VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT DE LANTAARNAANSTEKER. hij liaar zag, "'.U tfnterdag 20 Mei ISO Ci. van in-.a* x-os haar niet bij de kiezingen de meerderheid Woeste auli-democralisch genoemd en verscheidene leden der uiterste linker zijde sloten zich bij dit gevoelen aan. X.' SO. E»e IKamoi*. Minister De Burlel heeft dinsdag in de Kamer, een wetsontwerp neergelegd, waarbij de kiezingen voor de gemeente raden, die in October 1893 moeten plaats hebben, uilgesleld worden lol October 1894. De discussie over de begroeting van juslieie werd hernomen. Op ’l einde der zitting heeft M. Woeste gevraagd, wanneer de beraadslaging over de herziening der Grondwet zou worden voorlgezel en wel over de voorstellen der commissie van den Senaat. M. Bcernaert antwoordde, dat hel ver slag dezer commissie donderdag zal ge lezen worden en de Kamer de beraad slaging over de herziening in den loop der volgende weck zal kunnen hernemen. De heer Minister voegde er bij, dal bij in persoonlijken «aam, en niet in dengene van het Gouvernement, de voorstellen van den Senaat aan de Kamer zal onder werpen. Deze voorstellen Evenredige vertegenwoordiging. Volgens wordt verzekerd, is minister Bcernaert vast besloten, bij d ebespreking der kieswetten, er de evenredige ver tegenwoordiging door te drijven. Veel kamerleden zijn reeds ook voor de zaak gewonnen, in de drukpers worden dage lijks meer warme aanhangers van dit stelsel aangelroffen, en, daar er ditmaal geene twee derden der stemmen wordt vereischl, beslaat er reeds halve zeker heid dal dit zoo rechtvaardig beginsel in onze wellen zal neêrgeschreven worden. üil liberaal oogpunt vooral dringt de invoering daarvan zich sprekend op. De liberalen, len plattenlande onder de over macht der katholieke kiezers, in de nij- verheidssteden onder de stemmen der socialisten misschien verplet, zouden nagenoeg, voor hel beheer van de zaken van slaat, provincie en gemeente, niet meer in aanspraak komen. Zulk weder rechtelijk en hoogst gevaarlijk uiterste moot vermeden worden. In i'Avenir social wordt door den lieer Mommaerl daarover onderaudere gezegd De meervoudige stem zal de meer derheid der burgerij vergroolen, maar van de beste jonge jufvrouwen der stad. Neen, dal is zij niet, riep Nan met woestheid. Dat weel ik beter. Jufvrouw Miller nam Geertrui nu ter zijde in de schaduw van hel droogrek,- eu sprak zacht met haar, terwijl Nan, op haren elleboog leunende en in den don keren hoek turende, waar de twee zich verscholen, waakzaam bleef luisteren. Geertrui hoorde nu dat jufvrouw Miller eene nicht van Ben Grant was, maar hem of zijne vrouw in geenejaren had gezien, tol dal Nau eenige dagen geleden in den cliendigsien toestand en mei de koorts, waaraan zij nu lag, reeds onder de leden, bij haar was gekomen. Ik kon haar geene huisvesting wei geren, sprak jufvrouw Miller, maar, ge lijk gij ziel, lieb ik geene plaats om haar te bergen. Hel is niet alleen erg voor mij dal zij hier in de keuken ziek ligt, maar met het gewoel van de kinderen en alle andere ongemakken, vrees ik dal zij nog sterven zal. Hebt gij boven geene kamer, dal gij' kunl missen vroeg Geertrui. Ja, daar is hel kamertje van Jane, antwoordde jufvrouw Miller; het meisje is zoo goedhartig als er een zijn kan,, en. wegen om zich door een der kinderen Raar dc woning van jufvrouw Sullivan te laten geleiden. Daar hel uu waarschijnlijk voorkwam dal hij zich nog bij Miller aan huis be vond, vroeg Geertje dezen om zijn adres (want de familie was in liet laatste jaar verhuisd en zij had ze in dien tijd nog niet bezocht) en liet geleide van den vriendelijken metselaar afwijzende, wien zij niet van zijn werk wilde nemen, begaf zij zich terstond daarheen. Na nog eene onaangename wandelingen eenige moeite om de rechte straal en het huis te vinden, kwam zij daar en klopte aan de deur. Zij krijg geen antwoord en na een oogenblik gewacht te hebben, opende zij zelve de deur en trad binnen. Door eene andere deur aan de rechter hand hoorde zij de klank van kinderstemmen en zooveel gerucht, dal zij het onmogelijk achtte zich te doen opmerken, waarom zij zon der verder aankloppen de kamer binnen trad. Een troepje kinderen stoof op bel gezicht eener vreemde verschrikt uiteen om zich hier en daar te verschuilen; en jufvrouw Miller, ontsteld dat zij in hare keuken werd verrast terwijl als daar zoo overheop lag, schoof haastig een droog- tegen den muur, en ontdekte alsdus juist den persoon, dien Geertrui kwam zoeken en die mijmerend over hel vuur gebukt zal. Doch eer zij hem kon aanspreken, werd hare aandacht door een ander, geheel onverwacht gezicht getrokken. Tegen een muur van het vertrek, vlak tegenover de deur, stond een bed, waarin iemand scheen te liggen slapen. Nauwe lijks echter was Geertrui binnen ge komen, of de gedaante kwam eensklaps overeind, zag tiaar strak aan, slak eene baud uil als om haar ai te weren, en gaf êenen doordringenden gil. Gezicht en slem waren niet te mis kennen, en Geertrui, bleek en bevende, voelde eenen zweem van baren vroegeren angst herleven, toen zij de welbekende trekken van Nan Grant voor zich zag. Ga weg 1 ga weg schreeuwde Nan, toen Geertrui, na een oogenblik aarze- lens, verder binnen kwam. Wederom bleef Geertrui staan, want de oogen van Nan flikkerden zoo wild, dal zij bevreesd was .om hare drilt nog meer op te wekken. Nu kwam jufvrouw Miller lusschen- beide en zegde Wel, tante Nancy, wat schéélt uDat is jufvrouw. Flint, eene met ééne stem meer verschaffen. Nu, om baat te vinden bij de verster king barer minderheid, blijft der burgerij maar één middel, dat is de vertegenwoor diging der minderheden; dit is duidelijk. In algemeenen zin kiezer zijn en niet zeker wezen van vertegenwoordigd te wezen, is eeae fopperij. Den lieden kiesrecht verleenen, zonder zekerheid van vertegenwoordiging, is eene bedrie gerij. De uitbreiding van hel kiezerskorps is groolendeels ijdel en onvruchtbaar, indien de helft der stemmen, mits eenige daarbij, alleen eene waarde hebben; zoo veel mogelijk moeten de stemmen alle maal hunne nuttige werking oefenen. Hel recht van vertegenwoordiging moet onaf scheidbaar zijn van kiesrecht, hel eene kan zonder hel andere niet, of hel wordt ongerijmd. Zoowel de katholieken van stad en platteland, zoowel de liberalen als de radicaal-socialisien, moeten hunne afge vaardigden en vertegenwoordigers heb ben. Daarbuiten zal er niets dan onrecht vaardigheid bestaan. Wij sluiten ons geheel on al aan bij deze grondige en doorslaande bedenkingen. De nieuwe Senaatkiezers. Een gansch nieuwe stelsel gaal in ons land ingevoerd worden voor de Scnaat- kiezingen, ten minste indien de beslis singen, door de herzieningscommissie van den Senaat geuomen, de vcreischle meerderheid der twee derden in de Kamers bekomen. Wij zullen in eenige korte woorden dil stelsel uitleggen, waaraan men den naam geefl van kiezing in twee graden. De senateurs zullen niet rechtstreeks benoemd worden door hel kiezerskorps, maar door bijzondere vergaderingen van afgevaardigden, daartoe gekozen, en wier mandaal 8 jaren zou duren. De kiezers in eersten graad zouden dezelfde zijn als die voor de Kamer, doch zij moeien 35 jaar oud zijn. Die kiezers zullen een zeker getal afgevaardigden benoemen, die op hunne beurt moeien voldoen aan zekere voorwaarden van ouderdom, fortuin of bekwaamheid. Moei er eene Senaatskiezing plaat» heb ben, dan vergaderen die afgevaardigden zich mei de volksvertegenwoordigers en provinciale raadsleden van ’t kiesdislrikt, en T is deze vergadering die de senateurs kiest. Zooals met ziet, is hel stelsel tame lijk ingewikkeld, en al de voorwaarden zijn er nog niet juist van bepaald. De herzieningscommissie van deu Senaat- heefi lol nu loe nog maar de grondbegin selen van hel nieuw stelsel gestemd. - Herziening der Grondwet. Dinsdag, na de Kamerzitting, hielden de leden der parlementaire groep van het algemeen stemrecht eene vergadering. Met eenparige stemmen werd aange nomen, dal de leden de herinrichting van de Senaat, zooals zij aangenomen werd door de senatorial herzieningscommissie, uil alle krashl zullen verwerpen. De partijgangers van het algemeen stemrecht hebben vervolgens eene com missie benoemd, gelast met het opmaken» van een ontwerp vat Senaat inrichting, gesteund op de vertegenwoordiging der belangen en derwijze opgeval dat het kan aangenomen worden door de groote meerderheid der rechterzijde. Hel was zeer onaangenaam weder, en bel werd reeds donker. Geertrui haastte zich voort langs het natte voetpad, bloot gesteld aan de verblindende sneeuwbui (want hel waaide te hard om eenen regen scherm open te houden) en na verschei dene straten te zijn doorgegaan, bereikte zij dn kerk. Zij trad hel gebouw in, waar rij nog maar enkele werklieden vond, zag dadelijk dat de oude man daar niet was, en begon reeds te vreezen, dat zij geen bericht van hem zou kunnen bekomen, toen zij Miller ontmoette, die van de galerij kwam. Hij scheen verwonderd .toen hij haar zag, en vroeg of de oude man niet te huis was gekomen. Zij ant woordde van neen, en hij onderrichlte haar daarop dat hij den grijsaard in het middaguur niet had kunnen bewegen om zich naar huis te laten brengen, en hem daarom naar zijn eigen huis bad mede genomen. Hij had echter gedacht, dal hij zich reeds veel vroeger had laten be den. dat een breeder stemrecht alleen bij machte is oin eene edelmoedigere en meer vooruitstrevende politiek te doen zegepralen. Onze vrienden mogen echter niet ver geten, dat wij niet tot de verwezenlijking onzer wenschen zullen geraken, zoolang de cleticalen de teugels des bèvvinds in handen houden zullen. Verplicht onderwijs, scheidig van Staal en eerediensten, gelijkheid voor allen in krijgsdienstplichten, hervorming der be lastingen, lotsverbetering van den wer- kerssland en zoo vele punten, die in de programma» van al onze liberale korpsen opgenomen zijn, kunnen nooit bereikt worden, zelfs mol T eenvoudig algemeen stemrecht, zoolang hel clericalism, dat. wat men ook aanvoere, onze ge ducht sten en hardnekkigslcn vijand blijll als heer en meester over ’s lands lotsbestemming regeert. Daarom, laten wij elkaar verslaan over strekking an werking. Er is immers in de liberale partij plaats genoeg voor elke eerlijke meening en Verzuchting. ---------6’ l“ e“ d0 PostkaBiore/des Rijks- Vartrakiircn vRn den Ijzerenweg -- J .Vourne, «out naar llrusselnn Oixmudn naar Mieupoi-l. De handen in elkaar 1 |u een onzer laatste nummers zegt de Koophandel, deden wij uilscbijncn lioc hoogst uoodzakelijk hel voor de liberale partij is, alle oorzaken van tweedracht en venleeling uit haar midden te dotn verdwijnen, om bij dc eerstkomende kie zingen met vereende krachten tegen den clericsleu vijand te kunnen oprukken. Wij zijn gelukkig dil gevoelen vandaag te zien deelcn door de meeste onzer con fraters, roo tot de vooruitstrevende als tut de gematigde fracties behoorende. In een frjik en wrlbeiedeneerd artikel ■werpt de flandie libérale hel gedacht van een liberaal congres op. waar men mal kaar zou trachten t’neèoord te stellen nopens een programma van onmiddellijke toepassing, en al de hoogst dringende hervormingen bevallende, door tijdsom standigheden en openbare meening ver- cisebt. La Ré/arme, op hare beurt, is overtuigd 4)nl eene loyale overeenkomst lusschen al <le vrienden der vrijheid mogelijk is, en besluit aidus We zij overtuigd, wanneer men dit program zal zoeken, dal in dc eerste pl mis en met algemcene bijtrèding al de artikels van vooruitstrevend program daarin zullen opgeiiomen worden, het welk slechts zal moeten volledigd worden om te voorzien in de eischeii en dc megc- lijkhudcn welke hel algemeen stemrecht zal verwekken. Zooals wij gezegd hebben, is thans de bijzonderste oorzaak onzer verdeeling de min o[ meer groule uitbreiding van hel stemrecht; uit deu weg geruimd. Najaren lang en onverpoosd strijden, gelakien wij er eindelijk in i;ul oude en onrechtvaardig cijnsstelsel uit de Grond wet te schrappen, en bekwamen velen van ons niet geheel voldoening, toch mogen we zeggen, dal een groote stap op net gebiek der politieke gelijkheid werd ge daan. Maar de uitbreiding van hel kiesrecht legt ook aan al de vrijzinnige krachten nieuwe en zware verplichtingen op. En de eerste en gewichtigste dezer verplich tingen is wel zeker, van door onderlinge en eerlijke vorstaiidhoudiug de liberale partij terug aan het bewind te brengen. Waarom hebben wij jaren voor eene Grond wetsherziening op de bres gestaan? Omdat wij de innige meening koestcr- 73 L'il het cngclsch. werden door M. ADVERTE 4-43 7-1(5 «-24 RRUSSK1 OK NT VEL'RNK OHTVELDK DUINKERKS 5- 32 6- 5» 9-15 11-41 2- iS 3- 40 4- 07 3- 43 4- Ö7 «46 8-07 •VOX ■X5» 8-36 3-57 t-5J 12-05 1-14 ntJINKHRKK «hyvei.ök VEI’RNH A EXT BRLSSEI. «4-46 9-35 11-46 I-36 3-57 '5^11 7-19 10-11 12-19 2-09 4-30 7-74 7-2S 10-25 12-28 2-18 5-41 8-07 S-04 10-5* 1 01 2-54 6-14 8-40 NJBUPORT DIXMUDE DIXMUDE nievport ,.Tam«C88O*CC--r --- 19*54 8-08 5-00 11-81 8-43 5*84 11-58 4-f*7 2-51 6-46 9-03 5-19 8-07 lU-4.fi «00 2.4.3 3-5J 7-28 11-41 3-52 5-43 7-79 »-48 2-38 Ö-03 «-35 9-54 10-88 3-4U 10-3» 10-52 4-07 11-08

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1893 | | pagina 1