VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT iT 11 DE LANTAARNAANSTEKER. Xnl erda^ Augusti 1M1KÏ. 85 Uil liet engclsch. jaar. X.' 33. Iets voor de wielrijders. Wij hebben den liefhebbers van hel wielrijdcn eene tijding le vernielden, die hun zeker in den zevenden zal voeren. De Provinciale belasting en hel dito reglement op de velos is niet meer of minder dan enwetlelijk, kortom ongdldig. Ziehier wal wij in de Brusselsche bladen lezen De advocaat Desmareis had dezer dagen legen zich een proces verbaal laten op maken, omdat hij in de straten van Brus sel reed op eene velo zonder provinciale plaat. Hij had de taks betaald, maar zijne plaat verloren, waarvan hij, ondanks alle moeite, geene tweede had kunnen be komen. Voor de policierechlbank komende werd hij vrijgesproken, omdat hij kon bewijzen dal hij de laks had betaald, hetgeen voor den rechter zijne goede Het zilver in Amerika. President Cleveland van de Vereenigde Stalen heeft de Kamers bijeengeroepen om besluiten le nemen over de kwestie van hel zilver. Die zittijd is dinsdag ge opend met eene boodschap van den president, waar de zilverkweslie in be handeld wordt. Alen weel dal hel zilver volgens de bestaande wetten in België, Frankrijk, Italië, enz. la 12 maal min woerd is dan het goud, zoodat 15 1/2 kilos zilver juist evenveel weerde hebben als één kilo goud. Zulks was waar ten tijde dal die wellen ingevoerd werden, maar sedert dien is hel zilver veel afgeslagen, zoo danig dal een kilo zilver, in plaats van 266 Ir., er maar 130 tol 140 meer woerd is. Wel is waar blijven de vijffrankstuk ken altijd 5 fr. weerd, maar dit komt alleen omdat hel land borg staal voor die weerde. Over vier jaar hebben de bazen der ■fwwvjroanr u— b mmwmtmmcmb—wm—hmw— voor mij geweest, en ik ben dezen winter al twee weken uit de school wegge bleven; doch daar h t nog maar weinige weken moet duren eer de zomervacantie komt, zal hij misschien wel in slaat zijn i; mand in mijne plaats le krijgen. Ik zal er hem morgen over spreken. Mevrouw Jeremy begon nu mot Geer trui over de noodige schikkingen le praten, bood haar een zolderkamertje om hare meubelen te bergen, stond haar eene wollennaaister af, die zij zelve bad aangenomen, en eer zij heenging was er zooveel afgesproken, dal Geertrui, indien alles wel schikte, binnen de acht dagen naar Nieuw-York zou kunnen vertrekken. De heer W*“ ontsloeg Geertrui ter stond van hare verbintenis, hoewel hel hem, gelijk hij haar zegde, zeer speet zulk eene bekwame onderwijzeres te ver liezen; en na eenige dagen van groole drukte, nam zij afscheid van de schreien de Fanny Bruce, den ievendigen doctor eu zijne goedhartige vrouw, die haar allen naar de spoorwegslatie vergezelden. Zij beloofde aan de Jeremysje schrijven; cii zij van hunnen kant namen op zich, haar de brieven loc te zenden, die van Wil.ie voor haar mochten aankomen. tors, leden van hel diplomatie!' korps, gewezen epperollieieren burgerwacht, gewezen ondervoorzitters der magistraten of gewezen magistraten van cassatie, beroep, eersten aanleg of han- delsrechtbank van steden van meer dan 50,000 zielen, stalhouders van de balie der hoven van cassatie, beroep, leden der akademie. hoogleeraars die tien jaar hun ambt uilgooclend hebben, burge meesters en oud-burgemecslcrs van steden van boven de 50,000 zielen, oud leien van hel rekeningshot. Die personen zijn kiesbaar door de provincieraden zonder 1400 Ir. lasten le moeten, maar zij zijn slechts kiesbaar als zij in de twee laatste jaren geen deel ge maakt hebben van den provincieraad. Hel blijft bovendien verstaan dal de senators geen traktement of vergoeding trekken. Ik geloof niet, dat Lij dit noodig achtte, antwoordde Geertrui. Dus heeft bij vulslickl niet gepoogd zijne onfatsoenlijke handelwijs te ver- schooneii. Nu dal had ik wel kunnen denken.Ik zeg het is zonde en schande dal gij nog ecus aan zulk eene handelwijs wordt bloolgesteld; maar ik Leb altijd gehoord dal vrouwen in hare vriend schap zich zehen vergeten, en nu geloof ik hel. Geertrui is eene voorbeeldige vriendin. .Mevrouw Jiny, wij moeien zorgen op cellen goeden voel met haar te blijven; misschien zullen wij dan ook ecus om bare diensten schreeuwen. En als gij dat ooit doet, mijnheer, zal ik gereed zijn om u le komen helpen. Als er iemand in de wereld is, die aan de maatschappij verplichting heeft, ben ik het. Ik hoor de wereld koud; eigen- lievend en gevoelloos noemen; maar dat is zij voor mij niet geweest. Ik zou on dankbaar zijn, als niet een geest van -—..-tg-a-»*—-- De nieuwe kieswet. Men weel dat de Minister van Binncn- lamlsciie Zaken aan de Kamer de toe lating gevraagd en bekomen he< tl, om de twee eerste hoofdstakken der nieuwe kieswetten le laten drukken. Hel eerste hoofdstuk handelt over de kiezers, het 2de over de kiezerslijsten. algemcene menselimdiefde koesterde; hoe veel te meer zou ik mij niet met hart eu hand verbonden gevoelen aan die dier bare vrienden en vriendinnen, die mij zulk eene genegenheid hebben bewezen, als nog nooit eene wees te beurt viel Geertrui, sprak mevrouw Jeremy, ik geloof dal gij toen wel deedl niét Amelia le verlaten, en dal gij nu ook wel doel met weder naar haar toe le gaan; en als hel geheel aan haar te dan ken is, dal gij zulk een goed meisje zijl geworden als gij uu zijl, zijl gij haar zeker veel verschuldigd. Dat ben ik waarlijk, mevrouw. Hel was Amelia die mij het eerst het onder scheid lusschen goed eu kwaad leerde kennen E i daarvan zal zij nu de vruchten plukken, viel doctor Jeremy er op in. Dal is billijk Maar als gij voornemens zijl de reis naar Europa mede te doen, zult gij hel druk genoeg hebben mei u doorvoor gereed te maken. Denkt gij dal mijnheer \V‘*‘ gewillig zal zijn om u le ontslaan Ik hoop van ja, antwoordde Geei trui. Hel spijl mij dal ik dit aan hem moei vragen, want bij is zeer inschikkelijk In minder dan veertien dagen na haar vertrek kwam jufvrouw Ellis te Boston terug, en bracht de lijding dat Geertrui gezond en wel te Nieuw-York was aan gekomen. Een brief’, eene week latei* door mevrouw Jeremy ontvangen, meldde dat liet gezelschap binnen weinige dagen zou vertrekken. Zij was derhalve zeer verwonderd, toen haar een tweede brief ter baud kwam, een dag later geschreven dan den dag waarop de heer Graham mei de zijnen zou zijn vertrokken. Deze brief luidde aldus Nieuw-York, 29 april. Waarde mevrouw Jeremy Daar hel gisteren de dag was waarop wij gedacht hadden naar Europa tc ver trek ken, zal Uel u eenigzins verwonderen le liooren dal wij nog te Nieuw-York zijn, en nog meer le vernemen, dal onze buitenlaiidsche reis thans onbepaald is uilgesteld. Een paar dagen geleden is mijnheer Graham door zijne oude kwaal, de jicht, aangetast, en wel zoodanig, dat zijn leven bedreigd werd. Hoewel van daag wal heler, zoodat de doctor hem builen gevaar verklaart, blijft hij nog zeer pijnlijk, en zal hel nog in geene maanden raadzaam voor hem zijn eeita Zeker is hel nog niet, dat er over deze ontwerpen nog in den loop van den hui- digen zittijd zal worden beraadslaagd, want onze honorabelen zitten op hceie kolen, om op jacht of naar de eene ot andere badstad le kunnen gaan. Noglans wordl gezegd, dal hel Gou- vernement er zal op aandringen dit werk nogal ledoen, ten einde alle verantwoor delijkheid van vertraging van zich af te schudden en op de representanten zelven te laden; wordl dit niet aangenomen, dan zal in de maand October een buitenge wone zittijd moeien gehouden worden, langer uitstellen zou hel opmaken der kiezerslijsten legen den behoorlijken lijd onmogelijk maken. Wal zal de Kamer doen Zich de moeite getroosten en den moed hebben nog drij of vier dagen te zetelen, want langer zal de beraadslaging, ten minste op dit oogenblik, niet duren; of verkiezen in buitengewonen zittijd bijeen le komen eu dan eene lange bespreking van hel ontwerp te hebben Dit zullen wij weldra welen. Wal de Senaat aangaat, ecus dal de Kamer de gezegde twee hoofdstukken zal gestemd hebben, zal hij er zeker en vast jacht achter zeilen. Het hangt dus alleen van de Kamer af, dal de kieswet nog gestemd worde en dan door den Rotting bekrachtigd. 6- oa PI i ve’ schiint den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 Cr. ’s jaars; met Je post 7 te. Een afAmiorlijk I uu ui 'r 10 cent. -- Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen i fr. tie nuancen voor llelgie. uligezonderd beide Vlaanderen, alsmede dte voor het lluitenland worden ontvangen door den Ornr.E de Pi.t.i.icité, MagdaleuiHliaat, DrHfd. en in de Postkantoren des Rijks. zilvermijnen in Amerika grootc pogingeji aangewend om het zilver wederom te opslaan. Zij hebben den 14 juli 1890 eene wel doen stemmen waarbij hel gouver nement iler Vereenigde Staten maande lijks 4 1/2 miljoen onsen zilver moest koopon. Dit zilver werd betaald in bank briefjes en de bankbriefjes moesten op eerste vertoon in goud uitgewissald worden. Hel gevolg dier wel is gemakkelijk té raden. De kelders van hel gouvernement zijn proppensvol zilver, dal maar halve weerde meer heeft, en van den anderen kant komen de bezitters van bankbriefjes op om goud te bekomen. Sedert drie jaar heeft hel gouvernement aldus 150 miljoen dollars 800 miljoen frank goud betaald. Nu kan liet niet meer wordl de wet van 1890 niet ingetrokken, de bank briefjes moeten in korten lijd onbetaald blijven. Die toestand is zeer hinderlijk voor den voorspoed des lands. Dit jaar zijn er ten gevolge van die gcldkrisis reads 170 banken gesprongen in de Vereenigde Staten van Amerika. Te New-York zelf betalen de banken niet meer komplaat, maar slechts na twee maanden. Daaruit zijn bij duizenden faillieten gevolgd. Er moet in die krisis voorzien worden. Daarom heeft president Cleveland het congres bijeengeroepen om de wet van 1890 af te schaffen. In korte woorden, zal de nieuwe Senaat beslaan Ten eerste uit Senators recht streeks gekozen door de kiezers van de Kamers, misschien met uitsluiting van de kiezers van min dan 30 jaar en het gelal dier gekozenen zal de helft bedragen van dat der volksvertegenwoordigers; ten tweede, uit senators gekozen door de provincieraden, 2 voor de provinciën van min dan 500,000 zielen, 3 voor de pro vinciën van 500,000 lol I inilliocn zielen, en 4 voor de provinciën vuu meer dan I millioen. Om senator le kunnen gekozen worden moet men 40 jaar oud zijn. Daarenboven moet men 1400 fr. reclitslreeksclic be lastingen betalen. Zijn er in eene pro vincie min dan I persoon op 5000 zielen die 1500 fr. betalen, dan worden de hoogst aangeslagene bij de lijst der kies baren gevoegd lol dal het eijlër van 1 op 5000 bereikt is. De provincieraden mogen bovendien hunne senatoren kiezen onder de minis ters, oiid-ministeis, staatsministers, ge wezen volksvertegenwoordigers en sena- van hel leger en voorzitters en provincieraden, STAATKUNDIG OVERZICHT. De tweede iredcrlandsche Kamer heeft al wijzigingen, aan de nieuwe kieswet voorgesteid, naar de sectiën verzonden, die den 20 .september aan staande bijeenkomen. De kicilngstrijd in Frankrijk. Dinsdag avond was de tijd ver streken voor het ncderleggen der kandidaturen voor de fransche Kamer tier afgevaardigde. Het getal verkla ringen bedraagt 2,060 waarvan 1,611 voordedepartementen, 371 voor Parijs en 15 voor Algcrie en de koloniën. De cngelsehe Genicentenkanier is nog steeds aan het beraadslagen van het ontwerp van Home rule. Do Daily Netos kondigt het ant woord af van den heer Gladstone op eenen brief van den heer Wood, die 'hem do vaststelling van eenen dag gevraagd had, voor de beraadslaging van het wetsontwerp van het achtuur- ilagwei k in de mijnen. De heer Glad stone verklaart niet vijandig aan het ontwerp te zijn, doch hij is van ge voelen dat de tijd der Kamer moet gebruikt worden ten nutte van geheel het land en niet van eene kategorie van burger*. Wanneer evenwel het uur zal gekomen zijn, zal hij het wets ontwerp welwillend onderzoeken. De scrvische Kamer heeft na eene korie beraadslaging, met eene grootc meerderheid het verslag gestemd der parlementaire commissie, waarbij het ministerie Avakoumovitch in beschul diging wordt gesteld. De herkiezing van den Senaat. Na eene langdurige beraadslaging is dc herziening van den Senaat door den Senaat eindelijk gestemd geworden. Men selnijfl in bij VAXMJICM liKHCKHOVE, Diukker-üitgever, Ooslslraat, 6, le Veurne, Verlrekureii vi»n <len ijzerenweg vun Ouinketfke, Veurne, Gent num- EIVumsoI en Divinnde nanr IVieuport. (>-•() 8-56 6-32 9 8' 6-5S 9-53 p-15 12-n5 10-40 1-20 Dit DU INK ERKK GHYVEI.DK VEURNE KIEST BRUSSEL BRUSSEL GENT VEURNE GHYVEI.IIE DUIN KERKE 2- 3» 5-13 3- 35 4-43 7-16 9-25 10- 54 11- 31 11-54 2-58 5-10 9-Ki 11-11 2- 38 3- 10 1-37 1-46 3-52 6-05 6- 38 7- 00 511 7-19 9-51 10- 39 11- 08 6- 44 9-33 11-44 1-34 4-03 G-t» 7- 19 10-11 12-19 2*09 4-34 7-15 7- 28 10-25 12-28 2-18 5-11 8-07 8- 06 11-00 103 2-5G 6-16 8-12 NIEUPORT DI X M U DE D1XMWOK NIEUPORT 3-08 3-13 1-07 6-46 8-07 -T-w Allerlei» 1 I i I 5-18 6- 55 7-59 8-24 8-21 7- 55 S-.g> 7- 28 IO-45 9-48 12-51 10-23 10-52 5-00 7.25 5- 31 7-56 6- 1)3 6-48 8-17 9-03 9-0* 10-43 De kieswet in Nederland Het engeli>ch Parlement. Een ministerie in beschuldiging. -->~--^>-J>»OCaC*<5r4.' -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1893 | | pagina 1