OVER TE NEMEN aau buitengewone voordeelige conditiën II. Het Badmeisje, Tooncclspel met zang in een bedrijf duor De Meyer-Iloelandls. I. De Doopgetuigen, Blijpscl met zang in een bedrijf door Emiel Van Goethem. III. 0GAR1TA OF DE WILDE VROUW, Blijspel met zang in een bedrijf door Van Pucne. ih PROGRAMMA. Prijzen der plaatsen als gewoonte. zooveel E 2C T ZR ZKZ T gelijkvormlglljk aaa artikel 2 van het dekreet van 1 April 1814. Deuren en bureel open om t,i ure; len 6 ure slipt op ’t looncel. vertooninj van bel tooneeljnar 1892-93, op Zondag 23 October 1892, Voor extrakt, Cu. DESPODT, Dr i Burgerstand der stad Veurne. Mniijiitig met de Vogel-pik voor een koppel Hermen, op Zondag 23 October, ter herberg 't llrouwerslmis, bij J. Her mans, oude Beestenmarkt. lichaamsbeweging aan als mogelijk was, en op eiken fraaien morgend. eer de zon te warm werd, maakte Geertje zich ge leed voor die wandelingen, welke, zonder dal zij het wist, zooveel opmerkzaamheid hadden getrokken. Gewoonlijk nam zij deze gelegenheid waar om kleine be- noodigdheden voor liet huishouden te koopen. opdat zij niet verplicht zou zijn daarvoor nogmaals uil te gaan en True alleen te laten, iels dal zij zooveel moge lijk vermeed. Bij de nu bedoelde gelegenheid ging Willie mei hen mede tot aan den winkel van eetwaren; waar Geertje heen wilde, en loon hij True daar op zijn gemak had neergezet, begaf hij zich naar hel kantoor, terwijl Geertje naar de toonbank ging oin hel een en ander voor hel middag maal ie koopen. Zij nam een stukje kalf- yléesch, om soep van te koken, en keek ook naar de uillökkende zomergroenen, maar keerde zich met eenen zucht daar van af. Zij had hel zakje in de had dal al hun geld bevatte; dil was uu eenige weken in hare bewaring geweest en zoo licht geworden, dal zij wel wist dat zij aan geene groenten behoefde te denken; en zij zuchtte omdat zij zich herinnerde, hoeveel smaak True hel vorige jaar in doperwten bad gehad. JFordl voorlijf zet. Cointial op de Schuiftafel, op Zondag 6 November 1892. bij Scholtey, in 'l llunjerwelzijn, Noordstraal. Bij exploit van den Deurwaarder Karel DESPODT te Veurne, in date veertienden Oktober 1892, ten verzoeke van Mr de Prokureur des Konings bij de Rechtbank van eersten aanleg zit ting houdende toVeurne, die domicilie kiest in zijn Parket, ten Paleize van justitie, groote Markt, n° 6, te ge zegde Veurne, is er daging gegeven geweest aan Marie-TiieretiolVoyé, huisvrouw Ambroos Lanssens, oud 52 jaren, bedelaarster, geboren te Langemarck, thans zonder bekende woonst in Belgie, om te verschijnen voor da korrektion- nelo Rechtbank te Veurne, den Donderdag derden November 1X(X? twee en negentig, ten negen ure precies des voormiddags. Beticht van te Adinkerke op 26“ December 1891 a) eene kinderschort bedriegelijk ontvreemd te hebben ten nadeele en ter woonst van Louis Boeve; b. J Zich bevonden te hebben in staat van openbare dronkenschap met wanorde, ergenis of gevaar voor zich zclven of andere. Om hare middelen van verdediging te. doen gelden en op de bosluitsclen van het openbaar ministerie vonnis te hooren wijzen. Voor extrakt, Ch. DESPODT Dr. Een van ouds gekende en welbekalanl Handelsliuis in kolen, brabandsche goe deren, kalk, arduin, enz. Alle gemak van betaling. Zich te bevragen ten burcelc van dit blad. maart laatst plaats had. liet vuur is nu bepaald uitgedoofd; de ophaalbakkon meiers is geheel hersteld en men begint aan het verdiep van 330 meters. Men werkt voortdurend om de verdiepen te kunnen bereiken waar T vuur weken lang gewoed heeft. Do mijnwerkers die bij de grauwvuur-onlplofling enkel ge kwetst werden, zijn maar halve menschen meer; zij zien er geel en ziekelijk uit en zullen in lang niet kunnen werken, indien zij nog ooit geheel herstellen. De diepste mijnput van geheel Belgie is die van Flënu. Deze meet 1225 meiers. De temperatuur is daar, ten gevolge der warme bronnen, zeer hoog en het werk moeilijk. Óver eenigen tijd was men in zekere groote brouwerijen en stokerijen begon nen met den draf te dioogen. Dat ge schiedt per stoom en geeft een goeden uitslag. Nu begint men ook met de voeder- beeten te droogen. Dal laai toe deze soort van voeder zeer lang te bewaren en gemakkelijker naar verre over te voeren..' Als men de gedroogde boelen met water begiet, dan gaan zij aan hel zwellen oir nemen ze weder al de hoedanigheden van versche boelen aan, zeer geschikt voor veevoeder. -- Belgie lelt thans 14 landbouw scholen die hulpgelden van den Staal genieten, te welen La Louvière, Leuze, Dinaiit, Carlsburg, Geeraadsbergen, Avel- ghem, Deinze, Virlon, Sotleghem. Borg worm, Hasselt, Thiell, Ellezellos en Tessenderloo. Ze worden door 168 leer lingen bijgewoond en volgen hetzelfde programma; Builen die landbouwscholen ondersteunt de Staal nog vrije hofbouwscholen te Luik, Doornik, Bergen, Carlsburg, Virlon en Tliienen. Deze lellen 413 leerlingen. De Staal laat ook landbouw-onderwijs geven aan de soldaten, ten einde hun nieuwe kennissen in dal vak te laten opdoen. Zeker weel niet iedere huismoeder, hoeveel waarde zeepwater als meststof bezit voor haar grasveld. En toch be vordert niet zoo zeer den weinigen groei van In t gras als deze vloeistof, die nog vaak als waardeloos wordt weggeworpen. De Helijen in Frankrijk. Ziehier eenige bijzonderheden uil hel verslag door den gouverneur van Henegouwen aan den minister van binnenlandsche zaken gestuurd, betrekkelijk de onlusten in het Noorden en de belgische mijn werkers die hel werk hebben geslaakt en nnar Belgie zijn weergekeerd. Hun gelul beloopt lol 750, verdeeld als volgt6."» voor T arrondissement Ath, 50 voor de gemeeele Bernissart, 68 voor het arrondissement Charleroi, 160 voor Bergen, 155 voor Quaregnon alleen, 55 voor llornu, 70 voor Boussu, 36 voor Cuesmes, 27 voor Wasmes, 25 voor Elonges, 15 voor Dour, 40 voor Soignies en omstreken, 18 voor Houdeng-Aimeries, 13 voor Manage, 90 voor Doornik en om streken. 79 voor Blaton, 8 voor Wiers, 2 voor Peruwelz, enz. Voor wal de gewelddaden aangaat die zij te lijden hadden, die bestaan in scheld woorden, bedreigingen, ■'lagen, ruiten- breken, inslaan van deuren, verbrijzelen van meubelen, enz. Bijna al de werk lieden die in Belgie weerkeeren, ver klaren aan mishandeling geleden te heb ben. Weinige maken uitzondering. Eenige zijn moeten vluchten, van alles ontbloot, hunne meubels aderlatende. Uil «lil ver slag blijkt nog dat ongeveer 1700 franschc werklieden in de provincie Henegouwen aan het werk zijn. Bij exploit van den Deurwaarder Karel DESPODT, te Veurne, in date veertienden Oktober 1800 twee en negentig, ten verzoeke van M.r de Prokureur des Konings bij de Recht bank van eersten aanleg zitting houdende te Veurne, die domicilie kiest in zijn Parket, ten Paleize van justicic, groote Markt Nr 6, te gezegde Vourne, is er daging ge geven geweest aan Arthur Vnuden Uer^lio* oud 23 jaren, dienstknecht, laatst ver bleven hebbende te Nieuport-baden, thans zonder bekende woonplaats in Belgie, om te verschijnen voor de korrektionnele Rechtbank te Veurne, den Vrijdag vierden November 1800 twee en negentig, ten negen ure precies des voormiddags. Beticht van te Nieuport-badcn (Oost- duinkerkedon 2n Augusti 1892, bedricgelijk cenesom van 150 franken, hetzij aclitegehouden hetzij verspild te hebben ten nadeele van Marie Decaestekcr, huisvrouw Jan Coolcn, som die hem behandigd geweest was tot een bepaald gebruik. Om zijne middelen van verdediging te doen gelden en op de besluitselen van hot openbaar ministerie vonnis tn hooren wijzen. /VIgemecne tydingesi. Men meldt dat de Kamers met eene troonrede zullen geopend worden. Moord le Comen. Eene schrikke lijke misdaad is op gehucht Cranenburg gepleegd. Zondag morgend werd eene vrouw van 63 jaar, madame Vanden Bossche, in hare woning vermoord ge vonden. De misdaad werd ontdekt door den knecht van hel slachtoffer, een genaamde Debceuf, toen hij van de mis thuis kwam. Hij vond het lijk tiilgesirekl op den vloer, met het hoofd gattsch bebloed. De moordenaar moest wel bekend zijn met de woning. Men denkt dal hij zich in de vroegte verborgen had achter eene mijt, slaande op een afstand van 60 meiers, en toen hij dacht dal alleman hel huis verlaten had, is hij er binnen ge drongen. Hij bevond zich echter in tegenwoor digheid van vrouw Vonden Bossche. Deze moei zich verdedigd hebben meteen mes, dal zij op de tafel gevonden had. De mis dadiger wist haar te ontwapenen, door kerfde haar liet gelaat met hel mes, en sloeg haar eindelijk hel hoofd in met een kaneel. De moordenaar heeft vervolgens eene lade opengebroken bij middel van een sloothaak, en stool er eene som van 150 franks uil. Hij doorzocht insgelijks hel bed, in de hoop van er geld in verborgen le vinden. Hel parket is maandag morgend ter plaatste geweest. De moordenaar is nog tiiel ontdekt. Diepe in tie statie te IJ per. Vrijdag morgend heelt men bemerkt dat er ge stolen was in de statie te IJ per en eene som van ongeveer 260 fr. ontroofd was. De genaamde C... werd eersi ver dacht, aangehouden en naar hel gevang geleid. De man was onschuldig. De ver moedens vielen dan op iwee jonge be dienden, die weldra bleken de ware dieven ie zijn. Bij eene eerste huiszoeking bij X... vond men in zijne kas 70 fr. weg gestoken. Hij kon niet zeggen van waar dat geld kwam en was in T nel. Ook heeft hij seffens alles bekend. De tweede heeft na lang loochenen eindelijk ook wel verplicht geweest bekentenissen te doen. Beide zijn hunne plaats kwijt, zien hunne toekomst voor altijd vernietigen en zullen nog een gepeperd rekeningske met moeder Themis te vereffenen hebben. De posttrein Malle des hides, die ten 5 u. 29 te Brussel moet aankomen, is zaterdag tusschon Erembodegem en Denderleeuw ontriggcld, door hel breken van con stuk aan de lokomolicf. De loko- motief, de tender en drie wagons werden omgeworpen en nog al erg beschadigd. Gelukkig was er maar een reiziger in, die geen letsel had. De machinist Boucher en de stoker Sadeleer weiden erg ge kwetst. Eenige treinen hebben daardoor eene groote vertraging ondergaan; de reizigers moesten langs Dendermonde en Mechelen overgezel worden. Kwart voor 10 ure was hel verkeer hersteld. Du twee slachtoffers werden in rijtuig van de statie naar ’t gasthuis van Aalst gevoerd. Eene depeche uil Bergen, 12 Octo ber, meldt dat le Quaregnon en le Flenu 1500 mijnwerkers den arbeid hebben ge slaakt. Zij vragen eene verliooging van loon. Sedert 11 september heeft men de herstellingswerken begonnen in de mijn van Anderlues, waar de schrikkelijke grauwvuiir-onlploning op hel einde van gen der nieuwsgierigen. Zij leefde nu voor True; men had bijna kunnen zeggen dat zij in hem leefde, zoo waren al liare gedachten gevestigd op het bevorderen van zijn geluk, op hel vei lengen en zege nen zijner dagen. Het was nog met lang zoo geweest. Slechts twee maanden voor den morgein waarvan wij spreken, was Truc door die zware, bezoeking getioffcii. Hij waseenig- zins ongesteld geweest, maar toch steeds in slaat om zijne plichten le vervullen en zijn werk le verrichten, toen op een morgend in de maand juni Geertje eens in zijne kamer kwam en tol hare ver wondering zag dat hij nog niel was opge staan, hoewel het reeds veel later was dan zijn gewone uur. Toen zij naar bet bed ging en hem aansprak, bemerkte zij dat hij haar vreemd aanzag en builen staat was op hare vragen le antwoorden. Verschrikt en verbijsterd liep zij heen om jufvrouw Sullivan te roepen. Een doctor werd gehaald, die verklaarde dal de lijder eene beroerte had gehad, en eenen lijd lang was cr reden om le vreezon dal deze eerste aanval reeds doodclijk zou zijn. Hij begon echter wel dra te beteren, kreeg zijne spraak terug, en was binnen een paar weken genoeg- zarm hersteld om n.cl Geertjes hulp over straal le gaan. De doctor raadde zooveel zachte De regen bedt den uitgang van den j lnsioriscti<*n stoel le llijsel gedwars- t kunnen vvê"kcn'. Hel verdiep van 260 boomd. Al de Brlgen die naar Hijsel ge gaan zijn, getuigen hel dal er in ons land nooit een .-toet is uitgegaan die kon ver geleken worden, im l den bewo idercns- waardigeu en schitterenden stoel van lijsel. Men is tol dien uitslag gekomen, dank aan de bijzondere voorhandiieming, die alles gedaan heelt. Het im iehlingscomiteit had eene open bare inschrijving geopend, die 75,000 fr. heeft opgebracht. De stad heeft 100,000 fr. gegeven. Welnu, de kostumen kosten ten minst-* een millioen frank. Het zijn de deelnemers aan den stoel die hel ver schil hebben bijgelegd. De stoet bestond uit vier duizend per sonen. waaronder vier honderd mui adel, die zelven hunne kostumen bekostigd hebben. Er waren kostumen die vijl- lütiderd, duizend en vijftienhonderd Ir. gekost hebben. Tot de kleeding der paarden toe was van zijde en fluweel, De historische waarheid was groote stiptheid in acht genomen. Do groepen verheelden heel de ge- I sehiciienis van Rijsel. Hel garnizoen had 750 paarden geleverd. De stoel was een oprecht feest voor de oogen, door zijne schitterende kleuren, en eene oprechte les, door zijne getrouwheid in hel voor stellen der geschiedenis. De heer Carnot heel! den stoel zien voorbijtrekken van uil een der vensters van de Prefectuur, liet heeft geen enkel oogenblik opgehouden te regenen. En ondanks den regen hebben de jonge lingen en de jonge meisjes moedig hunne laak volbracht. De omloop duurde zeven uren. De president der Republiek heeft ’s morgemls de hospitalen bezocht. Hij heelt eene som van 600 fr. aait de arme zieken geschonken. Hij heeft ook eene som van 4000 Ir. voor hel Bureel van Weldadigheid ovei handigd. De heer Carnot heelt ook de maatschappij van Rechten bezocht, waar Inj geestdriftig onthaald werd. De Hector sprak eene redevoering uit, waarin hij de ondersteuning vroeg vau drn president der Republiek lol hel in lichten eener lioogeschooi le Rijsel. VólocipëdistcsLisez le Cycliste Beige uiustré, organo sportif, littéraire, industriel. Direction et Redaction, 30, rue du Pelican, Bruxelles. KONIKKLUXE HAATSCHAPPIJ VAN BNET0R1IA iih'i DOOR UITSCHEIDING VAN BEDRIJF. gclljkvormlglijk aan artikel 2 van het dekreet van 1 April 1814. met medtwerhin'j der Taoneelsprrhtfr Mot. WANNYN-VKRBERCKT, van Brussel, i Geboorten. den 10. Vanderghote Frans-Knmiel-Cyriel, zoon vau Fiaus uu vun Bui seluu Mathildis, Be- wnsterpoort. den 11. Vandenbusscho Oermaau-Jozof, zoon Tan Karol en van Deraolder Eugenia, Bewesterp. Huwelijksafkondigingen. den 9. Bossaut David, hakker, wonende to Vourne, en Lazoore Sophia, naaister, wonend- te Adinkorke. den V. Hellevoet Romaan, beenhouwer, wonende te Boltshoucko, en Maliieu Lucia, dienstmeid, wonende te Stoenkerke. Halloway's Zalf. Zweren, en scheurbuik, uitbarstingen van dun slimsteu aard, rn waartoe alle soorten van zoogenaamd - gevestigde - middelen te vergeefs beproefd zijn door en door genezen, en in eeu ongeloofelijk korten tijd, door llelleway’s doordingoude en boeiende Zalf. De pleisters, die iti het algemeen gebruikt wordou, zijn voor het grooto gedeelte verzach tende middelen, tnaar deze ouvertreflelijke Zalf spoort do bron van het kwaad op, verdrijft do geheime smetstof, en doot do kwaal voor altijd verdwijnen. In gewone gevallen moet do Zalf iiks op de aangedane gedeelten gewreven wor den, maar iudion deze voor dio behandeling to zwak of te zeer ontstoken zijn, moeten zij er tweemaal per dag zacht medo ingesmeerd wor den. Du meest uitwendige kwaal zal voor dezo Zalf verdwijnen indien men met gemelde be handeling eenigen tijd voortgaao. tl—JIIMIIII I IIll II II IIIWMSM» ijmm ■»fi T - Doe als ik. zei een ouderling van 92 Jaren nuii zijne vriciidan die verbaast waren over zijne nog kloeke gezondheid sta vroeg op, biijf 's avonds niet lang uit, schuwt de overdaad en noemt van tijd tot tijd 1 of 2 antislijnionde pillen Walthéry otn liet lichaam to zuiveren. Doe zulks eu ik verzeker u dat gij oud zult worden en gezond blijven -. 3j -Hiail' - VERTOONING. Mcliouxvl>ui*s vun Veurne.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1892 | | pagina 2