VAN VEURNE s: i 1 'O NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT DE LANTAARNAANSTEKER. Znlenlag •eplember 1 5d.' afzond rlijkc bijeenkomst gehad, waarop 87 Uil het engelsch. Het sparen. Hel bestuur van de Algemceno Spaar- en Lijlïemkas van Bvlgie heelt hel ver slag zijner werkzaamheden tijdens hel jaar 1892 uitgegeven. Uil dil verslag blijkt dal deze zoo bij uitstek nuttige instelling steeds in bloei toeneemt en hel getal der deelnemers snel aangroeil. Hel maatschappelijk kapitaal bedroeg op 34 december 11. fr. 466.228,605-38, terwijl de winsten tot Ir. 703,957 81 beliepen. De spaarboekjes, die in 1891 ten ge* talie van 794,Girl waren, met een kapi taal van 323,548,773 fr. klommmen op einde 1892 lol 864,290 met een kapitaal van 337,739,559 fr. zijnde eene vermeer dering van 14,190,786 Ir. legen hel vorige jaar. Ziehier voor elke provincie, hel getal spaarboekjes per 100,000 inwoners. Antwerpen 12,615; West-Vlaanderen niet naar de markt gezonden toen gij kwaamt Neen, maar ze had liet zeer druk om alles klaar te krijgen; en een weinigje later zou het weg zijn geweest. Wel, dal was gelukkig. Ik weel niet wat ik zonder aardbeien zou gedaan hebben, want ik heb geen lijds om iets anders voor hel dessert te gaan opzoeken. Ik heb voor den eten nog zoo veel te doen als ik maar af kan. Mevrouw Graham heeft nog nooit huis gehouden en weel dus niets te schikken. Zij komt van Boston naar Luis, verwacht alles zoo in orde te vinden dat er geen haartje aan scheelt, en vraagt er niet naar of geeft er niet om wie het werk doel. Nu hoorde men vrouw Prime, de keukenmeid, aan den achtertrap roepen Jufvrouw Ellis, daar brengt hei jongentje van vrouw Wilkens de aardbeien, maar de steeltjes zijn er nog niet af, hij zegt dal ze daar geen tijd voor hadden. Dat is toch al te erg riep do ge plaagde huishoudster uit. Wie zal er nu de steeltjes afplukken Kaatje lieell hel al druk genoeg, en ik kan liet toch ook niet doen. Laat hel mij maar doen, jufvrouw Geruchten. Uit Dixmude is hel gerucht gemeld geworden, dal M. Beernaert eerlang zou aftredenen door M. de Lanlsheere ver vangen worden. Hel Journal de IJruxelles noemt dil praatjes en geelt er de volgende logenstraffing aan, waarin levens een steek onder water aan M. Woeste wordt toegebracht Verscheidene dagbladen, van vcrschil- lige denkwijze, houden zich sinds eeuigen Eliis, sprak Geertrui, de huishoudster volgende, die reeds half den trap af was. Wel neen, zeker niet, jufvrouw' Geertrui, zegde de keukenmeid hierop. Zij zouden uwe vingers maar heel en al met vlekken maken. Dal komt er niet op aan; mijne handen zijn niet van wil kabletleêr ge maakt; zij kunnen hel wasschen wel verdragen. Jufvrouw Ellis was maar al te blijde met Geertruides aangebodene hulp, en deze zette zich in de eetzaal aan hare taak. Intusschen deden Belle en Kilty haar best om den heer Bruce te onderhouden, die zich op de bovenste trede van den stoep had m et gezel, en tegen een pilaar der galerij leunende, nu en dan den gang inkeek, in de hoop dal Geertrui zich weder zou vei loonei). Eindelijk daaraan wanhopende, was hij op hel punt om te vertrekken, toen zijne zuster Fanny hel htk kwam inloopeu. het plein overrende en voorbij hel verzamelde drietal htl; huis binnenvloog. Haar broeder stak echter zijnen arm uit; ving baar daarin op en fluisterde haar, eer hij baar weder losliet, iels in hel oor. Scnniit. Voor de opening der zitting heeft de rechterzijde van den Senaat dinsdag eene belrukken gezicht en eene benauwde slem zegde Is Geertrui er nog niet O, daar zij' ge! Z>'g mij toch wat Wilkensvan die aardbeien heeft gezegd. Ik heb drie potten besteld. Heeft hij ze nog niet gezonden 1 Neen, maar ik ben toch blij dal ik hoor dal ze komen. Ik heb zoo in angst gezeten voor het diner. Zij kwam nu binnen, sloot de deur en zich mêrzelteiide sprak zij met tenen zucht Nu, ik moet zeggen, Amelia, zooveel als de meiden van daag te strijken heb ben, zoo iels hebt ge nog nooit gezien Er is geen dooi komen aan liet fijne goed, dal mevrouw Graham eu hare nichtjes in de wasch doen. Ik zeg dal het schande is. Zij zijn imnn rs rijk genoeg en konden haar waschgoed wel buiten de deur geven. Ik heb zelve mcêgeholpen zooveel ik maar kon; maar zoo als vrouw Price zegt, iemand kan niet alles tegelijk doen; en ik had naar hot vleesch te zien, en poddings en blanc-mangé te maken, en bad ondertusschen geette rust of duur omdat ik die aardbeien vergelen had. Dus had vrouw Wilkins haar fruit nog zij besloot in zake der herinrichting van den Senaat geen initiatief te nemen en alles over te laten aan de Kamer. In de openbare z-iltitig heeft M. Goblet d'Alviella zijne aaiigekomfigde iuterprlla- lie gedaan, om te welen wat hel Gouver nement van zin is te doen om uil den warboel der herziening te geraken. Hij vraagde dal men de beide commissies van Kamer en Senaat zou bijeenroepen, om een einde aan den toestand te stellen. Volgens hem zou men goed doen het amemlemeni-Huysinaiis aan te nemen; de gematigde linkerzijde zoowel als de uiter ste zullen hel stemmen. Zooals te verwachten was antwoordde M. Beernaert, dat hij er niet kan aan doen; dal hij bezield is met de beste in zichten van de wereld en dal eene kleine meerderheid van vier vijl stemmen de schuld is, dat men lot geette oplossing is kunnen geraken voor wal art. 56 der Grondwet betreft. In die woorden ligt een steek aan M. de Lanlsheere, die behoort lot de vier vijf representanten, welkende up'ossing. belet hebben. M. Beernaert zegde nog, dat er twee dingen te vreezen zijn, als men malkaar niet zou kunnen verstaan de verdaging der herziening of.... een oproep tot liet land, in andere woorden, de ontbinding der Kamers. Hier speelde M. Beernaert zoo wat den Doezeman, maar T pakte nietde Senaat glimlachte eeus voor die bedreiging, waarvan liet kabiitelshoofd zelf niets gelooft. Nogtans denkt M. Beernaert dat alle hoop op overeenkomst niet verloren is; doch T initiatief kan niet van den Senaat komen; T is de Kamer die meel zeggen was zij wil, hoe zij art. 56 wil opgesteld zien. Het is. volgens M. Beernaert, de min derheid, die de meerderheid tegenhoudt, welke voorstellen moet doen. Dat heeten wij de verkeerde wereld. Maar M. Beernaert bekent aldus zelf, dal hij onmachtig is om de herziening lot goed einde te brengen, of wel dal hij moedwillig ts. M. d’Urscl verzette zich tegen de hand having van hel huidig art. 56 en sloot zich aan bij de gezegden van M. Beernaert. Hel woord werd nog gevoeld door de heeren Crocq en Dupont, waarna M. De nieuwe kieswet. De Indépendance gelooft te weten dal de kieswet niet in den loop van den hul digen zittijd zal besproken worden. Die wel zou enkel besproken worden bij de heropening der Kamer, rond den 15 October. De wetgevende kiezingen, gesteund op bel nieuw artikel 44, zouden dus niet kunnen plaats hebben voor de maand October 1894. ES is GJ jaar. tijd bezig met den heer Lanlsheere, voor zitter der Kamer van representanten. De eenen stellen hem voor als opvolger van M. Beernaert, die, eensde herziening afgedaan, zich zou terugtrekken. De ande ren, daarenboven, kondigen aan dal hij zijn ontslag van voorzitter zal geven legen den aanstaanden zittijd en afzien van het politiek leven tegen de kiezingen van 1894< De eersten zijn meer bekommerd met hel verlangen, dat de clericale partij beroofd zou zijn van hel behendig bestuur van M. Beernaert dan met den persoon van M. de Lanlsheere. De diensten bewezen gedurende een ministerie van zeven jaren met MM. de Theux en Malou, zouden den heer de Lantsliecre liet recht geven eene laak van de hand le wijzen, waar naar hij zeker niet tracht. De anderen schijnen bezield te zijn met te goed gekende gevoelen van wraak. Heeds tijdens de kiezingen van 1892 heeft iemand fel gewerkt om eene beweging in leven te roepen tegen den achtbaren afgevaardigde van Dixmude De inlich tingen die men beproeft in omloop te brengen, zijn doordrongen van denzelldcn geest. T is niet te Dixmude dat men er den oorsprong moet van zoeken. Aan de eenen en de anderen zijn wij gemachtigd te zeggen, dat zij nie. in de waarheid zijn. Voorheen en nu. Vroeger was Vlaanderen een der libe raalste provinciën van 't land, maar nu We bezitten nog slechts twee liberale volksvertegenwoordigers en een liberale senator, en in den provincialen raad nog enkel drij vrijzinnige mannen oj> een 80lal leden. De brusselsche briefwisselaar van de Koophandel van Antwerpen, loont zich ook onvergenoegd, zeggende Arm Vlaanderen. Een rondreisje in Vlaanderen heeft mij treurige toestanden leercii kennen. Sedert eenige jaren is, op den buiten, liet getal bierhuizen ver dubbel I en het getal geruïneerde boeren verliendubbeld. Ten gevolge der schraap zucht van de eigenaars heeft de uitwijking naar Amerika eenen overgrooten omvaiig genomen. De Argentina trekt niemand meer aan op de Vereenigde Staten heeft men hel vooral gemunt, eu dikwijls ziel men na vier, vijf maanden, de ongeluk kige)! beroofd en vertwijfelend weer op dagen ouder het hoongelach en het ge- seharmitikel der o zoo krislelijke dorp- geuoten. Moet uien dan toch verhongeren, dan liefst bij moeders graf. Alle nijverheid ligt plat, alleen het bouwvak houdt zich recht, want thans eerst, zooals de groote dichter zegt i ijzen als paleizen de kloosters uit den grond terwijl de scholen iu gruis ver vullen, of, zeer doelmatig in gendarme ries herschapen worden. Haat en afgunst lieerschen alom, eenvoudige dorpen tellen lol twee klerikale weekbladen; de kerke- klokken luiden politiek, politiek dreunt onophoudelijk van den predikstoel iu name van den God van liefde. Boeren bonden worden geslicht, in schijn om de landbouwkrtsis te keer te gaan, doch de kasteelheer is voorzitter en de onder pastoor geestelijke bestuurder. De ontel bare klerikale genootschappen verbroe deren met hel oog op de nakende kiezin gen: alle persoonlijk gedacht verdwijnt en langzaam aan wordt Vlaanderen een tweede Paraguay. Wie verroert wordt verbrijzeld, in T meest vrije land der aarde, zooals de bloemenbezingcrs zeggen: Arm Vlaanderen Vertrekuren Goblet de hoop opperde, dat de Kamer en du Senaat eindigen zullen met malkaar le verstaan. Hiermede werd het incident gesloten. Met algemeene stemmen werd het art. 52 (vergoeding aan de representanten en kosteloos reizen vervolgens aangeno men, waarna da Senaat overging tot de discussie over hel buitengewoon budjel. -- -- -- Een warboel. De Eloile Helge dool met recht uitschij- nen dal, ten gevolge van het overlijden van M. Cornet, senaleur van Soignies, de regeering zich in eenen belachelijke)) toe stand bevindt. Hel kiezerskorps moet opgeroepen worden binnen hel tijdstip door de wet vastgesteld. Eu aangezien hel werk der herziening niet voltrokken is, moet men zich wenden lol de cijnskiezers. Een ander gevolg van dit oveilijden is, dat de herziene artikels niet kunnen be krachtigd werden vóór de kiezing van Soignies, want anders zou hel cijns kiezerskorps niet meer beslaan. Zooals men ziet, een echte warboel Hoewel gi hooril, vcikozcn toch de jonge dames niet zich iels aan te trekken, hetwelk zij meenden dat op andere onbe kende personen doelde. Zij vergisten zich echter. De heer Bmce wist zeer wel, dal de nichljes der t< gi’iiwom dige nie\ r<-uw Graham dezelfde meisjes waren, die hij iu hel zuiden had onlniuel, maar het weder aanknoopen dier kennismaking was hem geheel on verschillig. Zijne ijdelheid was echter niet bestand tegen het vleiende der zicht bare blijdschap, waarmede zij hem weder zagen, en weldra was bij in een levendig gesprek met baar, terwijl Geertrui sul het huis binnenlrad en onopgemerkt naar boven ging. Zij begaf zich tiaar Amelia’s kamer, waar zij altijd vrijen toegang had, cn deed haar verslag van hare moi'gend- wandeling naar hel dorp en de wijze, waarop zij verschillende boodschappen had verricht, toen jufvrouw Ellis haar hoofd binnen de deur stak en met een I Dil Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen don drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. .tnnnnren voor Uebjte, uligezonderd beide l Inanderen, alsmede die voor hei lluitenland worden ontvangen door den Office »e Priiucn Magdalenaatraat, Rruasel. Men schrijft in bij l- VlXIMiX KEllCKIIOVB. Drukker-Uiigever, Ooslslraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. vmi <lcn ijzermiwcg vmii I>tiinkork«, Vc»iri»o, Oent nanr IZi-tiHMcl en Dixmn<le nnnr Nlcuport. ADVER DUINKERKE GHYVEI.bE VEURNE O E NT BRUSSEL 5-00 5- 34 6- H3 9-03 10-43 5 11 7-19 9-51 10- 39 11- 08 2-38 5-43 8-3 i-4i; 3-52 6-05 6- 38 7- 06 6 00 6-32 6-58 9-15 10-40 6- 55 8-24 7- 55 BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE DUINKERKE 4-43 7-16 9-25 9-16 11-11 2- 38 3- 40 4- 97 N1EUPORT DIXMUDE D1XM U4)E NIEUPORT 5-18 7- 50 8- 21 6 44 9-33 11-41 1-34 4-03 6-40 7-19 1»-11 12-19 2-09 4-34 7-15 7- 28 10-25 12-28 2-18 5-41 8-07 8- 06 11-00 1 03 2-56 6-16 8-42 r 111 ifrHHfr111 7-25 7-56 6-48 8-17 9-08 8- 56 9- 27 9-53 12-05 1-20 6- 0.) 7- 28 10-45 9-48 12-51 10-23 10-52 I -L T 10- 54 3-os 11- 31 3-13 11-58 l-«7 2-58 6 16 5-10 8-07

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1893 | | pagina 1