VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT DE LOWmANSïEKER. i W SKf»ter<iaj’ ISIO STAATKUNDIG OVERZICHT. hongersnood le gemoet. iï-'S. Jsijai’. ^ugiisli Ï84)2. lukkige werkersbevolking misschien den Dal is zeker schrikkelijk ver. Maar nu kan ik haar niet meer zien, zegde Geertje. Gij kunt haar toch aanstaanden winter zien, liet Willie hierop volgen. O, maar dal is nog zoo lang, zegde Geertje. Wat doel u zooveel aan haar den- ken vroeg Willie. Zij denkt zooveel aan mij. Zij kan mij niet zien en zij houdt meer van mij dan niemand, behalve oom Truc. Dal geloof ik niet. Ik geloof niet dat zij half zooveel van u houdt als ik. Dal weel ik zeker. Hoe kan zij dit, daar zij Onze nijverheid. De nieuwe lolwellei) met vreemde landen hebben aan al de lakken der nij verheid een gevoelige» slag loegebracht. Uil het Walenland wordt ons gemeld dal de ijzer en siaalnijverheid eerlang meer dan 30,000 werklieden zal moeien aidanken en in de koolmijnen werd er besloten den prijs der steenkolen mei 2 fr. per 1000 kilos le verminderen. Te Gent gaal de weefnijverheid heel slecht en al de exportaliearlikels lijden zeer veel. De aanslaande winter doet zich onder alle opzichten zeer nadeclig voor. Gelukkiglijk dat overal de oogst goed gelukt is, want anders ging onze ouge- blind is en u nooit in haar leven gezien heeft, en ik u altijd zie, en meer van u houd dmi van iemand op de wereld, be halve mijne moeder Doel gij dal waarlijk, Willie? Ja dat doe ik. Ik denk altijd als ik naar huis kom Nu zal ik Geertje zier; en bij alles wal door de week gebeurt, deuk ik bij mij zelve» Dal zal ik Geertje vertellen. Ik had niet gedacht dat ge zooveel tan mij hield. Waarom niet Och, omdat gij zoo mooi zijl en ik op verre na niet mooi ben. Ik hoorde laatst Hanna Chase tegen Lucretia Davis zeggen dal zij Geertje Flint voor het leelijkste meisje van ue school hield. Zij moest zich schamen, zegde Willie hierop. Ik geloof wel dal zij zelve niel heel mooi zal zijn. Ik zou ieder meisje leelijk vinden, dat zoo iels zegde. Maar Willie, sprak Geertje zeer ernstig, liet is toch waar, zoo waar als iels wezen kan. Neen, hel is niel waar, antwoordde Willie. Zeker, gij hebt geene lange krul len, eii geen rond gezichtje en blauwe Do krijgsmacht van Duitschland. Er zullen weder nieuwe militaire voorstellen eerlang in Duitschland in behandeling komen. Eebige invloed rijke officieren zijn tegen het invoeren van een tweejarigen diensttijd, maar de rijkskanselier, de minister van oorlog en de overste van den gene- ralen staf zijn er voor. In enkele parlementaire kringen gelooft men echter, dat de voorstellen in den Rijksdag opgrooten tegenstand zullen stuiten. Deze voorstellen leggen het rijk weder nieuwe lasten op. Er wordt onriiiddelijk een krediet van 150,000,000 mark gevraagd en verder eene jaarlijksche vermeerdering van uitgaaf van 19,500,000 mark. Balgarie ca Turkije. liet bezoek van den bulgaarschen min is ter-voorzitter Staiubouloff te Constanlinopel zal oenen merkwaar- digen staart hebben. Men verzekert namelijk, dat in september aanstaan de, prins Ferdinand in persoon naar do turkJïchc hoofdstad zal komen om den Sultan zijne hulde te brengen. 34 Uil hel engclsch. TWAALFDE HOOFDSTUK. Vooruitgang in kennis. Hel was op een haaien avond in hel laatst van april, dal Guerlje, die naar jufvrouw Graham was geweest, om haar, voor haar vertrek naar builen, vaarwel le zeggen, bitter schreiende achter in hel steegje stond. Zij had een boek en eene nieuwe lei. Amelia’s afscheidsgeschenken, in de hand; maar zij had hel eerste nog niel opengedaan, en de andere was geheel vochtig van hare tranen. Zij was zoo bedroefd over deze scheiding, de eerste uier vele treurige scheidingen waarvan hei leven zoo vol is, dat zij niemand boorde aankomen, en ook niel wisl dal er iemand vlak bij was, voor dal twee handen op hare schouders werden ge- le-d Toen zij zich omkeerde werd zij duur Willie’s armen omkneld en zag Willie’s vroolijk gezicht haar aan. Wel Geertje, zegde Inj, dit is geene vriéndelijke welkomst, als ik op eenen Uit Caracas wordt aan den New- York-Herald gemeld, dat de vijf westelijke staten v*n Venezuela zich hebben {afgescheiden tot eenen onaf hankelijke!) Bond, met generaal Eleazar Urdanie als dictator. - - Frankrijk en Belgie. Sedert cetiigen lijd is hei er in de Parijser pers len minste i;> een zeker getal bladen bovenarms over en gaal men legen Belgie te werk als wilde men hel mei huid en haar inslikken. Eu dal allemaal enkel omdat een Frausch agent, ergens in een gedeelte van Congolaiid, welk men nog niet be paald weel, aan wie hel toebehoort, gedood is geworden, men weel ook nog niel door wie of hoe. In plaats van le wachten tol de offi cieels berichten zijn aangekomen, die zullen uitleggen hoe de gausche zaak is toegegaan en inceuhangi, is hel in die Porijzer bladen een bedreigen en tieren, dal licl alle gedacht le boven gaal. Die bladen willen, men ziel hei klaar, Belgie bang maken; maar als men de zaak dieper in beschouwt, dan gelooven wij dal al dil tieren en schreeuwen van die Parijzerbladen nog meer gericht is tegen hun eigen gouvernement, wam hel zijn de meest overdrevene bladen, degenen die het huidig Frausch Ministerie bestrij den, welke hel meest duiveljagen en tempeesten. Ernstig of niet, hunne bedreigingen, hunne scheldwoorden, hun tieren laten ons onvei schillig; dal zijn woorden in den wind, meer uilgedaciit om hei bou levard publiek vau Parijs warm ie maken en alle dagen veel nummers le verkno pen, dan in den grond gemeend. weekdag le huis kom om den geheelen avond bij u le blijven. Moeder' en groot vader zijn alle bei uit, en nu ik naar u kom zoeken, schreit ge zoo dal ik uw gezichtje mei zien kan door zulk eene zee van lianen. Kom, kom, hoft loch op; gij weel niel hoe ijselijk gij er uitzift. Willie, snikte zij, weel ge wel dat jufvrouw Amelia heen gaat Heen 1 Waar naar loc? Heen, ver weg; zes mijlen; om den geheelen zomer weg te blijven. Willie lachte, en zegde: Zes mijlen! Verder wordt verzekerd, dat de russischo gezant te Constanlinopel, graaf Nelidoff, zal overgeplaatst wor den naar Weenen en vervangen door den legatieraad Jadowski, eene ver wisseling, waarschijnlijk voortsprui tend uit ontevredenheid der russische regeering over de vordering, welke in den laatsten tijd te Constantinópel door Bulgarie is gemaakt. De toestand in Venezu la. I2et Landjuweel» Er is maar óen roep in den mond van allen die hel Landjuweel hebben gezien ’t Is schoon, T is prachtig Hel is inder daad een schouwspel dal eenen onver gankelijke» indruk laai. Men zegt alge meen dal nooit, in geen stoel die in Belgie, in deze eeuw, is uitgegaan, zoo veel praal en pracht werden tentoonge spreid. De meeste groepen en praal wagens zijn van eenen luister zonder weerga. De kostuinen zijn frisch en rijk. Nooit, bij menschengeheugen, heeft Antwerpen zulke massa volk binnen zijne muren gezien. Reeds van zaterdag wur gend brachten de treinen langs al de staties en stoombooien van Engeland en. Zeelalid ontelbare reizigers aan. Duizenden en duizenden zijn te voel van al de omliggende gemeenten aange komen. Langs de oostslalic, de zuidstalie, de sialie vau hel Land van Waas kwamen gedurig treinen aan, dié si’roGtnen volk aanbraclilen. Wal leven, wat gewoel 1 Het was of heel Belgie naar de Sclieldestad gekomen was om hel Landjuweel van 1892 te zien. De koning is om 12 ure aangekomen. Hel is ons niel mogelijk den heerlijken stoet le beschrijven. Wij bepalen ons mei de beknopte beschrijving mede le deden, die de Koophandel van Antwerpen, er van geeft De verschijning der rederijkers de. Violieren, samengesteld uil edellieden te paard, maakte ophef. Zij zijn gekleed in zijden purperen rijlabbaard doorslreepl mei wit satijn, witte laarzen, purperen hoeden, met pluimen van wil, rood en purper. Zij waren vooruitgegaan door acht trommelslagers, vier trompetblazers en vier fluilblazers, vaandeldragers le voel en ie peerd. De leekeningen der kleedijen en der vaandels zijn van M. Frans Van Kuyck, kunstschilder. De Jan Van Beerskring en de Jonge Geuzenwacht, welke daarop volgden, hebben door hunnen fraaier) praalwagen en hunne groepen le paard en te voel, den bijval verworven waaraan wij ons verwacht hadden. Hel plan van den wagen en de kostu- oogen, zoo als Bella Clinton, en niemand denkt dat gij u voor eene schoonheid will uitgeven; maar als gij hard geloopen hebt, en eene roode kleur hebt gekregen, en uwe groole oogen zoo schilleren, en gij zoo harlelijk lacht als ge somtijds over iets grappigs doen kunt, denk ik dikwijls dal gij hel aardigste meisje zijl, die ik ooit gezien heb; en hel ka» mij niet schelen wal anderen denken, zoo lang uw gezicht mij bevalt. Ik trek hel mij even erg aan als gij schreit, of u iets scheelt, alsof ik het zeil was en nog erger. Georg Bray sloeg gisteren zijn zusje Mary omdat zij zijnen vlieger had geschuind; ik had hem gaarne een pak slagen gegeven. Ik zou u niel slaan, Geel tje,al hadl gij mij speelgoed vernield. Zulke betuigingen van genegenheid deed Willic niet zelden, en werden door Geertje altijd met gelijke verklaringen beantwoord. Deze betuigingen waren geene ijdele woorden. De twee kinderen hadden elkander hartelijk lief. Zij waren geheel verschillend van aard, want Wiltie was ernstig, volhardend en geduldig, zacht en gelijkmatig van humeur. Geertje, integendeel, driftig en opvliegend, owr- Het nieuw engelsch ministerie. Het nieuw engclsch ministerie wordt <loor de dagbladen tamelijk goed ontvangen. Vooral dat Rosebery mi nister van buitcnlandsche zaken werd, vindt goedkeuring. De liberale bladen -zijn van oordeel, dat in het nieuwe kabinet het radicale element al te zeer ontbreekt. De conservatieve bla den prijzen het daarentegen in den heer Gladstone, dat hij mannen van ervaring tot zijne ambtgenooten koos. De schaduwzijde hiervan acht the Times, dat het ministerie mannen van beslist karakter en van iniatief mist en dat de moesten eenvoudig de onder geschikten des hoeren Gladstone zullen wezen. Wal wij echter niet onbemerkt kunnen laten, is dat hel juist dezelfde gazellen zijn, welke nu zoo uitvallen legen hel kleineBelgie, die een paar jaren geleden hel schandalig en ongehoord noemden, toen het machtige Engeland, insgelijks in Afrika, overhoop lag met hel maclilelooze Porlugaal en een ge deelte van deszelts kolonies afnam. Wal zij toen van wege Engeland onge hoord en schandalig vonden, zouden zij nu wel gaarne zien gebeuren met de bezittingen van den Onafhankelijke» Congoslaat. Nu zouden zij dil niet ongehoord heelen; want mei genoegen en rechtvaardigheids halve beslatigen wij dal de ernstige en verstandig redenecrende bladen der frausclie hooldstad bezadigd en kalm blijven en dal het Frausch Gouvernement zich insgelijks niet laat medeslepen door de boulevardsga/.etlen. Deze laalslen zullen een lijd op den zeilden loon voorlgaan, lol dal zij zien dal hel publiek van de kwestie genoeg heelt, maar wal nieuws verlangt en dai de vente, de verkoop slabbakt. Zoo gaat hel altijd in Frankrijk. Men oniplofl er als buskruit; men steil er zich in hevigen drilt, men tiert cn bedreigt en, gelijk na alle onweders, volgl daar plotseling kalmte op en geen meuscli spreekt nog vau de zaak, men denkt er zelfs niel meer aan. Wij mogen ons daar weer aan ver wachten cn opeen zekeren morgen zullen wij vernemen, dat.de zaak in der minne geregeld is on dal men veel geschreeuwd heeft voor niemendal. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. 's jaars; mei de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen .70 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 tW De Annoncen voor Belgie, utigezonderd beide I laanderen. alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office tm Pubi.icité, Alagdalendsltdat, Brussel. Men schrijn in bij I». VANDHN KKRCKHUVIDrukke - lij lg<-v‘-r. ocstslraal, le Veurne, en m tie Postkantoren des (lijks. Vert rclitii-eii van den ijzeren weg van Diiinkorke, "Venme, Gent naai* ItriiHsel ea Dixmiide naar Nieuportt. Si DUINKERK E GIIYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL 9-53 1J-05 1-14 3-OS 3- 13 4- 07 6-46 8-07 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDH DUINKBRKK 9-1(1 10-45 12-51 10- 51 11- 31 11-58 2-5S 5-07 <>-48 9-Ü8 10-32 4-43 7- 10 8- 24 5-00 5- 34 6- 03 9-03 10-32 5-18 7- 50 8- 26 8-57 5-41 7-19 9-54 10- 39 11- 08 NTEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NI EU PORT 6- 00 7- 28 9-48 10-23 10-52 6- 49 9-39 11-13 1-39 4-0Ö 6-44 7- 19 10-11 12-19 2-09 4-30-7-14 7- 2S 10-25 12-28 2-18 5-41 8-07 8- 00 11-03 12 59 2-51 6-12 8-38 8-13' 3-52 5-43 6-93 8-35 11-41 2- 38 3- 40 4- 07 6-l>0 6-32 6-5$ <.>-15 10-38

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1892 | | pagina 1