s w VAN VEURNE 1 I I M la" NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT gg w. "1 DE LANTAARNAANSTEKER, i i 1 1 67' jaar. xiedport 69 Hit het engelsch. Uv.1 Ten gevolge dezer beraadslaging is alles in liet land wéér rustig, be wan ordelijkheden hebben een einde genomen en is meest overal hel werk hernomen. Te vreden echter zijn al werklieden en i V rl] Do arme jufvrouw Sullivan bad geen eetlust, en met moeite haalde Geertrui haar over iels te gebruiken. Eenige ge braden oesters evenwel, onverwacht voor haar gezet, bleken zoo uitlokkend voor haar te zijn, dal zij zich iiel bewegen om er van te proeven, en er eindelijk verscheidene van opat, mei meer smaak dan zij sedert onlangs eenig voedsel had genuttigd. Terwijl Geertrui haar vervallen gezicht gadesloeg, merkte zij meer dan ooit de verandering op, welke het vlugge, werkzame vrouwije had ondergaan; en overtuigd dat hel niet anders dan eene wezenlijke ziekte kon wezen, die zulk eene herschepping had bewerkt, besloot zij geene dag meer te laten verloopen zonder eenen doctor te raadplegen. Na het ontbijt waren er nog borden te wasseben, kamers op te ruimen en toe bereidselen voor hel middagmaal te maken. Voor dil alles zorgde Geertrui en gedeeltelijk deed zij het eigenhandig, eer Voorstel Nyssons. Ziehier, volgens hel Rcknopt Verslag den tekst van het voorstel-Nyssens, welke door de Kamers is gestemd geworden, na eenige wijzigingen er aan loegobrachl waren Art. 47. lie afgevaardigden der Kamer van Volksvertegenwoordigers worden rechtstreeks gekozen in de hierna aange boden voorwaarden Een slem wordt toegekend aan de burgers die ten volle 25 jaar oud zijn, sedert ten minste een jaar bun wettig l*o Kamer. Zooals te voorzien was, na de stem ming in de Commissie der XXI, is hel voorstel-Nyssens door de Kamer aange nomen geworden met 119 slem men tegen 14 en 12 onthoudingen. 7 leden waren afwezig. Vooraleer lot de stemming over te gaan had eene zeer belangrijke woordenwisse ling plaats. M. Beernaert verklaarde zich namens het gouvernement aan le sluiten bij het voorstel-Nyssens en deed een oproep tot de vaderlandsliefde van allen. Daarna stond M. Woeste recht om aan le kondigen, dat hij zich zou onlhouden, en den Leer Beernaerl zyna gedurige veranderingen van gedacht door den neus te wrijven. Voor hem, 51. Woeste, is hel voorstel-Nyssens de zegepraal van het Algemeen stemrecht. De heer Grosflls wenschl den redenaar geluk, omdat hij, voor éénen keer in zijn leven, rechtzinnig durfde spreken. Eene redevoering werd gedaan door tien heer Bara, die hel Gouvernement en de herren Janson en Fcron over hunne zienwijze aanviel. Hierop werd geantwoord door de twee laatsten, die besloten met een vurigen oproep te doen tol de werklieden om terug aan den arbeid te gaan en de kalmte en de rust in het land le herstellen. Alles laat voorzien, dal deze oproep zal aauhoord worden, wal wij hopen en wcnschen, want de herziening heeft reeds le veel bloed doen slroomeii. Er werd besloten te wachten met de discussie over de andere artikels der Grondwet die moeten herzien worden, tol dal de Senaat uitspraak zal hebben gedaan over het voorstel-Nyssens. mooi dag vandaag. Ha, ha, meester Goopeigij komt mij een boeljo helpen, zie ik. Dal is goed. Wij kunnen zonder u niet wel vóórt; gij zijl hier zoolang ge wend. Als ge nu eens met mij meê wilt gaan, zal ik u laten zien wal wij gedaan hebben sedert gij hier zijl geweest. Ik wilde ecus van u hooreu boe gij vindt dal wij voortmaken. Zoo sprekende slapte hij met den grijsaard heen, maar Geertrui volgde hem, en hield nog even op om hem te vragen of hij haar den dienst wilde doen van den man naar buis le brengen, als hij des middags zelf naar huis ging. Zeker, juffrouw Flint, antwoordde de man, mei alle genoegen. Hij gaat ge woonlijk heel gewillig mei mij meê als gij hem bij mij laat. Deze belofte verkregen hebbende, spoedde Geertrui zich naar de school, zich verheugende in de zekerheid dal de oude Cooper den gebeden morgend onder veilige hoede zou blijven en bezig gehouden worden, terwijl jufvrouw Sullivan, van alle verantwoordelijkheid voor hem bevrijd, de rust en stille zou kunnen genieten, die zij zoo zeer noodig had. Men meldt uil Brussel, 19 april De algemeene raad der werkersparlij is gisteren avond, |en 8 ure, bijeenge komen in hel Maison du Peuple. Al de gewestelijke verbonden waren aanwezig, uitgezonderd dien van den Borinage. Na een volle uur beraadslaging heeft de raad mei eenparigheid de volgende dagorde gestemd De Werkersparlij, door hel orgaan van den Algemeeueu Raad, neemt acie van de inschrijving van hel algemeen stemrecht in de Grondwet; Stelt vast dal hel onder de drukking is der algemcene werkstaking da del arbeidende kas deze eerste zegepraal be haald heeft; Besluit dal hel noodig is onmiddelijk hel werk le hernemen en de strijd voort le zeilen om de afschaffing te bekomen van hel meervoudig stemrecht en de in voering der politieke gelijkheid. n“'"“r 10 w. de |,08I 7 K!,.„ moeien sedert ten minste twee jaar aan den titularis loebehoorcn. De eigendommen der vrouw werden den man aangerekend; die der minder jarige kinderen, den vader. Het woord eigendom beteekenl volle eigendom; de bloole eigendom of hel vruchtgebruik is ontoereikend. Twee bijkomende stemmen worden ver leend aan de burgers die ten volle 25 jaar oud zijn en zich in een der volgende gevallen bevinden .4 Houder zijn van een diploma van hooger onderwijs of van een bekrachtigd getuigschrift, vaslslellende dal men eenen volledigen leergang van middelbaar on derwijs van den hoogeren graad heeft bij gewoond, zonder onderscheid lussciien openbare of bijzondere onderwijsgestich ten; IIEen openbaar ambt vervullen of vervuld hebben, eene betrekkiag beklee- den of bekleed hebben, een bijzonder beroep uitoefenen of uilgeoefend hebben, waaraan hel blijkbsar vermoeden ver bonden is dat de titularis ten minste de kennis der vakken van hel middelbaar onderwijs van den hoogeren graad bezit. De wel bepaalt die ambten, betrekkingen en beroepen alsook, des noods, den lijd dat ze beoefend of bekleed moeten ge weest zijn. Niemand kau meer dan driemaal stem gerechtigd zijn. Bijesnroeping van den Senaat. De Senaat is bijeengeroepen voor dins dag aanstaande, 25 april. De herziening van artikel 47 der Grondwet slaat op zijne dagorde, onmiddellijk na het nazien der volmachten van de lieeren Magis en Lejeuoe-Vincent, onlangs te Luik en te Verviers gekozen. De XXI van den Senaat zijn gisteren vrijdag bijeengekomen om hel voorstel- Nyssens le onderzoeken, dal door de Kamer der Volksvertegenwoordigers aan genomen werd. --- Het nieuw art. 47. Hel nieuw artikel 47, welk door de Kamers is aangenomen, verleent lol hier toe hel stemrecht enkel voor hel kiezen van de Volksvertegenwoordigers, maar niet voor het benoemen van Senateurs, gelijk wij gezegd hodden, nooit een opge ruimd humeur bad gehad, en bij wien thans, bij de verzwakking zijner geest- mogens, zijne oude karaktertrekken nog veel sterker uilkwamen. Hoe ongunstig de vergelijking ook voor hem was, ver minderde dit de vriendelijkheid en zorg vuldighèid niet, waarmede Geertrui den suffen grijsaard behandelde, die voor haar een voorwerp van oprecht mede lijden was. Weldra hadden zij de nieuwe kerk bereikt, waarvan Geertrui gespro ken had een fraai gebouw, dal de plaats besloeg van de oude kerk, waarin Cooper zoo lang den post van koster had waargenomen. Hel was niet geheel vol tooid, en een aantal werklieden waren bezig met de muren van binnen le be pleisteren. Een man met eenen kalkbak ging Geertrui en haren medegezel vooruit toen zij den hoofdingang bereikten, maar toen hij zich bij zijnen naam hoorde aanspreken bleef hij in het portaal slaan, zette zijne vracht neer en keerde zich om ten einde op de welbekende stem te antwoorden Goeden morgend, juffrouw Flint, provincie- en gemeenteraadsleden. Dit blijkt daidelijk uil het eerste alinea van dit artikel, luidende als volgt Art. 47. De afgevaardigden bij de Kamer der Volksvertegenwoordigers worden rechtstreeks gekozen in de hierna vol gende voorwaarden. De Senaat zal nu nog moeten beslissen of sifne leden door dezelfde kiezers zullen benoemd worden, wal uiet zeker is, ver mits nog moet worden beslist of de Senaat niet op andere grondslagen zal worden ingerichl, zooals in Frankrijk het geval is, waar de senateurs gekozen wor den door de afgevaardigden der provin cie- en gemeenteraden. Ook zal hol noodig zijn de kieswetten voor de provincie en de gemeente te ver anderen, zoo niet zouden de burgers dia door liet slelsel-Nyssens uitgeroepen zijn tot kiezers voor de Kamer, geen stem recht hebben voor de provincie en de gemeente. Er valt niet aan te twijfelen, dal men ter stond du kieswetten in dezen zin zal wijzigen. Vertrekuren vnn don ijiterwnweg van Duinkerk»-, Veurne, Genl 6-0* 6-3? 6-58 9-15 10-3* .Mrii .schrijft i" bij i». VA.XOKV Ki.iiCiillOV15, Drukker-Uilgerer, Ooslslraat, 6. le Veurao. en in d« Postkantoren des Rijks. Ilruaoel en Dlxmudo n:aat- IViouport woonverblijf in dezelfde gemeente hebben en zich niet bevinden in een der dom' de wel voorziene gevallen van uitsluiting. De Commissie heeft hel woord on- waardigen vervangen door het woord uitsluiting hetwelk algemeen is en tegelijk toepasselijk is op de onwaardi- gen, de van hunne iechten ontzegden, de soldaten onder hel vaandel en op andere derjelijke. T is goed verstaan dat gfceiic enkele welde ongeletlcrdcn bij voorbeeld, zou mogen uitsluiten. De uitdrukking sedarl ten minste ren jaar hun wettig woonverblijf in dezelfde gemeente hebben beteekenl dal de kiezer die naar eene andere gemeente verhuist, een gansch jaar zijn kiesrecht behoudt in de gemeente welk hij heeft verlaten. Een bijkomende stem wordt verleend uil hoofde van iedere der volgende voor waarden 1" Ten volle 35 jaar oud zijn, gehuwd of wel weduwewaar met wetielijken af stammeling en aan den Staal minstens 5 fr. lasten betalen, uithoofde der per soonlijke belasting, soor de.wütóngen un gebouwen die men in gebruik heelt, ten ware men uithoofde van zijn beroep daarvan ontslagen ware. De woorden personccle belasting voor de woningen en gebouwen die men in gebruik beeft zijn ontleend aan art. 6 der wel van 28 juni 1822 op de peiso- neclc belasting. Door personeelo belasting verstaal de commissie niet alleen de belasting op de huurwaarde, deuren en vensters, maar ook de belasting op het mobilair. De woorden in hoofdsom en opcen tiemen die in den oorspronkelijke!! tekst van het voorstel stonden, zijn afge- schaft als nutteloos, daar de epcenlimeii, aan den Staat betaald, van rechtswege bij de hoofdsom worden gerekend. 2’Ten vollu 25 jaar oud en eigenaar zijn Hetzij van onroerende goederen ter waarde van minstens 2U0Ü fr., te bepalen volgens den grondslag van het kadastraal inkomen ot van een kadastraal inkomen in verhouding tot die waarde; Hetzij van eene inschrijving op hel grootboek der openbare schuld of van een boekje van Belgische rente op de Spaarkas van ten minste 100 fr. rentu. Do inscluijviugeii en spaarboekjes zij zich kleedde om naar school te gaan, waarin zij nu sedert eenige weken als onderwijzeres geplaatst was. Kwartier voor negen keek zij de keukendeur bin nen, en zegde op eenen vroolijken toon tot den ouden man, die somber mijme rend bij hel vuur zat Kom, grootvader Cooper, gaat ge heden morgend niet mui mij mede, om een poosje naar de nieuwe kerk te zien Miller zal op u wachten; hij zegde gis teren dal hij op uw gezelschap rekende als hij aan hul werk was. De oude man stond op, nam den jas, dien Geertrui hem bracht, trok hem met hare hulp aan, en ging bijna werktuigelijk met haar mede, op eene wijze, die scheen aan te duiden, dat hel hern bijna onver schillig was of hij uilging of te huis bleef. Terwijl zij stilzwijgend de straat afgingen, kon Geertrui niet nalaten aan den zonderlingen samenloop van om standigheden le denken, die haar aldus wederom tol hel dagelijkscbe gezelschap van eenen zwakkelijkcn grijsaard had gemaakt; en evenmin kon zij zich ont bonden van eene vergelijking tusschen den vroolijken. goedhartigen Truc Flint en den ontevredenen Paul Cooper, die zegde hij. Ik hoop dat gij wel vaart. Een L7.nl47141 a‘^5? April IStKi. j 5- «a 5 34 6- 43 ♦-03 10-43 <i-on 7-88 9-48 10-23 19-is? DIXMÜDH DIXMIWK N1KUPORT ntlXKERKK rtHTVKI.UK VEl'R.XK «ENT rrcskel <iTM5r.TM 4 53 11-05 1-14 10- 51 11- 31 II-»» 2-58 5-10 ,'A i II 4-41 7-16 3-2 4 X «4 3- 43 4- «7 6-46 8-07 BRUSSEL GENT YKI’RX’E. WHTVRI.BH DIH.NKKRWE 5-57 7-19 9-54 10- 39 11- OS 11-41 2- 38 3- 40 1-07 7- H 8- ?lS 8-57 II -—MT I lli-'” - Kintln der* xverkhitnlilugf. 11 2- 43 - 3- »2 5-43 6-03 8-.R --~.-r ,iSSS»»ae3O««<a-nr».- J V 7 7 t I 1 - - Ö-46 9-35 11-46 1-36 3-57 <»4I 7-19 10-11 12-19 2-09 4-30 7-14 7- 28 10-95 12-es 2-18 5-41 8-07 8- 04 10-38 1 01 2-54 6-14 S-4Ö «-wOTVywr-rnr.-^-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1893 | | pagina 1