NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT VAN VEURNE DE LANTAARNAANSTEKER. •x.r »a. 27 lilei 1S4KI. hUINKERKK «hyveldm EURNE ENT BRUSSEL 5-eo 5-34 •.UK 9-03 10-43 74 Uit het engclsch. nieuporf dixmude Met 42 stemmen tegen 3 werd woens dag de begroeting van justicio goedge keurd. Op T einde der zitting eisehte M. Mom-- leiiore-Levi voor den Senaat hel recht,- van zich, ingevolge de herziening der staal van hare gezondheid liet onder vragen, zonder den zweem van dien angst le gevoelen, dien zij zich verbeeld had dat reeds hel enkele gezicht van eenen doctor haar zou aanjageit. Toen Geertrui terugkwam, had hij zich reeds met haren toestand bekend gemaakt, en toen jufvrouw Sullivan dan de kamer verliet om drooge kleeren voor haren vader te halen, was hij gereed om zijn gevoelen daarover te zeggen. Geertrui, zegde hij, zoodra de deur gesloten was, die vrouw is zeer ziek. Denkt gij dat, doctor sprak Geer trui, ontsteld op eenen stoel neerzinkende. Ja, antwoordde hij peinzende. Gave God dal ik baar voor zes maanden had gezien Hoe zoo. doctor’ Is hare kwaal reeds zoo oud I Ja, en veel ouder. Zij heeft zich verhard tegen den langzameii voortgang eener kwaal, die ik vrees dat uu buiten bereik van geneeskundige hulp is. Doctor, zegde Geertrui op een diep bedroefden loon, gij wilt mij toch niet zeggen dal tante zal gaan sterven, en mij en haren ouden vader verlaten, zonder W’illie ooit weder te zien O, ik had gehoopt dal zij zoo erg niet was Maak u niet zoo ongerust, Geertrui, antwoordde dc docttr vriendelijk, ik wilde u niet angstig maken; zij kan' nog eenen tijd lang leven. Ik zal over een paar dagen beter over haren toe stand kunnen oordeelen. Maar het is wezenlijk gevaarlijk dal gij hier met die iwee vrienden van u alleen blijft; om er wiel eens van te spreken dal gij van uwe krachten le veel vergt. Ueeiï juf vrouw Sullivan geen vermogen om eene oppasster of dienstbode ie houden Zij zegi mij dal zij nu niemand heeft. O ja wel, antwoordde Geertrui; haar zoon vóórziet rijkclijk in hare be hoeften. Ik weel dal zij veel minder ver leert dan hij wel zou willen dal hij deed. Dan moet gij er haar over spreken om terstond iemand tot hulp te nemen; want als gij hel niet doel, zal ik hel doen. Ik ben voornemens hel le doen, sprak Geertrui. Ik heb reeds eenigen lijd begrepen dal hel uoodig was; maar zij is zoo bang voor vreemden, dal ik er tegen opzag om hel haar voor le slaan. Gekheid I zegde de doctor. Du is maar verbeelding van haar; zij zou er zich spoedig aan gewennen om bediend I>«, Kuuuitt. De algemeene discussie over de be- grooling van juslicie werd dinsdag voort gezet. M. de Coninck klaagde over hel ten toonstellen van Dahuinesche mannen en vrouwen, le Brussel, door personen die, zegt men, deze negers gekocht hebben. Men zou, zegde bij, die ongelukkigen moeten bekend maken, dat zij, zoodra zij den voel op Belgischen grond hebben gezet, vrij zijn. Zeer waar, doch, als men deze lieden in vrijheid stelde, wal zouden zij dan aanvangen om aan den kost le komen Beter ware het, de tentoonstellingen en oefeningen voor hel jmbliek en mils betalingen ie verbieden, dan zouden de Baruums er van afzien nog zulke negers aan le werven of le koopen, die men Ik zal alleen komen. Nan ging weder liggen en sprak niet meer zoolang Geertrui nog bleef, hoewel zij haar strak in hel oog hield tol zij de deur uil was. Dc oude Cooper maakte geene bezwaren om zijne jeugdige ge leidster le vergezellen, en hoewel hel ZOO hard sneeuwde en regende dal hij door nat werd, kwam hij overigens goed te huis, weinig later dan een uur nadai Geertrui was heengegaan om hem te zoeken. Doctor Jeremy zat bij liet vuur met zijne voeten op den haardrand, en met hel vergenoegde gezicht van iemand die geheel te luns is; hij scheen niet te weten daa l hij op de terugkomst van Geertrui wachtte, of om eene andere reden dan tol zijn eigen genoegen daar was. Hij hel met jufvrouw Sullivan gepraat over een landstadje, waar zij beiden in hunne kindschheid eenigen tijd hadden doorge- brachl, en in den loop vau hel gesprek was de bedeesde en menschenschuwe vrouw zoo gemeenzaam met den gezelli- gen onderhoudenden doctor, geworden, dal hoewel hij door een onbedacht ge zegde toevallig zijn beroep geopenbaard had, zij zich loch door hem over den vandaag voor Dahomeërs. morgen voor Zulus en overmorgen voor Krumirs of (Kongolezen doel doorgaan, volgens de omstandigheden voordeelig zijn. Dezelfde heer De Coninck iwensthté den heer Minister Lejeune geluk, omdat hij de benoeming van eene vrouw lol lid van een weldadigheidsbureel heelt be krachtigd, en drukte de hoop uit dat de Minister op deze baan zal voortgaau. Voor zulke betrekkingen, voegde spreker er bij, i» de vrouw beter geschikt dan |de man, en hij besloot met de volgende galanterie Dal de heer Dc Coninck niet alleen e«n man van hart en gevoel maar ook van verstand is, blijkt hieruit, dal hij, in strijd met zijne fanatieke collegas, zich vierkant legen liet terug invoeren van de guillotine durft verklaren. Ziehier hoe hij zich daarover uitdruklc: Wij sluiten on» ten volle aan bij deze gezonde en gegronde aanmerkingen, maar deze beschouwingen vielen niet in den smaak van zijnen boezemvriend M. Lammens, die bloeddorstiger is; deze’ zou uil den grond zijns harte de dood- «traf weer willen zien toepassen. Een van de twee, zegde hijals de’ guillotine er niet meer uoodig is, dair moet men de doodstraf maar doen ver dwijnen uil onze wetboeken; houdt men’ er haar in, dan inoel men haar doen werken. Dit laatste zou hij liever hebben, dat is zeker. Door de lieeren Steur» en Monlefiore’ Levi werden aanmerkingen gemaakt over de bedelaarskolonies van Hoogstraeleir en Merxplas. De laatste verzette zich vooral legen hel vervaardigen van vooit- brengseien in deze gestichten, die de algemeene nijverheid benadcelen, met er concurrentie aan le doen. Jüfviouw Miller, die een kopje thee had ingeschonken, kwam nu daarmede nader. Geertrui nam het kopje en bood het Nan aan, die het gretig uitdronk, maar toch over den rand naar haar bleef staren. Toen zij gedronken had, liet zij zich zwaar op haar kussen vallen en be gon onduidelijk le mompelen. Het cenige woord, dal men kon verslaan, was de uaam van haren zoon Steven. Toen zij zag dat de gedachten der lijdéres zoo ver strooid schenen, ging Geertrui, die zich nu wilde haasten om doctor Jeremy af le lossen, een weinig van het bed af, tege lijk zeggende Goeden nacht Nan. Ik zal nog wel ecus naar ti komen zien Zult ge mij geen kwaad doen riep Nan, wederom opspringende. Wel neen. Ik zal zien u iels mede te brengen, dal u smaakt. Maar brengt Geertje hier niet mede. Ik wil haar «iet zien. worden voorden Senaat, de provincie en de gemeente te stemman. Hetware bespotlelijk nietdo eene hand terug te nemen wat men met de andere verleerd heeft. Ons dunkens zoudon er nochtans twee jaren woonstede in plaats van éen moeten geeischt worden om kiezer voor de gemeente te worden. Wanneer iemand zich neèrzet in eene gemeente, is het hem ónmogelijk na er slechts één jaar dóórgebracht te hebben, met al de toestanden, de eischen en de inwoners inin of meer beküiid te staan en er over te kunnen oordeelen. Hoe kan hij dan met kennis van zaken zijne keus vestigen onder de verscheidene kandidaten, daar het meermalen gebeurt dat doze zich niet alléén beroepen op politieke begin selen, maar ook optreden als de ver dedigers van deze of geene stoffelijke belangen der gemeente I Hij loopt gevaar misleid te worden en eene verkeerde keus te doen. Na twee of drie jaren inwoning is er voor dit gevaar niet meer te vreezen. Daarom vragen wij dat <*r slechts één verschil zoude bestaan tusschen de voorwaarden gesteld aan het ver- leenen van stemrecht, namelijk twee of drie jaren inwoning in de zelfde gemeente, eer men voor den raad iiezer gemeente mag kiezen. Verlrekuren 6-08 »-:K «•5* <1-15 18-31 1JIH ;..M,',.B Inschrijvingsprijs, voorop botaalhwur: fi Ir. 's jaar»; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote le.Üers volgens plaatsruimte. Üeklameu 50 cent. Keehterlijke eerherstellingen 1 ft'; Hehltf. uti(ie;o>iilerd beide I laundered, ilumede die raar het Uriitenland worden ontvangen door den Office nz Pubiicd Maijdulenaslraat, Brussel. Drukker-Uilgevcr, Oosislraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. I>uink0rke>. G«nl mmmi* en Iblxmu«l<» «aar Nieiiporl. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag ih Supplement, hummer 10 cent. -- I>e Annnncen voor vnn IJzerenwrg Verschitlige kiezerskorpsen. Uit den mond van verscheidene clericale afgevaardigden hebben wij vernomen, dat het ministerie, gerug steund door zijne meerderheid en door «enige gematigde liberalen, het stem recht voor gemeente en provincie niet zal verleenen aan al de kiezers voor de Kamer. Wij hebben moeite aan die vreemde lijding geloof te hechten, zegt de lirugsche Beiaard. Mochten zij bewaarheid worden, wij zouden niet min dan vier verschillige kiezerskorpsen zien optreden. Eén voor de Kamer, dat al de bur gers van 25 jaren zou tellen, met het meervoudig stemrecht ten voordeelc der bekwaainheidskiczers van rechts wege, der eigenaren van onroerende goederen het bedrag een minimum waarde van 2000 frs., en de hoofden van huisgezinnen, die ten minste vijf francs belastingen ten voordeelo van den Staat betalen. Eene tweede voor den Senaat, dat slechts de burgers van 35 jaren zou bevatten, zonder meervoudig stem recht. Een derde voor do gemeente, waar in de bekwaamheidskiezers en de «•ijnslietalers zouden toegelaten wor den. Een vierde voor de provincie, waar uit de cijnsbetalers aan 5 frs zouden gesloten worden. Welke bonte schakeeringWelke verwarring en vooral welken last om die vier kiezerslijsten op te maken Is het ministerie voornemens nieuwe onlusten te doen ontslaan Het heeft reeds eene zware verant woordelijkheid te torschen met de herziening van art. 17 op de lange baan geschoven en alle slach van min of meer eerlijke kunstmiddeltjes uit gevonden te hebben, om de oplossing gedurende twee jaren lang tegenge houden te hebben. Wenscht het eene nieuwe werksta king te doen onttreken, en botsingen tusschen de werkstakers en de ge wapende macht te verwekken liet ware inderdaad tergend voor de kiezers, aan wie stemrecht voor de Kamer verleend wordt, voor onbe kwaam on onwaardig gehouden te ms* BLAD I u-41 3-JS 3- 4» 4- 07 vuil BRUSSEL GENT VKÜRNK OHYVKLDE DUINKBRfcK 7-15 18-51 11-31 11-54 2-53 5-10 5-43 3-35 7-5<i S-W «57 0-40 9-W 14-4Ö 1-34» 3-57 <1-41 7-W 10-11 12-19 2-09 4-80 7-14 7-2* 10-»5 12-28 ï-13 5-41 8-07 3-04 10 58 1 01 3-54 0-1-4 *-4« DIXMUDE X1KVBORT 8-53 J2-O5 1-14 ADVERTEN Mijns iniicns, is de vrouw volstrokt niet «au wezen van mindere waarde, 't Ziju da wetten die de vrouw in een ondergeschikten toestand plaatsen, maar zij is de gelijke van den mau en daarbij is zij naaet hem. het meest verkleefd, verstaudig, nuttig »u aangetnaan lid der samen leving. (Gelach). In Amerika is er eea staat, waar de vrouwen oen derde uittnakeu dor kiezers en de helft der bedienden; daar zijn er zelf» tet in het ministerie vaa oorlog! Welnu, in dat land zijn er apeel- noch ontuchthuizen en bijna geene herbergen meer. Laat ons trachten tot denzelfdeu uitslag te komen in Befgie. Benoemde men meervrouwen in de weldadigheidsbureolen, dan zou meu weldra de verdwijning vaststellen van een groot getal misbruiken. De achtbare verslaggever, sprekends van d» doodstraf, uit zich Bist, noch voor noch tegen; hij aarzelt zijne meening uit te drukksn. In mijn» oogen is de guillotine eeu afschuws- lijk, ouderwetsch werktuig. De heer mialster heeft gelijk gehad het gebruik er van af te keuren. Ziet naar du lauden waar do guillotine afgeschaft ia zijn <lo misdaden ur in meerder getal dan in de andere landen t Ik neem de lynchwet aan, ik neem aan dat men door verontwaardiging opgezweept, eenen mau ileode aanstonds nadat hij eene euveldaad heeft gepleegd; maar dien óéu jaar na <ls daad ombreugen, wanneer men hem reeds de zedo- delijke folteringen van het gevang en het assissnbof heeft doen ondergaan, dat schijnt mij zoo barbaarsch als nutteloos. Wanneer iemand eeue voorbedachte euveldaad bedrijft, moogl gij zeker zijn dat hij de straf hoopt te ontgaan, of deze dan ook het gevang of de doodstraf weze. Hot behoud van het scha vot zal hem vau de euveldaad niet doen aliisu, terwijl hij er wel op rekent aan allo straf te ontsnappen. Wie woont vooral de halsrechtiugeu bij I Het uitschot der steden, de nachtuilen die op de plaats waar het schavot staat, in dronken toe stand aankomen on sr schaamteloezs kraton au lisderen uitbraken. Van de guillntiu» e«n atsuapilaar willen maken vau heschaviag om sodnlijkhsld, is grove dwaling. Indies gij meent do moordenaar» te woer- boudon van hot uitvoeren hunnor scholdnetuk- ken, dan zal het niet zijn bij middel der guillo tine sluit de kinderen op die slechte neigingen botoono»; neemt zorg ongelukkigen, die meest altijd van kr ank zinnigeu of verstokte dronkaards afstemmen. Toor die moot moa bezorgd ayn I M. d'OULTREMONT. Keus halsrochting io oen heilzaam voorbeeld. M. ds CONINCK du MBRCKKM. Maar bot siju Juist degenen die in staat ziju tot moorden, welke de halsrochting bij wonen Ik herhaal dat slempers on pisreWeUr* bot gewoon publiek uitmaten, welke aldaar onge voelde iiidrukken komen toeken, al drinkende en klaagliederen zingende over dongone die sterven gaat. In Engeland hebben de halarechtlngen plaat» mot gesloten deuren het is bekennen dat lij tot niets dienen; In Eraukrijk houdt men Let volk op zulken afstand dat het niets zien kan. Ik zal nog doos opmerken dat in do landen, waar do doodstraf bestaat, do Jurp vreest te vsroordeslen, uit vrees van eenen enherstel- baron misslag te begaan. Nooit geloof ik dat er in Belgis een minister van rechtswezen zal zjjn, katholiek of liberaal, die do guillotine zou durveu opnieuw opriebteu. -1- - -1-»---- - --- -- --- ---- rt-ÖÖ t-tt 5.»T 11-41 3-M »-43 7-1» S-43 3.J3 e-fi* j-.U »-»4 lUSl J-40 ]p.3ï 10-52 4-07 11-0» Men schrijft in hij I 3 -OS 3- 13 4- 07 io 8-07

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1893 | | pagina 1