast! Hebben de klerikalen de begroetingen van uiigavea verminderd Zij hebben dertig millioen jaarlijks meer opgeschoren waarschijnlijk om mou- chards te onderhouden Hebben de ministerieels bedriegers een van hunne beloften uitgevoerd Neen, zij hebben gedurig gelogen en bedrogen en de dertig millioen welke ze meer ontvingen per jaar hebben ze ver teerd en versmeerd aan nullelooze uit gaven, aan kerken, kloosters en klerikale scholen. Sedert de klerikalen aan het bewind zijn, staken xe zorgvuldig alle jaren die dertig millioen weg om er klerikale anti nationale werken mede te verrichten. En dat duurt reeds sedert 1881, dus 7 maal dertig maakt de kolossale som van 210 millioeB waarvan de klerikalen hel nuttig gebruik niet kunnen wettigen. 210 millioen frank nutteloos verkwist terwijl de landbouw kwijnt ea armoede en ellende overal toenemen. Met zulk ministerie aan bet hoofd moeten lol de beste krachten uitgeput worden, omdat die groole som uit den zak van het volk en de burgerij wordt genomen om over te gaan in de handen der klerikale alopslorpende klooster wet eld. De doode hand heerscbl meer dan ooit in ons land. Ja het mag gezegd worden, door be drog en logen werd de ultramontaansche partij meester van hel bestuur. - .......chum «icn Zau-niuK. en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. 's jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nuiiitnei 10 cent. Ikkendmakingeii 20 centiemen den drukregel. De groet» letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Hechterlijke eerherstellingen 1 fr, n i en vnor Belgie. uitgezonderd beide I laandereii, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Pubucité, Magdalenastraat, Brussel. sc|nijii in bij I- V.1XWEX KERCKI1OVE, Drukker-üitgevcr, Oostslrnal, 6, te Veurne, wi in de Postkantoren des Rijks. -wegen middelen nog niet bestudeerd, oin te voorzien in de onkosten der uit gaven, die rond de 100 millioen frank zullen beloopen. In den sehoot van het engelsche kabinet heerscht groot verdeeldheid over het aangekondigde ontwerp tot invoering van kosteloos lager onder wijs. Was het ministerie aanvankelijk duinkerk e giiyvei.de VHURNK GENT BRUSSEL STAATKUNDIG OVERZICHT. In zitting van de fransche Kamer der afirevnardigden heeft men zich reeds bezig gehouden met het wets ontwerp, strekkende om het voordeel van artikel één der wet van 1818 uittobreiden tot de werklieden der gemeenzame vervoerondernemingen, liet is te zeggen tot de beperking van hun werk op twaalf uren. De heer Francis Laur vroeg dat het dagwerk van twaalf uren zou toegepast worden op al de werklieden zonder uitzonde ring, zoowel op de omnibusbedienden als op de coiffeerdersgasten. De heer Yres Guyot aanvaardde de wet, doch zonder geestdrift; tenslotte werd het wetsontwerp, waarbij art. één der wet van 1848 gewijzigd wordt, aanvaard met 106 stemmen tegen 6. De hoer Dreyfus ondervroeg ver volgens do regeering over zekere bedienden der spoorwegmaatschappij van Orleans, die zouden weggezonden zijn, omdat zij deel maakten van een syndicaat. De heer Yves Guyot zegde dat men enkel die werklieden had afgedankt, omdat men hunnen dienst niet meer noodig had. De zuivere en eenvoudige dagorde werd gestemd. De fransche ministerraad heeft zich bezig gehouden met een ontwerp van pensioenkas voor arbeiders, ingediend door den heer Constans. Bet ontwerp heeft ten doel aan de, arbeiders, 55 jaar oud, na 30 jaren werkens, een pensioen te verzekeren, dat niet be neden de 300 fr. en niet boven de 000 fr, zou gaan. Boven deze grens kan de Staat niets toezeggen dan zijne medewerking; tot 000 fr. zal de bij- drage der werklieden gelijk zijr. aan diegene der patroons, die hen ge bruiken. De bijdrage van den Staat zal de twee derden beloopen van het totaal der geheele som. Dc werkbazen, die arbeiders van vreemde nationaliteit gebruiken, zul len 10 centiemen per hoofd en per dag moeten storten in dc pensioenkas, die enkel aan de fransche arbeiders kan voordeel aan brengen. Er zal ook voorzien worden in het lot van zieken en gebrekkelijken. De reeds bestaande pensioenkas voor den ouderdom zal belast wurden met ’t beheer der pensioenkas voor werk lieden. De regeering heeft de en van meening, zijne positie door dit ontwerp voor goed te zullen verster ken, van verschillende zijden wordt hot nu reeds zoo hevig aangevallen, dat sommige ministers hetmaarliever zouden intrekken, terwijl anderen het wenschen uit te breiden, en de ove rigen hei overhanderd willen hand haven. Maandag is daarover in een buitengewoon ministerraad uitvoerig beraadslaagd. Ondertusschen is de uitslag der kiezing te Paisley niet van aard om aan het ministerie veel hoop in te boezemen. Het was lang geleden dat Schotland had kunnen uitspraak doen, maar deze kiezing toont aan dat Schotland zoowel als Engeland, de politiek van Gladstone bijtreedt. 5»» Het De graanrechten Duitschland Bind verschijnt den Zrileidag. IO cent. Knmer. 5-00 7- 32 8- 43 3-08 3-13 1-24 7- 03 8- 23 5-00 5-34 G-2i» 9-2:) 11-uo 5-35 1-07 8-28 1Ü-1 12 22 1-42 10 51 11- 31 12- 15 3-15 5-24 11-58 2- 5» 3- 40 4- 07 BRUSSEL GENT VEURNE Gil WELDE DÜINKERKE 8-57 NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT I De omwenteling ia Chili. Ver! ■•«•kuren vnn 6- :>0 <;-3» 7- 15 y-3i 10-55 7-00 9-56 12-06 1-56 4-21 7-01 7-36 10-28 12-36 2-26 4-51 7-31 7- 45 10-36 12-45 2-35 5-58 8-24 8- 17 11-06 I 15 3-07 6-28 8-54 <len ijx.er<*n weg viiu Duinkerk», Veurne, Gout naar ISi-iihmo! en 3*iviiin<le naai- iVleuport. 6- 17 3-0« 5-51 7- 45 11-58 4-09 6-00 7-36 10-05 2-5» 6-20 8-52 10-05 10-23 3-40 10-39 10-52 4-07 H-03 Het onderwijs In Engeland. fransch Parlement. Staatspensioen voor arbeiders.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1891 | | pagina 1