VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I I ij is DE LANTAARNAANSTEKER. 06' jaar. x.’ geheel andere richting weer van Nationale Militie. Lichting 1892. ES Zaterdag 536 Maart SKO'Lf. »e Toekomut. In april aanslaande zullen de tegen woordige kamerheeren le stemmen heb ben of de Grondwet moet veranderd worden, ja of neen, voor hel gene de voorwaarden aangaat die noodig zijn om kiezer te worden, voor hel referendum of de volksleinming, en voor eeltige andere bepalingen van minder belang. Zullen zij stemmen dut de verande ringen mogen voorgesleld worden, dan zullen de Kamers ontbonden worden, en door geheel hel land zal er kiezing zijn. Die algemeene kiezingen zullen plaats hebben, als naar gewoonte, den tweeden dinsdag van Juni. id. id. id. id. id. id. id, id. id. id. id. id. 13 Hit het engelsch. 35 17 26 eene mede te maken. Feitelijk moet hij het in deze eens wezen met de vrijzinnige bladen, die hem weg willen hebben, omdat hij zich veel te veel met de thans in te trekken wet heeft vereenzelvigd. Maar de keizer wil hem nu eenmaal niet weg hebben, ook omdat hij op het oogenMik niemand heeft, én daarom heeft ook over het algemeen de pers zeer wel vrede bij Caprivi’s blijven. hetwelk zonder debat in aanmerking ge nomen en naar de atdcelingen verzonden wordt. Vervolgens werd de discussie over het budjei van spoorwegen voortgezet. STAATKUNDIG OVERZICHT. De heer Rurdeaux heeft in de com missie van de fransche Kamer der afgevaardigden zijn verslag voor dragen over de vernieuwing der voor rechten van de Bank van Frankrijk. In Engeland gebeuren de algemeene kiezingen niet op één en’ dezelfden dag, maar zij duren wel een paar weken eerst de steden, dan de borovgks, dan do graafschappen, enz. Zoodoende, en met het stelsel dat een persoon stemmen mag in alle kies omschrijvingen, waar hij eigendoms- of inwoningsrecht bezit, kunnen de kiezers op verscheidene plaatsen hun recht uitoefenen. Dat is in 't be lang der conservatieven, want’t zijn alleen de groote hoeren, meestendeels lories, die eigendommen op verschil lende plaatsen hebben en dus her- hsahielijk mogen stemmen'. Daar de regeering niet wil hooren van het one man, one. vote l( één man, ééne stem) zal de heer Broadhurst nu voorstellen al de kiezingen op één en «lonzelfden dag te doen plaats hebben; zoo zal ook min of meer het herhaal delijke stemmen worden voorkomen. Bijna eenstemmig veroordeelt de duitsche pers de voorgenomen schei ding van kanselierschap en voorzitter schap van den ministerraad. Gaat de regaling door, dan kan zij onmogelijk als iets anders dan een voorloopige alleen op van Caprivi toepasselijke maatregel beschouwd worden, waar door opnieuw zou worden bewezen, «lat zijn nog niet heengaan eigenlijk maar uitstel vau uitvoering is. Dui delijk schemert overigens in de mede- deeling der dagbladen door, dat Caprivi, na op ’s keizers wensch voor de schoolwet op de bres te zijn ge sprongen, nu zich op zijn gemak niet voelt om eensklaps de zwenking in Bij den aanvang der ziltiog van woens dag werd een wetsvoorstel in overweging genomen, strekkende om wijzigingen le brengen aan de wel op de vergunning van herbergen. Dii wetsvoorstel luidt als volgt De lieer Fiévé ontwikkelt dit voorstel. huis zegde, een wezenlijk vermaak zou zijn geweest alles op te ruimen en schoon te maken, al was hel maar alleen om te zien hoe hel zich dan zou vertoonen, en of iemand hel nog zou herkennen. Juf vrouw Sullivan was een klein vrouwtje, maar zij had meer knapheid en ijver dan men onder twintig anderen, cens zoo groot als zij, had kunnen vinden. Zij had waarlijk medelijden met mensclien, wier woning zulk een toonbeeld van verwar ring was; zij hield overtuigd dal zij er niet vergenoegd in konden zijn; en bij zich zelve besloot zij, zoodra Geertje beter was, eene krachtige poging voorde zaak van orde en zindelijkheid le wagen, welke in hare oogen de zaak van deugd en geluk was; zoo geheel vereenzelvigde zij uilerlijke netheid en reinheid met iimeilijken vrede. Zij peinsde er over hoe hel bij True zelven met de zaak zou aan komen, zonder zijn gevoel daardoor te kwetsen; want zij zelve was op hel punt van netheid zoo lichtgeraakt, dal zij zich verbeeldde dal iedereen dit eenigzins moest wezen, en even teerhartig als zindelijk, had zij hem voor de gelicele wereld geen verdriet willen aandoen Daar valt te bemerken Jat er niet de minste verandering kan gestemd morden, zonder dut de twee derdwi der leden nopens de zaak overeenkomeii. liet algemeen stemrecht zal misschien niet aanvaard worden; maar men zal allezins een groot getal nieuwe kiezers maken, T zij door hel woningstelsel, dal het landbestier voreugcsteld heeft, zij door de sommen le verminderen die men nu betalen moet, T zij door ’t eene en T andere wal samen le verbinden, met de bekwaamheid er tusschen, misschien. Hel referendum, zoo hel schijnt, heelt niet vele kans van aanvaard le worden, omdat men moeilijk twee kamérhecren op drie zal vinden die cr van zullen willen. En als die veranderingen gestemd zijn en aanveerd, wal zal cr dan le doen staan De nieuwe kamerlieeren zullen moeten hel loopende werk verrichten, lijk of zij hel doen, en zorgen voor de verscliillige begroetingen. Maar onderlusschen zullen de nieuwe kiezerslijsten moeien opge- maakt, onderzocht, goed- of kwaadge- keurd worden; en eindelijk, achter een jaar tijds of zoo iels, zal men kunnen eene nieuwe algemeene kiezing houden, waarvan al de nieuwe kiezers zullen mogen deel nemen. De Bilslag van die tweede algemeene toen Geertje zelve haar eene wijze van handelen aan de Hand deed. Daags voordat hel groote schoonmaak werk ondernomen werd, zag jufvrouw Sullivan Geertje voor hare deur in den gang slaan en met schuwe nieuwsgierig heid binnen kijken. Kom binnen, Geertje, zegde hel goede vrouwtje, kom maar binnen bij mij. Hier, vervolgde zij, toen zij zag hoe beschroomd hel kind was om in eene vreemde kamer te komen; gij moogl hier bij mij op de tafel zitten en mij zien strijken. Dil is uw eigen kleedje. Ik strijk het nog maar wal uit, en dan is al uw goed klaar. Ge zult wel blij zijn, dal ge nieuwe kleertjes krijgt, niet waar? Heel blij, jufvrouw, antwoordde Geertje. Zal ik ze mee nemen, en alles zelfs bewaren Ja zeker, zegde jufvrouw Sullivan. Ik weet niet waar ik alles zul ber gen; er is geene plaats in onze kamer ten minste, geene heel schoone plaats, zegde Geertje, met bewondering in de opene lade kijkende, waarin jufvrouw Sullivan nu liet jurkje legde, bij eenen stapel nel opgevouwen kleertjes. Het hoofdcomiteit der Association libé rale van Brussel heeft aan die der Ligne libérale een brief gezonden, waarin het een beroep doet op de eensgezindheid van hel liberalism’, om, in hel belang der herziening, de zegepraal le verzekeren. Vervolgens vraagt het, dat de twee comileiten malkaar zouden verstaan, om te geraken tol een basis van gemeen schappelijke werking. liet hoeft de heeren Hanrez, voorzitter, Gilisquel en Lepoulre, onder-voorzillers, Brunei en Furnémont, leden, afgevaar digd ora, in geval de Ligne aanneemt, te onderhandelen met de afgevaardigden die zij zal aanduiden. Laat ons hopen, dat men een terrein zal welen te vinden, waarop de twee fracties van hel Brusselse!) liberalism het cens kunnen worden. Nu was jufvrouw Sullivan de netheid in eigen persoon. Hare kamers gelekpn naar pronkkabineljes. In hare kleedij was zij bijna kwakkerachlig, wat de een voudigheid en zuiverheid van hel gering ste vlekje of smetje betrof. Niemand kon haren ouden vader of haren jeugdigen zoon, zelfs in bun werkpak, ontmoeten, zonder terstond de blijken van den arbeid eeuer zorgvuldige moeder en dochter op te merken. Hel was om Geertje bij at wezigheid van True op te passen, dat zij hel eerst eene kamer was binnen ge komen, die zoo zeer hel tegendeel van hare eigene was; en het is niet gemakke lijk te berekenen in welke mate de braaf heid en liefdadigheid van baar bedrij- daardoor verhoogd werden, of men moet zich kunnen voorstellen hoe pijnlijk liet contrast voor haar was, en hoe onaange naam zij hel vond somtijds een gebeden namiddag door te brengen in een vertrek, waarin hel haar, gelijk zij naderhand te Iho liaiuer. M. Vandcnpeereboom heeft dii.»dag zijne redevoering voortgezet, in antwoord <ip de aanmerkingen die over zijn bu»jel waren gemaakt. Sprekende over de tariefveidagingen, heelt hij aangekondigd dal deze kweslie hare oplossing nabij is en dat de nijver heid alle reden zal hebben tevreden le zij n. De prijsverminderingen voor vtrvorr zullen vooral de kolen, de glas - en ijzer- nijverheid en den landbouw betreffen. De vermindering zal in geheel meer dan 3 millioen bedragen. Wal de tarieven voor reizigers aangaat, dezen zullen niet worden verhoogd, zoo als was aangekondigd. Verscheidene leden hebben na den .Minister nog aanmerkingen gemaakt en vragen gedaan. Kieskronijk. De kiezers van het arrondissement Gent zijn bijeengeroepen legen donderdag 7 april om over le gaan lol het benoemen van een Senaleur, in vervanging van wijlen den lieer Easier. Hel schijnt dat er spraak is den nieuwen wetgevendeu zetel, die Mechelen toe komt, den heer F. Broers, burgemeester van Mechelen aan le bieden. Uil Lier wordt gemeld dat er geen spraak is van de aftreding van M. Nolel- leias als representant. M. de graaf L. de Robiano treedt af als senateur uit hoofde van zijne Imogen ouderdom. Hij zal waarschijnlijk vervan gen worden door M. De Broux, Gourt-St.-Etienne. kiezing zal natuurlijk afhangen van de gene die op dc nieuwe kiezerslijsten zullen gebracht worden. 19’ kanton, Dixmude, 20° Wel gedeeltelijk, weel ge, zult gij ze aan hebben, zegde jufvrouw Sullivan, en voor de rest moeten wij eene goede plaats zoeken. Gij hebt goede plaatsen voor alle dingen, sprak Geertje in hel vertrek rond kijkende. Dil is eene mooie kamer, niet waar Zij scheelt niet veel bij die van baas Flint. Zij is omtrent van dezelfde grootte en heeft twee vensters even ais de zijne. .Mijne kas is beter, de uwe is maar een hoekkasje, maar dat is omtrent ai hel verschil. O ja, maar de uwe lijkt toch nog lang niet naar de onze. Gij hebt geen bed hier, en al de stoelen staan op eene rij, en de tafel blinkt, en de grond is zoo schoon, en de kachel is nieuw, en de zon schijnt zoo helder. O, ik wilde dal onze kamer haar deze geleek Ik zou ook niet deuken dat de onze meer da» liall zoo groot was. Oom True struikelde van morgen nog over de tang en zegde dat men geen ruimte had om zich te keeren. Waar wat dan de tang? vroeg jufvrouw Sullivan. Zij lag midden op den grond, jufvrouw Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 tv. ’spar*; met do post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cant. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen roor llelgie, utigezonderd beide I Inunderen, alsmede du tear hel lluilenland worden ontvangen door deu Omes m> Puwncwt. .Vai/dalenueD.aat, [iruutel. Men schrijft in hij i.. liERC.wrioVK, Drukker-Uilgever, Oostslraat, 6, le Vijurne, er in de Postkantoren des Rijks. 30 man. Handzaeme, 35 Wou men, Loo, Veurne, Alveringhem, 24 Nieuport, 22 »>17 11-06 IWC’SSKJ. GHNT VKURJlMt OUTVKI.DK DIM.XKHRI4K DIUNKERKR OKYVEI.DB VUL’tl NE GENT B RL'.SS EL 3- OS 4- 441 <-24 7- ÖJ 8- 24 5-00 3-04 >-20 11-09 11-38 2- 35 3- 40 4- 07 5-00 7- 32 8- 43 6-00 6- 32 7- 15 9-32 10-55 3-S5 8-1» S-2Ó S-W 10-10 12-22 1-33 10- 51 11- 31 12- 15 3-15 5-24 >16 104)9 1-36 4-K m-28 13-IW 2-28 4*4 7UJ4 145 1(038 lfi-43 2-35 >58 8-84 1 3-97 6-28 8-54 -- ..n-aa» XIEUPORJ MXMUDK NIBUPO1VT Het fransch Parlement. De kieswet in Engeland. Ministerieels crisis te Berlijn. Art. 1. Artikel 9 dor wet vau 19 augusti 1839, betreffende 't vorguuuiugarocht, opstellen ju dezer voege t Vergunningsrecht, is «iet verschuldigd voor de slijterij die, niet onder de toepassing v»n artikel 7 vallend», door den overlevenden eclitgeioot wordt voortgezot. Dat zal ook 't garat zijn wanneer de slijterij in hotzelfdu gebouw wordt voortgezet door do rechtstreekscho erfgeiatuen van dun hatsten bewoner. De vrijstelling, wat dc erfgenamen betreft, is boporkt tot 10 jaar, te rekenen van het over lijden van den persoon vau welken zij erven. Art. 2. Wat de erfgenanwn betreft, is de vrijstelling van kracht mei 1 jaeuari 1891 Te lii-iiMol. KONTTNGENT. 21’ 22’ 23’ 24’ 25* Vortreknren vim «len ijzerenwng vti«« Efeuiiikei'ku, Veuvno, Gent nnm* BnisDol a>irzn»M«l<s ivcvxm- R7i«Mip«>i*4t. O-17 3-rtl) 5-5B 7-45 1 1-38 4-0f» S-OÖ 7-36 19-05 2-53 6-20 8-52 10-05 10-2(1 3-40 10-39 10-52 4-07 11-98

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1892 | | pagina 1