I VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT s ll I I 1 1 DE LANTAARNAAHSTEKER. 1 1 De Grondwetsherziening. 'S- jaar. 3-o* 55 Uil het engelsch. 7-tv a no U-32 «■5* 9-1J 10-38 Ik wenschte dat ik maar mochi, antwoordde Geertrui, snel opslaande. Wie zal dal beletten Jufvrouw Ellis wil mij niet bij baar laten, mijnheer. Zij zegt dat jufvrouw Amelia niemand anders noodig heeft dan haar. Daar heeft zij niets over le zeggen en Amelia ook niet; dat is mijne zaak, en ik heb u noodig. Ik wil u liever hebben om mijne zieken op te passen, dan de knapste jufvrouw Ellis van de wereld. Zij weel niets van oppassen; laat zij maar bij hare sausen en gebakjes blijven. Onthoud dus, dal gij morgen moei be ginnen. O, doctor, hoe dankbaar ben ik u Bedank mij nog maar niel. Wacht tot gij het beproefd hebt. Zieken oppas sen is een lastig werk. Van wien is die boomgaard Van mevrouw Brucc. Is die perenboom dus van haar Ja, mijnheer. Met uw verlof, mevrouw Bruce, dan zal ik uwe peren eens voor u proeven. Mei deze woorden sprong de doctor, een man van vijf ch zestig jaar, maar sterk en vlug, over eenen sieenen muur. Znterdag .Itinmiri 1SSPS5. binnpn trad. Ei, wal doet ge daar? zegde de doctor, op de korte, driftige wijze, die hem eigen was. Bewaart ge die zaden Ja, mijnheer, antwoordde Geertrui blozend, toen zij zag dat de zwarte, scherpe oogen des doctors haar uilvor- schend aanstaarden. Waar heb ik u voorheen gezien hervatte hij op den zelfden slroeven loon. Bij baas Flint. O ja, bij True Flint. Nu herinner ik mij alles. Gij zijt zijne kleine meid. Een knap meisje! En de arme True, hij is dood. Ja, hij is een verlies voor de maat schappij. En dit is dus het oppassterlje, dal ik bij hem placht le zien. Wal worden kinderen toch gauw groot Doctor, spraak Geertrui zeer ern stig, zoudt ge wel zoo goed willen zijn mij te zeggen hoe hel met jufvrouw Amelia gaat Amelia Zij is nog niet ie best. Denkt gij dat zij zal sterven? Sterven Neen Waarom zou zij sterven Ik zal haar niel laten sterven, als gij mij maar helpt om haar in hel leven te houden. Waarom zijt ge niet bij haar om haar op te passen een gewest van liaveloozen en uitgehou- gerden, sedert dal de clericalen meester over Belgie zijn en het kloostergoed zich als eene olievlek over T land verspreidt. Gebreken en verbeteringen van tijdelijke omstandigheden. Voor de landbouwers en werklieden, dus voor hel grootste gedeelte onzer be volking, onzer medeburgers, biedt de huidige toestand erg zware moeielijk- heden welke hun beslaan bedreigen en waarin gevolgelijk alleszins moet voor zien worden. Slechts bij vergelijking met de prijzen in 1891, mag «le vermindering op den verkoopprijs van hel vee, door een be rekend, aan honderd francs de kop ge nomen worden; voor tarwe, boonen en suerioen, op een derde deel en voor de aardappelen op de helft. Voegt daarbij dal, uil oorzaak der langdurige droogte, de granen weinig hebben opgebrachl, de maaigrazen om zeggens niets en de weiden weinig; eindelijk de muil- en pootplaag waren oorzaak van verachte- ring voor T vee in de vetweiden, voor aanzienelijke vermindering van melk opbrengst enjiog veel aanzienelijker op brengst vermindering van boter. En nochtans hel vleesch bij de slach ters, noch hel brood bij de bakkers is geenszins van prijs verminderd Ten opzichte der werklieden en lagere volksklas geeft zulks aanleiding lol hel stichten van zarnenwerkende genoot schappen, met inrichting van slachterijen, broodbakkerijen, vervolgens tol aankoop van eetwaren en brandstoffen; dat is onvermijdelijk en bestaat reeds in plaat sen van derden en vierden rang. Wal de landbouwers betreft ’t zijn ijdele beloften welke sommigen hen voorhouden met inkomrechlcn op het graan voorlestellen ot aanlevragen. Werd zulke wel voorgesteld of gestemd, ’t ware slof en reden geven aan de socialisten partij en aan de Waalsclie nijverheid en mijnwerkers zich aan rustsloorende be wegingen overteleveren. Ons Staatsbestuur moet andere midde len inspannen en uitvoeren, namelijk de vermindering van minstens de drie vierden der belasting op do zaai- en graslanden, welke thans voor meer dan een tiende der huur of pachtwaarde zijn aangeslagen. Wilde jufvrouw Amelia de bloemen niet aannemeti vroeg Geertrui zeer bedroefd. Wel, zij mocht er niets over le zeggen hebben. Gij weel wel, zij kon niel zien wat zij waren, en jufvrouw Ellis gooide ze buiten de deur en zegde, dal ik even goed vergil in eene kamer mocht brengen waar de koorts in was. als die rozen. Ik beproefde om tegen jufvrouw Amelia le spreken, maar jufvrouw Ellis maakte zulk een ge-sl-st, dut ik dacht dal zij wilde gaan slapen, en maar maakte dal ik wegkwam. Zij is altijd zoo uil haar humeur als er iemand ziek is. Geertrui wandelde in den tuin. Zij had niel anders le doen dan met angst aan Amelia le denken, die zij vreesde zeer ziek le zijn. Haar werk en hare boeken waren in Amelia's kamer gebleven, waar zij gewoonlijk bewaard werden. De bibliotheek bad haar onderhoud kunnen erscliaffen, maar deze was gesloten. Aldns was de tuin hel eenige dal haar overschool, en daar sleet zij verder den geheelen morgend, en niet alleen dien morgend, maar ook nog vele andere; want Amelia bleef verergeren, en veertien dagen verliepen zonder dal Geertrui haar zag, of iels van haren toestand vernam, dan wat jufvrouw Ellis nu en dan tol den heer Graham daarvan zegde, die echter, daar hij dagelijks den doctor sprak en zijne dochter dikwijls zelf be zocht, die omstandige berichten niel noodig had, naar welke Geertrui zoo vurig verlangde. Een paar malen waagde zij hel jufvrouw Ellis iels te vragen, die echter geen ander antwoord gaf dan Plaag mij niet met vragen. Wal versland hebt gij van ziekte Op eenen namiddag zat Geertrui ecus in een zomerhuisje aan hel einde van den tuin. Haar eigen stukje grond, met eenen rand van geurige reseda en verbena was dicht bij, en zij was druk bezig met ver schillende zaden, die zij geplukt had, in papiertjes le vouwen en de namen daarop le schrijven, toen zij schrikte van eenen voetstap in de nabijheid, en opkijkende doctor Jeremy zag, die zijn bezoek bij Amelia had gedaan en nu het gebouwtje Hot Gouvernemont heeft de statistiek der onderstandgenie- lendt* personen afgekondigd, welke dienen moet voor de commissie tol her ziening der Grondwet. West-Vlaanderen lelt alleen 77,915 per sonen, die door de armbureelen onder steund worden. Oost-Vlaanderen niel minder dan 76,925 personen Niel waar, dat Vlaanderen vooruit gaal sedert daler de klooslerkanker heerschl! In twee provincies niel minder dan 151,840 arme, broodlooze ongelukkigen die onderstand van godshuizen cu arm bureelen gt,•nieten Waarlijk, het Vlaamsche land wordt In <lo Kamer. De zitting der herzieningscommissie is dinsdag zeer belangwekkend geweest. 'Zij bezon dramatisch. Eene lange redevoering of liever kla- gerij werd gedaan door M. Beèrnaerl, die met lianen in stem en oogen jammerde, otndal niemand, zelfs niet zijne vrienden, die ondankbaren zijne voorstellen kau goed vinden. Ze zijn uoglans zoo goed, zoo schóón, zoo... ten minste volgens M. Beernaert zelf. Hij verklaarde dal men zijne inzichten miskent en verkeen uitlegt, want de eenen vinden dat hij le ver en de anderen dal hij niet ver genoeg gaat. Als dat zoo voorlgaat, zoo besloot hij; zal ik verplicht zijn een beroep le doen op hel land. Dus de ontbinding. {jWvlnu, komaf, M. Beernaert, wij wachten u daar. Maar M. Beernaert zal wel laten deze proefneming Ie doen. Hel hoofdbelang der zitting lag in het bekend maken van het voorstel van M. F:ère-(Jibau en dit van de heereu Graux en consooilen. Ziehier nagenoeg den inhoud dezer voorstellen Vooritel-Frèro-Orbnii. De Kamer van Volksvertegenwoor digers is samengesteld uil afgevaardigden rechtstreeks gekozen door de burgers die den ouderdom ven 25 jaar bereikt hebben en de kennissen van hel lager onderwijs bezitten. De kieswet stelt vast welke kennissen als voldoende zullen nanzien worden of welke personen vermoed zijn deze ken nissen te bezitten. Tol de inkrachltreding van deze wel zullen de tegenwoordige bepalingen der gemeente en provinciale kieswet de alge meene kieziugen regelen. De kieswet zal de volwaarden van ouderdom en verblijf, alsmede de ge vallen van uitsluiting of opschorsing van het kiesrecht bepalen. Al deze bepalingen en voorwaarden der kieswet kunnen enkel door eene meerderheid der 2,3 van de Kamerleden gewijzigd worden. Zoodra de nieuwe artikelen der Grondwet zullen afgekondigd zijn, zullen Voor» tehGriuix. Hel voorste! van den lieer Graux, inedeonderteekeiid door de heere.i Buis, Vander Kindere, lluysmans cn Demol, luidt als volgt De Kamer van Vertegenwoordigers beslaat uit de afgevaardigden recht- slreeksch gekozen door de burgers, die de door de kieswet vastgesielde voor waarde bezitten. Deze wel zal liet kiesrecht enkel verleunen aan de burgers die kunnen lezen en schrijven en in staal zijn le voorzien door hunne eigene hulpmiddelen in bun beslaan en helgenc hunner familie. Deze voorwaarden zullen bestatigd worden T zij door rechtslreeksche be wijzen, T zij door vermoedens, volgens de aanduidingen eencr kieswet, die niet zal kunnen gestemd worden dan door de twee derden der stemmers, in aanwezig heid der twee derden van de leden. De ouderdom cn de woning zullen op dezelfde manier moeten vaslgesteld worden. M. Graux duidt eene reeks burgers aan, die, volgens hem, voldoende ver moedelijke bekwaamheid bezitten. Deze personen zijn onder anderen Deze die een ambt bekleed hebben dat hel lezen en schrijven vereischl; deze die per geschrift hunne aanvraag gedaan hebben om op de kiezerslijsten gezel le worden. De gemeenteraden zullen de kiezers lijsten op maken. De wcldadiglieidsbesluren en de schrijvers der bijzondere vereenigingen van weldadigheid, zullen de verklaringen nazien van personen, die scliriltelijk ge durende de twee jaren, welke hunne inschrijving op de kiezerslijsten vooraf gaan, gcene openbare of bijzondere hulp ontvangen hebben. Op dit punt zullen straffen worden opgelegd aan degenen die valsche ver klaringen of inlichtingen zouden geven. Zooals men ziet wordt hel kiesixamen door liet voorstel Graux afgeschall. Toen M. Woeste de uitleggingen van den heer Graux had gehoord, riep hij uil: Dal is de Inquisitie Volgens een clericaal blad van Brussel moet een der ministers gezegd hebben, dal het voorstel van den heer Frère ge dachten bevat, die een ernstig onderzoek verdienen, maar dal dit van M. Graux eene domheid en een onzin is. Die Minister heeft echter niet gezegd waarom. Altijd is het aan te merken, dat hel Journal de Bruxelles, orgaan van hel Minislerie. geen woord zegt over hel voorstel van M. Frère, maar dit van den heer Graux geheel aflakelt. Dit is voor ons liet bewijs, dat de voor stellen der heereu Frère en Graux in alle geval beter zijn dan die van M. Beernaert. op de lijsten der algemeene kiezers voor Senaat en Kamer ingeschreven worden 1“ Alle di: burgers die tegenwoordig hun kiesrecht genieten voorde algemeene, provinciale of geineeniekirziiigen, 2* Al de burgers die van de kieslijsten gesehrabl werden ingevolge de toepassing der wel van 24 augusti 1889 wet op de werkmanswoningen) of deze die thans op de kiezerslijsten zouden staan, indien zij door bovengenoemde wet niet.van de per'söoiicele belasting unlslageiy waren geweest. Zooals men ziet maakt M. Frère van het lager onderwijs den eenigen grond slag van hel toekomende stemt echt. Ilij behoudt de bekvvaaiuheidskinzèrs met recht cn met examen cn neemt voortaan geeue nieuwe cijnskiezers meer aan; doch de oude cijnskiezers worden gehandhaafd in hun reent, behalve in geval zij er zich onwaardig zouden van maken. ||<A groot punt is, dal in dit voorstel de cijns is afgescliaft. De lezing van hel voorstel van M. Frère werd met de grootste aandacht aangu- hoord. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Suppleinewt. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 l'r. 's jaars; wel de post 7 k. Een afzonderlijk uuinnier 10 cent. Bekendinakingi.'ii 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen I ti’; l>e Annonren voor llehjie, utii/ezontlerd beide F Inunderen, alsmede Aie vaor het Buitenland worden ontvangen door den OmeC uk Publicué. Magdalenasiiaat, Deutsel. Men schrijft in bij I— V.iniDICW KEItCCillovi:. Dtukker-L'itgever, Oostslraal, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vortrokwi'cii van «Icn w eg vim l>uii»koi-k«, Veurne, (Jent natir e>u Dlxinutlc iiimi- Wou^èort. DEIN KERKE G1IYVE1.DK VKURNK GENT BRUSSEL tl i 3-rs NI EUPORT DIXMUDE DIXMUDK NIKI’PORT «i-4i< 8-07 BRUSSBL GENT VEL’RVC (4HYVEI.DK DbXNKRRW: 34» 7-H '.>-53 12-05 1-14 5-fW 5-31 9-03 10-43 5-57 0-54 0-3*» 11-OS 10- 51 11- 31 11-3* 2-3* 5-10 4-4 7- 1(5 8- 24 jr - HMMt.aiyi ini>fii«rra>,r<tiTmwr nr,r~ --- - - - - - 7 - 7-28 9-4.8 10-23 10-5C 7- 2* 10-25 12-2* 2-1S Ö-41 8-01 8- 04 10-58 1 01 2-54 (1-14 SUÜ (}-4fi ï-35 1WS 1-30 3-5Ï 7-49 10-11 12-19 2-09 4-90 7-11 2-43 11-41 3-.W 5-« 2- 3S C-V8 S-Si 3- 40 4- 07

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1893 | | pagina 1