VAN VEURNE Nieuwsblad voor veurne en het arrondissement II DE LANTAARNAANSTEKER. de denkwijze aan van M; Frère-Orban, 31. Neujean. De bekwaamheid is volgens liUINKERKE OIIYVEI.DE VEURNE CENT URUSSEI. om van iwm imamnw 'jujpt >»«wnrijir!M>l October 1H9‘2. mij voetjes mij te nachts schud- -■i arm wegen zijn 43 Uil hel engolsch. In de Kamer. Woensdag werd eene nieuwe vergade ring gehouden door de commissie der Kamer, gelast met het onderzoek der voorstellen van grondwetsherziening. ,MDe Smel-de Naeycr sprak eene lange redevoering uit ten voordeele van hel occupaticstelsel. Ilij haalt lol staving van zijn voorstel Sedert een week ol twee regent hei om zoo te zeggen dag voor dag nieuwe voor stellen in de herziemngscommissies van Kamer en Senaat. Hel is onmogelijk al die voorstellen meê te dcelen, waaronder er velen zijn die niet uitmunten door hunne klaarte, zoodat men bijna geheele kolommen zou noodig hebben, om te houdt heel veel van doperwtjes. Goed, goed. Dan zal ik hem eens wal lekkers zenden, en daarmede keerde hij zich naar oen anderen klant om, zoo snel, «lat Geertje meende dal hij niet zag hoe zij eene kleur op de wangen en tranen in de oogen kreeg. Maar hij zag wel, en dal was juist de reden Waarom hij zich zoo snel omkeerde. Hij was een schrander man, die dikke slaculcr. True had nog eenen uitmuntenden eetlust; hij prees de doperwtjes zeer, en nadat hij er smakelijk van geëten had viel hij op zijnen stoel in slaap. Zoodra hij wakker werd, wipte Geertje naar hem toe en zegde Oom True, daar is jufvrouw Amelia; daar is de heve jufviouw Amelia om u te bezoeken. De Heer zegene u, mijne lieve, lieve jonge jufvrouw sprak True, met eene poging om van zijnen stoel op te slaan en naar haar toe tc komen. Sta maar niet op, goede man; ik verzoek u doe dat toch niet, zegde Amelia, wier scherp gehoor deze beweging waar nam. Naar wal Geertje mij zegt, vrees ik dal gij er niet toe in staal zijl. Och Geertje, geef mij oenen stoel dichter bij XJEU.PORT DIXMUDE DIXMUDE NIEÜPORT kunnen uitleggen wal elke rëgël van hét voorstel bediedt. Om ons een duidelijk gedacht te ktinnëii vónden van al de iiigediende voorstellen, zitlléii wij de verslagen der commissies moeten afwachlen, die onS dé voor- en nadoelen van elk voorstel zullen döen kennen. Wanneer echter die verslagen zilileii gereed zijn, dal is eene andere vraag: zonder twijfel zulieii wij ze niét Voor nieuwjaar ie zien krijgen. Eene les voor ons. Nog zijn er klerikalen die hopen het beschermend stelsel in België ingevoerd ie zien. Vrome bladen, als F.hhi de l’Ordre en le 1‘alriote, hernemen hunnen veldtocht ten voordeele van hel proleciionnisme. Volgens hen is de prijs van hel graan te laag en zoü die onontbeerlijke voeding stof met een inkomrecht van DRIJ franks per 1Ü0 kilos moeten geslagen worden. De werklieden zouden dan wel hun brood duurder moeten betalen; maar voor dia heeren klerikale dagbladschrijvers heeft dit weinig le beleekenen. Van hei oogenblik dal de groote landeigenaars er maar veel baal bij vinden en hunne geld- koffers beier aangevuld zien, is alles op zijn beste. Herinneren wij eens aan die edelmoe dige graanbelaslers, welke uitslagen dé beschermende tarieven, na 9 maanden bestaan, in Frankrijk gegeven hebben. Zij kunnen ons tot les dienen Uit al de groote nijverheidscentrums stijgen biltere klachten op tegen dé nieuwe tolrechten. Machtige nijverheids- maatschappijen, als die van Fourmies, zenden afvaardigingen naar den minister van koophandel, om hem kennis te geven van den snellen achteruitgang hunner zaken, sedert de beruchte tarieven der heeren Méliue en consoorlcn in zwang kwamen. De aandeelhouders der spinnerijen van Fourmies verliezen lusschen de 13 a 20 t. It. van hun kapitaal; de waarde van den onroerenden eigendom is aanzienlijk gedaald en er komt eene snelle vermin dering in het cijfer der bevolking. Niet alleen de nijverheidsdislricten maar ook de handelsplaalsen en voorna melijk de zeehavens zijn gevoelig door de beschermende tarieven getroffen. onzen ouden vriend. Zij naderde, vatte Truc bij de hand, maar scheen zeer te ontstellen toen zij bemerkte hoe die hand heelde. Och, jufvrouw Amelia, sprak True; ik ben dezelfde man niet meer als toen ik u de laatste maal zag. De Heer heeft mij eene waarschuwing gegeven, en ik zal niel lang meer hier blijven. Hel spijl mij zoo dat ik er niet van geweten heb, antwoordde Amelia. Ik had al vroeger naar u komen zien, maar ik heb pas van daag van uwe ziekle gehoord. George, mijn vaders knecht, heeft u en Geertje heden morgend in een winkel gezien en er mij van gesproken. Ik heb bet meisje hier al gezegd, dal zij mij eene boodschap had moeien zenden. Geertje slond naast den stoel van True en streek met hare dunne vingertjes zijne grijze lokken glad. Toen Amelia baren naam noemde, keerde hij zijn hoofd en zag haar aan. O welk eenen blik liefde wierp hij haar toe 1 Geertje vergat hem nooit. Hel was niel noodig iemand lastig te vallen, jufvrouw Amelia, sprak hij. De Heer heelt zelf voor mij gezorgd. Al de dochtors en ziekenoppasiers in het land hadden niel half zoo veel voor mij kunnen doen als dit kleine meisje. Ik had het nooit zoo gedacht, vier of vijf jaren ge leden, toen ik dal nietige dingje met hare bloolc voetjes meê naar huis nam, en toen zij in deze kamer ziek lag en ik haar nacht en dag in mijne armen had toen had ik nooit gedacht dat hare beurt zoo spoedig zou komen. O, weinig dacht ik toen, jufvrouw Amelia, hoe de Heer zou nederleggen hoe diezelfde heen en weer zouden loopen om dienen, hoe dal leere handje des komen zou om mijn kussen op te den, en ik overdag op haar zwakken zou leunen. Waarlijk Gods v;egcli Zijn niel gelijk onze wegen, en zijne gedachten niet gelijk onze gedachten. Slaat ge daar nog voor liet venster, Geertrui Wal doel ge, lieve Ik wacht om de lantaarnen te zien opstoken, jufvrouw Amelia. Maar zij worden van avond geheel l niel opgestoken. Om acht uur komt de- maan op en geeft den geheelen nacht licht genoeg op straat. Ik meen de straatlanlsarnen niet. Wat meent ge dan, mijn kind zegde Amelia, die naar het venster kwam en nam* llrumel en Dixmude naar TVieuport. De Grondwetsherziening. Dinsdag namiddag hield de commissie van dfii Senaat eene nieuwe vergadering, die bijgewoond werd door de heereil Beernaeri en de Burlet. lie lieer Sluers legde een voorstel neer, volgens hetwelk de leden van den Senaat per provincie zouden aangeduid worden. De stemming zou plaats hebben in de boofdplaats van elk kanton. De brusscl- sciie senator stelt insgelijks hel geëven- redigd stemrecht voor. De kiezers voor den Senaat zouden ouder moeten zijn dan de Kanier-kiezers. Hij bestrijdt bel voor stel Finel. De vergadering beraadslaagt hierna over hel voorstel van den heer Fiuel, beiiekkelijk hel afschaffeiivutide.il cijns der kiesbaar heid. Deze wijziging wordt zeer levendig bestreden door verschei dene leden. Een lid doei uilschijnen dal de kiezing in twee graden volstrekt «liet vijandig is aan den democratische!) geest. De algemeene beraadslaging wordt gesloten. Opvolgeulijk stemt men liet verwerpen der vertegenwoordiging van de belangen door 17 stemmen legen H en 2 omlioudingen. Mei tl sieiutuen tegen 10 verwerpt de commissie het stelsel van bel kiezen in (wee graden. De commissie neemt het stelsel aan van een enkel kiezerskorps voor den .Senaat, im t deze enkele wijziging dat de Senaat kiezers 35jaar oud moeten zijn. Zij stemt den cijns van 2000 fr. voor zie kiesbaren van den Senaat en het bij - voegen van nieuwe reeksen kiesbaren, welke later zullen bepaald worden. Mei bijna algemeene stemmen wordt de tegen woordige ouderdom der kiesbaren voor den Senaat behouden. Deze stemmingen hebben geen bepaald karakter; er is verstaan geworden, dal zy eerder een raadplegend karakter heb ben en dienen om zich rekenschap tc geven van de algemeene denkwijze. Hoeveel is het vleesch vroeg zij den dikken slachter, die hel in een papier wikkelde. Hij noemde de som. Zij was zeer ge ring, zoo gering, dal liet Geertje bijna voorkwam alsof bij in hare beurs ei; tevens ook in hare gedachten had gezien, en wist hoe blij zij zou zijn dat hel niel meer kostte. Toen hij haar geld terug gaf, leunde hij over de toonbank heen en vroeg haar zacht, welke soort van voedsel baas Flint tegenwoordig kon gebruiken. Alle gezond voedsel, heeft de doctor gezegd, antwoordde Geertje. Denk gij niet dat hij smaak in doperwtjes zou hebben Ik heb ze hier uitmuntend, zoo versch van builen; en als gij denkt dat hij ze zou eten, zal ik er u wat van zenden. Mijn jongen zal u een halvcn zak of daaromtrent aanreiken, en ik zal bel vleesch in dezelfde mand doen. Wel bedankt, zegde Geertje. Hij j denkwijze door dezen laatste uitgedrukt in redevoeringen van den 16 februari 1849. M. Feron zet Zijne redevoering tegen de occupatie voOrl en zegt dat dit stelsel ongelijkheden en onrechtvaardigheden bekrachtigt. Spreker bestrijdt daarna hel beginsel van den cijns. De eenige mogelijke oplossing zal hel algemeen stemrecht zijn. M. Beernaeri doel opmerken dal, om logisch le zijn, de partijgangers van hel algemeen stemrecht ook hel stemrecht voor de vrouwen moesten voorstellen. Hij zou deze hervorming aatmemen, indien anderen haar wilden voorstellen.i De minister doel uilschijnen dal de regeering in hel vraagstuk der herziening eenen volstrekte!) geest van verzoening getoond heeft. Hij verklaart dal lusschen de voorstellen, liuksen rechts neergelegd, er enkel een verschil van getal bestaat. M. Féron verdedigt de volstrekte gelijk heid. M. Janson in naam der zeilde ge lijkheid, vraagt de uitsluiting der huis vaders die huuue kinderen met naar de scholen zenden, en brengt eene aantal andere redenen tot uitsluiting voor. De volstrekte gelijkheid i» dus door de meest vooruitstrevende leden dei I commissie over het iioold gezien. Het invoeren van hel stelsel van M. Féron zou voor gevolg hebben, dal al onze nationale instellingen zouden moeten veranderd worden. Als men het algemeen stemrecht wil, moet men ook de vertegenwoordiging der belangen aannemen. M. Beernaeri is echter van gevoelen dal dit laatste ge dacht nog niel rijp is. De regeering eu de meerderheid zijn partijgangers eener ernstige uitbreiding van bel kiezerskorps. Hel bewonitig- stelsei is loegepast in Engeland en levert er goede uitslagen op. Het is ons inzicht een stelsel aan te nemen, volgens het welk hel kiesrecht niet langer meer zou onderworpen zijn aan den willekeur eeuer meerderheid. De drukpers schijnt aan de bewoning le verwijlen dal zij hel kiesbedrog zal vergemakkelijken. Zulks is onjuist. Hel bedrog is niel mogelijk. Er moet verder een middel gevonden worden om de werklieden, wier wonin gen van de grondlasten ontslagen zijn, in bet kiezerskorps le behouden. mij de eenige volksgezinde grondslag eener kieswet. Als bijkomende maatregel zou ik tevens de vermindering van den cijns lot 10 frank aannemen. M. Beernaeri vraagt aan de linkerzij 03 hare beurt met stellige voorstellen op te komen. Men zou bel stelsel der occupatie kun nen verbeteren. Zoo b. v. zou men ver zamelingen van gemeenten met gemeen ten kunnen gelijkstellen. De volgende zitting zal woensdag aan staande plaats hebben. Getal kiezers in Belgis. De dagbladen spreken bijna dagelijks over de kieshervormingen die voorenge- liouden worden. Alles wordt uitgecijferd en onderzocht Tegenwoordig zijn er 130,000 algemeene kiezers. Men rekent daler 407,361 kie zers zouden zijn, moest men den cijns op 40 frank brengen; dal er nog 70,000 zouden bijkomen met de bekwaamheids- kiezers le aanveerden, die hun examen afgeleid hebben, en zonder de bekwaam- heidskiezers van rechtswege mede te rekenen, die ten getalle van 56,449 zijn. Met het woningstelsel van minister Beernaeri, door den heer de Smet-de Naeyer voorgehouden, zou het getal kiezers nog meerder zijnliet zou tot rond de 700,000 kilmmen of nog hooger, volgens dal er vele of weinig uitgesloten zijn als onweerdig van hel kiesrecht te bezitten. Maar 't ware nog wat anders, moest het algemeen stemrecht ingevoerd worden. Met nog sommige klassen van onweer- digen uil te sluiten en met eene zekere oude te vereischen, zou men kannen aan 1500 duizend of een millioen en half kiezers komen Welk stelsel wij nu zullen krijgen is en blijft teenemaal onzeker. Kil Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jnars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. llekendmakingen HO centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eei-herstellingen 1 Ir: ...j mor het Ituitenland worden ontvangen door den OrrioE df. Plbi.ic.itE, M'agdïtlehastraat, Ilrussel. kckckiiove. Drukker-Uilgever, üostslraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren deè Rijks. Veurne, Oent lie .Itiitoncen voor llt'tgie, liïigezónderd heide I laaitderen, alsmede die Men schrijft in bij VAwih-J.v xrerlt:rkii»i«'ii vnn «Ion IjxèévnUêK van Duinkorka, BRUSSEL ORNT VEURNE OHYVKI.RE liUlNKERKE n-ii 2- 38 3- 40 4- 07 <5G” Jnsii*. l'S? 5-00 5-34 <-03 9-03 10-43 5-43 8-35 t>-53 1Ï-U5 1-14 10- 51 11- 31 11-5S 2-58 5-10 5-57 7-19 9-54 10- 39 11- 08 6-00 6-32 6-.>8 9-15 10-38 3-08 3- 13 4- 07 6-46 8-07 5-IS 7- 50 8- 20 8-57 2- 43 3- 52 tl-03 --'«CU- 6- 46 C-35 11-46 1-36 3-57 6-41 7- 19 10-11 12-19 2-09 4-30 7-14 7- 28 10-25 12-28 2-18 5-41 8-07 8- 04 10 58 1 01 2-54 8-14 8-10 4-43 7- 16 8- 24 6- 0!» 7- 2.8 9-48 10-23 10-52

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1892 | | pagina 1