VAN VEURNE n NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT UI 1 DE LANTAARHAANSTEKER. I X.’ ï-^. <£<5" 55 franks. I Het Referendum. Het Referendum of de Volksstemming, door Z. M. den koning zoo begeert, heeft nietJwe moeilijkheden doen ontslaan tus- schen de rechterzijde der Kamers en de ministers. Nieuwe vergaderingen moesten ge beuren. lie eerste had plaats dondeidag der verleden week. M. Beernaert, minister van financies, verklaarde dal de regeering en de rech terzij hel eens geworden waren om de kwestie van hel referendum naar de Constituante te verzenden, die de zaak in den grond, en in volle vrijheid, zou onderzoeken. Indien nu, zegt M. Beer- naerl, de afgevaardigden voor de aan slaande kiezing hel gebiedend mandaat aanvaarden van bet referendum te ver werpen, dan zou alle bespreking in de Constituante nutteloos zijn. De regeering, zoo besloot M. Beernaert, zou zeiken toestand niet kunnen dulden, en zou veel liever zijn omslag geven. Na die verklaring verliet M. Beernaert met de andere ministers de zaal. De kabinelskwcslie was dus gesteld. Na hel vertrek der ministers stelde M. De Lantsheere, voorzitter der Kamer, een dagorde voor in den zin der uiinistc- rieele verklaring. Eene langdurige woor- half betalen voor al de goedheid, die hij de familie bewezen heeft. Kaalje is een knap meisje, en zij pl gaarne een dag voor hem komen werken. Zal zij dan morgen komen Misschien wel. Morgen gaal oom True den heelen dag uil, zegde Geertrui hij moet dan bij mijnheer Eustace steenkolen indragen. Zou dal niet een goede lijd zijn Bijzonder goed, antwoordde juf vrouw Sullivan. Ik zal zien of ik Kaalje morgen kan krijgen. Kaatje kwam. De kamer werd ter dege schoon gemaakt en geheel in orde ge bracht. Geertjes nieuwe kleederen worden in hare eigene bewaring gegeven; met het eene pakje werd zij netjes gekleed, en het andere werd in een koffertje gelegd, dat men in het prullenkamertje vond, en ruimte genoeg had voor haren geringen voorraad. Hel was de uitslag van jufvrouw Sulli vans, Kaatjes en Geertjes vereeuigden arbeid, die Truemans verbazing opwekte, toen hij van zijn werk terugkwam; en hel genoegen dat hij te kennen gaf maakte laat hooren, en der. loeroept Wij willen niet langer onze kinderen zien verbasteren door een onderwijs in strijd met de moraal en de begrippen van humaniteiet. Wij willen bet toekomende geslacht niet tot een geslacht van cretins zien opgroeien, maar als vrije, ontwikkelde burgers. Uwe plaats is niet meer op de banken der wetgevende kamers, maar in de een zaamheid, ver buiten de wereld, waar gij boete moet doen voor al het leed, al de tranen, al het tandengeknars, dal gij door uwe sclioolvernieligende wel veroorzaakt hebt. Hel is tijd dal gij er van door trekt, en de plaats ruimt voor echte vertegen woordigers van hel volk, van geheel het volk, dat niet zal willen dal gij zijnu zonen en dochters onwetend en dom laat!» Onderwijzersblad Bij de liberalen te Brussel. De afgevaardigden de Association libé rale en der Ligue libérale hebben woens dag namiddag eene vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer Leo Vander Kinderc, ten einde de grondslagen te leggen van eene overeenkomst op kies- gebied, lusschen de verschillige herzie- ninggezinde groepen van hel Brusselsch liberalism. Al de afgevaardigden waren op hunnen post. De zitting heeft twee uren geduurd. Zij is niet geraakt lot een bepaald be sluit, maar van weerskanten hoopt men dal eene overeenkomst zal kunnen ge vonden worden. Wij lioopen bel mêe. Aanslaande zondag zal eene tweede vergadering plaats grijpen, die waar schijnlijk lol een besluit zal voeren. 0. ik wilde dal ik iets voor oom True kon doen, zegde Geertje. Maar hoe zou ik ooit kunnen beginnen? Vooreerst tnoel alles voor u schoon gemaakt worden. Als ik dacht dal hel buurman Flint zou bevallen, zou ik Kaalje Maccarty vragen om ons eens een dag te komen helpen; en ik denk, dat wij dan eene groole verbetering in zijne woning konden maken. O ik weel wel dat het hem bevallen zou, zegde Geertje. Het zou overheerlijk zijn. Mag ik meehelpen Ja, gij moogt doen wat gij kunt; maar Kaalje zal de beste van ons drieën zijn; zij is sterk en weel heel goed hoe er schoon gemaakt moet worden. Wie is zij vroeg Geertje. Kaatje’ Zij is de dochter van juf vrouw Maccarty, in hel huis hier naast. Baas Flint doel haar zoo menige dienst, houtzagen en zoo al. Zij waischen zijn meeste goed; maar zij kunnen hem niet andere gaaf of gunst, die men haar had kunnen schenken. Zij leide True rond, om hom te wijzen met hoeveel overleg en schranderheid jufvrouw Sullivan alles had bedacht om van de kamer en de meubelen het meeste nul te hebben; hoe zij door het ledikant in eenen diepen boek te schuiven, waar hel juist plaats genoeg had, de geheide vierkante ruimte vrij had gehouden en er, gelijk True zegde, een zaaltje van had gemaakt. Het duurde eeiiigen tijd, eer bij kon gelooven dat niet de helft van zijn goed verdwenen was, zoo onbegrijpelijk was hel bom, dal men door een weinig overleg en orde zooveel meer ruimte en gemak kon bekomen. Doch zijne verbazing en Geertjes opge togenheid stegen ten top, toen zij hem in het gewezen prullenbokjc voerde, dat nu in een wezenlijk aardig en geriefelijk slaapkamertje was herschapen. Wi l, wal ik zeg Wel, wat ik zeg was alles wal de oude man scheen te kunnen uitbrengen. Hij zette zich naast den kachel neer, die nu opgepoelst en, gelijk Geertje zegde, even nieuw gemaakt was als die van jufvrouw Sullivan; wreef Zntenlas April dien dag tot cei der gedenkwaardigste!» van Geertjes leven, die haar zoo lang zij leefde zij blijven heugen, als den eersten waarop zij het geluk had gesmaakt het hoogste misschien dat deze aarde op levert van te gevoelen dal zij bijge dragen had om een ander vreugde te bereiden. Niet dat Geertjes bijstand van veel waarde was geweest, of dat niet alles even goed, ja zelfs beter, had kun nen gedaan worden, indien zij geweest was waar Nan Gram baar altijd zette uil den weg; maar hel kind verbeeldde zich dit niet. Zij had toch geholpen; zij had met hart en ziel aan het geheele werk mede gedaan, en waar men tiaar vergund had een handje toe te reiken, had zij alle hare kracht ingespannen. Zij kou met waarheid zeggen H’y hebben hel gedaan jufvrouw Sullivan, Kaatje en ik. Een beminnend hart, gelijk dat van jufvrouw Sullivan, was alleen in staal om liet gevoel te begrijpen en te waardeuren, dal Geertje zoo vurig maakte om te hel pen. Zij deed dit echter, en wees het meisje vele kleine diensten toe, over welk verlof de kleine zich meer verheugde, dan zij gedaan zou hebben over bijna elke ■werd door den minister van Land bouw, den heer Chaplin, verklaard, dat, nu ook in Nederland zich gevallen van mond- en klauwzeer hebben voor gedaan, aan de opheffing van het veeinvoer-verbond niet kan worden gedacht voor en aleer op het vaste land de ziekte is geweken. Door minister Balfour werd ver klaard, dat, zoo de engelsche kolo niën eene tolvereeniging wilden vor men en verdragen sluiten met Belgie en hetduitschc Tolverbond, waardoor Engeland zelf in zijne vrijheid van handelen te dezen opzichte belemmerd zou worden, de engelsche regeering zich op de hoogte zou moeten stellen van de voorwaarden, waaronder de hinderpalen uit den weg kunnen wor den geruimd, ten einde hare gedrags lijn daarnaar te kunnen inrichten. (b'tiwisseling volgde, die tol geen besluit leidde. Den vrijdag werd de bespreking her nomen. Geen der ministers was aanwezig. De rechterzij daarentegen was bijna vol tallig. De beraadslaging was kort. Bij liet begin legde M. Scliollacrt oen dagorde neer, waarbij de rechterzijde hmr vertrouwen in bet ministerie uit drukt, en de leden bunnen wil doen kennen van geene verbintenissen te ne men of te laten opleggen, maar volle vrijheid behouden om hunne gedachten aan de kiezers kenbaar te maken en in gevolge te stemmen. Het dagorde werd gestemd bij meer de) heid van stemmen. Volk van Belgie, hoe lang zult gij nog dergelijken toestand verdragen Is het niet meer dan lijd, dal gij luide uwe slem laat hooren, en den sclioolverwoesler eene subsidie; het getal leerlingen is er dubbel dan dit der Staatsnor maalscholen. In 1883 bedroeg de uitgaaf per leerling 55 franks. In 1S91 bedroeg de uitgaaf per leerling STAATKUNDIG OVERZICHT. Do nederlandscho Tweed.» Kamer. De ncSerlandsche Tweede Kamer heeft, het verdrag met Belgie van 30 October 1891 goedgekeurd. Dit ver drag betreft de gemeenschappelijke bewaking van scheepvaarten loods- dienst op de Schelde. Kinder- en Vrouwenarbeid. De fransche Senaat hoeft de beraad slaging hervat over het ontwerp, regelende don arbeid van kinderen, minderjarige meisjes en vrouwen in fabrieken, enz. Gelijk men zich herin neren zal, is ten aanzien van dit ont werp het hoofdpunt van het geschil met de Kamer dor afgevaardigden, dal. deze reeds twee ma! >n eene bema ling hoeft aangenomen, waarbij aan don arbeidsuur ook van de meerder jarige vrouw perken worden gesteld, terwijl de Senaat zich hiertegen ver- actt.o als in strijd met; do persoonlijke vrijheid en de belangen van het huis gezin. Ditmaal nu hoeft de fransch Senaat toegegeven,cn met instemmen tegen 101 het beginsel aangenomen, dat ook de fabriekarbeid der vrouw geregeld "al worden, Do vraag was nu, of de dagclijkschc arbeid voor haar bepaald zal worden op tien of elf uren. De commissie stelde tien uren voor; M. Diancourt, bij amendement, elf uren. De minister van koophandel verklaar de zich voor het voorstel der com missie, maar dc Senaat nam het amendement-Diancourt aan met 138 stemmen tegen 100. Met een ander amendement van M. Diancourt, waarbij het maximum van den dagelijkschen arbeid voor kinde ren tot 16 jaar gesteld wordt op 10 uren cn voor kinderen van 16 tot 18 jaar op 66 uren per week, heeft de Vergadcringzich insgelijks vereenigd. In do, engelsche Gemeentenkamer 14 Uit het engelscli. De vijanden van ’I Onderwijs aan ’I werk. Ziehier het bilan der katholieke regee- ring sedert 1884; leest hel niet aandacht; leest bel *oor aan vrienden, aan kennis sen, te huis, in de herberg, in uwe maat schappijen overal, opdat gansch Belgie hel wete, met welke hatelijke gevoelens de regeerende partij tegenover het volks onderwijs bezield is 192 Kindertuinen zijn gesloten. 1247 Adultenscholen zijn gesloten. 15 Normaalscholen zijn gesloten. 308 Gemeentescholen zijn afgeschaft. 1168 Ouderwijzers en Onderwijzeressen zijn op wachtgeld gesteld. 3300 Onderwijzers cn Onderwijzeressen hebben hunne jaarwedde zien ver minderen. 6000 Belgen, die getrouwheid gezworen hebben aan den koning en de wellen van ons land zijn hel slachtoffer cener partij, die steeds alle zucht, naar vrijheid, onderwijs en vooruit gang heeft trachten te smooren. In 1883 waren 10 aangenomen scholen. In 1890 waren 1468 aangenomen scholen. 1468 aangenomen scholen krijgen subsi- diën van de Gemeentebesturen zon der dal deze hel recht hebben er den voel in te zeilen. Het 1/3 van de onderwijzers der aange- noinene scholen bezit geen be- kwaamheidsdiploina. 370 Bewaarscholen van zuslerkêns en nonnekens krijgen subsidie van den Staal. 20 Aangenomen normaalscholen krijgen Dit Blad verschijnt don Zaterdag, cn allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbnar: 6 fr. ’sjaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellwigen 1 Fr. /)<- Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Ruilenland worden ontvangen door den ©ppice dc PliBLlcnÈ, Magdalcnaslvaat, Brussel. Men schrijft in bij L. KMKCKHOVI'k Drukker-Uitgcver. Ooslstraat, 6, te Veurne, eti in de Postkantoren des Rijks. Veelreknren v««n den ijxerenweg van Duinkerka, Veurne, «geut naar BBruwsel en Kftixintide naai- PWieuport. ,1 t i Sa DUINKERKE GIIYVEI.DE VEE 11.SE GENT BRUSSEL BRUSSEL GENT VKURXE GMYVKLDK RUIN KERKE 5-85 S-<>7 8-26 8-5T 6-00 6- 32 7- 15 0-32 10-55 KMO 12-22 1-38 5-00 5- 34 6- 20 9-20 11-00 11-58 2- 55 3- 40 -1-07 NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT ■a—CTWTOglW Ill WW1 lUMMWWOCJMJJ—UWMBKgTMCTg 31 franks. 5-00 7- 32 8- 13 Hot engelsch Parlement. 7-06 9-56 12-00 1-5’5 4-17 7-01 7-36 10-28 12-36 2-28 '4-47 7411 7- 4a 10-38 12-45 2-3ó 5^58 8-24 8- 17 11-06 1 15 3-07 tl-28 8-51 - |M|- - -jq ^.imi-fwwm wii rwwr mb» wwaïrmim 6- 17 3-00 5-58 7- 45 11-58 4-09 6-00 7-36 10-05 2-55 6-20 8-52 10-05 10-23 3-40 10-39 10-52 1-07 11-08 10- 51 3-08 11- 31 3-43 12- 15 4-24 3-15 7-03 5-24 .8-24

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1892 | | pagina 1