VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT - 'p;tg i.’" - L7 z DE LANTAARNAANSTEKER. aZatcrdng -4 Maart IHIKS. .5' bcm terstond onder de ooge» zou ge- 6T jaar. dixmuok NIKUPORT ■'■''■-A sloud le wachten op eene kans om u goeden morgend le wenschee, reeds mijlen ver. Ik wensclite dat ik dat uur zoo niet verspild had; ik had hel aan slapen kunnen besteden. Wel waar, en hel is zeer jammer. En dan nog een half uur hier van avond Hoe kwaamt ge er loe, mij zoo lang le laten wachten Ik Wanneer? Wel, nu van avond. Daar wisl ik niets van. Ik had niel gedacht dal uw bezoek mij gold. Mijn bezoek le;. minste gold zeker niemand anders. Benjamin, sprak de heer Graham eenigszins onwacbi. naderkomende om aan het gesprek deel te nemen, houdt ge veel van bloömenkweeken Ik dacht u zoo even van rooien le hooren spreken. Ja, mijnheer; jufvrouw Flint en ik hadden eene heele woordenwisseling over bloemen vooral rozen. Geertrui poogde van uit oogenblik ge bruik te maken om te ontsnappen en tiaar de dames le gaan; maar de jonge heer, die opgestaan was toen de lieer Graham hem aansprok, bemerkte dit voornemen en verijdelde hel, door zich zoodanig in Daarna verdedigde hij de vertegenwoor diging der minderheden, die insgelijks niet door de herzieningscommissies werd aangenomen. Hij hoopte echter dat men in de Grondwet alle hinderpalen zou weg ruimen, om de vertegenwoordiging later le kunnen invoeren, zonder te moeten overgaan tol eene nieuwe herziening. In den loop zijner redevoering maakte hij eene bedekte zinspeling op liet ver bond der liberalen te Brussel, welk hij wil doen doorgaan als zijnde zeer broos, waarop M. Huysmans onderbrak dal dil verboad integendeel zeer sterk, kloek en duurzaam is. Laat ons het hopen, lot groote razernij onzer tegenstrevers, die niel beier wen schen en zelf* werken om dil verbond te zien verscheuren. Vervolgens verdedigde M. Beernaerl de verplichte stemming, waarvan de Com missie insgelijks niel heelt willen hooren. Kiezen is niel enkel een plicht, volgens den Minister, maar eeue verplichting, een ambt, zooals dil van gezworen, van burgerwacht enz. Hij eindigde met den wensch uil le drukken, dal dit debat, welke eene histo rische beteekeui» heelt, zou opgelost worden in hel voordeel der openbare rust en hel welzijn van het land. MM. Loslever van Verviers, en Neef, van Leuven, iwee leden der rechterzijde, namen daarop het woord, doch wal zij verleiden was zonder belang of belee- kenis. Daarna stond M. Lemonnier, der uiter ste linkerzijde, recht, oin te verklaren dal de redevoering van den heer Beernaerl hem groolelijks had teleur gesteld, wal hem niel belette de hoop le uilen, dat hel algemeen stemrecht zal zegepralen. Hij bestreed uit al zijne krachten hel stelsel van liuisbewoning, welke aanlei ding moei en zal geveu lol allerhande bedrog. Kotkondeeling aan gunstelingen. Ir Kamerzitting van den 24den februari laatst heeft heer De Bruyn, minister van landbouw en openbare werken, nogmaals voor de gewoone gunstelingen aanzien lijke koekendeeling gehouden. Brugge-Zeehaven zal verwezenlijkt worden in dien zin, dat op staatskosten eene diepliaven te Heysl gemaakt wordt; de reeds hooge credielen voor verbete- ringswerktn aan de Schclde-vaarwaters worden merkelijk verhoogd; op staats kosten zullen de havenwerken le Oosten de volledigd worden; voor de werken van Brusseï-Zeehaven wordt vier millioen frankskens toegestaan en de Brusselsclic vertegenwoordigers zijn bijlange niel le vreden Andere gewesten van T land bekomen ook eeltige aandeelen. Doch bij de gansche bespreking der begrooling van openbare werken welen wij niet dal onze volksvertegenwoordiger heer Leo Visarl een woord over die zoolang uitgestelde werken der aan- geslijkte Duinkerk en Bergenvaarlen zou gerept hebben. Zijn oudste broeder Graaf Visarl, Brugge’s waarde Burgemeester, hecfl de oppervogel geveld; door de heeren De Glereq en Rouse ondersteund hebben zij de diepliaven le Heysl afgewonnen; Eere aan Hem en aan den heer De Maere, wie» T vaderschap van dal ontwerp loekomi Bij zijne redevoering, handelende over de zeevisscherijen, zegde de heer De Glereq. Wanneer ik vroeger over onze zeevisscherijen sprak, maatregelen aan- wees en hunne verdediging handhaafde, trad ik alleen op; thans staal mij ook de heer de Sieurs volksverlegenwoor- diger voor Oostende terzijde Wilde M. De Glereq aizoo aan M. Leo Visarl zijn plichtverzuim wijten? Beter had M. Visarl, Junior, T voor beeld van zijnen Senior broeder gevolgd en de noodige kredieten afgehaald zoo voor de hoogslnoodige werken aan die twee vaarteindjes tusschen Veurne en de Fransche grens als voor de herstelling van dien instorting dreigende kaaimuur le Nieuport, waar men de schepen belet aan te landen en gestadig zich eene loop gracht boven op de kaai uilholt Er is ergens besloten dat dien kaai muur in de havengael moet storten en dan bij aanbesteding de stukken en brok ken uit dien dieperik le laten uithalen, terwijl de alleszins noodige afbraak in den huidigen toestand veel min zou kosten en die arduinblokken geheel en onge schonden koenen weggenomen worden. Volherdl maar toe zwarte en kortge schoren meerderheid der kiezers van Veurne, Veurne-Ambacht en Nieuport, gewordt na verdiensten beloond met O I Ter uitzondering van Brugge, dal nog op eigen kost zijne verbinding mei Heysl bracht hebben, dal hij, M. Beernaerl zelf, in den tijd gestemd heeft voor het alge meen stemrecht puur en simpel, zonder voorwaard en. M. Beernaert wil niet plotseling lol het onvoorwaardelijk stemrecht overgaan; als voorwaarden neemt hij de liuisbewoning en de bekwaamheid, dit laatste om de gematigde linkerzijde langs zijnen kant te krijgen. Na legen de socialisten te zij.; ingegaan heeft hij zijn stelsel van liuisbewoning in ,de rijkste en meest toelachende kleuren afgeschilderd en willen doen gelooven, dal het maar hoegenaamd lol geen bedrog aanleiding kan geven, maar noch de radi- kalen noch de gematigden zijn geneigd in zijn lokaas te bijten. Terwijl M. Beernaert sprak, werd bij nu en dan, door de rechterzijde loege- juicht, maar de linkerzijden bleven kalm en koel, nu en dan eene onderbreking doende, om hem te recht le wijzen. De heele redevoering is niets dan eene omschrijving vau hel verslag van M. De Smet de Nacyer, welke nog niet versche nen was toen de zitting ten einde liep, Wij mogen du» zeggen, met Je Indé- pendance, dat we nog geenen stap gever- derd zijn, om le geraken tot do noodige en gevraagde overeenkomst der partijen. Zal men er toe geraken Dit zullen wij zien volgen» den loop der discussie. M. Beernaert heeft woensdag zijne redevoering voortgczel en het programma van hel Gouvernement, in zake van de herziening der Grondwet, verder ont wikkeld. Hij hield zich vooral bezig met do nieuwe inrichting en verkiezing van den Senaat. Belgie is een der zeldzame landen, waar de beide Kamers door hetzelfde kiezerskorps worden benoemd. Tol hier toe heeft dil nog geene aanleiding tol zwarigheden of botsingen gegeven, doch mei een aanzienlijk uitgebreid kiezers korps zal dil hel geval niet meer zijn. Hel is maar heel natuurlijk dal twee beraadslagende korpsen, waarvan liet eene moet dienen als tegenwicht, als matiging van hol andere, worden qe- noemd door verschillige kiezers. M. Beernaerl betreurde liet, dal de XXI der Kamer niel in zij.i gevoelen heb ben gedeeld. ge wel welen moet, worden door dien hoed, mul de eigenares in het gezelschap, zoodanig verontrust, dal ik dagelijks, als door eene magnetische kracht, naar den tuin word getrokken. Gij zult hel eens zwaar bij Morpheus te verantwoorden hebben, dal gij zijne rechten zoo verkort; en het zal uw geweien ook wel veront rusten, als hel mijne gezondheid bena deelt, dal ik mij zoo gedurig aan den morgenddauw blootstel. Hel is hard mij een kwaad le ver wijten, dal ik zoo onschuldig en zonder opzet veroorzaak, maar dewijl ik uithoof de van uwe morgendbezoeken zooveel toekomstige wroeging moet verwachten, zal ik de vrijheid maar nemen van ze geheel le verbieden. O, zoo onbarmhartig zult ge toch niel willen zijnvooral na al de moeite, die ik gedaan heb om u het weinige mede le deelen dal ik van bel bloemkweeken weet. Dal moet dan al zeer weinig zijn geweest, of ik heb een heel slecht ge heugen, antwoordde Geertrui lachende. Hoe kunt ge nu zoo ondankbaar zijn? Hebt ge vergeten hoeveel moeite ik gisteren gedaan heb om u met de ver- Wel neen. Ik geloof dat het niet moeilijk is mij daarvan al te brengen als men mij maar goede reden daartoe geeft. De jongman beet op zijne lippen. Dus «loet ge «ooit iets zonder eene reden. Zeg mij toch reus, wal is dan de reden dal ge altijd dien grootett hoed draagt als gij in den tuin werkt Dal is eene oude gewoonte, die ik jaren geleden heb aangenomen, on waar aan ik mij nog houd, in spijl van latere uitvindingen, die mij zeker nog beter voor de zon zouden beschermen. Wat mijne gehechtheid aan dien ouden hoed betreft, moet ik mij, vrees ik, aan zekere stijfhoofdigheid schuldig bekennen. Waarom bekent gij de waarheid niel, juffrouw Geertrui, dat gij hem draagt omdat gij er zoo aardig en schil derachtig mede uitziet, dal uwe buren alleen door de gedachte daaraan in hun nen slaap worden gestoord Mijne eigene morgenddroomen, hij voorbeeld, gelijk Ike Knnier. Do herziening der grondwet. Hel groot debat over dejherziening der Grondwet en bewonder over artikel 47 is dinsdag aangevangen in de Kamer der Representanten. ’t Is M. Beernaert, hoofd van bel Minis terie, die het vuur geopend heeft met eene zeer lange redevoering, die geheel de zitting duurde en natuurlijk magen moet doorgaan, als bevattende de inzich ten en doeleinden van T Gouvernement. M. Beernaerl is begonnen met over het verladen sedert 1830 te spreken en te vertellen, dal wij in Belgie, daak aan onze wijze Grondwet, altijd gelukkig en gerust hebben geleefd; maar de tijden zijn veranderd en gebieden de Grondwet le wijzigen in den zin van den gedanen vooruitgang. Nergens, zegde spreker, is er zooveel voor de werkende klassen gedaan ge worden als in ons land; het dagloon is er verhoogd terwijl hel kapitaal verloren heelt. De werkende standen maken zich herschenschimincn, als zij deuken alle goed le vinden in hel stemrecht, wal niel bidet dal men hun dal recht moet geven, omdat hel in de naburige landen bestaat. Maar hoe en op welke manier moei men hun het kiesrecht verkenen Daar zit de groote knoop. De Minister is mei de gansche rechter zijde liet eens, dal hel onvoorzichtig, zelfs gevaarlijk zou zijn, de uitbreiding van hel kiesrecht te drijven tot het alge meen stemrecht puur en simpel. Er moeten voorivaanlcn bij zijn om het stemrecht te kunnen bekomen, en deze voorwaarden zijn natuurlijk de..,, cleri- calc, degenen door hei Gouvernement voorgesteld en door de rechterzijde lees clericale partij ingeboezemd. Van de voorwaarden of voorstellen door de linkerzijden gedaan wil M. Beernaert niet weten, wal niet belet dal hij nu eens aan M. Fiere en dan aan M. Janson pootjes geeft, zooals men zegt, in de hoop hen le verleiden. Dil zal echter moeite enliefde, valsche liefde; verloren zijn. M. Beernaert heeft meenen eenen feilen slag te doen, met te herinneren dat de lieercn Janson cn Frère gedurende hunne loopbaan van gedacht veranderd zijn. Hij verwachtte er zich zeker niel aan, dal M. Janson goed geheugen heelt en G2 Uil het eugelsch. Vorl i-oktii-en van wvejc Dit Blad verschijnt den Zaterdag, mi Hen Wn..„t.,, c i ,|g, .t/.fcLT.S?Z t 7 Ir. - E... „lonJerlijk „L r - hrukter-Uh;,,,,, Ooslslra„. 6, Teu,,,, d, 'p0,u,„ara, R-~- scheidenheden van rozen bekend te maken? Weel ge niel meer hoeveel ik eerst te zeggen had van de damastroos en haar blosje; en hoe ik geene woorden genoeg kon vinden lot lof van zulke blosjes vooral van zulk een lief en natuur lijk blosje als ik onder hel «preken voor mijne oogen had Ik weel wel dat gij veel gekheid hebt gepraat; en ik hoop dat gij u niet verbeeldt dal naar alles geluisteid heb. O jufvrouw Geertrui Hel dient tot niets u iels vleiends te zeggen; gij neemt mijne complimenten altijd voor gekheid op. Ik heb u al dikwijls gezegd dat het gtheel nutteloos was zooveel vleierij aan mij te verspillen. Ik beu blijde dal gij hel nu begint le begrijpen. Wel, om u dan eeue ernstige vraag te doen, waar zijl gij lieden morgend geweest? Hos laat Half acht. Op weg naar Boston met den spoor trein. Is het mogelijk Zoo vroeg Ik dacht dal gij om tien uur waart gegaan. Dus waart ge, toen ik bij den tuinmuur ~~T J I BRUSSB». OH NT VRL'RN'K HTYHl.WK DIRNKERR-K »-4S 7-*l S-i» »-*T it: 7-16 *•24 IJ-41 2- 3» 3- 40 4- 07 »-M 12-OÏ 1-14 3-0» 3- 13 4- »7 8-4» 6-00 6-32 r.-AH 9-15 16-3» TrwwiiMiTri—-wj NIBDPORT blZML/UK <-4J t-ii 11-4» 1-3» 3-57 <:.4.l 7-1» 1»-U 18-W «-•» 4-30 7-1*4 7-2K l»-»5 12-28 a-tS Ö-41 8-07 *»4 10-5» 1 »1 2-54 6-11 8-4» -'I- ~7OffMCS)8»<ia<7~TW—i - IX’INKKRKH 11 YVEI.UK vilt R \li WENT HRt’SSHL 10 54 3-«» i-0» 11-31 3-13 *4 |l-4< 4-»7 603 »-.’>* lt-4» »-U3 5-10 »-»7 10-43 - *"48 5-57

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1893 | | pagina 1