VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT DE LANTAARNAANSTEKER. T October X.' 4G. de ’l Was jnai*. Ons verlicht België. II Wanneer vroeger personen, van bene den de 16 jaar, voor de rechtbank van enkele policie verschenen wegens kleine inbreuken, konden zij, volgens hel Straf wetboek, veroordeeld woiden lot eene gevangenis van minder dan 8 dagen, tol eene boel van minder dan 26 fr., ol wel lot de twee straffen te gelijk. De ouders waren verantwoordelijk voor 92 Uil hel engclsch. De minister van Juslicie vindt, en hij bewijst helmet cijfers, dal sinds eeuige jaren de criminaliteit gedurig aangroeil door de zedelijke verwaai loozing en de boosaardigheid der jeugd, dat hel rond zwerven der kinderen die criminaliteit gedurig doel klimmen; en dit alles deukt hij tegen te houden door schrik en straf en opsluiting. Maar volgens ons, ware hel veel beter doelmatiger voorkomende middelen te gebruiken, om de jonkheid tegen de be- zonder een paar malen eene plaats le moeten herhalen om ze duidelijker le lezen. Vet langt ge nog iels meer le hooren, mijnbeerzegde zij. Ja, wilt ge mij hel scheepstiieuws ecus voorlezen. Belle gelukkiger dan Kilty, vond de plaats en begon, maar duidelijk stootte zij op de verkortingen van sommige woorden, die voor haar geheel onbe grijpelijk waren, en bleef steken. Hoe dom, mompelde de heer Gra ham, haar hel blad bijna uit de hand rukkende; niet eens bet scheepstiieuws te kunnen lezen 1 Waar is Geertrui Waar is Geertrui Flint? Zij is het eenige meisje, dal ik ooit gezien heb, dal iets verslaat. Wilt ge haar eens roepen, Kiliy? Killy ging, hoewel schoorvoetend, om Geertrui le roepen en zegde haar waar om zij komen moest. Geertrui was ver baasd; sedert den dag, waarop zij ge weigerd had bij hem te blijven, had de heer Graham haar nooit weder verzocht hem voor le lezen. Zij kwam echter ter stond, en zich neêrzeiiende op de plaats, die Belle bij de deur had ledig gelaten, begon zij met hel schecpsiiieuws, en las spoedig blijken boe moeilijk zij hel bevond dit voornemen ten uitroer le brengen. Daags na den beschreven morgend, kwam de heer Graham tegen den mi IJag uit de stad tciug, en zich bij de jonge dames in hel voorkuis voegende, vouwde hij zijn dagblad open, reikte bet aan Killy over en verzocht haar hem hel nieuws voor le lezen. Wat zal ik lezen zegde Killy, het papier eenigzins met tegenzin uanne- inende. Het hoofdarlikel, als hel u belieft. Kiliy keerde hel blad om en om, liet hare oogen haastig de kolommen langs gaan, en zegde toen dat zij dal artikel niet vinden kon. De heer Graham zag haar met verbazing aan en wees haar de bedoelde plaats. Zij begon, maar bad nauwelijks eenen volzin gelezen, of de heer Graham stuitte haar door le zeggen: Lees zoo gauw niet; ik kan geen enkel woord verslaan Nu sloeg zij tot hel andere uiterste over en las zoo onuit staanbaar langzaam, dal haar toehoorder haar wederom stuitte en haar beval hel blad aan hare nicht te geven. Belle nam hel van de pruilende Kitty over en las hel artikel uil, doch niet vervolgens, zonder iels le vragen, de verschillende andere berichten in die orde, waaraan zij wist dal de heer Graham gewoon was. De oude heer, in zijnen armstoel achteroverleunende, met zijnen jichligeit voel op eene Ottomans, die tegenover hem stond, keek buitengemeen verge noegd, en toen Belle en Kiliy naar hare kamer waren gegaan, zegde hij Dat, gelijkt naar den ouden lijd, niet waar, Geertrui? Daarop sloot hij zijne oogen, en uil zijne diepe ademhaling maakte Geertrui spoedig op dat hij in slaap was gevallen. Ziende dat zij, terwijl hij daar zat, hem onmogelijk voorbij kon komen zonder hem wakker le maken, legde zij hel dag blad neer, en wilde een lielbebberij- werkje uil haren zak halen want zelden sleet zij haren lijd in ledigheid toen zij voor de deur eene schaduw zag en óp kijkende den persoon aanschouwde, wien zij gisteren besloten had te vermijden. De heer Bruce staarde haar aan, met die vrijpostige bedaardheid, welke zij altijd zoo aanslootelijk had gevonden. Hij had een ruikertje rozen in de hand en hield dit nu omhoog om h»l haar le -M-aw»— Algeineeno tijdingen. Hel kollegie van Burgemeester en Sche penen der slad Veurne, verwittigt hel publiek dal ter gelegenheid van den feestdag van Allerheiligen, die dit jaar op- l van tijd tot tijd verslag over den ge zondheidstoestand van den prins aan den keizer te zenden. De keizer drukt de hoop uit dat God nog lange jaren den man in het leven zal behouden die zich zoo verdienste lijk jegens het vaderland en het huis van Hohenzollern heeft gemaakt. Volgens de tijding die de General Anzciger heeft bekomen betert den toestand van den prins op aanmerke lijke wijze. Reuters Office verneemt dat do ge zagvoerders der engelsche, fransche, italiaansche, portugeesche en ameri- kaansehc oorlogschepen te Rio de Janeiro van hunne regeeringen tele grafisch volmacht hebben gekregen, om zoo noodig metterdaad op te treden tot verhindering van eenen aanval op de stad, waardoor het leven-en de eigendom van vreemdelingen in ge vaar zouden komen. De gezagvoerders hebben reeds in dezen zin gehandeld en De. Mello aan gezegd, dat geenerlei aanval op Rio de Janeiro geduld zoude worden. Alleen de duitsche regeering heeft geen dergelijken last aan haren marine-vertegenwoordiger te Rio ge geven, wijl zij niet wenseht tussehen beiden te treden in wat zij als oenen binnenlandschcn twist van Brazilië beschouwt. STAATKUNDIG OVERZICHT. Figaro meldt dat de reis van den heer Carnot naar Toulon nagenoeg besloten is. De president der republiek zou voornemens zijn aan admiraal Avellan en aan zijne officieren hun bezoek terug- te brengen. Volgens de inlichtingen der dag bladen zal de belasting op den wijn de verbruiking in de slijterijen en bij de bijzonderen treffen. De gemeenten zullen het recht hebben den wijn tot een zeker maximum te belasten. De tabaksarbeiders te Berlijn hebben zondag eene vergadering gehouden om op te komen tegen de invoering van een tabaksaccijns, waarvan wij behalve hatelijke inmenging in het bedrijf, groot nadeel zien voor de werklieden, omdat ten minste 50,000 arbeiders ontslagen zullen worden en, naar ander werk moetende zoeken, vdor hunne kameraden in andere vakken de loonen zullen drukken. Zij besloten verder in november, tijdens de zitting van den Rijksdag, een congres van duitsche tabaksarbeiders ie Berlijn te houden. Over de ziekte van prins von Bis marck bekomt men geene stellige berichten. Volgens sommige tijdingen bevindt hij zich in doodsgevaar; vol gens anderen kan hij nog uitrijden. Er wordt gemeld dat hij zijnen rechte arm moeilijk kan bewegen, maar dat hij niet lam is. Aan tafel gebruikt hij de linker hand. Een bevel van den keizer gelast Dr Schwcningen de behandeling van prins von Bismarck voort te zetten en Dil Blad verschijnt den 'Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 Ir. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk mminier 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Reklatnen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. D<- Annoncen voor llelgie uligezonderd beide Vlaanderen. alsmede die voor bet Ruitenland worden ontvangen door den Oeiic.e de Puislicité, Magdalenastraat, Hru-tsel. Men schrijft in hij VAMOEM KEBCKHOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. vwi» <le«» ijxerciiweg van Duiukerko* Veiirnc, <>eist nam* SSrussel en Dixinudu naai* IVicupoi*!. Gerust mag men zeggen, dat de hui dige toestand, waarover de Minister van Juslicie den alarmkreet aanhell, T gevolg is van den toestand dien de clericalen in 1881 hebben in hel leven geroepen. Men maait thans, volgens men over negen jaar gezaaid heeft. Hel zijn al aardige middelen, die men gebruikt om ons België te verlichten, le beschaven en tc veredelen. Koophandel smelting van hel kwaad lo bevrijden, haar zedelijk te verzorgen en ze te ge nezen van de kwalen, die hun de ernstig ste l re Hen. Hel beste middel daartoe is T verplicht onderwijs. Leer de kinderen den weg naar de school, en zij zullen nooit dien van het gevang ol het verbelcringshuis moeten inslaan. Van verplicht onderwijs wil men even wel niet hooren. De ouders mag men niet dwingen, men moet den vrijen wil eer biedigen en ze heer en meester laten over hunne kinderen Zoo spreken onze tegenstrevers. Wie riep in 1884 in volle Kamer vrijheid van onwetendheid uil? M. Jacobs. Wie deed alzoo de ouders verstaan, dal zij liet recht hadden, hunne kinderen zedelijk te veiwaarloozendoor ze van alle onderlicht verstoken te houden, in het wilde te laten ronddwalcn, en ze in volle boosaardigheid te laten opgroeien Wie heeft gedurig de zoo nuttige uit gaven voor hel onderwijs en de opvoeding van hel volkskind geldverkwisting ge noemd en altijd en overal beknibbeld Wie schafte de scholen af, wie verjoeg de onderwijzers uil hunne bediening Wie heeft de menschcn afkeetig ge maakt van school en onderl icht Wie stond de schoollokalen af als kazernen voor de gendarmerie Dit alles mogen onze tegenstrevers op hunne rekening schrijven. de kinders. Hel art. 45 door M. Lejeune in zijne wet op de bedelarij en landlooperij in gelast, veranderd dil stelsel totaal. Nu mag de rechter, zelfs als er herval- ling is, niet meer straffen met gevang of boel; iiij moet, volgens den aard en de zwaarwichtigheid van bel feit, den jongen beschuldigde vrijspreken, ofwel, hem ter beschikking van het gouvernement stellen lol zijne meerderjarigheid. Men ziel hieruit ook, dal de ouders niet meer verantwoordelijk zijn voor hunne kinderen. Zoodus, dal de rechter, als hij wil of denkt te moeten veroordeelen, geene andere straf kan toepassen, dan de kin deren van 6, 8, 9 of 10 jaren aan hunne familie le ontrukken, om ze lol hunne 21 jaar in een verbelcringshuis le doen op sluiten. Men weet, wat goeds die zoogezegde vcrbeleringshuizen of weldadigheids- scholen opievereti voor de samenleving Men doel er om zoo le zeggen zijne leer jaren als kwaaddoener. Voor welke feiten gebeuren nu die veroordeelingen Voor overtreding van gemeenlcregle- inenlen, voor bedelarij, voor belemmering van den openbaren weg, voor mishande ling van diet en, beschadiging van hoornen, uitroeiing van vogelnesten, enz. enz. Op anderhalf jaar tijd, sinds bel in- voege brengen der nieuwe wel, lellen wij 7,972 wetsovertredingen; en werden be- trckkelijk weinig veroordcelingen loege- past. De rechters, gelukkiglijk zijn mensch- lievend genoeg om met de grootste voor zichtigheid te wei k te gaan. In de meeste gevallen bepaald zich de zaak bij eene duchtige vermaning, gevolgd met vrij spraak. Het speel den heer Bruce dat hij Geertrui uit het gezicht verloor, maar i i de losse vroolijkheid van de zuidelijke steden gelukte hel hem toch zijnen tijd vrij wel naar zijn genoegen te verspillen. Hij werd weder aan haar herinnerd, toen hij het gezelschap der Grahams leNieuvv- Öileans ontmoette; en om zijn versland recht te doen moeten wij zeggen, dal zij dooi de vergelijking tussehen haar en de ijdele dochters der mode, welke hij ge dut ig maakte, hooger dan ooit in de sclialiing rees. Hij aarzelde niet dit op den reeds vernielden morgebd te zeggen, toen hij haar met eene zichtbare blijd- sclnip bad erkend en naar huis begeleid de; en de meerdere warmte zijner uit drukkingen en manieren, die thans eenen toon van waarheid en oprechtheid ver kregen, welke vroeger daai aan had ont broken, ontrustte Geertrui en bracht haar lot een ernstig voornemen om hem zooveel mogelijk le vermijden. Het zal '1 DCINKERKE giiyvei.de VEL’KNE gent BRCSSEI. 5-0') 5- 34 6- 03 9-03 10-13 BRCSSEI. GENT VEURNE GHrVEl.DK DUIN KERKE 2-33 5-13 8-35 6- 55 8-24 7- 55 0 13 7-19 9-56 10- .39 11- 08 4-4 7-10 9-25 0-0 I 7-28 9-48 10-23 10-52 13-51 11-31 11-54 2-58 5 10 9-16 11-11 2- 38 3- 40 4- 07 1-46 3-52 6-05 6- 38 7- 06 -«4^^- .NIEBPORT DIXMUÖE DIXMUDE NIEUPORT 5-18 7- 50 8- 2 4 8-55 De toestand in Brazilië. 6- 14 9-33 11-44 1-31 4-03 6-4» 7- 19 10-11 12-19 2-09 4-34 7-24 7- 23 10-25 12-28 2-18 5-41 8-07 8- 06 11-00 1 03 2-56 6-16 8-12 Vort rckiiron 6-00 6-32 6-58 9-15 10-40 De heer Carnot te Toulon. De nieuwe belastingsn in Duitschland. De tabakbelasting In Duitschland. Ziekte van prins von Bismarck. 8- 56 111-51 3-08 5-0') 7-25 9- 27 11-31 3-13 5-34 7-56 9-53 11-54 1-07 6-03 8-17 12-05 2-58 6-16 1-20 5 10 8-37

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1893 | | pagina 1