VAN VEURNE Bs IrB O 61 p-N fe 6 te r/l NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT T I H w. I H |3 DE LANTAARNAANSTEKER. R B i van kiesbe- le 64 Uit liet engelsch. bekwaamheid gedurende den zittijd S£. GTjaar. Katerilag 5» Maart I1SSKJ. -- goedheid had misbruikt, en geloofde dut hij en Amelia in hare schatting ten achter stonden bij andere, naar zijn inzien, veel minder harieiijke vrienden. Diep gegriefd en bedroefd, haastte zij zicli oin de niet minder ontstelde Amelia goeden nacht te zeggen, en zich naar hare kamer te be geven, waar zij hoezeer ook door hare aandoeningen afgemat, eenen slapeloozen nacht doorbraclil. TWEE EJi TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Zelfzucht. Op den ouderdom van drie jaren aan de barmhartigheid en liefdadigheid eener wereld overgelaten, waarin zij geene vrienden of betrekkingen bezat, had Geertrui gedurende haar verblijf bij Nan Grant, weinig van die barmhartigheid en nog minder van die liefdadigheid onder vonden. Doch hoewel haar onstuimige geest legen de behandeling die haar ten deel viel, in opstand kwam, was zij nog te jong om over de zaak te redeneeren, of tol algemeene bespiegelingen over de hardheid cn wreedheid des menschdoms te komen; en indien zij dit al had gedaan, had zulk een indruk uilgewisclit moeten worden door de liefde en goedheid, welke haar in het daaropvolgende tijdperk om ringden, toen zij in de nederige woning van haren goedhartige» pleegvader be schermd en geliefkoosd, zulk eene leedc- re verzorging genoot, als een weesje maar zelden ten deel valt. Daarna had zij, door eene dergelijke beschikking der Voorzienigheid, in Amelia een nog sterker bewijs gevonden, dal de band der bloedverwantschap niet altijd noodig is om hart aan hart in het nauwste verbond van liefde en toegenegenheid le vereenigen; en zoo had zij in haar buiten gewoon geluk lol nog geen van die onaan genaamheden gevoeld, welke doorgaans het gevolg zijn van eenen toestand, waarin men van de mildheid van vreemdelingen afhankelijk is. Het onvriendelijk gedrag van jufvrouw Ellis was eene bron van ongenoegen voor haar geweest; maar het gezag en de invloed der huishoudster in hel gezin werden door hare eigene afhan kelijkheid beperkt, en Geertruides geduld en verdraagzaamheid hadden eindelijk hare vijandschap bijna ontwapend. Van den heer Graham had zij tot nog toe niets dan goedheid ondervonden. Toen zij pas bij hem kwam wonen had 40 1 BekïS SjS®? «r.l’“‘ 'é-tó altale# - Mee Kleun lil Ie, 1.. VANni-.N KICCKHOVi:. Drekker-lléjerer. Oosts,rJq“ Algeineene tijdingen. Bij koninklijk besluit van den 8 dezer worden de lilelvoerende en plaatsver vangende leden benoemd der jury’s in gesteld in de hoofdplaalsen der rechter lijke kantons voor de examen van kies- Wannear de oplossing Na twee weken van bespreking in «Ie Kamer over de Grondwetsherziening, zijn we nog geenen slap verder naar de zoo lang geweiischte oplossing. Al de geleerde redevoeringen door onze honorabele» lol hiertoe uitgespro ken, hebben nog geen enkel lichtstraaltje in dien duisteren parlementairen warboel geworpen. Radikalcn, gematigden en clericaleu, allen prijzen met min of meer sterke be weegredenen hunne lierzieningswaar aan en trachten zoo veel mogelijk de aandacht op hun kraam te trekken; maar zeggen wie kier den slag zal l’huis halen, wie er zijne waar aan tien man zal brengen, blijft nog altoos een raadsel. Inlusschen wacht hel land met onge duld naar de einduitspraak als naar een dag van verlossing. Meer dan twee jaren reeds houdt de bevolking zich dag aan dag met deze kwestie bezig, die onlcgen- sprekeüjk de belangrijkste is, welke zich sedert 1830 in Belgie heelt voorgedaan. Hel openbaar belang eisclil, dal de crisis, welke wij door worstelen en die ontegenzeggelijk de stoffelijke en zedelijke belangen van hel land schaadt, eindelijk ophoude. In eenen dus lanigen staat van onzekerheid langer blijven voorlleven ware een gevaar, waarvan de gevolgen waarschijnlijk onherstelbaar zouden zijn. Wij blijven bij onze meening, zegt de Koophandel, dal de herziening buiten alle partijbelang moet gebeuren en hier noch de eenen noch de anderen mogen opge offerd worden. Du uitbreiding van hel stemrecht is geene kwestie va» liberalism, van cleri calism noch socialism. Hel is, zooals wij reeds zegden, eene zaak van nationalen aard, van vooruitgang, van rechtvaardig heid, een wel begrepen maatregel van behoud. Maar juist daarom moet hel stelsel dat men invoeren gaat, beantwoorden aan de tijdsomstandigheden. Hel is kleingeestig werk van te rekenen of dees of geen kiesstelsel eenige parle mentszetels min of meer aan een gezind heid zal verzekeren. Waar de hoogcro belangen van maal- schappelijke» vrede, van nationalen bloei eu welvaart op hel spel zijn, daar moeten de harten cn geesten zich verheffen lot dit edel gevoel vaderlandsliefde. hij, wel is waar, zeer weinig aclu op baar gegeven, en was zoo lang zij zich maar stil hield en niemand lastig viel, geheel onverschillig voor haar geweest. Hij be speurde dal Amelia veel van hel meisje hield en haar gaarne bij zich had; en hoewel hij zich over baren smaak ver wonderde, gaf hij haar met genoegen haren zin. Het duurde echter niet lang, of hij begon bij de gunstelinge zijner dochter eene schrandei heid en welge manierdheid op te merken, welke hem eene belangstelling voor haar inboezem de, die spoedig in eene wezenlijke inge- nomendheid overging vooral loet: hij haren smaak voor hel tuinieren ontdekte en zag hoeveel zorg en moeite zij aan hare bloemen bestedde. Hij stond haar niet slechts een gedeelte van zijnen grond ten gebruike af, maar zeer voldaan over den uitslag van haren arbeid in den eer sten zomer, vergrootte hij vervolgens dien eersten bloemtuin, en was zelf be hulpzaam om dien aan te leggen eu te verfraaien. Amelia vormde nooit een plan ten aanzien van Geertruides opvoeding, waartoe zij niet gereedelijk de bewilli ging van haren vader ontving, en Geertrui, hartelijk dankbaar voor zooveel mildheid, Maart 1893. Een koninklijk besluit van 6 Maart verklaart van openbaar nut de volgende werken die de Noordwalering van Veurne gemachtigd is uil te voeren 1" Hel bouwen van twee afsluitingen met balken in de Koolhofvaarl en in de Groote Beverdijkvaarl bij Nieuport. 2* De groote Beverdijkvaarl recht trekken aau liet gehucht de Groigne, en den uitgang le vergroolen van de brug aldaar bestaande onder den Staatsweg, van Oudecappelle naar Alveringhem. Het bestuur der Noordwalering van Veurne mag, bij gebrek aan minnelijke schikking, overgaan tot de onteigening der eigendommen noodig lol de uitvoe ring der gezegde werken. De gemeente Coxyde is gemachtigd eene som van 20,000 frank in leening te nemen. De tweede zittijd van liet assisenhof van Weslvlaandereu zal beginnen den 24 April aanslaande onder 't voorzitterschap van M. Berten, raadsheer bij het be roepshof le Gent. Het zijn twee villas, behoorendc aan den heer Verliaeghe, van Oostende, die te Middelkerke zijn afgebrand. Een der huizen is rond 7 4/2 ure ’s avonds begin nen branden, men weet niet hoe. liet wordt bewoond door eenen Duitscher, eenen jachtliefhebber, die le huis veel I>o linieer. Hel woord werd dinsdag gevoerd door den heer Paul Janson, die zich is gaan plaatsen op de tribune voor hel bureel, in plaats van le spreken, zooals 't in de Belgische Kamer de gewoonte is, van op zijne batik. Onnoodig te zeggen, dat zijne gansche rede eene pleidooi is geweest ten voor- deele van het algemeen stemrecht. Na hetn heeft M. De Mot eene rede voering begonnen, waarin hij betoogde dal de verdedigers van hel algemeen siemrecht ongelijk hebben le doeti ge- looven, dal dit kiesstelsel al de weldaden .zou aanbrengen die men voorspelt. Vader, sprak Amelia, ik dacht dal hel oogmerk waarmede gij Geertrui eene goede opvoeding liet geren, was, haar van iedereen onafhankelijk, cn niet ge heel afhankelijk van ons te maken. Amelia, antwoordde de lieer Graham hierop, ik zeg u, het is iets dal het gevoel aangaat. Gij schijnt de zaak niet in het zelfde licht te beschouwen als ik. Maar zij zijt beiden tegen mij, en ik wil er niet meer over spreken. Dit gezegd hebbende nam de heer Graham eene lamp op, ging naar zijne studeerkamer, en stiet do deur hard toe om niet te zeggen smeet haar toe en liet zich dien avond niet meer zien. Arme GeertruiDe heer Graham, dio zoo goed cn mild voor haar was geweest, die haar zelden hard had foegesproken en haar altijd met groote toegeeflijkheid had behandeld, was nu ernstig op haar verstoord. Hij had haar ondankbaar ge- noemd, hij begreep blijkbaar dat zij zijne j De Grondwet zegt, in haar art. 131, <lal de Kamer niet over de herziening mag beraadslagen, als er niet te minste twee deiden der leden aanwezig zijn. Welnu, dewijl de Kamer bestaal uil 152 leden, moeten zich 102 leden op hunnen posL bevinden, om le mogen diaculeereu. Woensdag waren er ten hoogste 60 a 70 opgekomeii en er zijn zittingen ge weest dat er nog minder tegenwoordig waren. En toch zette men de discussie voort. Dit is in strijd met de bepaling der Grondwet en dus zijn al die zittingen ongeldig, onwellelijk. Hoe komt het, dat de voorzitter der Kamer daarvan, zooals hel zijn plicht is, de aanmerking niet maakt en telkens, als er niet genoeg leden zijn opgekomen, de zitting met helt Indien hij zoo handelde zouden onze honorabele» »iel lang durven achterwege blijven. De zitting leverde geen groot belang op. M. De Mol eindigde zijne redevoering tegen bel algemeen stemrecht, doch hij verklaarde van gevoelen te zijn, dat de Grondwet geen hinderpaal mag bevatten tegen de invoering van dit kiesstelsel. Na hem werd hel woord gevoerd door de heeren Melot en Helleputte, die zoo danig zaagden, dat er op den duur nog ten hoogste 30 leden zich op hunne plaats bevonden. Zeg nu nog, dut de herziening de ge moederen niet warm maakt Koclitorlijke kronijk. De korreklionele Rechtbank dezer stad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. voor hel «ogenblik hel herzieningswerk nog uilziel dat de conslituanlcn eindi gen zullen, met eene degelijke oplossing aan h. l vraagstuk le geven. Eene zeer breede kiesuilbreiding ligt in den wensch van allen die hel goed meenen. Ons volk is rijp voor zulke hervorming en zij. die als meester Woeste, met chineosclic monsters schermen om de menschen bang le maken, verrichten kwajongenswerk, waarvoor overigens de verstandige lieden de schouders ophalen. Heeft ons landeken, tijdens de 60 jaren van zijn onafhankelijk beslaan, zich door innerlijke waarde welen groot le maken, hebben de Belgen zich om hunne werk zaamheid cn schranderheid eenen goeden naam in de wereld verworven, danj mag hel ook worden gezegd, dat de arbeiden de klas een gruol deel aan die verdiensten heeft. Ziedaar haar diploma van kwaamheid Laat ons hopen hoe verward ook er l« Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. S7 I 441 5-24 53 11-05 1-14 16-51 11-31 11-55 t-55 5-19 11-11 lil DUINKERKS fl HTVELDJi tburnk GENT BRUSSEL 60» 6-32 6-58 9-1» 16-38 BRUS8HI» BN'T TEURNE «UTVHI.UK DUINKERKS 5-57 7-19 9-54 10- 39 11- 03 5-66 5- 34 6- W3 «-U3 10-43 3- 05 5-4.3 4- 07 «-44 5- 07 NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT L' -i-rt Zijn benoemd in 't rechterlijk, arrondissement Veurne-Dixmtide Kanton Veurne Voorzitter, M. R. Do Grave, voorzitter dsr rechtbank: plaatsvervanger M. A. Pil, adrokaat, beide to Vèuruo. Sekretaris, M. H. Bruneiu, hoefdondarwijzer te Veurne; piaatsv. M. Breyno, id. te Vichem. Lid M. Ghysaaert, principaal te Veurne; piaatsv. M. Bogaert, onderwijzer te Alveringhem. Kanton Dixtnude Voorzitter, M. Quatannens. koopman; piaatsv. M. Ghysaaert, apotheker, beide te Dixmude. SukrotnTis, M. Luyteu, hoofdonderwijzer te Dixmude; piaatsv. M. Brsyne. id. te Caeskerke. Lid. M. Veys, principaal; piaatsv. M. Jaiisseuue, onderwijzer, beide te Dixtnude. Kanten Rousbruggc Voorzitter, M. Floor, notaris; piaatsv. M. Vaudenberjhe, koopman, beide te Rousbruggo-IIaringhe. Sekretaris, M. Aldarweireldt, hoofdouderwijzer te Rous- brugge; piaatsv. M. Ryckebusch, id. te Watou. Lid M. Bulcke, ouderwijzer; piaatsv. M. Ackerma», id. beide te Rousbruggo. Kanton NieuportVoorzitter, M. Daroo, piaatsv. M. Snauwaert, kooplieden to Nieupert. Sekretaris, M. Florizoona, hoofdonderwijzer, te Nieuport; piaatsv. M. Vantroyen, id. te Rams- cappelle. Lid, M. Beheyt, principaal to Nieuport; piaatsv. M. Ducheyne, onderwijzer te Pervyso. 6- 16 9-35 11-16 1-36 .3-57 U-Jl 7- 19 10-11 12-19 2-09 4-30 7-14 7- 28 10-25 12-28 2-18 5-41 8-07 8- 04 10-58 1 01 2-54 6-14 8-40 2- 45 3- 5S 545 6-S3 5-35 ZITTING VAN 5 MAAKT. Champagne Pieter, schoonmaker, geboren te Leuven, 6 maanden en 26 fr. voor diefte. Decarte Gerard, werkman te Veurne, 1 fr. voor dronkenschap en 26 fr. voor slagen. Mee.se Karei, dienstknecht to Middelkerke, 26 fr. voor «lagen en 10 fr. voor scheldwoorden. Debeuckelare Hypeliet, workman te Vladsloo, 10 fr. voor slagen. Becue Victor, dienstknecht to Oostduinkerke, voorwaardolijk, 100 fr. voor jachtdelikt. ZITTING VAN 3 MAAKT. Beauprez Alois, borstelfahrlkaat en Dumoulin Justin, rondleurder, beide to Clerckon, de eerste 2 maal 26 fr. de tweede 25 fr. voor slagen on elk 10 fr. voor vernieling van meubels. Deruytor Octavie.te Clorcken, voorwaardelijk, 10 fr. voor smaad. Schaut Jan, herbergier to Veurne, 26 fr. voor smaaddaden. 4-»7 Vortviai» ijz.oi*r>iiwevun Duinkerk**, Veurne, <5etit ntmi- IkrMMeoI en Dixmude nnnr Nieuport. »I8 5-13 7-25 7-*> «-4S 5-36 16-5* 5-J7 l»-rt

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1893 | | pagina 1