VAN VEURNE I .I I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT DE LANTAA8NAAHSTEKER. I &ntei*<la;.' U December £>3. •r$s afle halen; en juffrouw Pace, wie liet inderdaad scheen te spijten nu afscheid te moeten nemen, noodigde haar nieuw vriendinnetje uil om haar nog eens ie komen bezoeken, hetgeen Geertrui ook beloofde. De heugelijke lijding van Willie en de vermakelijke avonturen van den namiddag hadden Geertrui zulk eene luchthartige vroolijklieid iugeboezenid dat zij te huis komende den trap opwipte, met die dartele vlugheid, welke oom True zoo gaarne van haar gezien had, maar welke hare meestal gedrukte stemming haar sedert zijnen dood slechts zelden had laten ten toon spreiden. Zij haastte zich naar hare kamer om van kleederen te verwisselen, eer zij /Amelia ging op zoeken, aan welke zij de gebeurtenissen van den dag verlangde mede te deelen. Aan de deur barer kamer ontmoette zij Brechije, de werkmeid, met sloffer, vuilnisblik, enz. Toen zij vroeg hoe dit zoo kwam op dien ongewonen tijd, ver nam zij dal hare kamer, die sedert hel verhuizen nog niet recht op orde was gebracht, dewijl jufvrouw Ellis nog niet had kunnen beslissen welke meubelen daar geplaatst zouden worden, gedurende De manifesteerders trokken de straat op onder hei zingen der Marseillaise en vormden zich in stoel. De zwarte vlag werd voorop gedragen, omgeven van twee fakkels. De stoel staple langzaam langs de Houlkaai. De policie kwam de aanlciders vermanen, dal hel verboden was optochten te houden. De manifesteerders hielden geen reken schap van die waarschuwingen en weldra was hel hoofd van den stoel voor den Katholieken Kring op den Poel gekomen. De policiekommissaris M. Duquesne stond daar met zijne mannen. Hij gaf aan de manifesteerders bevel uiteen le gaan, en de zinnebeelden, in den stoel ge dragen, te doen verdwijnen. Op de weigering der manifesteerders, wilde de policie, met den blanken sabel, den door- lochl versporren. De wettelijke waarschuwingen werden gedaan, doch beantwoord met revolver schoten, door eenige woelmakers tegen de policie gelost. De agenten scholen terug. Eene sterke policiewachl kwam aangesneld, en poogde hel achterste deel van den stoet met den sabel uiteen le drijven. De zwarte vlag werd in beslag genomen, alsook een transparant met het opschriftIKy eisclten werk en algemeen stemrecht. In de worsteling lusschen de polieic en de manifesteerders, vielen talrijke gekwelsten. De gewonde policieagomen werden in den Katholieken Kring ge bracht. Talrijke nieuwsgierigen, die met den stoel waren meêgcloopen, werden door kogels en sabelslagen getroffen. De bende nam eindelijk de vlucht langs de Di epstraat. Men denkt dal er een veertig tal revolverschoten gelost geweest zijn. De gendarmen, die in de kazerne ge- konsigneerd waren, werden aanstonds verwittigd en kwamen weldra ter plaatse. Samen met de policie deden zij elf aan houdingen. Verscheidene manifesteerders waren gewapend. De policie heeft onder ander een ouden sabel, eene bijl en een hamer in beslag genomen. Drie der aangehouden personen wer den vaslgegrepen terwijl zij nog den revolver in de hand hadden. De gekwelsten werden in draagberries naar hel gasthuis gebracht. De onderkoinmissaris Goppino heeft behalve een kogel in de bil, nog eene steek in hel linkeibeen gekregen. Tijdingen uil hel hospitaal meiden dal hare afwezigheid eens Ier ilege was schoon gemaakt. Schrikkende, hoewel zij nauwelijks wist waarom, dat jufvrouw Ellis aldus in hare kamer was gedrongen, zag zij met zekere ongerustheid in hel vertrek rond, maar zoodra zij ontdekte wal er gebeurd was, sloeg hare bezorgd heid tot gramstorige verontwaardiging over. Toen Geertrui van jufvrouw Sullivan naar het huis van den heer Graham in de stad vertrok, had zij behalve haren koffer met kleederen een oude hoedendoos meêgenomen, die zij vervolgens in eene kas op hare kamer had weggezet. Daar bleet die doos den geheelen winter onuitgepakt en door niemand opgemerkt slaan. Toen de familie naar builen vertrok, ging de doos evenwel mede, door de eigenares zorgvuldig be waakt en beschermd. Dewijl er in Geer- truides nieuwe kamer gcene kas of andere bergplaats was, plaatste zij haren schal in eenen hoek achter hel bed, en des avonds voor hare reis naar de stad had zij een gedeelte van den inhoud uilgepakt eu uagezien, ieder voorwerp was haar door oude herinneringen duur baar, en menigen traan had het meisje - - lie limner. Dinsdag ts de Kamer overgegaan lot de beraadslaging over het budjel van binr.enlandsche zaken. Een gedaehlenwisseling is ontslaan over de vraag, of hel niet goed zou zijn, in vooruitzicht der herziening, de gemeenle- kiezingen van 1893 le verdagen lol 1894. Geenc beslissing werd genomen. Goedkoop Ministerie. In 1883, onder het liberaal ministerie, vonden de clericalcn alles le duur; men sprak van niets dan van ongehoorde geld- ve< kwisiingen, die de Staatskas naar hel de oude jufvrouw terugkwam. Nu een nel hoewel nog eenigzins vreemd zwart kleed hel hoog gewaar deerde kleed met slrooken had vervan gen, zag zij er veel fatsoenlijkér uit. Zij had een glas mei peperwaler in de hand, en vei zocht hare nieuwe vriendin dit uit te drinken, haar verzekerende dat hel haar de maag zou verwarmen en eene verkoudheid afweren; en toen Geertrui, die zich slechts met moeite kon ont houden van liaar in haar gezicht uil le lachen, dien drank afwees, ledigde juf vrouw Pally zelve hel glas met kleine teugjes, eu voerde ondertusschcn een gesprek, hetwelk hare bezoekster hel eene oogcnbtik overtuigde dal zij eene vrouw van verstand was, en hel andere oogenblik deed denken dal zij krankzinnig of kinds van ouderdom moest wezen. De indruk dien Geertrui op juffrouw Pally maakte was meer beslissend. Zij was opgetogen over de jonge dame, die, gelijk zij verklnaide, een vernuft ten loon spreidde, dal eene koningin ter eer zou strekken, een figuurtje had zoo rank als eene hinde, eu bewegingen maakte, zoo sierlijk als van eene zwaan. Eindelijk kwam Georges om Geerlrui Ver! rokim'n moeibare Kamerleden zoo schrome lijk durven beklappen. Zoodra zij de kamer had verlaten, haastte zich Geerlrui, wier nieuwsgierig heid niet weinig was opgewekt, om eene menigte van voorwerpen, zoowel lot sieraad als gebpuik, die door hunne vreemdheid en grillige samenvoeging reeds bare aandacht hadden getrokken, met meer nauwkeurigheid te bezichtigen. De huiskamer van jufvrouw Pace zag er even zonderling uil als de eigenares zelve. Haar ameublement bestond even als haar toilet, uil een mengelmoes uil allerlei tijden en modes, van dc stoelen af, dio zonder twijfel met de eerste kolonisten waren overgekomen tot aan de hedendaagsche speldekussen en lief- liebberijwerkjes, die zeker door haar zelve vervaardigd en deerlijk mislukt waren. Geertrui verlustigde bare oogca met eenige overblijfselen van ouderwel- sebe pracht en vermaakte zich met de .alrijke voorbeelden van dwaasheid eu jechten smaak, die de kamer vulden, tot jut Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. 's jaars; met de posi 7 Ir. Een afzonderlijk 'nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklaman 60 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr-. Dr tnnmicen voor Helgie. uitgezonderd beide I Inunderen, alsmede die voor het lluilenland worden ontvangen door den Offioe i»f. PeuuciTfi, Magdalenastraat, lirussel. “TJj(,n ^hrïjfï in bij I-- VA.VOHX KEltciiHOvk, Drukkcr-L’itgevcr, Oostslraal, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Als men er eens ernstig eti rijpelijk over iiadenkt, dan begrijpt men dadelijk, waarom de herziening van eenige artikels thans zooveel jaren mo. I duren, als de opmaking vau 139 artikels over eene halve eeuw slechts maanden vroég. En als wij deze leden bekend maken, zullen onze lezers oogenblikkelijk bel gedrag van onze wetgevers goedkeuren eu mogelijk genoeg voorstellen eene Monslermanifeslalie ler hunner intentie in le richten. Wmr, rechtuit gezegd, onze honprabeleu v ■i ilieuen teu volle den dank eu de er kentenis van de gansciie NuAie. Verneemt dus, waarde lezers, dal de leden der Constituante vast verzekerd en innig overtuigd zijn, dat, als T Algemeen Stemrecht wordt iMgeroepeii de cholera losbreekt, de fabrieken in de luchl sprin gen, de polka aan de palatten komt, de cksteroogeii afvallen, kortom, dal uieis in zijne plooi blijft, dal alles, letterlijk alles 't onderste, boven wordt, gesmeten, niet hel minste van het huidig regiem en T binnenste buiten gekeerd ja, dat er onveranderd wordt bewaard. Tegenover zulke verveerlijke en ont zettende gebuerlenissen kan men hel dus onze honorabele lanterfanters niet kwalijk nemen, dal zij schrikken en beven, tasten en talmen, toeven en uitstellen, wachten nog, al wachten en blijven wachten, om eene schendende hand aan onze 62jarige mameer, de vei molmde Belgische Grond wet le slaan. 406,850.021,17 In de Constituate. Wij leven tegenwoordig in eenen lijd van sloom eu eleciricileil, van telefoon en telegraaf: T is daarom waarschijnlijk, dal onze Kamers zooveel maanden, zelfs jaren noodig hebben, om een half dozijn artikels van onze Grond wel le veranderen. T Een is immers T gevolg van T ander. In T j.iar 1830 waren er gcene ijzeren wegen, kende men geen elecirisch licht j of verzond men gcene telegrammen. Maar de Wellenmakcrs van dien lijd waren locli oudere kleppers dan dc lam lendige zeeieraars van den dag van van daag. In Augusti 1830 borst de Belgische Omwenteling los le Brussel; in September veijoeg men de Hollanders en trad hel Voorloopig Bewind handelend op; in October schreef men de algemeene ver kiezingen uil; den 10 November begon hel Nationaal Congres zijne zittingen en den 7 Februari daaropvolgende was heel dc Grondwet klaar eu werd ze plechtig afgekondigd. lu drie maanden dus maakten onze vaders de gansche Constitutie, uil 139 .artikels beslaande; riepen de unai lianke- I lijkheid van T Belgisch grondgebied uil; I verklaarden de uitsluiting van liet huis I Oranje Nassau, slichtten liet grondwetle- lijk vet legenwoordigend koningdom en I gaven aan Belgie de meeste rechten, de I schoonste vrijheden van gausch Europa. De lionorabelen, die wij uu hel geluk hebben te bezitten, verslaan hunne taak leencmaai anders. Wij zitten op de kus sens, zeggen die beeren, wij zijn er heel I goed en wij zullen trachten ei- zoolang I plezier van ie hebben als T maar immers I mogelijk is. T Volk wordt ongeduldig en is T wachten moe; maar T heeft al zoo- I lang water in zijnen wijn moeten doen, het kan nog maar wat palientie gebruiken. Kwatongen beweren wel, dat onze I achtbare heeren Wetgevers de herziening op de lange baan schuiven, omdat ze met I dc dood op T lijf zitten, van door hel nieuwe kiezerskorps niet meer herkozen ie worden. Andere kwaadsprekers zijn zelfs stout genoeg te verklaren, dal onze I l epreseiiiaiilcii des te langer hunne vette I lraclemeiilen opslrijken hoe verder zij hel oageublik der herziening kunnen ver dagen. I .Maar haasten wij ons te hunner cere le zeggen; dal bel grove lasteraars zijn, die onze ieverige I werkzame I I en onver- ril Uil het engelsch. bankroet moester, leiden. De nieuwe lasten, door M. Graux ge vraagd, waren, altijd volgens diezelfde clericale financiers, onnoodig; men ging de Belgen verpletteren door de zware eontributiën, en M. Beernaerl. (zoo afs mén weet, speelde in dal Jeremias-con- eerl de eerste viool. In 1884 kwamen de katholieken aan hel bewind, eu M. Beernaerl... behield al de nieuwe gestemde lasten. Thans blijkt uil hel verslag, dat M. de Moreau over T budjet der openbare schuld voor 1893 aan de Kamer gedaan heelt Dat hel Budjel der openbare schuld voor 1892 beliep lot fr. 103,221,791,57 Dal ditzelfde budjel voor 1893 beloopt lol Verschil meer voor 1893 fr. 3,628,223,60 Door die vermeerdering zal onze open bare schuld klimmen lol 2 millard 100 millioen frank In 1884, onder hel liberaal Ministerie, ging hel budjel van middelen en wegen lol 301 millioen. la 1893, onder het zoo profijtig clerl- caal ministerie, is dit budjet reeds ge stegen tot 344,650,828. Verhooging op lijd van 8 jaar van 41 1/2 millioen. Zoo doel men de Belgen in de doeken. Zij hebben hel helaas zoo gewild -- Onlusten te (Jent. Men weel dal sedert veertien dagen de werkeloqzcn le Geul verscheidene op tochten en meelingen gehouden hadden om de aandacht op hunnen ongclukkigen toestand le roepen. Tegen maandag avond hadden zij eene meeting in de zaal Parnassus belegd, met hel dagorde Het werkgebrek en hel algemeen stemrecht. Reeds van 4 ure namiddag liep in de stralen van Gent een stoel rond van eenige honderde personen, met eene zwarle vlag, hel opschrift dragend lirood oI' dood. Ten 7 1/2 ure werd in Parnassus de meeting gehouden. De zaal was proppens- vol, eu hel zwart vaandel werd op het looneel geplaatst. Eenige socialistische kopstukken voerden hel woord, en de vergadering besloot eene straalbetooging te houden, ondanks hel besluit van den burgemeester, waardoor alle optochten en samenscholingen verboden zijn. 7W juor. 9 BRUSSEL (IE.XT VEURNE OHYVK1.BE DLHNKEltltE 5-43 8-35 N'lEL'POItT DIXMUDK D1XMU.DE N1EUP0RT •jrjn«A.^«wS<-.AArjt5'r 3-03 3- 48 4- 07 6-46 8-07 5-00 5-34 0-03 y-<)3 10-43 11-41 2- 38 3- 40 4- 07 DUIX'K ERKE ■giiyvelue Veurne gent BRUSSEL 9-53 12-05 1-14 5-48 7*-58 5-26 8-57 10- 54 11- 31 11-58 2-58 5-10 4-4 1 7- 16 8- 21 1 J 0-46 9-35 11-46 1-36 3-57 6-41 7-19 10-11 12-19 2-09 1-30 7-14 7- 85 10-25 12-28 2-18 5-41 8-07 8- 04 10-58 1 01 2-54 cl-14 S-40 ->.ir.-n7HB»egB»<»4S~ -- C-iU> 6-32 6-58 9-15 10-38 <l«*n ijzorenweg van Ituinkerkn, Veurne, Oent naai* Hïi-iimkoI en IHxinudo naat- V'iouport. 8- dü 2-43 3-57 7-25 Jl-41 3-32 5.43 7-19 9- 48 2-38 6-03 8-35 9-51 10-23 3-40 10-39 10-52 - 4-07 n-0g

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1892 | | pagina 1