'VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I H I s DE LANTAARNAANSTEKER. Uosis,lc gr.Aï/:i«’t>o<ki^^röSli^ B jaar. De herziening. eene Uil liet cngclsch. A propos der gezondheidskwestie, en nu, dal de politie heringericht is mei dc benoeming van eene» nieuwen onder- commissaris (zegge twee officieren voor twee soldaten), zou de reinighcidsloe- stand der straten en riolen niet nauw keuriger kunnen nagezien worden Ten allen oogenblikke, na eenen regen van 4è. Do Kamer. Nog duurt de algemeene discussie voort over hel budjel van landboow, nijverheid en openbare werken, altoos zonder belang op te wekken. -- - 0, ik verzoek u wel versebooning, maar gij hadt van eene gewichtige com missie gesproken. Hel was maar iets voor mijne moeder, niets waarin ik zelven belang stelde; en zij liet den slaat van hel weder als eene verschooning gelden. Indien ik geweten had dal gij op den trein waart, gelijk ik sedert heb gehoord, zou ik zeker hebben volgehouden, om den genoegen te hebben van Washiuglon-straai mat u langs te wandelen. Ik beu Washington-slraat niet langs gegaan. Maar gij zoudl dat toch wel gedaan hebben als gij een goed geleide hadt gehad, legde de jongman hall vragender wijs. Als ik van mijn weg bad moeten afgaan om bij mijn geleide te blijven, zou dal geleide een zeer twijfelachlig voor deel zijn geweest, antwoorde Geertrui lachende. Wat zijt ge toch onverzettelijk, juf vrouw Geertrui. Gij wilt dus zeggen dat gij, als ge naar de stad gaal, altijd een vast plan maakt boe gij gaan en wat ge doen zult, en nooit daarvan afwijkt Wordt voortgozet.} Toen Amelia ophield met spreken, bereikten zij juist eenen hoek van den tuin, eii kwamen daar eene meid legen, die naar haar had gezocht om te zeggen dal mevrouw Bruce en baar zoon in de voorkamer waren en naar beiden hadden gevraagd. Hebt ge in de slad die knopjes voor haar gekregen. Geertrui 1 vroeg Amelia. Ja, ik heb er gezonden, die heel goed bij 'Ie kleur van haar kleedje kwamen. Waarschijnlijk verlangt zij te welen of mij dat gelukt is; maar kan ik zoo bij haar gaan t Ik zal alleen met Kaalje naar huis gaan, en gij kunt de zijdeur in naar uwe kamer konten, zonder dat men u ziel. Ik zal vooreerst wel bij mevrouw Bruce eene verontschuldiging voor u maken; en als gij uwe oogen hebt afgawasschen en u bedaard voelt, kunt ge binnen komen en verslag van uwe boodschap doen. 0 die zorgvuldige Burgervaders 1 Ingezien den akeligen gezondheidstoe stand der slad, is door de Bestendige' Deputatie van Westvlaanderen een gede legeerd lid de provinciale Geneescom- missie naar Veurne gezonden geweest, om verslag op te maken over de maat regelen welke genomen of liever niet ge nomen zijn geweest, ten einde dc heer- schendc ziekte te bestrijden. Gezegde afgevaardigde, Mr de doktor D.... had zich aan stadsbestuur aange- kondigd en is verleden zaterdag om tien ure ’s voormiddags met den trein inge komen. Is het waar dat niet een lid van den gemeenteraad of zelfs niet een van het schepencollegie zich ter beschikking heeft gesteld van den heer afgevaardigde en dat deze, ten siadhuize alhier, niemand heeft gevonden om hem te ontvangen Gij ziel hel onze sladhuisbazen zijn niet alleen goedheilig, zij zijn ook toch zóó zorgvuldig I En zeggen dat hel hier eene kwestie geldt van hel hoogste belang Financiën vinden in de kas om pronk gebouwen op te richten, welke van geen hel minste nut zijn of zoo als hel ’t ge val is met bel Paviljoen welkers be stemming zelfs nog niet is vastgesteld, dat kunnen onze meesters; maar geld besteden aan gezondheidswerken Allons done Zij zitten aan den schotel, en daarmede is hel uil Maandag morgen hield de herziitnings- commissie van den Senaat eene verga dering. Waren aanwezig MM, Becrnaerl en De Bui ld, ministers, alsook al de leden der commissie, en 11.11. de Smet de Naeyer, Sehvllaei t en Mélol, verslaggevers der commissie van de Kamer. MM. Finel en Legrand hebben hunne nieuwe voorstellen van algemeen stem recht ontwikkeld. Daarna werd beslist zich bij de vroegere besluiten te houden en alle nieuwe stem ming uil te stellen, tot men beter de inzichten der Kamer van volksvertegen woordigers zal kennen voor wal de hoofdpunten d< r herziening beitelt. 0 die goedhartige Burgervaders Men heeft nog niet vergeten dal, over eeiiigen lijd, een razende boud de streek heelt doorloopeii en, in de omliggende gemeenten zoo als hier ter stede zelf, talrijke kinderen ten wreedslen heeft gehelen. Oumiddelijk wierden door de bevoegde overheden van Adinkerke en Ooslduin- kerke de uoodige maatregelen genomen zonder uitstel en van 's anderendaags af, stuurde men .de gekwetste slachtoffers naar hel Gesticht Pasteur t< Parijs, alwaar de gcbeiene door het thans alom- gekende ineniiiigsielsei behandeld en genezen worden. Uier, te Veurne alleen, bleef hel bestuur werkeloos. Eu nogtans, telde men onder dc twee gekwetste kinderen een jongentje wier oudeis gansch behoeftig zijn, zoodanig dat deze van wege den disch om zoo te zeggen volkomen onderstand gemeten. In gevallen van razernij limit niet geaarzeld te worden; geen lijd mag ver loren gaan; een dag te laat gewacht, kan de pleging doen mislukken. Iedereen vroeg zich at of er loeit niet eindelijk voor het arme kind ging gezorgd worden; want drie, vier dagen waren nu reeds voorbij gevlogen, en het gevoel volle liai l onzer burgervaders had nog niet geklopt van angst en medelijden! Gelukkiglijk bood zich eene gelegen heid aan de vader van hel ander gebeten kind had besloten naar Parijs te vertrek ken zoo vertelde men overal in stad. Onze regeerders vernamen dit, natuur lijk, zoo als iedereen; nu, dacht men, zullen die hoeren toch hunnen eenvoudi- gen plièht willen verstaan en uitroeren Maar neen Altijd de zelfde schuldige onachtzaamheid, de zelfde otigeloofbare gevoelloosheid. EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Verijldelde voornemens. Toen Geertrui een half uur later de kamer binnentrad was er geen spoor van buitengewone gemoedsbeweging in haar voorkomen meer zichtbaar. Mevrouw Bruce in een hoekje der sofa gezeten, knikte haar vriendelijk loc. Haar zoon stond op en bood haar eenen stoel, maar tegelijk wees de heer Graham naar de vensterbank dicht bij hem en zegde vriendelijk Hier is eene plaats voor u, Geertrui. Voor de beleefdheid van beide heeren bedankende, begaf Geertrui zich echter naar eene otlomane, die zich in eene balt liggende houding op da bovenste trede van den trap, welke naar den tuin leidde, neerzelle, en een gesprek met haar begon. De jonge lieer Bruce dezelfde die eenige jaren geleden een fluweelen muisje droeg en zijn namiddagslaapje in het gras deed was kort geleden uit Europa teruggekomen, en thans met den glans van eenen knevelbaard, eenen franschen kleermaker, en het bezit van een eigen, niet onaanzienlijk vermogen prijkende, was hij meer met zich zelven ingenomen mort gegeven worden aan bun faiiatistn, dan bestaat voor de clcricalen de Grond wet niet meer. nummer 10 cent. - Bekendmakingen 2(1 emnmm/H‘dm. dmk.'S ’s.-!'',ars; ,nel dft P°st 7 fr. - Een afzonderlijk lie lunouefn iw Hrhiu. ulitiesoudrrd Mde I en *t oO cent. Bedlierlijk.! eerherstellingen I Ir. v..,-„-..u........ v«„ V.,,,..,,.,. 2£nter<lag Fêbrunz’i R.... door bijzondere giften GEHEEL en GANSCH afgedragen zijn geweest. Ons dunkens, hadden de milde on goed heilige inschrijvers zich minacht en ver nederd met nog verder met stadsoverheid over de zaak te onderhandelen. Zij verdienen warme geluk wenschingen over hunne fiere houding en barlelijke bedankingen over hunne geldelijke en persoonlijke opofferingen. dan ooit te voren. Ge zijt dus den geheelen dag in Boston geweest, jufvrouw Flint 1 Ja, bijna den geheelen dag. Hebt ge de warmte niet zeer lastig gevonden Eeiiigzins. Ik wilde naar de slad om ccr.c commissie te verrichten, waaraan mijne moeder veel gewicht hechtte, «n ging zelfs naar de statie; maar ik moest er toch van afzien. Zoudl ge onder de hitte zijn be zweken Ja, dat zou ik zeker. Hoe ongelukkig zegde Geertrui op eenen loon, die balt medelijdend, half spottend klonk. De jongman keek op, om zoo mogelijk uit baar gezicht op te maken of zij ernstig was of niet; maar dewijl er, om de warmte van den avond, weinig licht in de kamer was, kon hij hel daarover niet met zich zelven eens worden, en ant woordde dus Ik heb eenen groolen hekel aan zulk eene hitte, jufvrouw Geertrui, en waarom zou ik er mij dus builen noodzaak aan bloot stellen Nu is het kind frisch en gezond naar buis weder gekeerd. En, in uitvoering der bovengemelde belofte, is de rekening der kosten aan stadsoverheid overgelegd geweest. Wilt gij welen, beste lezers, welk hel antwoord onzer goedheilige burger vaders is geweest Leest iiier Men heeft ons niets gevraagd zoo schrijft men, eenige liefdadige personen hebben zich verplicht de onkosten te dekken. Indien zij hun woord Intrekken, wij zullen dan een voorstel doen ten einde de tus- schenkomst van stadskas aan den gemeenteraad af te vragen Is dal niet kolossaal Walniet alleen weigeren zij den minsten duil in eene zaak welke ten bunnen uilsluilelijken laste moet vallen volgens de wel en hel recht, maar zij hebben nog den moed in zekeren zin den spot lo drijven met de menschlievende personen die zich de zaak hebben aange trokkén, met aan deze te durven verwijlen dat zij hun woord hebben opgeelcn Waarlijk die houding is onbeschaamd Wij leveren zulke handelwijze over aan de overdenkingen van alle onpartijdige en volksmimiende burgers. Wij zijn overtuigd dal zij dezelve niet krachtdadig genoeg zullen kunnen laken! Onnoodig te zeggen dal de reis- en verblijfkosten te Parijs, van hel kind De Hennnt. Dc Senaat heeft dinsdag zijne werk zaamheden hernomen, niet dc algemeene discussie over hel budjel van biniiciilaud- sche zaken en openbaar onderwijs. M. Pirel-Goblel heeft protest aange- teekend legen de manier, waarop dc zieke olïicieele onderwijzers door de gemeen ten behandeld worden. Dit heelt aan den fanatieken M. Lam mens de gelegenheid geschonken, om eens te meer oen hevigen uitval te doen tegen liet openbaar onderwijs en te eischcn dat de Staal zich hoegenaamd met geen onderlicht meer zou bezig houden. M, Dupont, sanateur van Luik, heeft dien vijand van hel openbaar onderwijs al hel hatelijke van zijne manier van zien onder hel oog gebracht. Hel Ministerie, zegde hij, schijnt geneigd te zijn, op dit punt eindelijk voldoening te geven aan clericale eisclie.i; wij zullen alwachlen wal hel dicsaangaande in zijn schild voert, doch maken van nu af hl onze voorbelioudingen. Eens te meer werd door den heer De Goainck gevraagd, dal de Anlwerpsche Muziekschool zou verheven worden tot Vlaamscli Conservatorium. Tc recht riep M. Grocq de aandacht van den heer Lammers op artikel 17 der Grondwet, welke zegt dut er een ouder wijs moet bestaan op de kosten van den Slaat en geregeld door de wel. Maar men weel het, als er voldoening 61 Eenige menschlievende personen kon- nen die wreedaardigheid niet verder meer verkroppen en besloten de over heden aan dc uitvoering hunner zedelijke zoo niet hunner wettige plichten terug te roepen te dien einde, treden zij in betrekking met eenige onzer bestuurders. Op de verklaring dal, in geval van geene tusschenkomst van wege hel stads of liet weldadiglieidsbesluur, de kosten der reis en der pleging te Parijs door bijzonderen zouden onderslaan worden, begonnen die heeren over hunne goede gevoelens te protesteeren, en, alsof zij zich hadden schijnen te schamen over hunne verledene handelwijze, verbonden zij zich in de kosten tusschen te komen. Op dit goede woord, scheen alles ver effend en. zoo vertrok de kleine Bi naar hel Instituut Pasteur. IL DUIN KERKE OHYVEI.DE VEURNE ÖENT BRUSSEL 6-00 6-32 6-58 '1-15 10-38 3-08 3- 43 4- w7 6-46 5-57 7-19 9-51 10- 39 11- 08 5-03 5- 34 6- 03 9-13 10-43 2- 13 3- 52 6-«3 BRUSSEL GENT X EURNE GHYVELDE DUINKERKE 9-53 12-05 1-14 S-43 8-35 4-41 7- 16 8- 24 5-4 7- 50 8- 26 8-57 11-41 2- 38 3- 40 4- 0 7 tf-fï 9-35 11-48 1-36 3-57 6*41 7-49 10-11 13-19 2-09 4-SO 7-14 7- 28 10->5 12-28 2-18 5-41 8-07 8- 04 10-58 1 01 2-54 6-14 8-10 6- 03 7- 28 9-48 10-23 10-52 en Dixinude naar fWietipor!. N1EUPORT tf-fï 9-35 11-46 1-36 3-57 «.,41 DIXMÜDE DIXMU5DE N'IEUPORT I r wc-a» ttmcwwn nu wwwMMwrewaKaiwtcm g—aam ,nwiM»w«r! 10- 51 11- 31 11-58 2-58 5-10 S-07 JMW— Ilf ft I II ■K'lA.VWrVMW - I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1893 | | pagina 1