VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT «:r De oostenrij ksche minister van 11- nancië heeft bij de Kamer der afge vaardigden een voorsteld ingediend tot verlenging der voorloopigc be groeting tot het einde van juli aan staande. De voorzitter van den poolschen Club verklaarde in de gehouden zit ting, dat de Polen onwrikbaar vast houden aan de eigenzelvigheid en de macht van het rijken dat zij hunne volkomen goedkeuring hechten aan het programma, dat in de troonrede is ontwikkeld. “20 Juni BteilJJ. Do herziening. De rechterzijde houdt nog altijd sterk aan eene voorafgaandelijke overeenkomst. Zij aanvaardt de herziening, doch op eeue voorwaard* 'i is dal beide partijen zich verslaan nopens eene foraiuul die naderhand hel kiezerskorps zou onder worpen worden. Du Middenseciie heelt drij maanden versleten aan hel opzoeken dezer lortnuul die zij niel gevonden heult. De Kamer zal ze ook niet vinden. Hel stelsel van huisbewoniiig, hard nekkig legengeslreden door de min derheid der middenseclia, heelï geene kans door de linkerzijde aangenomen te worden. De rechterzijde, van haren kant, wil van geene kieshervorming hooreti gansch of ten deele gesteund op hel grondbe ginsel van bekwaamheid. Dus van den oenen kant, geen akkoord mogelijk en van den anderen kant geene herziening mogelijk zonder akkoord. Zoover zijn wij dus gekomen, en hoe daaruit geraakt De rechterzijde vraagt niet beter dan om in dien zak te blijven •leken; was immers legen haar gedacht dat zij aan de herziening toestemde; zij ware verliengd een uilvluchtsel te vinden om de herzieniag niel te wagen die zij gevaarlijk voor haar denkt; zooveel te meer verheugd dal zij aldus zou beproe ven de verwerping der herziening op de rug der liberalen te leggen. Wij wat en bereidt tol de herziening grondlasten, de inkomrechten en de accijnsen, om te bewijzen dal Becrnaert voor lastenvermindering is en de vleesch- wel Dumont en de /oi-wet De Volder heil zame gevolgen hebben. Door men vóórziet dal de parlementaire zittijd zeer kort zal zijn nog korter dan men verondersteltzal er 190,000 frank minder uitgegeven worden om den grooten hoop zwijgers of slapers der Kamers te betalen. Vermindering voor de ministerie» van Juslicie en Financie, maar vooral voor dit van Landbouw, Nijverheid en Openbare Werken. Tot nu hebben zij voor den landbouwer weinig of niets gedaan. Tot nu toe heeft men den builen ongeholpen gelaten, thans mogen zij op geene beternis hopen, want het ministerie wil niets meer doen, noch voor den landbouw, noch voor den arbeider. Ziedaar de vrienden van hel volk Dit plichtvergelend ministerie laat alles maar draaien gelijk het draaien wil; het stelt geene besparingen, hervormingen f verbeteringen voor die vrede, rust en welvaart in het land zouden kunnen brengen; hel kruist de armen on lijdt aan slaapziekte. Opgepast voor de ontwaking of voor het uitsterven VitIvnn «let» ijzerenwe^ I zal zij zeggen, liet zijn de liberalen die ze door hunne volstrekte weigering lol welktlanige schikking ónmogelijk gemaakt hebben. Gij zult zien dat, bij de aanhangers der herziening, deze betichting meer dan ééne weerklank vinden zal. Doch er is middel om drze poging ter verijdelen. De regeering beeft een last ontvangen en aangenomen in 't kort een ontwerp van kieshervorming voor te dragen voor de provintie en de gemeenl», bestemd, volgens de katholieken, om tol grond steen te dienen der overeenkomst die zij van de linkerzijde, als onmisbaar voor de herziening, eiseben. Hewel, de liberalen zouden, ons dun- kens. die overeenkomst niel moeten ver werpen, immers zulks ware troef in de kaart der katholieken. Dat zij het ontwerp Beernaerl stemmen zooals hel is, zonder opmerking, zonder bespreking, met de enkele voorbehouding dat hare stem niets anders lot doelwit heeft dan de herziening te verhaasten en dat voor het overige, elk lid de volledige vrijheid zij»er denkwijze wil behouden. Dal de liberalen dit ontwerp zonder aarzelen stemmen omdat zij allen de her ziening wenschen e» om aan de kalho- tholivkcn alle voorwendsels lol uitstel te ontnemen. Aldus ware de valstrik vermeden waar in men de liberalen wil vangen en indien de katholieken dan nog de herziening verwierpen, op hun alleen zou de verant woordelijkheid vallen der gebeurtenissen welke deze weigering na zich zou kunnen slepen. Nieuws millioenen. De Etoile meldt dat het Gouvernement 14 nieuwe millioe»en gaal vragen voor het voltooien der forten van de Maas. Het schijnt dal men eene kleine misrekening had gemaakt van arm 14 millioenljes I Noglans had generaal Pontus, minister van oorlog, tijdens de discussie stellig en bepaald verzekerd, dat men geen duit meer zou gevraagd hebben, want dat alles zoodanig nauwkeurig bestudeerd was, dal men zeker was geen centiem misrekend te hebben. Ziedaar hoeveel de verzekeringen van onze clericale ministers waard zijn. En daarmee zijn wij er nog niel van af. Hel Ministerie van oorlog vraagt boven die 14 millioen nog 2 millioen voor verbetering van kazer nen; G00 duizend frank voor hel versterken van zekere werken der plaats van Ant werpen; 1,178,273 frank voor hel vervangen der binnenfronlen van hel Noordkasteel; 1 millioen voor de geavanceerde lijn van Antwerpen; en 780,000 frank voor de vergrooting van don polygoon van Brasschaet. Dat maakt te zamen zoo wal 19 1/2 millioenljes Laat ons zeggen 20 millioen in ronde cijfers. Legl ze mij daar Ziedaar de mannen, die de liberalen durven verwijten als zij geld uitgeven voor de verdediging der lands en de ver betering van hel leger; die beloofden dat zij geen steen voor een fort of eene kazer. ne, geen man en geen paard meer voor De budjetten van I892. Hel ministerie heeft de budjetten of begroetingen van 1892 neergelegd, dat wil zeggen de stalen van de totale ont vangsten en uitgaven voor de verschillen de ministeriën. Welnu, wij mogen gerust schrijven dat die begrootingen weinig goeds voorspel len voor de beurzen der belastigden, de broodwinning van den werkman en de .dgemeene welvaart van liet land. Men zegl wel niel dal er een te kort volgen zal, maar tusschen de regelen staal er klaar le lezen dal een te vreezee is. Voor de begroeting der Staatsspoor wegen hoopt men denzelfdcn uitslag te bekomen als in 1891, maar die hoop berust op zulke broze grondvesten dal de minste opslag van kolen of materieel voldoende is om overschot in te kort te veranderen. Dal potje laat men gedekt en voor de aangekondigde vermindering der vervoerprijzen op de koopwaren wordt er ook geen woordje gezegd. 72,000 franken meer voor het ministerie van oorlog, en de openbare schuld met 200,000 frank vergroot om de interesten le kunnen betalen der nieuwe kapitalen noo lig lot hel uitvoeren der militaire werken. Waar zijn de beloften van 1884 till Een merkt lijke vermeerdering op de Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 l'r. 's jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk litimmrr 10 eenl. Bekei d nakingen 20 centiemen den drukregel. De groot# letters volgou» plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 lï. De tnuancen voor Belgte. uligesonderd beide I laanderen. alsmede die voor hel Buitenland warden ontvangen door den Office uk PiiniciTt, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij V.l.voii.w KERCKlldVK, Drukkcr-Lilgever, Oostslrant, 6, te Veurne, mi in de Postkantoren des Rijks. Yuairno, EEi-umhcI en Dixintnle nnm* Wieuftoi'l. 5 58 STAATKUNDIG OVERZICHT. De franschc Kamer dor afgevaar digden had eerst het recht van zes frank de loo kilos op hel brood, uit den vreemden ingevoerd, verworpen. Thans is er op die stemming terug gekomen. Na eene hevige beraad slaging werd met 291 stemmen togen 205 een recht van 5 frank op liet vreemd brood aanvaard. De voor naamste beweegreden der sprekers Mas, dat de Belgische bakkers in ge val van nood aan de franschc werk lieden geen krediet zouden geven. Hierna werd de beraadslaging aange- vangen over hot kapittel, rakende de oliozaden. De regeering vraagt de v.’ijstelliiig van invoerrechten voor alle oliezaad. De heer Roux onder steunt die vraag, in naam van den franschen handel en nijverheid. De commissie stelt verschillende rechten voor. De engelschc Gemeentcnkamor heeft, eindelijk de iersche landwet waarbij de regeering wordt gemachtigd, in hel groot grond aan te koopen, om dien in het klein wéér van de hand tc zetten met 225 tegen 00 stemmen in derde lezing goedgekeurd. Eergis teren is, op bevel van den Gladstoni- aan Aarcourt, besloten van de regee ring overlegging der bescheiden om- I trent Manipur te verlangen. Harcourt I verklaarde daarbij uitdrukkelijk, dat I geen wantrouwen of afkeuring hem hiertoe dreef. Door den minister van oorlog word de staatkunde, in deze door den onderkoning van Indië ge volgd, verdedigd. De hoop der liberalen op eene spoedige ontbinding van ’t Parlement zal niet verwezenlijkt worden. De regeering heeft het voornemen bekend gemaakt na den najaarszittyd, in I januari, liet Parlement weer bijeen te roepen. Het is tc begrijpen dat het ministerie Salisbury, na de reeks neerslagen in de gedeeltelijke kic- zingen, het zoolang mogelyk trekken wil, alvorens den laatsten sprong to I wagen. Het drievoudig verbond. Gedurende de laatste dagen is in du europeesche pers weer menig woord gesproken over het drievoudig ver bond. De slotsom is geweest, dat het voortbestaan van het drievoudig ver- bond der Midden-Europeesche staten als verzekerd kan beschouwd worden, terwijl de drie staten vermoedelijk in geval van nood tevens kunnen reke nen op Engelands steun, ook al heeft de engelsche regeering door haar toe treden de alliantie niet tot een vier voudig verbond willen maken. Dat Frankrijk bij dezen staat ran zaken zoo goed al» alleen staat onder de euiopeesche rijken, wordt nu ook meer en meer in Frankrijk zelf erkend. Een nieuw staaltje daarvan geeft de Figaro, welke eene nota mededeelt van een invloedrijk oud diplomaat, waarin ernstig op den politieker) toestand van Europa wordt gewezen. Het drievoudig verbond blijft zeker bestaan, en Frankrijk heeft daartegen niets over tc stellen dat de twijfelachtige alliantie met Rusland Nu erkent de dipomaat, dat de russische regeering zeer vriend schappelijk gezind is jegens Frank rijk, maar dat ooit een verbond tusschen Frankrijk en Rusland tot stand zal komen, acht hij onmogelijk, eenvoudig omdat er geene gemeen schappelijke belangen tusschen beide rijken beslaan. De oostenrljkscho Kamer. DUIX'K ERE K Gil YVEI.HE VEI.R \E GES T BrissEL la li> 12 22 1-42 V» u BR ('SS KI. CENT YKURXK <4 WÏYI4I.UK IlUINKlsRKE 11-Mi 2- 5» 3- 40 1-07 5-0'3 5-34 u-2J 9 2v 11-J0 10 51 11 -31 12-15 315 5-24 5-« 3-07 .«-88 u-rr 3-OS 3-13 1-24 7- 03 8- 26 5-0* 7- 32 8- 43 NIEUPORT DIXMUDE DIX.M UDE XIEUPORT 7-4w 18-05 1Ü-23 10-52 7-OG 9-56 12-06 1-56 4-21 7-01 7-36 10-28 12-96 2-26 4-51 7-41 7- 45 10-36 12-46 2<5 5-58 8-24 8- 17 11-6» 1 15 3-07 6-23 8-54 6-14# 6- 32 7- 15 9-34 10-55 J-00 4-09 6-0Ö 6*20 8-52 -------- .j------- ij.,,,, iSB I 111 11 Ml" utvv***MBMMMBMBBBMMOM*MWVKUMUWUmm 7-36 1 (1-05 10- 39 11- 03 Het frar.sch Parlement. Het engelsch Parlement.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1891 | | pagina 1