VAN VEURNE I I t s NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT DE LANÏAARNAANSTEKER, ■a a. Koophandel. voor SEE De britsch -oost-afrikaansche-Ver- ecniging heeft het aanbod dor engel- sche regecring, om haar door ecne toelage in staat te stellen tot 31 maart 1893 in Uganda te blijven aangeno men. Dinsdag namiddag vergaderde de lier- zicningscommissie van den Senaat. Een lid heeft op breedvoerige wijze een stelsel uiteengezet dat de vertegenwoordiging deg belangen voor de Senaalskiezing lol grondslag heeft. Volgens dit stelsel zouden er 10 klassen kiesbaren voor den Senaat beslaan de kleine nijverheid, de groote nijverheid, de financiën, de letteren, de schoone kunsten, enz. De Senaat zou volgens dit stelsel 270 leden lellen. Aanstaande week zal eene nieuwe ver gadering gehouden worden 41 Uil hel engelsch. Zaterdag October Help u zelf. Eenige landbouwers van Westvlaan- deren zijn voornemens, ouder de leiding des hecren Vanden Berghe, eere-arrondis- semenls-commissaris, en eere-voorzitter der landbouwcomicen Thiell-Ronsselare- Ingelmunsler, eene voorzienigheidskas in te lichten, legen de schade door den hagel veroorzaakt. De vereeniging zal voor titel nemen De Weslvlaamsche landbouwers. Zij zal niet, zooals dejvoorzienigheids- kas der bestuurlijke veeziekten, door een verplichtende provinciale laks gevoed worden, zij zal daarentegen onafhankelijk ■i De Grendwetsherziening. De herzieningscommissie der Kamer van Volksvertegenwoordigers hield maandag len 2 ure eene zitting. Alleen MM. Ancion, Frère-Orban en Coremans waren afwezig. De ministers Beernaert, De Burlet en De Bruyn waren in de zitting aanwezig. De bespreking heeft tol 4 ure en half geduurd, maar leverde weinig belang op. De orde der besprekingen en andere vraagstukken van huishoudelijk belang werden geregeld. M. Janson heeft daarna lezing gegeven van zijn voorstel van algemeen stemrecht en heeft 15 categorie» van personen aan geduid, die als onweerdig van hel stem recht zouden moeten uitgesloten blijven. Dit voorstel luidt als volgt Zijn kiezers, alle burgers ten volle 21 jaar oud en sedert ten minste een jaar woonachtig in de kiesomschrijving waar zij ingeschreven zijn. De kiezer, die van woning verandert, blijft vijn kiesrecht uitoefen in de om schrijving waar hij ingeschreven was en dit zoo lang lot dat hij, op den dag der samenstelling van de lijst, een jaar wonen zal in eene nieuwe kiesomschrijving. De heer Janson haalde de gevallen van onwaardigheid en uitsluiting aan. Worden, volgens zijn voorstel, aanzien als onwaardig van liet stemrecht De voogden, die van hunne voogdschap beroofd worden; De houders van onluchlhuizen; De gefailleerde», met uitzondering (ier- genen die te verontschuldigen of hersteld zijn; Leden van hel Igger die afgezel of af geschaft zijn; De twee commissies. Wanneer het gouvernement twee com missies deed benoemen, om de voorstel len der grondwelherziening te onder zoeken welke door verscheidene Kamer leden en Senateurs waren neergelegd, zei M. Bara Die commissies zullen eer het werk in den war brengen dan hel te verge makkelijken. En de afgevaardigde van Doornik had gelijk. Men heeft nog nooit zulken doolhof gezien. Al de ontwerpen zuilen er in ver loren loopen en we vreezen zelfs dal de commissieleden zullen eindigen met hun nen weg te verliezen. Verbeeld u, dal die twee fameuze ver gaderingen ieder op eigen bandje wer ken, in slede van de koppen bijeen te steken en samen te onderzoeken, te be- studeeren en te beslissen. Ge ziet van hier wal er gaat gebeuren. Terwijl de eene beslist wit, zal de andere zwart zeggen; men zal gedurig van meening verschillen en misschien op het laatst van de markt de pijp aan Marien geven. Wanneer men de verslagen dier com- missiezittingen leest, vraagt men zich af. of men het land voor den aap houdt. Gedurende twee lange maanden gaal dit comediespel duren om op niemendal uil le draaien. Ware hel niet veel eenvoudiger geweest hel herzieeingswerk aan de Kamers zelf over te laten Heel deze bespreking met gesloten deuren is tijd en moeite verloren. Wan neer de herziening voor de Kamers komt, zal toch alles moeten herval worden en men zal van de meel af aan moeten .her beginnen. Maar de clericale meerderheid schept er behagen in stokken in de wielen ie steken en de zaak op de lange baan te schuiven. Tijd winnen, haar bestaan rekken, zie daar haar eenig inzicht en verlangen. En toch zal ze den dans niet ontsprin gen. De herzieningskwestie moet en zal opgelost worden. spoedig genoeg over zich zelveu en haar te zullen geld verdienen. Reeds langer dan twintig jaren was er gras op het graf dier moeder gegroeid, en het gelaat des koopmans was mei rimpels gpeteekend, die door zorgen daar op getrokken waren; maar toen hij lang zaam weder naar zijnen lessenaar was gegaan, en op een stuk wit papier met eene drooge pen onwillekeurig de woor den lieve moeder schreef, stond haar beeld voor eene poos weder voor hem alsof zij nog leefde, was hij weder een knaap, en waren die woorden het begin van den brief, waarmede hij haar de lijding van zijn geluk mededeelde. Neen, de knaap was niet ondankbaar, of hij zou den koopman niet aldus her innerd hebben aan den lijd toen zijneigen hart zoo diep bewogen was. En de geesten dier moeders, die zich over dergelijke tijdingen van veel be minde zonen met tranen en gebeden ver heugd hebben, zullen met de blijdschap der goede jufvrouw Sullivan kunnen instemmen, toen zij van haren Willie hel verrassende nieuws vernam. De oude Cooper en de kleine Geertje hebben ins gelijks hunne voorbeelden in menig hoog bejaard man, wiens flauwe van de wereld vermoeide oogen nog verhelderd werden door de hoop, welke hij hoezeer hij zelf ook is teleurgesteld, niet nalaten kan voor zijnen kleinzoon te koesteren en in menig jeugdig zusje, dat nu met trotsche blijdschap haren edelen broeder even hoog door anderen ziet waardeuren, als zij hem altijd gewaardeerd heeft. Doch bij zulk eene gelegenheid is de kring der verheugden niet voltallig zonder zulk een hartelijk vriend als True, die onverwacht binnenkomt, Willie op den schouder klopt en wilroeplBa Willie, zij hadden er u niel bang voor behoeven le maken, niet waar Ik heb uw groot vader meer dan ecus gezegd, dal naar mijne gedachten alles eindelijk wel zou terecht komen. Hot raadselachtige van de geheele zaak was, hoe de heer Clinton ooit iets van Willie gehoord had. Jufvrouw Sullivan ging den kleinen kring barer bekenden in hare gedachten door, en maakte een aantal onmogelijke gissingen. Doch toen men met al dal gissen niet naderbij de waarheid kwam, eindigde men met maar le doen gelijk Geertje deed en alles aan de werkzaamheid van Sinte Klaas toe le F’S schrijven. VIJ FT I EN DE HOOFDSTUK. Ik beu benieuwd, zegde jufvrouw Peekoul, mei beide banden in de voor kamer op de vensterbank leunende, onr nu naar den eeuen dan naar den anderen kant de straal langs le zien een ver maak waaraan zij gewoon was zich onge veer lien minuten lang over le geven, wanneer zij des morgeiids het ontbijt servies had gewasschen en eer zij de lamp afknipte, ik ben benieuwd wie het tengere meisje is, dal eiken morgend bier voorbij komt, met dien zwakken ouden man, die zoo zwaar op haren arm leunt. Ik zie hen altijd tegen dat uur voorbij komen als het goed weer en de straat droog is. Het is een lief meisje, dal zio ik we), en zij schijnt veel van dien ouden man le houden waarschijn lijk haar grootvader. Ik zie altijd dat zij zorgvuldig den besten kant van hel voet pad voor hem overiaal, en op eiken voet stap lel, dien hij doel; en dal is ook waarlijk wel noodig, want hij stompelt ellendig. Die arme kleine, zij ziet er bleek en vervallen uil. Hel zou mij be- tionale muntconferentie, waartoe de Vcreenigde-Staten van Noord.-Amerika het initiatief namen, te Brussel zal bijeenkomen, en wel op 22 november. Achttien landen nemen eraan deel. Willie bedankte den heer Clinfon met de minst mogelijke woorden en snelde been. De oudste klerk, die terwijl hij over zijne boeken gebogen zat, naar hel ge sprek had geluisterd, meende dat de knaap niet veel dankbaarheid toonde voor de buitengewone mildheid van des keop- maiis aanbod. Maar de koopman zelf, die het gezicht des joogelings had gadege slagen, terwijl de neerslachtigheid daarop voor verrassing plaats maakte, en de verrassing wederom door hoop en dank bare blijdschap weid verdreven, zag in geheel zijn voorkomen eene dankbaar heid le diep en vurig om zich met woor den le kunnen uitdrukken, en herinnerde zich den tijd ook bij, de eenige zoon zijner moeder, en zij eene weduwe, alleen naar de stad was gekomen, lang naar eene betrekking had gezocht, en die eindelijk vindende, zich had neergezet om haar le schrijven dat hij hoopte nu STAATKUNDIG OVERZICHT. In de wandelzalen van de fransche Kamer der Afgevaardigden was don derdag het gerucht in omloop, dat een of twee ministers genoodzaakt zouden zijn, de kwestie van vertrou wen te stellen, ten opzichte van de overeenkomst tusschcn Frankrijk en Zwitserland tot regeling der handels- betrekkihgen. Gelijk wel te voorzien was, brengt de fransche expeditie naar Dahomey, schoon zorgvuldig op oenen voet van bescheidenheid en zinnigheid inge richt, zooveel kosten mede, dat de regecring reeds na, bij de wederbij- eenkomst der Kamers, genoodzaakt zal wezen een aanvullingskrediet te vragen. Een geluk is het voor haar, dat zo daarbij kan wijzen op het aan vankelijk bijzonder gelukkig slagen der expeditie. Dat, in zake der invoering van den tweejarigen diensttijd, de oud-kanse- licr des duitschen rijks hst niet cens is met de tegenwoordige bewinds lieden, mag men opmaken uit een artikel der Hamburger Nachrichten, waarin op kalme en afdoende wijze wordt aangetoond, dat, nu in drie oorloogen de voortreffelijkheid der duitsche legcrinrichting proefonder vindelijk is gebleken, men voorzichtig moet wezen met het invoeren van veranderingen. Wil men verhooging of versterking der legermacht, dan volgc men den gewonen weg van vroeger verhooging der jaarlijksche lichting, zoo mogelijk mot verster king en verbetering van den kader dor onderofficieren. liet is thans zeker, dat de interna- - - Bm rf«,..tai;ik van den ijzeren weg Afgezette notarissen, avoués en deur waarders. De personen die niet voldaan hebben aan de miliciewclten, lot den ouderdom van 40 jaar; Al die, om reden van bedelarij, land- looperij of uitbuiting der bedelarij, ter beschikking van T Gouvernement gestelh werden, behalve de herstelden ol degenen die bewijzen middelen van bestaan te hebben. Deze personen zouden beroofd zijn van hel stemrecht gedurende een lijd die veranderlijk is; Al wie voor kiesvergrijpen zou veroor deeld zijn tijdelijk Al degenen die, voor een strafbaar feil door hel wetboek van het kiesrecht wor den beroofd; al degenen die veroordeeld zijn voor diefstal, alïruggelarij, misbruik van vertrouwen enz. (gedurende 5 jaren); De vader of de voogd die, na twee waar schuwingen van den burgemeester, zijn kind of pleegkind, oud 7 tot 12 jaar, niet naar de school zendt. het Buitenland worden ontvangen door den Office de Pubucitk, Miigdalenastradt, Brussel. VANDEN KEKCKIIOVE, Drukker-Uilgeyér, Oostslraat, 6, te Veurne, en in de Postkanioreh des Rijks. De ontruiming van Uganda. n tl«fr»J-i<T.! - XIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT van BRUSSEL GENT VKURXK OHYVKLDE DLTNKERKE 5-18 7- 50 8- 26 8-57 3-08 3- 43 4- 07 6-46 8-07 4-4 7- 16 8- 24 5-43 8-35 g .rfc-vreeamamgr - -rii-r-ir^-i-wrM>r^F»»»''~vn-Tyi»«jrj«irii»mrn i 6- 16 *'- !5 11-46 1-36 3-57 6-41 7- 10 10-11 12-19 2-09 4.-30 7-14 7- 28 10-25 12-28 2-18 5-41 8-07 8- 04 10 58 1 01 2-54 6-14 8-10 9-53 12-05 1-14 "T ii -non De dienende engel. Verti,ok”'‘4'n nriNKERKB GHYVEI.DE v ei'RNE GENT BRUSSEL gja- 6-<>0 6-32 6-;>8 15 10-38 Fransch - Zwitsersch handelsverdraj. Do Franschen in Dahomey. De duitsche legermacht De muntconferencie. 10- ol 3-08 5-00 11- 31 3-43 5-34 11-58 4-07 6-03 2-58 6-46 <,>.03 5-10 8-07 10-43 11-41 2- 38 3- 40 4- 07 Duinkerke, Veurne, Gent naai* UtriiMwdl en Dixnuide nam- Vieuport. 6- 0(1 2-43 5-57 7- 28 11-41 3-52 5-43 7-19 9-48 2-38 6-03 8-35 9-54 10-23 3-40 10-39 10-52 4-07 11-08

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1892 | | pagina 1