VAN VEURNE i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i B DE LANTAARNAANSTEKER. Zaterdag De cijns van kiesbaarlicid voor den 7V.' <S<5‘ jaaur. duinkerke ghyvei.de VEURNE GENT BRUSSEL [A V overwonnen waren. Op eenen zondag kwam Geertje, die nu een mooi hoedje had, dat True voor haar had gekocht, met haren pleegvader, den ouden Cooper en Willie uit de namiddag kerk. De twee oude lieden hadden zich in een gesprek verdiept, en de kinderen, die dan wal achter gebleven waren, praatten zeer ernstig over de kerk, den predikant, de toehoorders, de muziek, dingen die allen nieuw voor Geertje waren en haar zeer bevreemdden. Toen zij dicht bij huis kwamen, lette Willie er op hoe donker het op straal begon te worden, en toen zijn hoofd buigende om Geertje aan te zien, die hij aan de hand had, zegde hijGeertje, gaat ge wel ooit met oom True meê, om da lantaarnen te zien aansteken Neen, dat heb ik nooit gedaan, ant woordde Geertje, behalve den eersten avond toen ik hier kwam. Ik heb wel gewild, maar hel is zoo koud geweest, dat oom True mij niet wilde laten méé gaan; hij zegde, dal ik dan maar de koorts zou krijgen. Hel zal van avond niet koud zijn, hervatte Willie; hel is mooi helder weer, stappen uil, en zij bracht werklijk veel loc om de kamer net en zindelijk te houden, dewijl zij daarin bijzonder hare eer stelde. Zij voelde wel dal jufvrouw Sullivan van haar verwachtte, dal zij, nu stof en spinnewebben eens waren weg geruimd, zorgen zou dal zij zich niet weder opzamelden, en hei was inderdaad aardig om ie zien, hoe ijverig het kleine meisje dagelijks, wanneer True uil was om de lantaarnlampen te vullen en schoon te maken, een ouden zwaaide, waarvan de slok was afgekorl om hem voor haar gebruik gemakkelijker ie maken. Jufvrouw Sullivan kwam nu en dan eens binnen om haar ie prijzen en te helpen; en nooit was Geerlje beter in haar schik dan wanneer zij iels nieuws leerde doen. Zij had ook wel eenige rampen en tegenspoeden. Twee of drie maal liet zij bet brood dat zïj zou roosteren geheel zwart branden; en nog erger, eens brak zij een theekopje, waarover zij menigen traan stortte; maar dewijl True haar nooit over iels beknorde, vergat zij spoedig hare ongelukken, en ondervinding maakte haar voorzichtig. Kaatje Maccarlij vond haar hel schran derste en handelbaarste kind van de De discussie over de herziening der Grondwet is dinsdag in den Senaat be gonnen. De eerste spreker was M. Finel, die eene zoo zonderlinge redevoering beeft gedaan, dat geen rnensch er iel» van be greep. De senateurs, van beide zijden, keken ganseb verbaasd op. Na hem is M. Lammens zich legen bel algemeen stemrecht komen verklaren. Hij is voor de toekenning van het stem recht aan de huishewoning, doch hij vraagt de uitsluiting van de herbergiers en drankslijlers. M. Lammens is ook van gevoelen, dat de buitenkiezers verpletterd zijn door degenen der steden. Hij vraag! de her stelling van hel evenwicht, wat zeggen wilde verplettering der sleden door den huilen. De heer Bclhune verklaarde zich voor de uitbreiding van het stemrechten tegen hel referendum. Hij denkt hel noodig de kiesdistricten op eene andere wijze te verdeden. Bl,n de Selys-Longchamps, der linker zijde, vraagt eene zeer groote uitbreiding van hel stemrecht, doch uitsluiting der onbekwamen. Altijd is bij voor de her ziening van art. 47 geweest. Senaat moet, worden verminderd, dewijl hij veel te hoog is, en ook is hel noodig reeksen senateurs bij recht daar lo stellen. Een groot gedeelte der zitting werd woensdag ingenomen door eene redevoe ring van M. Beernaert, die verklaarde dat de openbare meening voldoende is voor bereid op eene zeer ruime uitbreiding van hel stemrecht en de tijd dus gekomen is om de Grondwet te herzien. Hij verklaarde zich nogmaal tegen het onbeperkt algemeen stemrecht en voor het occupatiestelsel, welk door de Com missie van den Senaal bestreden wordt. In andere woorden heeft de heer Beer naert zijne redevoering herhaald, welke hij in de Kamer heeft gedaan. In den loop van zijne redevoering zegde M. Beernaert het noodig te vinden, dal de verplichte stemming in de wel zou worden geschreven, omdat stemmen een ambt, een plicht is, meer dan een recht. Het woord werd nog gevoerd door de heeren de Coninck, den hertog van Ursel, Van Put, Tiberghien, Orban de Xivry en andere die slechts herhalingen deden van wal in de Kamer werd gezegd. Zitting van dondeiidag. Stemming der herziening. De Senaat gaat over tot de stemming der verschillende voorstellen van grond wetsherziening. Zie hier den uitslag der stemmingen wereld, en kwam somtijds den vloer schrobben, of eenig ander werk doen, dat meer kracht of bekwaamheid vereischte dan Geertje nog bezat. Aangevuurd door hare eerzucht om aan jufvrouw Sullivan’s verwachting te beam woorden, en nog meer door haat' verlangen om haren pleegvader behulp zaam te zijn en door haren arbeid eeniger- mate hare liefde voor hem te toonen, was Geertje gewoonlijk geduldig, zachtzinnig en dienstvaardig. Zoo inschikkelijk was Truc dal hij hel meisje maar zelden iets gebood of vet bood, en haar doorgaans haar eigen gang liet gaan en baar eigen zin doen; maar, hoe weinig zij ook aan tucht gewoon was, bewees zij toch gewil lige gehoorzaamheid aan iemand die haar nooit onreed lijk behandelde, en zelden zag de oude tnan haar eetiig blijk geven van die opvliegende heftigheid, die, eens op gewekt, geen bedwang kende. In hel stille leven, dat zij nu genoot, viel weinig voor dal baar diift gaande kon maken; maar somtijds gebeurde er toch iels, waaruit bleek dat hel vuur van haren kinderlijken geest nog niet was uitge doofd en hare booze neigingen nog niet Daarmee is de stemming over de grond wetsherziening afgeloopen. Artikels 27, 48 en 57 njn naar de Kamer teruggezonden. Voor de landbouwers. Dus de herziening is gestemd. Laat ons thans van de landbouwbe- angen spreken en de meening opperen dat de toekomende verdwijning der kle- rikalen. en de opkomst der vrijzinnige partij als een blijde dageraad mag wor den begroet. Sedert 8 jaren is baas Beernaert met zijne vrienden aan hel hoofd der open bare belangen, en te vergeefs vragen wij ons af wat zij gedaan hebben voor den landbouw, die zij gezworen hadden te redden. In 1884 beloofden zij den landbouwers meer boter dan brood, maar nog ten huidigen dige hebben de buitenlieden eene droge korst, en de boterpot is de katholieken teudeele gevallen. Sedert acht jaren is de landbouwbo- grooling weinig gestegen. Wel heelt men eenige honderd duizen den franken verteerd, om ambtenaren te benoemen, pas ontsnapt aan de Leuven* sche hoogesehooi, maar het nut, dal die jougelingeu slithlen, is nog niet merk baar. Een dier redders van den landbouw kwam onlangs, in name van den Slaat, eene hofkundige school bezoeken en bleef verwonderd staan voor eene plaut. Wal is dal, vroeg hij, ik tieb het nog nooit gezien. Die plant was eene tomale Builen eenige landbouwkundigen, die uit de school van Gembloers komen en wezenlijke diensten bewijzen, kennen do meeste ambtenaars geen korenaar uil eene suikerbeet. Voor hen is de landbouwer gered om dal zij voor hunne benoeming niet be kwaam waren den kost te verdienen, en dat zij zich thans vetmesten aan de be groeting van landbouw als de ral in den kaas. Met niets doen winnen zij meer dan de ijverige pachter, die zwoegt van vijf uren ’s morgeus lol negen uren 's avonds. Toen de liberalen aan bestuur waren deden zij de wet op de buurtspoorwegen stemmen en bewezen alzoo meer diensten aan de landbouwers, dan alle ontsnapten 21 Uit hel cngelsch. 'Zij werd niet wakker voor des ochtends, en toen zeer verwonderd dal zij gekleed was, sprong zij op en liep lachende naar Truc, om te vragen hoe dit zoo kwam. True was bezig met vuur aan te maken, en nadat Geerlje antwoord had gekregen op hare talrijke vragen wanneer en waar zij in slaap was gevallen, en hoe zij in bed was gekomen hielp zij hem met allen ernst en ijver om het ontbijt gereed te maken ca de kamer in orde te brengen. Zij volgde daarbij de onderrichtingen van jufvrouw Sullivan, die zij allen zeer wel onthouden had, eu loonde bij ai wat zij deed eene buitengewone vatbaarheid. In den loop van eenige volgende weken leerde zij zich ook nog op velerlei manie ren behulpzaam maken, en deed voorzien, dal zij, gelijk jufvrouw Sullivan voorspeld had, eens een knap huishoudstertje zou worden. Natuurlijk waren de diensten die zij bewees maar gering; doch hare vlugge en gewillige voetjes haalden True vele Sil Mei goeding hooren. Het rijk ontneme hun eenvoudig wat hun en hunnen kinderen gegeven is. Do liberalen vonden dit onrechtvaardig en waren dus voor de vergoeding. De conserva tieven ontkenden het recht der regee- ring om verandering in den toestand te brengen. Met groote meerderheid heeft de pruisische Landdag nu de beide uiter ste partijen in het ongelijk gesteld en het wetsvoorstel der regeering aan genomen. De laatste berichten uit Brazilië ge wagen van rust en kalmte. De open bare meening schijnt geheel aan de zijde der regeering en men verwacht niet anders of het congres zal de door haar genomen maatregelen goed keuren. STAATKUNDIG OVERZICHT. Over 32,152 gemeenten, uit 79 depar tementen in Frankrijk is d« uitslag gekend der municipale verkiezingen. Ontbreken nog de Lagere Alpen, Jura, Opper Marne, Orne, Pas-de-Calais, Lagere-Seine en Rhone. Do republic- keinen hebben eene zuivere winst van 2475 gemeenten, en wonnen er 2586, verloren er 111, zoodat de 32,152 gemeenten in die departementen ver deeld zijn in 21.038 republikeinsche bosui ren; 91 waarvan de samenstel ling twijfelachtig is en 81 waarin, om eene of andere reden, de verkiezing geene plaats kon hebben. Het jonge, vereende Duitschland heeft een bouwval van het oude Duitschland uit den weg geruimd Het wemelde vroeger in Duitschland van onafhankelijke vorstjes en heer- schertjes. Napoleon I bezemde hen weg en toen het Weener tractaat ge sloten werd wist men niet wat aan te vangen met die overblijfselen van het heilige roomsche rijk. Het was ónmo gelijk hun de misbruikte soevereini- toitsrechten terug te geven. In plaats daarvan gaf men hun en hunnen erf genamen vrijdom van belastingen in de verschillende Staten. Men be schouwde hen als een afzonderlijken stand, een Unmcttclbare Reichsstand- schaft. In 1866 werd het aantal der gepri vilegieerden vergroot en hij de in voering van do inkomstenbelasting begreep men dat er een einde moest komen aan dat voorrecht. De pruisi sche regeering stelde daarom dit voor, hun het privilegie te ontnemen, maar als vergoeding eene som te schenken van 23 </a maal het bedrag belasting, van welke ze tot nu toe vrijgesteld werden. De radicalen wilden van geene ver Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: (5 fr. 's jaars; met depost iHr. Een1 nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. - Beklanten bO cent. Rechleihjke eei lierstelhnoe l)e Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Pcbi.icitE. Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in hij 1-- KEHCKHOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren van den ijz.orcnweg van Duinkerke. Venrne, Gent naar Brnsselcn I)ix»»»il<le naar IVietlport. 6-00 10-54 3-08 5-00 jou 6-49 11 ■I'lJWWl MBWITTW 6- 00 7- 28 9-48 10-23 10-52 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVE1.BE DU INKERKE 5-41 7-19 9-49 10- 39 11- 08 4-43 7- 16 8- 24 9-53 12-05 1-21 5-18 7- 50 8- 26 8-57 11-11 2- 38 3- 40 4- 07 9-39 11-43 1-39 4-00 6-44 903 7-19 10-11 12-19 2-09 4-30 7-14 7- 28 10-19 12-28 2-18 5-41 8-07 8- 01 10-50 12 59 2-51 6-12 8-38 N1EUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT y'- 2- 43 3- 52 5-43 6-03 8-35 r N 3- 13 4- 07 2-58 6-47 5-07 8-07 I»o Senaat. Artikel 1 Kolonies, inlijving van <len Congo) is aangenomen met 57 stemmen 1. Artikel 2< referendum Aangenomen met 46 stemmen tegen 11. Artikel 27 voordrachtsrecht des Senaats van financieelo wettenaangenomen uiet 56 stemmen tegen 1. Artikel 3tf herkiezing voor de teden der kamers tot ministers benoemd Aangenomen met. 54 stemmen tegen 4. Artikel 47 (kiescjjus). Aangenomen mot algemeene stemmen. Artikel 48 (vertegenwoordiging dor minder heden Aangenomen met 47 stemmen tegen 10. Artikel 52 schadevergoeding aan de kamer leden Aangenomen met 52 stemmen tegen 4. Artikel 53 herinrichting van den Senaat Aangenomen met 43 stemman togen 15. Artikel 54 getal 8enate«rs Aangenomen mot 48 stemmen tegen 10. Artikel 56 kiesbaarheid der Senateurs Aangenomen met 48 stemmen tegen 10. Artikel 57 vergoeding der Senateurs Aangenomen met 30 stemmen togen 28. Artikel 58 (de prinsen Senateurs). Aange nomen met 52 stemmen togen 6. Artikels 60 huwelijk der prinsen) en 61 (troonopvolging), aangenomen met eenparig heid der aanwezige leden. -a—pwii r»« De toestand in Brazillie. Frankrijk. De kleine duitsche vorsten. 6-32 U-31 3-13 5-34 6-58 9-53 11-58 4-07 6-03 9-15 12-05 2-58 6-17 9-03 10-38 1-21 5-07 8-07 10-43

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1892 | | pagina 1