VAN VEURNE KW B I BI r r,‘~^ m ,2:" “X— X' ‘Cl,riin 1,1 O"-™.. u -n de P0,.fcailWga de» NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT F DE LANTAARNAANSTEKER. '5'. üuntertia;.; Réi Februari 1WO3. 3 f ver- (SU jaar. A .V s-ns voorstellen voor niet bij haar te komen logeeren, boe nuttig ik ook voornemens was mij te maken, en ik kon ook van geen oppassen spreken tegen eeue vrouw, die niet wil bekennen dal zij ziek is. Ik dacht aan dal alles, en met alle kiesch- heid en fijnheid van de wereld kwam bet mij toch niet mogelijk voor de zaak te schikken wam ik ben zoo lang bij u geweest, dat ik niet twijfel of jufvrouw Sullivan acht mij geheel ongeschikt voor hare eenvoudige manier van leven. Hel was alleen toen mijnheer W*“ er van sprak dal hij eene onderwijzeres noodig aad, en naar ik mij verbeeldde, er een wenk van gaf dal hij wel wenschen zou mij ais zoodanig te kunnen bekomen, dat mijn tegenwoordig plan mij inviel. Ik wist wel, als ik jufvrouw Sullivan ver telde dat ik eene betrekking in eene sc .ooi had gekregen, en gij geheel niet naar de slad zoudi komen, maar spoedig naar hel zuiden vertrekken, en haar zegde dal ik voor dezen winter ergens in den kost zocht te komen, zij niet alleen niet ongenegen zou zijn om mij in buis te nemen, maar er ook op zou aandringen dat ik nergens anders zou gaan. En het is uitgevallen gelijk gij Mi? eenige waartegen ik opzie is dal ik h moet verlaten! en mijne eenige vrees is, dal gij mij zult missen en misschien denken... Ik weel wat gij zeggen will, Geer trui; maar daarvoor behoeft gij niel te vreezet). Ik ben zeker van uwe genegen heid. Ik ben overtuigd dat gij na uwen plicht hel eerst aan mij denkt, en ik zou voor de geheele wereld niel willen dal ge mij de voorkeur gaafl. Verban dus die gedachte uit uw gemoed, en geloof niel dal ik eigenlievend genoeg zou zijn om u een oogenblik te willen terughouden. Ik zou alleen wenschen, lieve, dat gij er vooreerst niet aan gedacht hadl om die plaats in de school aan te nemen. Gij hadl naar jufvrouw Sullivan kunnen gaan, bij haar blijven zoo lang gij noodig waart, en zoudl misschien, tegen den lijd dal gereed waren om onze reis naar het zuiden te aanvaarden, gevonden hebben dal men uwe diensten wel kon missen; in welke geval gij ons hadt kunnen ver gezellen op een uitstapje, hetwelk ik weet dal uwe gezondheid dan wel zal vereischen. Maar lieve Amelia, hoe kan ik dal doen Ik kon jufvrouw Sullivan niet wacht had Juist zoo. Zij was zoo verheugd over de gedachte dat ik bij haar zou komen, dal dil mij nog des le meer overtuigde hoezeer zij mij noodig had. Zij zal een schal in u hebben, Geer trui; dal weel ik heel wei. Neen, waarlijk niet. Ik kan niet ecus hopen haar van veel nut te zullen zijn. Ik denk alleen dal, hoe weinig ik ook in staal mag zijn te vcrricbleu, het toch meer zal wezen dan iemand anders voor haar zou kunnen doen. Zij heeft zoo afgezonderd geleefd, dal zij in de geheele slad gccue gemeenzame vriendin heeft, en ik weel waarlijk van niemand, behalve mij zelve, die zij gaarne onder haar dak zou willen nemen. Zij is aan gewoon en heeft mij lief, ik geneer haar niet, en zij laat mij toe haar te helpen in al wal zij doel, hoewel zij dikwijls zegt dat ik nu als eene dame leef en geen werken meer gewoon ben. Zij weet ook dat ik invloed op haar vader heb; en dien heb ik ook hoe vreemd het u mag voorkomen veel meer dan ik mij zelve kan verklaren. Ik geloof dal het gedeeltelijk is omdat ik niet bang voor hem ben en met vastheid zijne onredelijke grillen tegenga; en ge- Wanneer T gevaar hoogst dringend is, wat gij katholiek bestuur aan T stadhuis deed aanplakken en maatregelen als voor eenen rouwsland hebt aanbevolen dan kruist gij uwe armkens op hel wel gevulde buiksken, gij oordeelt hel oogen blik gunstig om een asemtje te halen en laai kalm en gerust hel water onder de bruggen loopen 1 Welnu we zijn maar niel van zin dien zakenloesland zoo kalm en gerust le lijden noch te gedogen. Die herstelling aan T Paviljoen en eenige volzetlingcn aan den kerktoren, waarmede gij zoo hoog oploopt, hebt ge met eigen penningen niel moeten afdra gen; daar voor heeft de Slaat u milde toelagen gejond en dat was ook billijk. Maar uwe beknibbeling op hel liberaal bestuur is nen valschen trek om de aan dacht van uw katholiek bestuur afteleiden; T is eene rechtstreeksche uitdaging welke antwoord vraagt. Gij katholiek gemeente bestuur hebt niet alleenlijk voor fr. 30,000 boomen verkocht, stads natuurlijke sieraad kroon, krans van luchtzuivering welka fr. 30,000, als buitengewoons ont vangst moest aangelegd worden, neen die fr.30,000, die hoofdsom hebt gij ver bruikt en nog eene leening van fr. 50,000 ten laste van stad aan Godshuizen be stuur opgenomen. Aan liet Armbestuur, in wiens te kort i gij stedelijk bestuur moest voorzien, hebt gij tol drie maal toe machtiging gegeven om zijn vermogen le krenken om lande rijen le vervreemden, om slaatsrenten, T brood uil zijne kas, le verkoopen Daarmede vall niel te boften noch te stoften, wel integendeel hel geldt hier een mea culpa Eindelijk en wat betreft werk en leefte aan neringdoenerx en burger te verschaffen, T zijn nogmaals ijdele woorden. Inderdaad met T Paviljoen en spoorhal in vlaamschen stijl en nen herplaklen, bontkicurigen toren, al was deze nog met eene nieuwe spits bekroond, met zulke werken eens verricht, kan niemand leven, 't zijn ijdele werken. Het zij ons toegelaten U le herinneren gij den kiezers bij uwe aanspraken en bij bezoeken tijdens de maaltijden den ka tholieke bekwaamheidskiezers aange boden, ook beloofdel en stellig aankon- digdcl den aanvang, binnen T jaaider werken van verdieping, verbreeding en hel kost, om lol eene herziening te ge raken. En mor>st de harziening gebeuren, zoo- als M. Beernaert, het zoo zoetsappig voorslell, hei clericaal schaap zou voor meer dan eene halve eeuw in huis zijn. Dil zullen de liberale representanten en senatcurs niel vergeten, en geen hunner, geen enkel, zal zijne stem gun nen aan een ontwerp, welk de liberale partij voor een tijd, waarvan hel einde niel le berekenen is, in Belgie ónmogelijk zou maken en lol aigehecle machteloos heid doemen. -- Stads belangen. Is de aankondiging van hel bouwen eener sierlijke spoorhal, in vlaamsche stijl, aan den hoek der spoorbaanplaats alhier, alleszins goed nieuws, hetgeen verder uit den Veuniaars artikel Onze nieuwe statie voorkomt, is integendeel betreurenswaard!". Wellioe, wanneer omtrent de gansche burgerij hel met ons eens is op de drin gende noodzakelijkheid der aangewezen openbare werken voor werkerswoonsten, verplaatsing van T kerkhof, uitslijking van den kapitalen wal, spijzing met zuiver water, aanvulling der vuilvest, herstelling der rioolmondingen en putten; wanneer wij met onwederlegbare feilen en cijfers de noodlottige gevolgen van den huidigen toestand aanwijzen, dan komt men zich den lof, de verdiensten der aangekondig- de spoorhal toezwaaien, waarin ons stadsbestuur niets le zien heeft, niets kan bijbrengen noch genieten dan slechts versiering. Daren boven nog eene nieuwe torenspits aangekondigd, iets wal volstrekt ontbreekt, en hel aan den hoek der groote markt half herstelde Paviljoen, dat daar nutte loos prijkt indieu het tol geene boter markt word aangelegd. En na een eigen afgeleverd satisfeeil over de uitvoering dier prachtwerken, komt eindelijk den aan uit de mouw Aandere werken zijn in ’t zicht; maar om die nieuwe werken gelijk de hier boven opgenoemde en nog eenige andere zonder vermeerdering van lasten voor den burger te kunnen uitvoeren zal ons katholiek stadsbestuur eerst een asemtje haler.. Bravo, dal is echt krachtdadigheid en werkzaamheid aanleggen Die goede oom True hoopte altijd dal ik onderwijzeres zou worden; hel was hei toppunt van zijne eerzucht. Wat zou hij nu in zijn schik wezen, niet waar, Amelia Hij zou er zeker trotsch op zijn ge weest als hij u onderwijzeres had gezien in eene school gelijk die van mijnheer W*“. Ik verbeeld mij evenwel, dal hij, even als ik zou gedacht hebben, dal gij te veel onderneemt. Gij moet er op reke nen dat gij liet grootste gedeelte van den morgeud in de school werkzaam zult zijn, en toch stelt gij u voor jufvrouw Sullivan le verzorgen en baren ongelukkig»)) vader le bewaken. Kindlief, gij zijl niet aan zooveel zorg gewoon, en ik zal gedurig ongerust wezen dal uwe eigene gezond heid en krachten daaronder bezwijken. O lieve Amelia, er is volstrekt geene reden om voor mij ongerust le zijn. Ik ben gezond en sterk, en ten volle in staat tot alles wat ik heb voorgenomen. Het verleiden door den ouden Bierbuik, wij willen zeggen M. Beernaert. De oude ral zou tv v cl in zijne vuist lachen, en hij zou er reden toe hebben. Welhoewanneer wij zien dat heel de rechterzijde, van het eerste tot hel laatste lid, lot zelfs M. Nothomb, die roor het algemeen stemrecht is, de handen in malkaar slaan, dan zouden de liberalen of eenige liberalen hun ook de hand toe steken. om een ontwerp door le drijven dal niel anders kan gericht zijn dan tegen de liberalen en geheel in hel voordeel der elei icaleu moet zijn Dat is niel mogelijk; dat is zich zelven den strop om denjials laten doen Neen, T is niel inogelijk; geen liberaal zal zich aansluiten bij hel Gouvernement; en allen, zonder eene uitzondering. zullen zeggen, wanneer M. Beernaert hun zijn stelsel met alle liefelijke woorden zal aanbieden Ce bloc enfarind ne me dit rien qui vaille Ik heb er geen duil vertrouwen in; ik zie er eene rat in Hel voorbeeld van eensgezindheid der rechterzijden, moet juist voor de twee linkerzijden eene reden, eene >”"ige aan sporing zijn om insgelijks van hunnen kant zich naawer dan ooit bij malkaar aan te sluiten, ten einde met kracht en afkear de voorstellen van het Ministerie le verwerpen. Bceds zien wij zekere clericale blade.) een beroep doen op de toenadering van de radikale linkerzijde, en smeeken dal deze zich zou aansluiten bij de voorstellen van M. Beernaert. Daaraan zullen onze viieuden der uiterste linkerzijde, wij zijn ei' van over tuigd, geen gehoor verleenen. Zij weten le goed, dat men mei hunne handen gaarne dn kastanjes uit het vuur zou halen, en zij zelven, ten slotte, de be spollelijke en bespollenswaardige slacht offers van de klucht zouden zijn. Neen, dal zal niel Even als de rechterzijden zullen de lin kerzijden eensgezind, nauw aangesloten blijven en niel bijdragen oia de Grondwet der wijze te laten herzien, dal er voor de liberale partij nooit meer hoop of gele genheid zou bestaan nog terug aan het Staatsbestuur le komen. Eens de Grondwet herzien, men ver- gete hel niel, is hel voor lang, voor h«el lang, en de ondervinding heeft thans be wezen en doen zien wal al moeite en tijd - Niet toegeven. Onder dezen titel treffen wij in den Koophandel van Antwerpen hel volgend artikel De twee rechterzijden van Kamer en Senaat, in beiondere vergadering ver- eeuigd, hebben besloten, met algemeene stemmen, dal zij de voorstellen van liet Gouvernement, zijnde hel kiesrecht ver leend aan de huisbewoning en aan de bekwaamheid met gemakkelijk examen, in de Kamers zullen ondersteuneti en stemmeii. Dus, de clericaleu zijn bel eens ge worden Wij hebben daar nooit aan getwijfeld. Al den harrewar, dien zij vroeger aan den dag hebben gelegd, diende enkel om dc zaak van lengte te trekken ei.’ lijd te winnen, 't Wal, zooals men zegt, comedie in de klucht. Er moest daarom de schijn aangenomen worden van hel niet eens le zijn. Nu er niet meer kan gelanterfant en gesammeld, maakt men een einde aan de klucht en... legt de handen in malkaar. Ja maar, al zijn de kluchtspelers droevige kluchtspelers der rechterzijde bet nu eens, daarom hebben zij oogde twee derden niel der stemmen, om de Grondwet te herzien volgens bun believen en zooals zij het gaarne zouden doen. Om tot dc vcreischte twee derden te geraken, zullen zij een zeker getal stem men tioodig hebben van de radikale of van de gematigde linkerzijde. Wij mogen er ons aan verwachten, dat hel Gouvernement alle zoete woorden en liefdeverklaringcn zal richten, nu eens tol de eenen dan eens lot de anderen. Hel zal de rol gaan spelen van den ouden fiiere-fluiter Bierbuik, in de Twee katten voor een deode mutch, die eeuwige liefde en trouw zweert aan Ursula en Perpelua, de nichtjes van nonkel Van der Gunst, om oordjezeker le spelen, dal hij zal kunnen trouwen mei degene der iwce nichtjes die alles zal erven. Maar hel ongeluk wil dat geene van de beide nichten een centiem erft en non- keltje zijn heel fortuin vermaakt aan zijne meid en Bierbuik valt door de mand. Zie, zoo zou het Gouvernement ook wel eens kunnen varen, en daar is veel kans of liever vrees voor. Nooit zuileu wij gelooven, dal een der groepen van de linkerzijde zich zal laten... 60 Uit hel engelsch. A Xftim-g'g enaa—■■iw n I OtUXKERKL (Hl YYEI.DK V RURXK GENT BRUSSEL 4 4? 7- 16 8- 24 vim BRUSSEL GE XT V KIR XE OHYVKl.UK DLVXKERIWC 5-43 7-Ö0 S-.’.T 9-53 i-e-05 1-14 11-1) 2- 38 3- 40 4- 07 .YIEUPORT DIXMUDJÊ DIXMtyiE NIEUPORT 3- 43 4- U7 tf-4ö ï-07 646 9-35 11-46 1-30 3-57 Mi 74» 10-11 12-1» 2-0» 4-30 l*Vl 7-28 10-25 12-28 2-13 5-4i 8-0» 3-04 19-53 1 01 2-54 9-44 8-49 fr V er t re k n i*«’ 11 6-0» 6 -32 6-58 9-15 10-33 Veui-nó, <>c*nt nanr Itrtiatse! en Dixmiulc naai* IVIoupoi-t. 6- 1)0 2-13 5-»7 7- 23 11-D 5.43 7-]V 9-48 3.33 (;.O3 g,3- „.54 10-23 3.40 19-39 10-52 4-07 11-08 van <len ijzer«MiweK 10*54 S-OS S-00 11-51 S-34 11-.‘»< 4-U7 0-03 2-.»^ G-46 9- 5-10 S-07 lw.43

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1893 | | pagina 1