VAN VEURNE feil NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT x.' ae. DE LANTAARNAANSTEKER. W L ijzerwerken, werktuigen, suiker, bloem, maanden van dit jaar heeft de invoer llandelsbeweging. Gedurende de zeven 35 Uil hel engclsch. kolen, zink en Cement. De bieren behielden het statu quo. Alleen geulijzer, ijzerdraad en glas wer den zeer uitgevoerd. 1 'fö V .U De statistieken voor Duitscldand mel den niets beters. Behalve voor de eetwaren, waarvoor vermeerdering van invoer beslaligd is, ten gevolge van den slechten oogst, zijn alle voortbrengsels zonder onderscheid in mindere hoeveelheid binnen hel kei zerrijk gebracht geworden. Vermindering op de ingevoerde grond stoffen door de nijverheden gebezigd; vermindering op de uitgevoerde hoeveel heden vergeleken bij 1891 met allerhande fabriekanten manufacturen Onnoozel geld. Een blad meldt dat in België, sedert 1830, hol onnuttig belgisch leger niet min dan 2 milliards 500 mil- lioen franks heeft gekost, zonder mede te rekenen de hoidcrde millioenen die forten en kazernen opslorpten. Door zoo’n kolossale som aan goede, vruchtdragende werken te besteden, zouden er bijna in Belgie geene ongeluk kige, arme menschee meer zijn. ingeborene trotschheid ooit hulde wil bewijzen. Hoe veel Geertje verbeterd was in de twee jaren, die vcrloopen waren sedert zij onder zulk eene zorgvuldige leiding was gekomen, zal hel vervolg van ons verhaal moeten doen blijken. Wij kunnen ons hier niet ophouden om over de be proevingen en den zielestrijd, de neder lagen en de overwinningen van dien tijd uit te weiden. Hel zal voldoende zijn te- zeggen dal Amelia Graham tevreden was en goede hoop koesterde, dat True ver heugd en dankbaar was, terwijl jufvrouw Sullivan, ja zelfs de oude Cooper, ver klaarde dal zij in haar gedrag en haar voorkomen verwonderlijk verbeterd en voor zulk een kind bijzonder welgema nierd was. DERTIENDE HOOFDSTUK. Op eenen zaterdag avond in december, toen Geertje den derden winter van haar verblijf bij True was ingegaan, kwam Willie binnen met zijne fransche boeken onder den arm, en terslopd na de eerste begroeting, terwijl hij fijne boeken op de De spoorwegen der aarde, Op hel spoorwegcongres te Sint-Petersburg is eene label neergelegn met de linies op al de deelen der aarde, waaruit blijkt Jat de totale lengte daarvan in hel begin van helloopende jaar was 385,803 engelsche mijlen, waarvan 167,753 in de Vereenigdc-Staten van Amerika, 14,082 in Canada en 5625 in Mcxiko en Argentina. In Europa staat Duitscldand aan hel hoofd met 26,700; Frankrijk heeft 24,310 mijlen; Engeland en Ierland 22,685 en Rusland 19,345 mijlen. Wurlcmberg en Denemarken zijn hel minst vooruitgegaan in hel aanleggen van spoorwegen sinds 1886, terwijl Azië, builen zijne 16,875 mijlen spoorwegen in Indie, zijne Transkaspische linie gelegd door de Russen die 895 mijten lang is, beschikt over 850 mijlen spoorweg in Nederlandsch-Indie, 65 mijlen voor de Fransche kolonies, 34 voor de Porlu- geesche bezittingen en China 125 mijlen spoorweg heeft, mei 18 in Perzie. In Afrika staal Algerie aan hel hoofd met 1940 mijlen spoorwegen, dan komt De padde. Men meent nog al ge meenlijk, zegt de Landman, dal de padde een vergiftigd dier, dat haar speeksel venijn is en dat een beet van haar de dood kan veroorzaken. Niels is valscher. Vooreerst waarmede zou de padde bijlen? Zij bezit niets dal op landen trekt. Haar kaakbeen is een beel derige gladde vlakte met een vlies over dekt. Haar speeksel is geheel en al erge- lous. Veelvuldige en herhaalde proeven zijn diesaangaande gedaan geworden. Maar de padde is leelijk, zeer leelijk, en daarom wordt ze veroordeeld; voor haar is geen genade. Ziel ze noglhans eens aan gelijk zij leefl en hare zeden zullen toonen of ze ja dan neen, al die verachting verdient, ol men niet beter doen zou ze te beschermen. Wanneer de avond begint te vallen, en meest bij regenachtig weder, komt het dier uil zijne schuilplaats, en voortkrui pende langs den grond, gaat hel zich plaatsen in de nabijheid der groensel- planlen, van dan af is er voor de slekken geene zekerheid meer; hel verslindt er ontelbare massas. De jonge saladeplanlen hebben geenen vluggeren bewaker. De ei'.gelschcn weten hel genoeg, want aanzienlijken handel in padden wordt ge dreven lusschen Frankrijk en Engeland. Eene padde betaalt men op de markt van Londen een shilling (fr. 1,25). De engel sche hoveniers en groenlekweekers ma ken voor de padden zelfs holen om zich te verbergen; zij hebben er de grootste achting voor, overtuigd dat de hoven, waar ze in groot getal zijn, meer opleve ren dan waar ze verbannen zijn. B>e spoorwegratnp. Wij hebben woensdag de bijzonderhe den over de schrikkelijke spoorwegramp, maandag voorgevallen aan de Noordstatie te Brussel, medegedeeld. Wij volledigen heden die inlichtingen de Kaapkolonie mol 1880 mijlen; Egypte mei 96a mijlen en Nalal met 311. terwijl de Oranje Vrijstaat 150 mijlen spoor herfl en de mindere Sialen samen ongeveer 300 mijlen. Voor Australië zijn de cijfers 2703 mijlen op Victoria, 2275 voor Nieuw Zuid Wales, 164S voor Queensland, 1875 voor Zuid Astralie. 515 voor West Australië, 401 voor Tasmania en 1950 voor Nieuw Zeeland. Het is te hopen dat Belgie van de proteclionnistische plaag bevrijd blijve. Ons land leeft voornamelijk van den vrijhandel; zoowel de iulandsche verbrui kers als de nijverheid zouden door be schermende rechten te lijden hebben. Ons land brengt niet genoeg won om in zijne eigene mondbehoeften te voorzien; onze nijverheid hangt uilsluilelijk af van vreemde markten. Doch wanneer onze buren kunstmatig hunne markten sluiten, laat ons onze oogen elders wenden. Er zijn nog streken waar onze nijverheid en handel, eer en voordeel vinden kunnen. Milicianen. Acht dagen geleden wer den de krijgsoverhedeu volop aan T weik gesteld, om al de milicianen binnen te roepen, die legen 1 september ouder de wapens moesten zijn. Maar eensklaps kwam er tegenbevel, dat de milicianen niet moesten binnen komen; dus nieuw werk voor de krijgs oversten. Wat is de reden van dien plotselinge!) om keer Men strooit van alles uit, maar liet schijnt dal de echte raden is, dal alles ontbreekt om onze jonge soldaten be hoorlijk te kleeden en te wapenen. (Ziedaar hoe er voor ons leger en 's lands veiligheid wordt gezorgd en dn op ecu oogenblik dat de schatkist overloopt van bonis.... in de maan dal heeft niets met het oude wijfje te maken, behalve dal de voetpaden even goed beijzeld waren als iels anders zoo glad ais een spiegel. Dal weet ik ook, viel Geertje hierop in. Want toen ik naar school ging ben ik gevallen. Zoo waarlijk? zegde Willie. Hebt gij u niet bezeerd Neen toch niet. Maar ga voort. Gij hebt mij nieuwsgierig gemaakt naar dat oude wijfje van u. Ik stond zoo legen elf uur aan de- deur van den winkel eens uil te kijken, toen ik de zonderlingste figuur, die gij u kunt verbeelden, de straal zag afkomen.. Ik moet u zeggen hoe zij gekleed was. Zij zag er zoo allerbelachelijksl uilZij had een kleed aan, van eene soort van zwarte zijde of satijn, heel korlj.es en knapjes, en geheel in hel rond bezet met bruinacli- tige kanten zwart, denk ik, zullen zij eens geweest zijn, maar dal zijn ze, nu niet meer; en dan had zij een grijzen mantel om, van eene of andere zijdeaeh- lige slof, dien gij zeker zoudl gezegd hebben dal uil Noach’s ark moest komen, als er niet eetie kap van eene andere. tafel wierp, riep bij uitO 1 Geertje, oer wij aan liet studeeren gaan, moet ik u en oom True iets komieks vertellen, dal mij van daag gebeurd is; ik heb er te huis nog zoo om gelachen toen ik er moeder van vertelde. Ik heb u hooren lachen, antwoordde Geertje. Als ik het zoo druk niet had ge had, zou ik naar uw moeders kamer zijn gekomen, om le hooren wal er toch zoo grappig was. Maar komaan, vertel hel ons. Och, als ik begin zult gij er geene grap in vinden; eu ik zou er ook geene aardigheid in gevonden hebben, als zij niet het wonderlijkste oude wijfje ge weest was, dat ik ooit in mijn leven gezien heb. Een oud wijfjeGij hebt nog van geen oud wijfje gesproken. Neen, maar dat wilde ik doen, zegde Willie. Gij hebt er wel op gelet, hoe alles heden morgend beijzeld was. Hoe prach tig zag dat er uil, niet waar? Ik moet zeggen, toen de zon dien groeten olm boom bescheen, die voor onzen winkel staat, dacht ik dat ik nog nooit in mijn ievec zoo iets moois gezien bad. Maar Zaterdag 11 September maanden van dit jaar heeft de invoer 111 Frankrijk, 2,884,749,001) frs bedragen en de uilvoer 2,059,026,000 frs. Engeland verzond in Frankrijk voor 342,947,000 frs en de Engelsclien ontvin gen voor 647,224,000 frs fransche goe- ueren. De invoer van Duilschland bedroeg 199,421,000 frs en de fransche uilvoer naar dal land 207,632,000 frs. Belgie voerde voor 260,097,000 fis naar Frankrijk uit en de Fransclieu zon de i ons 315,755,000 frs goederen terug. Invoer van Zwitserland 57,472,000 frs, fransche uilvoer 131,478.000 frs. Enkel Italië, Spanje, Turkije, de Ver- eeiiigde-Slaten en eeiiige landen van Zuid- Amerika hebben meer koopwaren naar Frankrijk gezonden dan er uil ontvangen. Uil de opgegevene cijfers blijkt dal Engeland, de Vercenigde-Siaien eu Belgie meest goederen in Frankrijk voeren. Doch van den anderen kant zijn Belgie, Engeland en Duitschland de beste kalan ten voor do Franschen. T Is wonderbaar dal Belgie zooveel miljoenen in goud naar Frankrijk moet uilvoeret) en zich bij zijne eigene fabrie kanten niet behoorlijk kat) of wil gerieven. Onbegrijpelijk. Bescherming en vrijhandel. Een feil van beleekcnis is voorzeker de totale afwezigheid van fransche besclier- mingsgeziiiden op hel Congres voor arbeids- en lolregeling. Het Comitcil noglans had niet verwaar loosd fransche economisten van die rich ting uit le noodigei). Geen hunner heeft den oproep beantwoord. En waarlijk de praktische proefnemingen van beschermende theories, in de protec- lionnitische landen sedert kort gedaan, toonen zoo treffend het verderfelijke dier stelsels, dal ontwerpers en verdedigers er van met schrik hun werk beschouwen. Wie zich afztndcrl, gevoelt altoos eerst van allen, du schadelijke gevolgen daar van. Doch lichtgeraaktheid en trotschlieid schenen Geertje aangeboren te zijn; mis handeling en dninglandij waren niet in staal geweest om die gebreken te sbio- len; integendeel, zij waren onder de ongunstigste omstandigheden grooler en krachtiger geworden. Mei goedheid kon men bijna alles met haar uitlichten, kon men haar overtuigen en bedwingen; maar elke andere soort van bedwang was haar ondrageiijk, en hoe gepast en noodzake- lijk eene tuchtiging wezen mocht, was zij altijd geneigd om zich gramstorig daar tegen te verzetten. Amelia wist dat voor zulk eenen geest zelfs het bedwang van het ouderlijke gezag zelden genoegzaam .is. Zij kende slechts éénen invloed, édne macht, welke het nooit mislukt aardsche 'tiolschheid en hartstochtelijkheid te onderdrukken en te smorende macht 'der christelijke nederigheid op beginse len gegrond en door het geweten be waakt de eenige macht aan wejke die Hel budjet van Frankrijk voor 1892 eerste jaar onder de beschermende tarieven schalie de ontvangst van hel tolwezen op 394 millioen franks, of 20 millioen meer dan hel vorig jaar. Voor <le maand juli alleen is de ont vangst 3 1/2 millioen minder dan in 1891; voor de zes eerste maanden van dit jaar nagenoeg Tl t/2 millioen onder de budjel- sc balling. Dit is slechts tiet begin. Men vraagt zich af waar dit heen zal en ook welke houding de Interen pro- tcctionnislen aannemen zullen, wanneer liet gelden zal de tekorten door nieuwe lichtingen te dekken. Waarlijk de heeren Mcline en consoor- len. die hel beschermend tarief deden stemmen, halen eer van hun werk Jammer dal hel volk, wiens levens voorwaarden ontegenzeggelijk inoeilijker geworden zijn door de verhoogde rechten, de deficits bij slot van rekening nog zal moeten dragen. nummer'io'ceuL '-Bekimimak^ druk®" grooKi^ /h .metp?sl ‘.,r- afzonderlijk 5kn SCI,.-Uil l,„ I„ VMMn KEUCKHOVK. I,rukkc,-Ui,gever, ‘oostslnst, 6, te i„ dei Kijk7- i DUINKERK E GUYVEI.DE VEURNE O ENT BRUSSEL 6-48 y-o* io-je BRUSSEL GENT VKURJMl GHYYELDE DUIN KERKE 6-1)0 6-ftl 6-58 9-15 10-38 4-43 7- 16 8- 24 9-53 12-05 1-14 10- 51 11- 31 11-58 5-07 5-IS 7- M 8- 26 8-57 11-11 2- 38 3- 40 4- 07 5-00 5- 34 6- 03 9-03 10-32 NJEUPORT DIX.WDE DIXMUDE NIEUPORT 6- 49 9-38 11-43 1-39 4-00 6-44 7- 19 10-11 12-19 2-09 f-SO 7-14 7- 28 10-25 12-28 2-18 5-41 8-»J 8- 00 11-03 1? 59 2-51 6-12 8-3* 3-08 3- 43 4- 07 2-58 6-46 8-07 1 Eene ontmoeting en een ongeluk. -- ■1^4 <&»»»- JjiQMaa -- Allerlei. Vertrekuren vnn «ten IJz.eronweg van Dainkitrke, Veurne, Gent naai* Btrunaal en lAixinudo naar Vieuport» 6- 00 9-16 2-43 5-11 7- 2S 10-45 11-41 3-52 5-43 7-19 9-48 12-51 2-38 6-03 8-35 9-54 10-28 3-40 10-39 10-52 4-07 11-08 IC

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1892 | | pagina 1