VAN VEURNE s I I 1 f?v. fc NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Wr i f DE LANTAARNAANSJEKER, 1 38 7- so .8-26 Knterclnj; E'S'’ September zaamheden bij den lieer Bray ooit hadden gevorderd; maar indien hij geene plaats kon bekomen gelijk hij verlangde, wilde hij maar nemen wal hij krijgen kon. Hij deed dus alle mogelijke uitvraag, maar had niemand om een goed woord voor hem te doen, en hij kon niet verwachten dal iemand vertrouwen zou stellen in een jong mensch van wieu hij niets wist. Hij zag zich dus overal afgewezen, eir kwam dagelijks stil en neeisiachtig naar huis terug. Na elke nieuwe teleurstelling, was hij batig om zijne moeder en zijnen1 grootvader wedei te zien. Hel geduldige, door zorgen vermagerde gezicht der eerste zag met zulke stille hoop naar hem om, dat hij hel bijna niet over zich ver krijgen kon haar door bet bericht eener nieuwe teleurstelling te bedroeven; en het ongeloof van zijnen grootvader aan de mogelijkheid dat hij ooil weder iets te doen zou krijgen was even onaangenaam, zoolang hij geen gegrond vooruitzicht had om hem van hel tegendeel te kunnen overtuigen. Na verloop van een paar weken, vermeed jufvrouw Sullivan hem na den afloop van den dag te vragen; want hare waakzame oogen zagen wel hoe smartelijk deze navraag hem viel, eis gedachte van hen, al ware het maar .voor eenen dag, ten laste te moeten zijn, was den vurigen en onafhankelijke!) geest van den knaap ondragelijk, en hij maakte er ernstig werk van om eene andere plaats te bekomen. Hij begon met zich bij de verschillende apothekers in de stad te vervoegen; maar niemand van hen had een jong mensch van zijne jareu noodig, en hij sleet eenen dag met vruchteloos overal aauzoek te doen. Teleurgesteld, maar nog geenszins moedeloos, kwam hij des avonds te 'huis. Als hij niet bij eenen apotheker geplaatst kon worden, wilde hij iets anders be ginnen. Maar wat zou hij beginnen? Dit was de vraag. Hij had lange gesprekken met zijne moeder daarover. Zij gevoelde dal zijne talenten en opvoeding hem aanspraak gaven op eene betrekking ten minste ge lijkstaande met die waarin bij geplaatst was geweest, en kon de gedachte niet dulden dat hij zich lot lagere diensten zou vernederen. Willie, zonder zich zelven al te hoog te schatten, dacht eveneens. Hij wist dat hij in staal was om genoegen te geven in eene betrekking, die meer han- dclstaleuten vereischle dan zijne werk- In den Men heelt thans eindelijk nadere bij zonderheden ontvangen over de lamste gebeurtenissen in den Congo, en die inlichtingen bevestigen ongelukkig hel bericht van het treurig uiteinde der expeditie Hodistcr. Maandag is te Brussel aangekomen M. de luitenant Hinck, in den dienst van den Cougo-Vrijstaal sedert Januari 1887. Hij heeft eerst drie jaar doorgebraclit in Afrika, en voornamelijk twee jaar aan de Stanley-falls met Tippo-Tipp. Op 1 maart 1890 kwam hij voor 3 maanden en hall naar België. Sedert was hij naar den Congo weer gekeerd, als overste ecus expeditie legen Betreurlijke feiten. Men kent de betreurlijke feilen, die dezer dagen in frankrijk legen een groot getal onzer landgenoten gepleegd worden. Talrijke mijnwerkers uil den Boriuage waren sedert ceitigen lijd in koulpullen te Lens werkzaam, waar zij hunne diensten aan dezel/de vourivaatden ais de fratische arbeiders waren komen aanbieden. De fr.insciie koolmijnwmi kers zijn legen lieu opgestaan, hebben hen mishandeld, hunne woningen aangevallen en hen met gewekt genoodzaakt naar België terug te Kveren. Zulke daad is hoogst afkeurlijk. Wij luiiincn begrijpen dat, in zekere gevallen, de werklieden kiaclildadig hunne be dreigde belangen verdedigen, bij voor- beeld wamteer vreemde gezellen under Jiet loon kouten arbeiden. En dan nog mag er geen ruw geweld gebruikt worden, maar moet men trachten door overreding en wettige middelen zijne zaak te winnen. Wie recht eisebt voor zich zelven, moet dal vtiti anderen eerbiedigen. In hel huidige geval, wij herhalen het, was er geene kwestie van loonsbcderving. De belgischc mijnwerkers genoten het zelfde loon als hunne iiansche vakge- nooten. Wat was dan de drijfveer dier ver keerde handeling Wij vinden er geene andeitt dan deze vijandschap van de •eene natie legen de andere. Hel is niet de eerste maal dal feilen van dien aard zich in frankrijk voordoen. Een twee of drijlai jareu geleden had dergelijke vijandige belonging legen Bel gische arbeiders te Parijs plaats. Waar zou hel heen indien wij op onze beun de fratische werklieden ecus met <te zelfde munt betaalden? Indien wij ecus ml slecht begrepen en enge nationale ikzucht liet leven ondraaglijk maakten ;ian de vreemde arbeiders, die op onzen gastvrijen bodem hel bestaan vinden? In België verdienen dtiizende en dui- zende fiaiisclien hun brood en worden er behandeld als zonen van den huize. Nog nooit is hel iemand onzer in het gedacht gekomen ben te veroiilruslcn; integen deel, zij genieten onze welgemeende sympathie daar zij burgers eener be vriende natie zijn. Werklieden die handelen zooals de mijnwerkers van Lens deden, vertrappen Ceu hunner edelste princiepen bet ge voel van solidariteit, dal niet enkel een ijdel woord mag zijn. Landen mogen vrij, onder voorwendsel van bescherming, hunne grenzen sluiten voor vreemde producten. Werklieden, die allen naar één doel streven, naar hunne lotsverbetering, mogen hun hart niet sluiten voor elkaar, omdat de eenen langs dezen kant, de andere langs geene zijde eener grensscheiding wonen. Wal wij niet begrijpen, is de onver schillige houding ran ons gouvernement. Waarom vraagt hel geene uitleggingen aan hei fransen Staatsbestuur, dal onze laiiilgcuoolen niet genoegzaam bescherm de lanlen, om het verlies te herstellen, deden hun ruw zilver te Brussel lol munt slaan, waardoor het zijne vroegere waarde terug kreeg, en zoo werd er in ons land, binnen een zeer kort tijdverloop, voor ongeveer vijfhonderd millioen vijll’rankstuliken ge maakt. Vandaag zullen al die schoone blinken de belgischc vijffrankstukken nog, in zilver, ongeveer 3 franken waard zijn, dus dal 2,3 hunner waarde, tengevolge van den afslag van zilver, verloren hebben. Men ziel van hier de financieelc ramp, waardoor Belgie zou getroffen worden indien hel munlverdrag verbroken werd. Elk der verdragsluitende Stalen zou dan naliiurlijk verplicht wezen zijne ge slagen munt terug te nemen en er bel vei lies van te dragen. Op de luO millioen vijffrankstukken, welke Belgie in de vijf landen der latijn- sebe conventie in omloop heeft, zou het dus twee honderd millioen frank verliezen. Dal is klaar als de zon. En die ramp wij herhalen het staal voor onze deur, gereed om ons te ‘overvallen, want frankrijk, welk slechts met tegenzin in 1885 hel verdrag ver lengde, kan de eerste, de beste gelegen heid bij de haren grijpen om met hel verdrag af te breken. En dan Dan zal de goedjeugdige melkkoe, hel volk, do onvoorzichtigheid der regeerjng en de baalzuchligbcid van eeltige bevoor deelde spekuiaiiten mogen te goed doen. Want bonis zijn er niet in de kas en geld zal er moeten komen, is bel niet uil de lengte, dan is liet ml de breedte. Dit Bind verschijnt den 'Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 Ir. ’sjaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr: De Annoncen voor Helgie, uitgezonderd beide I Inunderen, alsmede die voor het Ruitenland worden ontvangen door den Office hf. Pmn.ir.iiE. MagdalenastrahtRriïss'él. Meii schrijft in bij 1,. ik kiicik rioVK, Drukker-Eilgcver, Oostslraal, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrokuron vnn den ijxorenitei; vnu Dulnkerke, Voiu-lie, Gent naar Btrusact en Dixnuide lizim* MieUpórt; 10- 51 3-68 5-00 11- 31 3-43 5-34 11-58 4-07 6-03 2-58 6-46 9-03 10-32 ilen slavenhandel in hel Loniatiiigebied. Deze tocht is zeer belangrijk geweest. M. Hodisler heeft vooral gereisd in dó streek, doof de oproerige Arabon be woond; hij heelt den weg van Riba-Ribd naar Beiia-Kaniba gevolgd. Hel is op dien weg dal de expeditie Hodisler is vermoord geweest. M. Hinck is nu, aan boord van den sloomhoot Afrikaan, rechtstreeks uil den Congo, langs Rotterdam, te Brussel weergekeerd. Ziehier de inlichtingen die hij geeft over de expeditie Hodisler. M. Hodisler was op hel einde dei’ maand maart aan boord der stoomboot Hoi des Helges, aan de Slanley-falls ge komen. Hij richtte daar twee expeditiëd in. De eene onder hel bevel van M. Jourcl, was samengesteld uil MM. Noblesse, Doré, Page, een dertigtal Baitgala’s en hel verder dienstpersoneel. Zij moest ld booten den Loualaba opvaren en Riba- Riba, Nyangwe en Kassongo gaan be zetten. De tweede expeditie meest met dftti Hoi des Helges hare reis iVOOrlzelten tot aan Bena-Kamba. Zij bestond uit MM. Hodisler, doctor Margucry, Pauwels, Haussens, Schouten, Mussche, Godseels; Desmedt en een Diestenaar, wiens naam M. Hinck zich niet herinnefl. Hodisler slichtte een post te Yanga, waar hij twee blanken liet, M. Mussche en den Diestenaar. Hij vaarde toen voort naar Bena-Kamba, waar zich M. Hinck bevond aan het hoofd van een post van zestig soldaten, met M. Hectors tol adjunct. Hodisler bevond zich te Bcna-Kamba, toen hij vernam dal twee blanken te Riba-Riba vermoord waren. Uij trok er aanstonds heen met MM. Marguery, Desmedt en Godseels, doch zij werden onder weg door de Araben aangevallert en vermoord. De oproei lingen trokken voort naar Bena-Kamba, en joegen er Hanssens, Pauwels en den Diestenaar weg. Deze drie konden in eene boot vluchten en hadden het geluk de kleine stoomboot August Heernaert te ontmoette, die naar Bena-Kamba vaarde met koopwaren ctï wapens voor Hodistcr. De stoomboot nam de vluchtelingen aan boord en ging dan te Bena-Kamba de geweereu, kardoezen en koopwaren af halen. Hel alles werd naar Yanga ge bracht. Een toelachend vooruitzicht. De Cdironique besprak nog dezer dagen de mogelijkheid van eene verbreking van hel muiitverdrag lusschen frankrijk, Italië, Griekenland, Zwitserland en Belgie gesloten. Men weel dal dit muiitverdrag, voor 10 jareu gesloten, in 1885 verviel en den heer Pirtnez er in gelukte, op de zitting van hel Lalijusch Verbond te Pakijs, den vervaldag voor eenen onbepaalden lijd te doen uitstellen. Zulks belet echter niet dal op eenen schoonen dag, misschien eerder dan wij denken en bijzonder dan we hopen. Frankiljk uil hel verdrag zich kan terug trekken, en dan zal voor Belgie de kat op de koord komen. Dan gaan we bij die operatie ongetwij feld ecu paar honderden imllioenijcs in schieten. Welke oorzaken hebben ons in dien netelachtigen toestand gebracht, waarvan we vroeg of iaat de gebroken potten gaan betalen Herinneren wij dit in een paar woorden. lu de overeenkomst lusschen de vijf verdragsluitende landen aangegaan, was er besloten de vrijheid van uitslagen aan elk hunnen te lallen, maar daar Belgie hel goedkoopst in het munlslaan was, kreeg hel natuurlijk den voorrang op al zijne mededingers. Zoo deed zich in de eerste jareu van hel muiitverdrag een belangrijk feit voor, waarvan de Belgische en vreemde speku- lanlen gebruik maakten om liuime ge.d koffers te vullen. Er kwam eene merkelijke daling in de waarde van hel ruw zilver. De speku- Willie hoopte ook van neen; maar zijne hoop moest weldra voor vrees plaats plaats maken, toen hij den volgenden dag bevond dal zijn goede meester niet in slaat was o>n nel lied te verlaten, en de doctor zijn toestand voor bedenkelijk hield. De brave apotheker kreeg ccue kwaad aardige koorts die in weinige dagen ecu einde aan zijn leven stelde. De dood van den heer Bray was zulk eene onverwachte en geduchte slag voor Willie, dat hij in hel eerst nog niet recht begreep welk een gewichligen invloed deze gebeurtenis op zijn eigen lot moest hebben. De winkel werd gesloten, daar de weduwe voornemens was den aan wezigen voorraad te verkoopen en zoo spoedig mogelijk op het land te gaan wonen. Willie bleef dus zonder betrekking en was de aanbeveling van zijnen gewezen meester, die van groot belang voor hem zou geweest zijn, verstoken. In hel laatstejaar had hij vrij veelgeld verdiend en was hij in slaat geweest zijne moeder en zijn grootvader een aanmerkelijke!) onderstand te geven, waardoor zij niet meer zoo zwaar behoefden te werken. De Willie is altijd goed voor iedereen, zegde Geertje. Willie is of een held, sprak de knaap, of bij heeft twee heel goede vrien den en ik geloof ecuigzins aan het laatste. -Maar kom, Geertje, Karei de Twaalfde wacht naar ons, en wij moeten van avond zoo veel studeeren als wij kunnen. Mis schien hebben wij er niet spoedig weer gelegenheid toe, want mijnheer Bray is niet wel van avond; hij schijnt koorts te zuilen krijgen, en ik heb beloofd dal ik morgen na den eten weer aan den winket ziu komen. Als bij ziek mocht worden, zal ik het veel te druk hebben om naar huis te kunnen komen. O, ik hoop dat mijnheer Bray niet ziek zal worden, zegde Truc en Geertje te gelijk. - Hij is zulk een kmrp man, sprak True. Eu hij is zoo goed voor u. Willie, voegde Geertje er by. BRUSSEL GK.VT VKURN-K GIIYVELDE DU IN KER KE DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL ?%i.' 4 »<5" J ilia 3'. ■1-13 7- 16 8- 2 9-53 12-05 1-14 «-4S 9-08 10-82 9-16 10-15 12-51 5-41 7-19 0-54 10- 39 11- 08 11-11 2- 3.8 3- 40 4- 07 Hit het engclsch. 5-18 8- 57 6-nt) 6-32 6-58 9-15 10-38 6- 00 7- 2.8 9-48 10-23 10-52 XJEUI’ORT D1XMUDE D1XMUDE N1EUPORT 3-08 3- 48 4- 07 6-46 5-07 8-07 6- 49 9-39 11-43 1-39 4-00 6-44 7- 19 10-11 12 19 2-09 4-30 7-14 7- 28 10-25 12-28 2-18 5-41 8-07 8- 00 11 03 12 59 2-51 6-12 8-38 - -—n in -W.-4w)-%v ■«■■inm— 2- 13 3- 52 5-43 6-03 8-35

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1892 | | pagina 1