VAN VEURNE I a NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT J I sF E3 DE LANTAARNAMSTEKER. '^£1 06' jam*. iv.' s:i. heeft eene ïSrterdag 'S Juni 1SO54. 23 Uit het engclsch. van Redevoering van Gladstone. Gladstone heeft dinsdag eene rede voering gehouden in de vergadering van de radicaal-liberale vereeniging vim Londen, in .Memorial Hall. Alle maatregelen voor de aanstaande kie- zingen moesten reeds genomen zijn in de verschillende districten, aldus verklaarde hij. De iersche zaak moest allereerst uit den weg geruimd worden, eer men voor Engeland aan de noodige her vormingen beginnen kon. Omtrent het arbeidersvraagstuk, segde hij, dat hij binnenkort een Kieskronijk. De Liberale Grondweltelijke Vereeni- ging van Gent heeft de lijst vastgeslcld van de kandidaten voor de kiezing van 14 juni. Ziehier de lijst voor den Senaat De hoeren Ganiiel De Bast, gom.-raadslid; Jules de Hemptinne, fabrikant; Oscar Mechely ick, nijveraar en Prosper Van den Kerchove, inachienbouwer. Voor de Kamer van Volksvertegen woordigers De heeren Jules De Vigne, schepen van financiën; Harold Drory, advocaat; P. P. Dobbelaere, fabricant; Albert Fredericq, advocaat; H. Lippens, burgemeester van Gent; Alb. Mecüelynck, advocaat; Fernand Scribbe, eigenaar; Is. Vermandel eigenaar en Jacob Van de Velde, stoker. De Progressisten kring niet aanschouwt als afgedaan zijnde, wel integendeel. De oude strijdkreet De clericaal ziedaar de vijand die in den mond van het volk zoo krachtig klinkt van T ongediert der papen, verlost ons vader land is en blijft de leus van alle vrij zinnigen. Nevens de oude vraag van liberalism en clericalism, is er eene andere opge worpen deze van de herziening der Grondwet in meer deraocratisehen geest. Hier ook is de stelling die liberalen en clericalen ingenomen hebben, duidelijk afgeteekend en kan er geene verwarring meer ontstaan. De clericalen willen het stemrecht ver- leenen aan alwie een huis of een gedeelte van een huis bezit of gebruikt, ’t zij als eigenaar, T zij als huurder, zoodra dit huis of gedeelte van huis eene kadastrale waarde bezit, die verandert volgens hel getal inwoners der steden of gemeenten waar het gelegen is. De liberalen, zelfs de gemagtigden, erkennen dat de invoering van algemeen stemrecht niet langer kau tegengehouden worden. De eenen vragen, wel is waar, dat er geene andere voorwaarden zouden gesteld worden, dun bepalingen van ouderdom en woonstede. De anderen vragen dal er eenige voorwaarden van onafhankelijkheid en onderwijs zouden bijgevoegd worden. Eindelijk zijn er veel liberalen, die de invoering der vertegenwoordiging der minderheden vragen, om te beletten dal deze of gene partij geheel en al verplet terd en als builen de wel gesteld worde. Over het beginsel van hel algemeen stemrecht zijn alle liberalen hel thans ecus geworden. De keus der wetgevers, die de nieuwe Grondwet zullen tol stand brengen, is dus vereenvoudigd. De clericalen zijn de aanhangers van hel stelsel De Smedl-De Nayer. De liberalen zijn de aanhangers van hel algemeen stemrecht, met of zonder enkele uitsluitingen, met of zonder de vertegenwoordiging der minderheden. Wij stellen ons voor in eene reeks op volgende artikelen te onderzoeken, aan welk van beide stelsels de voorkeur be hoort gegeven te worden, te midden der zoo belangrijke aangelegenheden, die zich voordoen. Hel geldt inderdaad voor onze natie de beginselen en de grondslagen te bepalen, onbaatzuchtigheid der gemoedsbeweging, die hun vervulde, want bij de, plannen, die zij vormden, scheen geen van beiden door zelfzuchtige beweegredenen gedre ven te worden. Beide koesterden slechts een verlangen om tol hel levensgenot hunner meer bejaarde vrienden bij te dragen. Hel was een edele geest van dankbare liefde, die zich bij beiden open baarde een geest, die bij beiden grootendeels natuurlijk was. Bij Willie was die evenwel door eene godvruchtige opvoeding zoodanig aangekweekt, dal hij den aard van een zedelijk beginsel begon te verkrijgen; terwijl hij bij Geertje niet meer dan eene natuurlijke aandrift was. en helaas, zoo is de mensch, als hij alleen door zijne hartstochten wordt be- heeischl 1 hel arme meisje had wie heelt ze niet andere minder bemin nelijke driften; en indien de eerste aan moediging en versterking noodig had, niet minder noodzakelijk moesten de laatste gesmoord en uilgeroeid worden. Zij bereikten nu den laatsten lantaarn paal in die straal en sloegen weder eenen hoek om; maar nauwelijks hadden zij nog eenige schreden gedaan, of Geertje bleef volgens en op dewelke geheel ons staat kundig gebouw zal opgetrokken worden. Er is geene vraag die gewichtiger is voor een volk. Er is geene die meer verdiend de aan dacht van alle burgers te vestigen. Van hare oplossing hangt geheel de toekomst van Belgie af. Dat elke burger, die geroepen is op dinsdag, 44 juni aanstaande, de leden der Wetgevende Kamers te kiezen, bewust zij van de zware verantwoordelijkheid die op hem rust en zijne keus uilbrenge, met volle kennis van zaken on in vol- komene onafhankelijkheid. Zoo eischen hel de hoogste belangen van het vaderland Brugsche Beiaard «sai»'- Provinciale Raden. Ten gevolge der laatste kiezingen zijn de negen provinciale raden als volgt samengesteld Antwerpen, 50 katholieken en 23 lib. Oosl-Vlaanderen, 74 kat. en 19 lib. Wesl-Vlaanderen, 73 kat. en 3 lib. Limburg, 43 katholieken en 1 liberaal. Luxemburg, 29 katholieken en 15 lib. Luik. 15 katholieken en 68 liberalen. Henegauwen, 13 katholieken en 76 lib. Brabant, 30 katholieken en 61 lib. Namen, 48 katholieken en 14 liberalen. De negen provincieraden bevatten dus 375 katholieken en 280 liberalen. staan, wilde volstrekt niet verder, trok hard aan Willie’s hand en poogde hem tot omkeeren te bewegen. Wat scheelt er aan, Geertje? zegde hij. Zijl ge moe Neen, o neen. Maar ik kan niet verder gaan. Waarom niet Och omdat omdat, bier liet zij hare stem dalen, en haar mond dicht bij Willie’s oor houdende fluisterde zij omdat Nan Grant daar woont. Ik zie het huis. Ik had vergelen dal oom True daar voorbij kwam; en ik kan daar niet méégaan ik ben bang. O bo zegde Willie, zich deftig oprichlende, ik zou wel eens willen weten waar gij bang voor zijl, als ik bij u ben. Laat zij u eens aanraken als zij durft. En dan oom True nog Wal zou ik lachen Vriendelijk schertsend drong hij bij Geertje aan om meer meê te gaan, zeg gende dal Nan hen waarschijnlijk niet eens zou zien, maar dal zij misschien Nan zouden zien; en dat was hel juist wal hij verlangde niets zou hem liever zijn. Geertje liet zich haren angst gemakkelijk ontnemen. Zij was niet vreesachtig van zou zijne, moeder eene muls dragen gelijk die van de dame, welke hij door hel venster had gezien; ei. hierover begon Geertje liarlelijk te lachen. Haar natuur lijke smaak leerde haar dat de weduwe, zoo klein van gestalte en stemmig van voorkomen, er niet zulk een bebloemd lioofdlooisel belachelijk zoxi uilzien. Goede smaak is aangeboren, en Geertje had dien in zich. Zij voelde dal juffrouw Sullivan, gekleed met iets dal niet een voudig, nel en deftig was, geheel onher kenbaar zou worden. Willie had geene zelfzuchtige plannen, de goede jongen sprak van niets tol zijn eigen genoegen; hel was voor de anderen dal hij wilde arbeiden, hel was in en door hen dal hij zijne belooning verwachtte. Gelukkige kinderen; zoo gelukkig als kinderen maar kunnen zijn Wat hebben zij rijkdom noodig? Wal iets stoffelijks en lastbaars, meer dan zij nu bezitten Zij hebben reeds wat meer dan schatten waard is. Zij zijn vol van de hoop en hel geloof der ktndscheid. Eene der bronnen van die luchthartig heid, welke Willie en Geertje gevoelden, was ontwijfelbaar de belangloosheid en De toestand. Toen over eenige weken, de eerste ondcrhandelingen aangeknoopt werden lusschcn de l.igue en de Association van Brussel, schreven wij dal er eindelijk eene lichtstreep ontstond in den verwar den toestand waarin de natie leefde sedert een par jaren. Thans is die lichtstreep aaitgegroeid tot hel volle daglicht en de stellingen, die iedere partij heeft ingenomcii voor den beslissenden strijd in Jnui, zijn dui delijk afgeteekend. Er is geene plaats meer voor misver standen, voor onnaluurlijke bondgenoot schappen en voor eene nieuwe sclia- keeriHg der partijen. Er is geene spraak meer aan deze zijde al degenen to vereenigen die aanhangers zijn van algemeen stemrecht, aan gene zijde al degenen die er tegenstanders van zijn, zonder acht te geven op de vraag, ol zij clericaal of liberaal of ralicalen zijn. Onze twee oude partijen, die met Belgie zijn opgegrorid, hebben de gelederen dicht gesloten en staan tegenover elkan der ouder de leiding barer gewone aan voerders. Hechts, de clericale partij, met de priesters aan hel hoofd, strijdende voor de eeuwenoude beginselen en de eeuwen oude eischen der Kerk. Links de liberale partij, strijdende voor al helgene haar zoo dicht aan hel hart ligt, voorde vrijheid van geweten, vooi de verdraagzaamheid op godsdienstig ge bied, voor dere clilen der menschelijke rede legen het opgcdrongen geloot. Eenige liefhebbers van phantazic heb ben wel staande mogen houden dal tie oude twist tusschen den liberaal en den clericaal afgedaan was, of ten minste nioclil beschouwd worden als een ver velend iels, dan in een hoekje behoorde weggestopl te worden, gelijk oud speel goed De liberale partij heelt naar die wijs vogels niet geluisterd en de querelle libérale el délicate hoe oud zij ook zij, Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Insehrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 Ir. 's jaars; Een ^^ertijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eei het stem igc [)e Annoncen voor Belgte, uitgezonderd heide Vlaanderen, alsmede die noor het Buitenland worden ontvangen door den Office iif. Pbblicitk, ilagdalenastFaa', Brussel. Men Drijft in bij 1-. VANDKN KERCKHUVe. Drukker-Uitgever. Ooslstraal, 6, te Yeurne, en in de Postkantoren des Rijks. En ik houd veel tan heldere oogen, viel Willie hierop in; de uwe gelijken wel sterren, zoo schitteren zij van avond. Hebben wij nu geen plezier Ja, waarlijk. En zoo gingen zij verder Geerlje al springende en dansende, terwijl Willie even verheugd en vroolijk was als zij en Z'C'i tevens streelde met de gedachte dat Lij liet wilde meisje tegelijk vermaakte en tol beschermer strekte. Zij praatten er nog veel over hoe zij den toekoinstigen rijkdom zouden besteden, dien zij met kinderlijke lichlgeloovigheid reeds zeker hoopten eens te zullen bezitten; wam Geertje had nu Willie’s geest geval en was ook voornemens te werken en rijk te worden. Willie vertelde Geertje van de vele plannen, die hij bad om zijne moeder en zijnen grootvader, en ook haar zelve en oom True, alle genot en weelde te verschaffen, waarvan hij ooit gehoofd of gedroomd had. Onder anderen Vertrekuren van den ijzerenweg duinkerkk GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL STAATKUNDIG OVERZICHT. De franache dagbladen. Sommige fransche dagbladen uiten zich weer op recht onverstandige wijze. De Figaro maakt zich belache lijk met zijne bespreking van Duitsch- land’s houding ten opzichte der fees ten to Nancy. Duitschland, schrijft het parijsche blad, heeft gesproken. liet heeft de wenkbrauwen gefronsd en met de oogen gerold. Het heeft eeno bewe ging gemaakt, als greep liet naarden degen. Op dat oogenblik hebben Franschen elkander weergevonden. Er bestaat geen verdeeldheid meer als die van katholieken, vrijdenkers, republikeinen, monarchisten, radica len, enz. Het zijn thans allen patriot ten, die voor dezelfde zaak gloeien en die front maken tegenover Duitsch land, Do Figaro voegt bij d«ze kindertaal hot onwaarschijnlijk bericht, dat de generaals Billot en De Ia Grange, be nevens tal van ofllcieren, juist nu eene inspectiereis langs de oostelijke grens van Frankrijk gaan doen. Zulk geschetter is niet zeer moedig en heeft zelfs eenig gevaar, doordien het zeer jonge menschen tot dwaze daden kan opwinden. onderhoud zou hebben met den secre taris van het bestuur van 't arbeiders- syndicaat. Gladstone eindigde met eene opwekking tot de keizers van Londen om voor de liberale kandi daten te stemmen. VAivniiiv KERCKiiovE. Drukker-Uilgever, Ooststraat, 6, te Yeurne, Duinkri'ke, Veurne, Gent nnnr Bïi-umwel en Dixmiid*» naar Niteacport. ‘.«■■J r i. OVER ^aW£M€)tÖC*S-Gi 41’ l 5-41 7-19 9-49 10- 39 11- 08 5-0» 5- 34 6- 03 9-03 10-43 4-43 7- 16 8- 24 «-00 6-32 6-58 9-15 10-38 9-53 12-05 1-21 10- 54 11- 31 11-58 5-48 7- 50 8- 26 8-57 BRUBSBL GENT VEURNE GI1TVKI.DE DUIN KERKE MTlumuriiWin^— NIBÜPORT DIXMUBE DIXMUDE NIEUPORT 11-41 3-52 5-43 2- 38 6-03 8-35 3- 40 4- 07 I i 6- 49 9-89 11-43 1-39 4-00 6-44 903 7- 19 10-11 12-19 2-09 4-30 7-14 7- 28 10-19 12-28 2-18 5-41 8-07 8- 01 10-50 IS 5» 2-51 0-12 8-34 6- 00 2-43 7- 28 11-41 3-52 9-48 10-23 10-52 3-08 3- 43 4- 07 2-58 0-47 5-07 8-07

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1892 | | pagina 1