VAN VEURNE II i I 8 8 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT DE LANTAARNAANSTEKER. X.' j ten en goedkoop crediet. Bij al het ove- gen die door het volk gewild zijn, aan afgevaardigden rige vindt hij geen haat, wel de eigenaars en lijdt heel de bevolking schade. Jasar. Zaterdag <5 August* ÏS£>t?. 32 Uil het engclscli. Eena vraag. Er wordt in de pers gevraagd, waar jaarlijks de millioei e i blijven van het oorlogsbudjet. Hel contingent, in vredestijd, moet 40 duizend man bedragen en er zijn tegen woordig niet meer dan 15 duizend man schappen onder de wapens. Er moet dus veel geld overblijven. Waaraan wordt dit besteed Hel dagblad l’Economie, welke de vraag stelt drukt zich als volgt uit. Wij beschuldigen onze landbeheer- ders niet met dit overgebleven geld de danseressen van den Muntschouwburg te onderhouden. Overigens de heilige Van- dcnpeereboom zou zulks niet loelaten. Do bezuinigde millioenen worden dus aan andere militaire uitgaven besteed. Aan de welke Als de vacanlie uil is zal Pontas daar misschien wel eenige uitleggingen willen over geven. in een geheel ander licht voor haar, en Haar eindelijk overtuigende dat zij, indien zij oom True lief had, dit veel beter zou loonen door aan zijn verlangen te gehoor zamen, dan door hare dwaze gramschap te blijven koesteren, verkreeg zij eindelijk van Geertje de belofte dal zij den volgen den morgend weder naar school zou gaan. Zij gaf haar ook raad hoe zij met de kameraadjes, van wie zij zulk een af keer had, moest omgaan, en tegelijk eenige eenvoudige regelen voor geheel haar ge drag, en zegde haar eindelijk, dat oom Flint misschien met haar zou gaan, om de meesteres verschooning te verzoeken voor haar wegblijven, en dal zij dan geen overlast meer zou hebben. Den volgenden morgend ging Truc, zeer in zijn schik dal Geertjes tegenzin voor de school eindelijk overwonnen was, met haar mede, vroeg aan de deur naar de meesteres, maakte deze op zijnen eenvoudigen, rondborstigen trant met de zaak bekend en liet Geertje onder haar bijzonder toezicht. Wordt voortgezet. i van de liberale en vooruit strevende associaties van hel Vlaamsclie land, onder de leiding van den heer Mcynne, voorzitter der Asso ciatie van Brugge. Met algeineeue stemmen werd eene dagorde aangenomen, strekkende om de Kamers te verzoeken, in naam van het liberalism van Vlaamsclie land, de even redige vertegenwoordiging in te voeren. liet zich gewillig leiden door eene vrien din, die zij gevoelde dal zij haar lief had en niets dan haar welzijn bedoelde. Ter wijl Geertje nu aan Amelia’s voelen zat en luisterde naar de zachte stem, die baar de eerste les gaf over het onder scheid tusschen goed en kwaad, wist de blinde onderwijzeres, hoewel zij hel peinzende gezicht dat naar haar opkeek niet kon zien, door de aandachtige stille van het kind, en nog meer door hel bandje dat hare hand zocht en nu hield vastgeklemd, dal zij eenen groolen slap voorwaarts had gedaan. Geertje was sedert den dag van hare schermutseling met de groote meisjes niet naar de school geweest. Alles waar mede True haar had willen overreden, was vruchteloos geweest. Amelia ver stond echte! T karakter van het kind zoo veel beter dan True, en drong baar met zooveel krachtiger redenen dan den ouden man waren ingevallen, dat haar met eenige moeite gelukte, wal hem geiled mislukt was. Geertje begreep dat baai' oude vriend beleedigd was, en dit was de voornaamste oorzaak barer veront waardiging; doch Amelia plaatste de zaak Ziehier de leden der kommissie, vrijdag door den Senaat genoemd om de hei'zic- ningsvoorstellen te onderzoeken MM. Lammens, Orban de Xivry, Sur- mont de Volsbcrghe, d’Huarl, Descamps, d’Ursel, Vilain XIII1, B Ihune, Van Put, lampens, de Gomnek en Cooremau, voor de rechterzij. Linkerzijde Dupont, de Selys-Long- champs, Gtoéq. Stuurs, Gebet u’Alvtelia, Bracuimier, Delhuin, Find. Evenredige vertegenwoordiging. Verleden zondag werd te Brugge eene zeer gewichtige vergadering gehouden, ze elkeu avond zouden vlechten dat stond zoo goed. Doch de weinige uitge- lezenen, die, daar zij zelven godvreezetid gezind waren, in staal waren om Amelia’s karakter te begrijpen en te waardeeren de weinigen, zeer weinigen, die som tijds getuige van haren zieles!rijd en hare zegepraal waren geweest milieu zij gezegd hadden wal zij voor de bron hiel den waaruit Amelia hel vermogen putte, door hetwelk haar gelaat en hare slem hel hart van ouden en jongen overmees terden en hen bewondering en liefde af dwongen, zouden zij hetzelfde gezegd hebben dat Geertje zegde, toen zij op den zelfden zondag namiddag waarvan wij spreken. Amelia zoo ernstig had zitten aansiaren Jufvrouw Amelia, ik weel dal gij bij God geweest zijl. Geertje was zeker een vreemd kind. Hoe weinig ouderwezen zij ook was, had zij loch Amelia’s oneindige verhevenheid boven alle inenschen, die zij nog ooit gezien had, gevoeld; en zich overgevende aan hel geloof, dat zij tol eene boven do menschlieid verhevene orde van wezens behoorde, stelde, stelde zij een onbeperkt vertrouwen in al wat zij haar zegde en Onze tolbeambten. Telkens er een plaatsje in het Tolwezen open is, staan er dadelijk honderden ge reed, om hel hongerloon daaraan ver bonden, te winnen; ja honderden, waar- tusschèn afgestelde onderwijzers, mislukte advocaten, gebuisde doctors, gewezen onder-ofiicieren, klerken zonder plaats, enz. enz. De ellende moet wel schrikkelijk zijn, want hel is algemeen geweten dat er bij de douanen niet veel te verdienen is en nog minder vooruitzicht op verbetering bestaal. Préposés winnen 900 fr., die slechts na 6 jareii dienst op 1000 worden gebracht, en negen jaren later, dus n« 15 jaren dienst, op Tl00 fr. Er zijn onderbrigadiers die 35 tol 40 jaar dienst lellen eu slechts 1200 fr. winnen Ieder, die een weinig op de hoogte is van den zwaren dienst dezer nederige be dienden, zal instemmen dat zij niet volgens verdienste betaald worden eu bel geens zins te verwonderen is onder hen scha mele armen aan te treffen, die zich dage lijks afniartelen zedelijk, bij de gedachte hoe de twee einden van 't jaar aaneen te te nemen. Zelfs het Journal de Dor dogne, dat tot dusver monarchistisch was, merkte dezer dagen op, dat het goed en wel is steeds het ideaal eener gematigde en democratische monar chie na te streven, maar dat men daarvan zal moeten afzien, nu ge bleken is, d.at de meerderheid van het volk er niet van weten wil. Daarom zou het blad in 't vervolg werken voor eene verbetering der republikeinsche instellingen, in plaats van deze te bestrijden. Dc kiezers hebben zich thans met deze betuigingen eens verklaard. Nu zij zagen dat schipbreuk onvermijde lijk was, hebben de monarchisten zich vastgeklampt aan de booten, door hunne tegenstrevers uitgezet, liever dan te verdrinken. Grondwetsherziening. Vrijdag heeft de Kamer van Volksver- tcgeiiwooi'digeis de kommissie benoemd der 21 leden, gelast met onderzoek der grondwetsherziening. Werden gekozen R. ciitiT/.ijde 13 plaatsen MM. Core- mans, Frits, Schollaerl, Ancien,Schaclzen Hcytieti, Woeste, De Smel-de Xaeyer, Van Cleeliipulle, lack, Amedée Visait en Melul. M. Du Lantsheere maakt van nchtswege, als voorzitter der Kamer, deel van de kommissie. Linkerzijde 8 plaatsen). MM. Jansou, Fcron, Houzeau, Sabatier, Graux, Fiére, Neujean en Sainctelette. Amelia zuchte nooit daarover, en scheen nooit gekwetst door zulk een gebrek aan oplettendheid; zelfs toonde zij nooit dat de voorwerpen, waarvan bel gezicht haar onttrokken was, haar minder belangstel ling inboezemden; maar volkomen tevre den, naar het scheen, met de beschrijvin gen, die zij boorde, of de schilderijen, die hare verbeelding voor haar toekende, sprak zij opgeruimd en schertsend mede over alles waarmede haar gezelschap zich bezig hield. Sommigen zegden dal Amelia den bevalligsten mond van de wereld had, en werden nooit moede de gedurig afwisselende uitdrukking barer lippen waar te nemen. Sommigen zegden dat hel een kuiltje in hare rechter wang was, dal haar vooral bekoorlijk maakte; anderen (en dit waren jonge meisjes, die gaarne zelven bekoorlijk wilden zijn merkten wel ecus aan, dat zij, indien zij dachten dat zij hare haren daardoor zoo konden doen golven als die van Amelia, STAATKUNDIG OVERZICHT. De volledige uitslag der departe- nientskiezingcn van zondag laatst in Frankrijk is nu gekend. Die uitslag geeft aan de republikeinen meer dan elfhonderd zetels, terwijl zij er maar een weinig meer dan twee honderd aan de conservatieven laat. De repu blikeinen hebben dus eene schitte rende overwinning behaald. Het aan tal departementsraden, die eene con servative meerderheid hadden en nu eene republikeinsche hebben, bedraagt 4, te weten die van Gers, van de Sarlhe, van de Eure en van Ille-et- Vilaine. In geheel Frankrijk hebben de conservatieven nu nog enkel de meerderheid in zeven departementen. Die uitslag is van groote betcekenis. Wel hebben de kiezingen voor de departementsraden op verre na niet het politiek belang der parlements- kiezingen, maar toch vormen zij eenigzins eenen toetssteen voor de kennis wie tot de vrienden der repu bliek behooren en wie niet. Het blijkt, dat het aantal dier vrienden dagelijks toeneemt. Te Mans bijvoorbeeld verklaarde de conserva tieve afgevaardigde Villen, dat de eenige regeering, welke in Frankrijk mogelijk is, de republikeinsche is. Hij voegde er aan toe de conserva tieven wenschen slechts trouwe die naren der republiek te zijn. - In ’t departement Bouches-du-Rhóne. verklaarde de koningsgezinde Le Mee, dat hij de republiek zou aanhangen. In het departement van de Dordogne zegde graaf De la Panouse, tot heden een der koningsgezinde voorvechters, d.at hij een verklaard vijand was van stelselmatige oppositie tegen de repu bliek. Max Isle de Bcauchaine verklaarde in hetzelfde departement, dat het noodig is, ruiterlijk, zonder achter deurtjes, de politieke staatsinstellin- Dit Blad verschijnt den Zaterdag. en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 l'r. ’s jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Beklanten 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Aniinncen voor llelgie. iitii/ezoiiilerd beide I laanderen. alsmede die voor het Ruitenland worden ontvangen door den Oefice de Pi tn.ir.iTÉ, Mat/dalenastraatRrussel. Men schrijft in hij 1-- KI'.IICIKnovE, Drukkei-Uilgevcr. Oostsiraat. 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. VerlreUitrcu vnn <I«*n IJxerenweg vnn Veiu-iie, (Jent nanr ItriiMHolen I>ixmu<le nnnr IVfeuport. 10- 5t 3-08 5-00 11- 31 3-13 5-34 Voor den landbouw. De Court ier de lirttxelles zegt Op verzoek van eenige beschermings- gezinde afgevaardigden, heeft liet gou- vernetnenl beloofd iels te doen voor den landbouw. Dal belooft hel gouvernement al zoo lang, zotidei zijn woord gestand te doen. Er hoeft niet iets, er hoeft veel voor den landbouw gedaan te worden, want dc toestand van den buitenman verergert van jaar tot jaar. Men zoeke echter niet in beschermingsmaatregelen,zooalsdebe- li s ing op het vreemd graan, hel middel om den landbouw op le beuren. Dit ware ondoeltreffend en misdadig ondoeltreffend, omdat de concurrentie met de vreemde granen er niet gemakke lijker zou om wezen; misdadig, omdat de bevolking iu hel algemeen, en de geringe klas in T bijzonder, de grootste ver- bruikster van brood er zwaar onder lijden zou. Het kwaad zit elders in de hooge pachten, en vervolgens in de armoede van den grond door overproductie uitgeput en onvoldoende door meststoffen gevoed, bij gebrek aan genoegzaam kapitaal. Men zoekt waar hel niet verloren is Geene belasting op de granen, geene be lasting op hel brood, die den landbouw niet zou redden en toch de groote eige naren loelaten hunne hooge pachten te behouden; maar gewerkt door alle mid delen, om de pachten te verminderen in evenredigheid der voorlbreijgsl van den grond, en derwijze dat de boer een behoorlijk beslaan verzekerd zij; vervol gens de instelling van een goedkoop laud- bouwcredict, om den landbouwer de uoodige capilalen te verschaffen, tegen zee!' geringen interest, die hij noodig heeft om zijnen grond le bewerken, te mesten, en voor nieuwe en meer winst gevende cultuur aan le leggen. Er is geene andere uitkomst voorden boerenstand, dan vermindei ing der pach- DU1NKERKE G11VVEI.DE VEURNE (JENT BRUSSEL 6-48 9-( is 10-32 5-4 S 7- 50 8- 26 8-57 9-16 10-15 12-51 5-43 8-35 NIEUPORT DIX.MUDK DIXMUDE N1EUPORT 9-53 12-05 1-14 4-4 7- 16 8- 24 5-41 7-19 9-54 10- 39 11- 08 11-11 2- 38 3- 40 4- 07 6-00 6-32 6-5* 9-15 10-38 6- 00 7- 28 9-48 10-23 10-52 van BRUSSEL GENT VEUR.N-E GHYVELBE DUINKERK E 2-13 .3-52 6-03 6- 49 9-39 11-43 1-39 4-00 8-44 7- 19 10-11 12-19 2-09 4-30 7-14 7- 28 10-25 12-28 2-18 5-41 8-07 8- 00 11-03 12 59 2-51 6-12 8-38 3-08 3- 13 4- 07 6-46 8-i 17 - TWHt 11 - '.- ^SWMXXg'C-bh De kiezlngen in Frankrijk. 11-58 4-(’7 6-03 2-5S 6-46 9-03 5-07 8’07 10-32

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1892 | | pagina 1