i s VAN VEURNE s NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT SI u| DE LARTAARHAAHSTEKER. 2. vertegenwoordiging toe te passen op de ,;aar. terdag Jlanuari 103 Uil bel engelsch. DUINKERKS GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL lafheid. Onze leus zij Manhaftig en moedig vooruit Do crisis voor de klucht. Hoe dieper wij in de kwestie gaan der verdeeldheid tusschen M. Beernaerl en zijne meerderheid, overdeevriuedigever tegenwoordiging, hoe meer wij golooven dit er een kluchtspel wordt gespeeld, maar een kluchtspel waarvan de liberalen de dupe»;, de gefopten zullen zijn. Meent M. Becrnaerl hel in zijn hart mei zij ie bedreiging van aftreding of meent hij hel niet Dal is de vraag. Wij blijven bij ons eerste gedacht, dal hij hel niet meent, want in dal geval zou hij fermer, kloeker gehandeld hebben dan hij lol nu toe gedaan heelt; hij zou de zaak niet moedwillig van lengte heb ben laten trekken, zooals hij nu doel. Dal is niel le werk gaa.i als een ernstig man, maar wol als een heerschzuchlig minister, di-j meer aan zijne porlefoelie hecht dan aan zijne persoonlijke waar digheid. Clericale bladen van Brussel schrijven, dal de leden der lappersaommissie, na afloop van de laatste zitting, naar M. Beernaerl zijn gegaan en er zeer voldaan en tevreden uitzagen, toen zij van daar lerugkeerdcn. Wat schuilt daar achter Is het ding geschaveeld en heeft men, na lang genoeg kluchten cn ambachten te hebben gespeeld, hel gunstig middeltje gevonden om de liberalen heel le hebben’ M. Beernaerl heeft dezer dagen ver klaard, dat hij voldaan zou wezen, indien men slechts hel princiep der evenre dige vertegenwoordiging wilde aanne men, of iets dal daaraan zou gelijken; in andere woorden, hij zou zich le vreden stellen met schijn in plaats van mei de zaak of de daad. De afgevaardigden die van M. Becrnaerl terugkeerden, zagen er verheugd uit, zegt men. En M. Beernaerl? Ah die zal dan o»k tien legen een verheugd zijn geweest, zoodal de zaak waarschijnlijk moet ge klonken zijn. In de zilting der Commissie werd door M. de Moreau voorgcsield de evenredige den rijkdom niet, want ik weel welk een zegen bij dikwijls kan zijn; maar mijne genegenheid is niel voor geld le koop. En mei deze woorden ging zij naar de deur. Blijfsprak de beer Bruce, baar bij de hand vallende; luister nog een oogen- blik; laai ik u nog eene vraag doen. Zijt gij jaloersch over de oplelendbeid, die ik eene andere heb bewezen Neen, antwoordde Geertrui; maar ik moet bekennen dal ik uwe beweeg redenen niet begrepen heb. Dacht gij dan, hervatte hij met vuur, dat ik iels om die onnoozele Kilty gaf’ Koudet gij een oogenblik gelooven, dat ik iets anders bedoelde dan u te doen zien dat mijne aanzoeken elders wel zouden worden aangenomen Neen, op mijn woord, ik had nooit de minste genegenheid voor haar; mijn hart was altijd hel uwe, en ik praate haar maar wat voor, in de hoop om eenen blik van u le winnen, eenen angsligen blik, als het wezen kon. O, hoe dikwijls heb ik gewenschl dal gij maar half zooveel ge noegen in mijn gezelschap woudl toonen als zij deed; zoo blozen en glimlachen als zij; droevig zien als ik dof, en lachen als geene andere belangstelling gevoelde dan die van eene oude bekende, die hem op recht welgezind was, verzachllc zij hare afwijzing door de keus der beleefdste bewoordingen, die hem hel minst konden grieven of bcieedigen. Zij gevoelde, ge lijk elke ware vrouw behoort le doen, dat zij dankbaarheid verschuldigd was aan den man, die, hoe weinig zij hem ook mocht achten, haar de grootste eer had bewezen; cn hoewel haar leedwezen voor hem «enigermate verminderd werd door de gedachte aait Killy en hel vreemde van zijn thans dubbel onverklaarbaar gedrag jegens deze, belette zelfs die ge dachte haar niel te spreken, niet alleen gelijk hel een beschaafd meisje paste, maar ook als iémand die, wanneer hij genoodzaakt is een ander leed le doen, zelve die noodzaaklijkheid beklaagt. Zij moest echter bijna deuken, dat deze vcrschooncnde kiesschheid aan Item ver spild was, toen zij bemerkte in welken geest hij hare afwijzing opvatte. Geertrui, sprak hij, gij beuzelt met mij of met u zelve. Als gij genegen zijt om nog langer de coquette te spelen, moet gij weten dat ik mij niel vernederen zal om u verder le dringen; maai' als gij, aan den anderen kant, uwe eigene be langen zoo zeer vergeet, dat gij zulk een fortuin als hel mijne in goeden ernst afslaat, dan is hel jammer dat gij geene vriendin hebt em u raad le geven. Zulk eene kans vindt iemand niet alle dagen, vooral geene arme onderwijzeres; en als gij dwaas genoeg zijt om die te verzuimen, durf ik wel zeggen dal gij nooit eene tweede zult hebben. Eene beleedigende taal deed Geertrui- de’s oud karakter weder boven komen; het trilde eu gloeide door al hare aderen, cn verriet zich zelfs in do toppen dor tintelende vingers, die op de tafel rust ten, legen welk zij stond le leunen; want zij was onder de laatste toespraak van den heer Bruce opgestaan. Zij had echter hare aandoeningen te lang aan eenen strengen teugel gewend, om bij dezen onverwachter opstand van baren ouden vijand voor hem le zwichten, en antwoordde op eenen toon, die wel ont roering verried, maar toch verre van gramstorig was Toegegeven dat ik mij zelve zoo ver kon vergeten, mijnheer Bruce, dan zou ik u toch onrecht niet willen aandoen van u om uw fortuin le trouwen. Ik veracht Niels, antwoordde de beer Bruce op «enen toon van verontschuldiging; maar ik dacht dal gij in de meerling waart dal ik met uwe genegenheid wilde spelen, en u daarom op eenen afstand van mij hield, hetgeen gij niet gedaan zoudl hebben, als gij geweten badt hoe zeer ik in ernst was; maar geloof mij, ik bewonderde u maar des le meer omdat gij u met zooveel waardigheid wist le gedragen, en als ik mij iets op uwe gunst heb ingebeeld, moet gij het mij .vergeven. Ik zal mij hoogst gelukkig aehten als ik nu maar een gunstig antwoord van u ontvang. De uitdrukking van gekwetste fierheid verdween van Geertruide’s gelaat. Hij weet niel beter, dacht zij; ik moet zijne onwetendheid en ijdelheid beklagen en medelijden hebbenmetzijne teleurstelling, en terwijl zij daarop, met eene duidelijk heid, die geen verder zelfbedrog toeliet, verklaarde dat zij voor den heer Bruce Nieuwjaarwenschen, Onze abonnetilen, lezers en vrienden wenschen wij Heil cn Zegen. Het voorig j«ar was tiadcclig en scha delijk vooral wal den landbouw in ons Vcurtie-Ambachl bloole, betreft. Onder politiek oogpunt hadden wij wel is waar, de stemming der nieuwe Grondwet, stelsel van algemeen stemrecht bevallende. Doch met de aangenomen wijzigingen en de moeielijkheden spruitende uil de reeds gestemde deelen der nieuwe kies wet, zal een echte wargaren ontstaan. Dat zullen wij afzien cn uiten thans nagcmelde wenschee om in 1891 zoo niet voor T grootste deel le worden uilge- voerd, minstens le worden aanveerd Aanneming van’l stelsel der minderheden verbeelding en wel bij de aanslaande kieziiigcii. Betere waarborg dan de Maasforlen tegen Fransche of Duitsche inlijving. Ontwapening dier overtollige Euro- peesche krijgsbenden en nütlelooze Pantser-Oorlogschcpcn; zuigpijpen van den besten opbrengst, in mannen en arbeid, der werkende volksklassen. Daar is de erge kwaal, hel dreigend gevaar, hel vreeselijk onheil de Oorlog 1 Bij eene algemeene ontwapening en instelling van een internationaal twistbe- slissing korps, werd de oorlog vermeden, cn zou eene volksverzoening, eene alge- irvcnc vrede, goede, schoone en ware vooruitgang ontslaan. Dal kan; dus waarom zou het zich niet verwezenlijken Door ingewortelde macht van ’t voor oordeel Moest dal beletsel,die hinderpaal blijven, zou men van alle degelijke verbetering of vooruitgang twijfelen, wanhopen. Twijfelen is zwakheid; wanhopen is bestudeeren. De pogingen van den minister hebben voor doel in België den vooruitgang van den kweek van hel gevolgle aan te moedi gen; deze handelstak, tot nu toe zeer verwaarloosd, biedt ernstige veordeelen. aan; en op den dag dal wij onze doen wijze op dezelfde hoogte zullen gebracht hebben als die welke men in Engeland en in Italië bezigt, zullen wij daarin eene nieuwe bron van rijkdom gevonden heb ben. In België wordt het vetmesten op groote schaal om zoo te zeggen nergens gedaan dan te Londerzeel, op 10 kilo meters afstand van Brussel, waar dertig veekweekers wonen, die, volgens nauwkeurige berekening, jaarlijks voor gemiddeld twee miljoen franks zaken doen. Bijna al die voortbrengselen zijn be stemd voor hel gebruik in hel binnenland, en hel is waarschijnlijk dal hel cijfer vertienvoudigd zal worden als de vqt- kweekers bekend zullen zijn met de vreemde doenwijzen, die veel beter zijn dan de onze. Loting. Naamlijst der lotelingen vin Veurne voor de lichting van 1894. 1 Billoot Florimund. 2 Blonde Frans. 3 Bogaerl Benjamin. 4 Brunein Marcel. 5 Cavereel Amaat. 6 Claerhoudl Jozef. 7 Coltry Jcroom. 8 Danckacrl Constant. 9 David Remi. 10 Debergh Desideer. 11 Debuyser Eduard. 12 Decaesslecker Frans. 13 Declercq Eugeen. 14 Dejonghe Jozef. 15 Delaeler Hendrik. 16 Delanghe Hector. 17 Demolder Hendrik. 18 Dcwille Pieter. 19 D’hondt Hector. 20 Duchaiclez Oscar. 21 Dupon Desideer. 22 Duprez Medard. 23 Ghyselen Florimund. 24 Houck Hendrik. 25 lluyghe Hendrik. 26 Lammens Gaston. bil Blad verschijnt den Zaterdag, cn allen Woensdag in Supplement. - Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklameu 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgte, uitgezonderd beide 1 laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office ue Publicitê, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij g. VANDEN kerckiioVE, Drukker-Uilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. provincie; een andere zou ze willen toe passen op de arrondissementen die ten minsten drij representanten kiezen. Is er een van deze voorstellen door liet kabinelshoofd aangenomen, en zoo ja, dan welk Dat zullen wij moeten afwachten, tot dat de Commissie op 9 januari aanstaande weer zal vergaderd zijn geweest. Wat ons doel deuken, dal men iets aan hel voorbereiden is dal de liberalon maar iu T geheel niel voordeelig is, wel inle- gedeel, is dat de leden der Commissie op hun woord van eer en op hunnen eed gezworen hebben alles slipt geheim te houden. Waarom die strenge geheimhouding Als men defiig en eerlijk handelt, zegt de Koophandel, moet of mag men niel verbergen wat men doel; dan mag heel de wereld het welen. Enkel oneerlijke lieden verbergen hun ne daden, en schuwen, even als de dieven en misdadigers, het licht. Hel zal dus van wege de liberale Parle mentsleden heel verstandig zijn zich op hunne hoede te houden en zich niet le laten verschalken of in eene hinderlaag le laten vangen. Met lieden als de clericalen moet men zich altoos aan alle verrassingen, aan de slechtste het eerste verwachten. Opgepast dus voor de klucht die er gespeeld wordt en gezorgd dat hel voor ons niet veranderd in een drama. Ministerie van Landbouw. Zooals reeds werd gemeld heeft de heer De Bruyn, minister van landbouw en openbare werken, onlangs in zijn departement eene nieuwe afdeeling bijge voegd, onder den titel van Belgische handel der hefsteêvoertbrengselen. Hel bestuur derzelve is ingerichl in het llandelsmuseum, 17, Augustijnen straat, le Brussel. De nieuw ingerichte afdeeling is gelijk aan die, welke reeds bestond voor de nijverhcidsvoorlbrengselen; men zal er in bijzondere zalen de verzamelingen van gevogelte vinden, medegebracht van de engelscbe markten door den heer Jamnarl de Brouillant, van staatswege naar Enge land gezonden om aldaar ter plaatse de manieren van kweek en van vetmesting door de Engelschen gebezigd, te gaan >ir 2-38 5-4» 8-35 7-59 7- 55 8- 37 BRUSSEL GENT VEURNE (Hl WEI.UB DUINKBRKE 9-16 11-41 2- 38 3- 40 4- OT 0-05 8’4 7-55 3 08 3- 13 4- 07 6-46 8-07 5-09 5- 34 6- 13 9-03 10-43 5-18 7-50 3-24 3-55 1-4(5 3-52 6-05 6- 38 7- 06 4-45 7-16 9-25 1051 11-31 11-58 2-5S 5-10 6- 09 7- 28 9 18 10-23 10-52 613 7-10 9-56 10- 39 11- 08 6- 44 9-33 11-44 1-34 4-03 6-49 7- 19 10-11 12-19 2-00 4-34 7-24 7- 28 10-25 12-28 2-18 5-41 8-07 8- 06 11-00 1-03 2-56 8-16 8-42 NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDÏÏ NIEUPORT 6-00 6-32 6-58 9-15 10-40 Tolverbond met Holland; inleiding lol huwelijk of inlusschen verloving van onzen kroonprins met do jonge Holiand- sche koningin. - - - vs»n «len ijzerenweg vim Klulnkerke, Vourue» Gent nnui* Etruanel en Dixmude iianr RHeuport. 8- 56 9- 27 9-53 12-05 1-20 T«fc 'j- yKj**» ---

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1894 | | pagina 1