VAN VEURNE l NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT DE LANTAARNAANSTEKER. H Alsdan werd overgegaan lot de zaak 'h X.' 40. <»<F jaar. 40 Uil bel engelsch. In Oostenrijk begint de politiek te herleven. De oostenrijk-hongaarsche delegation zullen weldra vergaderen en daarbij zal vermoedelijk graaf Kalnoky weder eene rede houden, waaruit de verhouding van Oostenrijk- Hongarie tegenover de Balkan-staten zal blijken. Servie, Bulgarie en Grie kenland trekken het eerst de aan dacht. Wat xal de houding van Oostenrijk zijn als in Servie een burgeroorlog mocht uitbrekenWelke beteekenis heeft de russische nota aan den sultan betreffende Bulgarie? Acht graaf Kalnoky het in het belang van Oos tenrijk, dat de tegenwoordige hou ding, betreffende Bulgarie, voor onbe- paalden tijd gehandhaafd blijft Hoe denkt den minister over den strijd tusschen Griekenland en Bulgarie, betreffende het sluiten der grieksche scholen in Bulgarie Ziedaar enkele van do vele vragen die vermoedelijk ter sprake zullen komen. Zaterdag 1 October I>e Sonant. Zitting der herzleningscommissie. De lierzieningscominissie vun den Sen.nl beeft dinsdag namiddag, ten 2 ure, zifting gebonden. De Brusselsche bladen hebben daarover de volgende medcdeeling ontvangen Al de leden der Commissie waren tegenwoordig op de zitting, alsaok de Ministers van Financies en van Binnen- landsche Zaken. De voorzitter der commissie heeft bij hel openen der zifting lezing gegeven van de voorstellen lol herziening, ingekomen sedert de sluiting van den wetgevenden zittijd. Vervolgens beeft de commissie onder zocht, hoe ur moet worden gehandeld, om betrekkingen vast te stellen tusschen de commissies van de Kamer en van Senaat en daarna de orde harer werk zaamheden geregeld. --- eeiiun laten zien, een kersge- heer Graham. Hij had voor Geertje, ecu geschenk raar riep Geertje (uit. j uu«. ju... i Siale oom True; en ik geloof wok der herinrichting vaifden Senaat, en de voorzitter verzocht den heer Minister van financies den siaal der zaken te willen uitleggen. De kabinetsoverslc heeft daaraan vol daan. Het vraagpunt van hel beslaan der Kamers staal niet op hel spel, zegde hij. Er blijkt insgelijks uil de gehandhaafde artikels der Grondwet, dal deze twee Kamers gekozen zullen moeten worden, uilsluilelijk gekozen. Hel huidig stelsel, zegde spreker, heeft schier lot geene botsingen aanleiding ge geven; dat is een lol' en, onder zeker opzicht, eene criliek. De nieuwe toestand, die in leven gaal geroepen worden, vraagt de herinrich ting van den Senaat. Het stelsel van de vertegenwoording der belangen zou de voorkeur hebben van hel kabinetshool'd, iudien men tot eene praktische formule kon geraken. Vermits die niet beslaat, is het noodig aandachlig het stelsel te onderzoeken van de kiezing in twee graden, en, in die orde van gedachten, de kiezing door de bestendige korpsen, zooals de provincie- en gemeenteraden. Hij legde de inrichting uil van den Franschen Senaat en de Eerste Kamer der Slaten-Generaal van Holland. Eene waarborg zou er liggen in het vaststellen ven eenen rijperen ouderdom, voor de kiesbaarheid voor den Senaat. De vertegenwoordiging der minder heden zou moeten ingevoerd worden. Wal de voorwaarden van kiesbaarheid betreft, hel is noodig de aandacht van Senaat te vestigen op de Nederlandsche Wetgeving en de rechten van kiesbaar heid die zij vaststele Ook is hel «oodig te onderzoeken, ol de onvereenigbaarheden voor de Kamer gehandhaafd moeien worden voor den Senaat. Verscheidene leden hebben zich aange sloten bij den Minister van financies, terwijl verscheidene makers van tegen strijdige voorstellen dezelven ontwikkeld hebben. dal gij hel zijl. Zoo sprekende opende zij hel bock, en de titelprent was eene af beelding van den genoemden persoon. Het lijkt juist, Willie; zie maar eens! juichtte zij; eene bonten muts, een pijpje, en juisl zoo een genoegelijk gezicht. Oom True, als gij maar eenen zak vol speel goed over uwe schouders hadt, in plaats van uwen lantaren en dien grooten kal koen, zoudl gij een volledige Sinte Klaas wezen. Hebl ge niets voor Willie mede gebracht, oom True Ja, ik heb eene kleinigheid; maar ik vrees dat hij het niet veel achten zal. Het is maar een briefje. Een briefje voor mij riep Willie uitVan wien kan dal zijn Dat weet ik niet, antwoordde True, ia zijne groote zakken zoekende. Hier even om den boek ontmoette ik eenen man, die mij tegenhield om te vragen waar juffrouw Sullivan woonde. Ik zegde hem dat zij juist hier woonde en wees Item hel huis. Toen hij zag dal ik ook hier behoorde, gaf hij mij dit brokje met verzoek om hel volgens hel adres over te geven, aan den jongen beer William Sullivan. Dal zult gij toch zijn, niet waar De Commissie van den Senaat voor de herziening der Grondwet heeft woensdag hare tweede zitting gehouden, ouder voorzitterschap van baron T Kinl de Roodcnbeke. De bladen bevatten de volgende mede- deeling Willie wist nog niet of bij blijde was of niet. Hel was zulk eene zonder linge boodschap, en welke bovendien vlin iemand kwam, die hem geheel vreemd was. Hij kon echter niet nalaten te hopen, gelijk True en Geertje deden, dal dit een voorbode van een goed aanbod was, maar hij had redenen, waarvan zij niet wisten, om te vreezen dal hij een aanbod vat» dien kant niet zou kunnen aaniicmeu, en deed dus beiden beloven dat zij zijne moeder of zijn grootvader niets van het ontvangen briefje zouden zeggen. Den volgenden donderdag, daags na kerstmis, begaf Willie zich op den be paalden lijd naar den aangewezene plaats. De heer Clinton, een man van een zeer fatsoenlijk voorkomen, ontving hem zeer vriéndelijk, deed hem maar weinige vragen, en sprak zelfs niet eens van eene aanbeveling van zijnen vorigen patroon; maar zegde hem met weinige woorden dal hij een jong mensch als jongsten klerk op zijn kantoor noodig had en bood hem die betrekking aan. Willie aarzelde; want hoewel dit aanbod zeer gunstig was voor zijne toekomstige vooruitzich ten. maakte de heer Clinton geene mel ding van een loon, en dit was toch iets Daarmede gaf hij Willie het stukje papier over; en nadat de knaap den lantaarn in de hand had genomen, las hij overluid, terwijl hij hel briefje voor het licht hield R. H. Clinton verlangt William Sullivan te spreken op donderdag mor- gend tusschen tien en elf uur, in Nr 13*** werf. Willie keek verbaasd op. Wat moet dal beduiden zegde hij. Ik ken zoo iemand geheel niet. Ik weet wel wie hij is, sprak True. Het is de man die in dat groote hard- steenen huis in ’“straal woont. Hij is een rijk man, en dal is het nummer van zijn pakhuis ol liever van zijn kantoor op de ***werf. Wal, de vader van die lieve kinde ren, die wij zoo dikwijls voor het venster hebben gezien ‘l Dezelfde. Wal kan hij van mij willen Waarschijnlijk zal hij u in dienst willen nemen, sprak True hierop. Dan is het eene plaats, riep Geertje uil, eene goede plaats, en Sinte Klaas is ze komen brengen, gelijk ik zegde dit hij doen zou. O Willie, wat beu ik blij Ik dacht dat Sinte Klaas misschien van avond om u zou komen. Als mj om menscheu komt die iets noodig hebben, denk ik dat hij u wel zal komen halen en u ergens heen brengen waar gij gelegen heid hebt om rijk te worden. Waarschijnlijk, sprak Willie hierop, zal hij mij dan in zijnen zak sloppen en mij als een geschenk naar een af anderen ouden rijken heer brengen, waar ik alles maar voor hel vragen zal hebben. Ik hoop dal hij hel doen zal, want als ik voor nieuwjaar niet iets krijg, laat ik wanhopig den moed zakken. True kwam nu binnen en stoorde de kinderen in liun gesprek door hun vellen kalkoen tu 1 schenk van den ook een boek van Amelia. Is dat niet i....- Willie zegde daar juist dal gij mijn Klaas waart, ,L "plnf Al de leden waren aanwezig, behalve de lieer Descamps, die ongesteld was. Verscheidene leden hebben het hüidigd stelsel van benoeming van den senatefcrs verdedigd. Bezonderlijk bestreden zij bel denkbeeld, de twee Kamers te doet! kiezen door een vefsdhillig kieskorps, alsook het stelsel van de vertegenwoor diging dor belangen, welk zij aanzien als zijnde niet praktisch. Een hunner zou eenvoudiglijk aanne- men, dat men in gansch het land dé personen, die eenen lageren cijns betaler! en voorkomen op de bijgevoegde lijsten van zekere provincies, kiesbaar zou maken en dal er eenige reeksen kiesbaren zouden bijgevoegd worden, gekozen uit hoofde van hun ambt of van hunne be kwaamheid. Een ander lid zoü de verlaging van den cijns van 2000 fr. aannemen, maar niet beneden de 1300 fr. Een ander lid ontwikkelde zijn voorstel in hel voordeel van hel Fransch stelsel voor de kiezing van den Senaat. Dit stel sel geeft geheele voldoening aan de clericale belangen; de redenaar zou enkel willen dal de Senaatskiezers zouden ge kozen worden door de kiezers der ge meenten en niet door de gemeenteraden, want anders zouden al de gemeentc- kiezingen een politiek karakter krijgen. En nu niet, zeker?) Andere leden vinden, dat de Fransche Senaat geenszins de crilieken van de vorige redenaars rechtvaardigt. Een lid, welk vroeger er tegen was den Senaat te doen kiezen door een ver- schillig kiezerskorps, verklaart meer en meer over te hellen naar het stelsel van den Franschen Senaat. Hij voorziet de afschaffing van den cijns van kiesbaar heid, dien hij niet meer aanziet als eene voldoende waarborg. Beter is hel deze waarborg te zoeken in de samenstelling van hel kiezerskorps. Een lid verdedigde de totale afschaf fing van den cijns van kiesbaarheid. De volgende zifting zal aanstaanden dinsdag ten 1 uur plaats hebben en de discussie alsdan worden voortgezet. De zitting werd ten 4 1/4 ure geheven. Zooals men ziet, doel de Commissie, om zoo te zeggen, niets dan rond den pol draaien, in plaats van vastberaden vooruit te gaan en een besluit te nemen. Aldus voortgaande mogen wij er ons aan verwachten, dat de herziening mis schien zal gebeuren op den dag van hel laatste oordeel. Min.' 1 PM. T Ir. Ben Wonderlijk STAATKUNDIG OVERZICHT. De fransche aanhangers van be schermende rechten maken reeds toebereidselen om over drie weken, I als de Kamers bijeenkomen, een I strijd te beginnen tegen het fransch- I zwitscrsch handelsverdrag. Op eene I vergadering te Rouaan werd besloten, I dat men zich tegen alle toegevingen op het minimum-tarief zou verzetten. I Die cisch staat gelijk met de verwer ping van het handelsverdrag. Zwit- I serland ral liever den tarievenoorlog I aanvaarden, dan zich tevreden te I stollen met het buitengewoon hooge I fransche minimum-tarief. Dit laat het I Journal de Genève duidelijk merken. I Het blad zegt- Men behoeft er niet I aan te denken, dat Zwitserland het I minimum-tarief ooit als eene gunst I zou aanvaarden. Italic.dat met zijne wijnen in Zwitserland de fransche I wijnen zal verdringen, en Engeland, I dat met zijne wollen en zijden stoffen I in Zwitserland eene markt zal vinden, I zullen alle r«denen hebben om de I aanhangers der beschermende rechten I van het congres te Rouaan dankbaar I te zijn Voor de aanstaande kiezingen in I Italië zijn 3000 ofllcieele kandidaten I gesteld. De gematigden zijn over het I algemeen met de plannen van den ministcr-voorzitter Giolitti ingeuo- I men. De gewezen eerste-minister Di I Rudini is voornemens den strijd tegen I de regeering te aanvaarden, onmid- I dellijk na de opening van het nieuwe I Parlement. De aanstaande pruisische staatsbe- I grooting zal, volgens vertrouwbare medcdeeling, een tekort van 8G mil- I lioen mark aantoonen. BLAD ADVERTEN 6-00 s-sz 6-58 9-15 10-38 9-53 12-05 1-14 5-06 5- 34 6- 03 9-03 10-43 van 11RV8SKL UKNT VKURXK GHTVKLUK DIMXKHRKK 4-43 7- 16 8- 24 5-15 7- 50 8- 26 8-57 De ooitenrijksche politiek. 6- 46 ‘.'-15 11-46 1-36 3-57 0-41 7- 1» 10-11 12-19 2-09 4-80 7-14 7- 28 10-25 12-28 2-18 5-41 8-97 8- 04 10 58 1 01 2-54 6-14 2-49 XIEUPORT DIXMUDK DIXMUDE nieuport 11-41 2- 38 6-03 3- 40 4- 07 II Vertrekuren vnn tien ijzeren w«g DUIXKF.RKE «HYVEI.DE VEURNK O EXT 1IRU8SEU öuinkerke, Veurne, Gent naar Brussol on Dixniude naar .Vleuporl. 6- 00 2-43 5-57 7- 28 11-41 8-52 5-48 7-19 9-48 2-38 6-03 8-35 9-54 10-23 3-40 10-39 10-52 4-07 11-08 De beschermende rechten. De klezingen in Italic. Pruisische staatsbegrooting. 10- 54 3-0» 11- 31 3-48 11-5» 4-07 2-58 6-46 5-10 8-47

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1892 | | pagina 1