VAN VEURNE I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT DE LANTAARNAANSTEKER. •B I Zaterdag 3 Februari Vooraleer ik eindige, lieer Opsteller, S3 Ti i Pl ul verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 l'r. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk i iAA z».1.».* .1 I-»>zkr»zkl fïz* rrnnnin laHara VMlirmiu nlnnf QpiumlA - T^nLInman RA />anf Panhl a»«l iibzi nanhanot nl.li nornn 4 t nummer 10 cent. 109 Uil het engclsch. 6-oo 6-32 6-58 9-15 10-40 Rechterlijke kronijk. Be korreklionele Beeldbank deaer stad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. innering bewaarde, was gereed de eerste gelegenheid waar te nemen om baar in dc oogen van mevrouw Graham hatelijk te maken. Hel duurde niet lang eer zij opmerkzaam werd op de bijzondere ver trouwelijkheid, welke thans lussclien Kitty en Geertrui scheen te beslaan; zij herinnerde zich dal hare nicht juist in den nacht na haar vermeend geschil met den heer Bruce hare gemeenschappelijke kamer had verlaten en in dia van Geertrui geslapen; en toen haar wrok hoe langer hoe meer was opgewekt door de toe nemende vriendschap, welke hare eigene koelheid en onvriendelijkheid voor Kitty slechts konden bevestigen en versterken, draaide zij niet om mevrouw Graham baar vermoeden mede te deelen dat Geertrui, mei bijzondere oogmerken, ongenoegen lusschen Benjamin Bruce en Kilty had veroorzaakt, en de verwijdering sleeds grooler ba l doen worden, lot het haar eindelijk was gelukt liet verwachte huwe lijk te doen afspringeu. Mevrouw Graham liet zich gereedelijk lot Isabella’s gevoelen overhalen. Kitty, zegde zij, is onnoozel, goed aardig en slaat zichtbaar onder den invloed van jufvrouw Flint. Het zou mij niet ver- kan ik niet nalaten eenen bijzonderen lof loc te zwaaien en hulde ie brengen aan den heer J. D. die zich zoo bereidwillig, niettegenstaande zijne drukke bezigheden, ter beschikking zijner medebroeders steil, om gezametillijk op den vlaamschen akker te arbeiden en hen op de baan der kunst te helpen vooruilstreven. Aanvaard, heer Opsteller, met mijne hartelijke dank over deze zoo welwillende inlasscliiiig, de verzekering mijner kunst- broederlijkc gevoelens. Een rederijker. De graanrechten in Frankrijk. Dc regeering kondigt aan dat het een wetsontwerp zal nederleggen, waarbij du graanrechten op 7 frank zullen gebracht en de rechten op hel meel en den wijn evenredig zullen verhoogd worden. Hel verblijf der granen in de eigenlijke of aldus aanziene entrepots zal op een jaar beperkt worden. De lijdelijke aanvaar- Terwijl week op week verliep, en haar leed en verdriet, in het eerst zoo zwaai en heilig, zoo snel begonnen te verslijten als met zulke hartstochlelijke smart door gaans het geval is, en hare genezing dus stil en ongemerkt voortging, had er nog iets anders in haar binnenste plaats, dat oven gewichtig en heilzaam was. In haar gedurig verkeer met hel reine hart en den verheven geest van Amelia, en haar nog gemeenzamen omgang met eene die aan Amelia’s voelen gezeten en van haar geloerd had, maakte Kitiy zich eene verhevenheid van denkwijze en een *n ernst van wil eigen, welke haar vroeger karakter geheel vreemd waren. Hel dwaze, kinJerachligc meisje, wier hart door de vleierijen van den heer lieer Bruce was verstrikt, leerde gedeeltelijk door hel voorbeeld en de lessen barer ni uwe raadgeefsters en vriendinnen en gedeeltelijk door hare eigene biltere ondervinding de ijdelheid en onge noegzaamheid van hel voedsel kennen, dat haar gemoed was loegediend; en voor de eerste maal in haar leven besluitende om haar onsterfelijke vermogens aan te kweeken en te oefenen, ontwikkelde zij thans dc eerste kiemen van haren beleren aanleg, welke, zich in latere jaren en door anderen invloed ontvouwende, hel loszinnige, dartele, ijdele kind der mode in eene achtenswaardige nuttig werkzame en beminnelijke vrouw deden veranderen. VIJFDE HOOFDSTUK. Weinig verbeeldde zich Geertrui, ter wijl zij zoo belangloos hel welzijn en geluk van Kitty, .i e zich aan bare liefde en zorg vertrouwd had, poogde te be vorderen, hoeveel wangunst en boosheid zij daardoor bij anderen opwekte, Isa bella, welke nooit van iemand had ge houden, wier geheele manier van doen en leven eene gedurige bestraffing barer eigene zelfzucht en ijdelheid was, en die het Geertrui bovendien als eene misdaad aanrekende dal zij de beminde vriendin was van eenen jongman, van wiens be- bèlaugwekkend voorkomen in vroegere» tijd zij zelve zekere senlimenlcelc her- Heer Opsteller van het Advertentie blad. Zondng lest gaf de maatschappij van Rlielorika met de verdienstelijke mede werking der sijmphonie-afdeeiing hare derde vertooning die, ik aarzel niet hel te zeggen, mag onder de beste gerekend worden door onze tooneelliefhehbers nog gegeven. Raymond van Allen was hel eerste stuk van hel programma. Dit gewrocht van den geliefden tooneelscfirijver Nestor De Tière is een boeiend drama, goede kneep uil hel werkelijk leven, die de snaren der gevoelligheid weet te treilen en het hart der toeschouwers doet sidde ren onder dc aandoenelijke lafereelen die er in voorkomen. AI deze toestanden en looneelen, die de aandacht van het publiek in spanning hielden, waren door de spelers buiten gewoon wel vertolkt. De rollen waren uitmuntend verdeeld, de looneelschikking was uiterst wel verzorgd en liet niets to wenschen; in een woord, de opvoering kon de moeilijkslen bevredigen. Hel daaropvolgende blijspel Wit en Zwart» waarmee de genotrijke kunst avond eindigde, werd flinkweg en zonder de minste overdrijving gespeeld. Ook verwierf het veel bijval en de zoo prach tige als frissche kosluimen leverden een schoon zicht op. Kortom het tooneeljaar 1893 94 wierd op waardige wijze gesloten en wanneer wij onze blikken er op vestigen, vinden wij reden, ons te verheugen dat onze Rlielorika in bloei sleeds vooruitgaat en dal de vereenigde pogingen barer leden om den naain, dien zij verworven hebben in stand te houden, niet vruchteloos zijn gebleven. Minister de Burlel heelt op het bureel der Kamer een wetsontwerp neergelegd, strekkende om de kiezingen voor de Provincieraden alsook hel opmaken der lijsten van kiesbaren voor den Senaat uit te stellen, lot na de stemming der kieswet. Algemeen» tijdingen. Landbouwbelangen. Het Staats blad van donderdag kondigt een omzend brief af van M. De Bruyn, minister van landbouw, nijverheid en openbare wer ken, de volgende regels voorschrijvend voor de schatting der dieren, die voor pokziekte moeten afgemaakt worden. Het schattingsbcwijs van den veearts keurder en hel verslag van den keurder, aangcsteld door de plaatsclijke overheid, zullen voorlaan de volgende opgaven moeten bevatten 1” De waarde van den afval; 2° Hel totaal gewicht der vier kwar tieren nelio vleesch vastgesleld uit de bascule of de gewone balans; 3° Den prijs van het vleesch der vier kwartieren, volgens den prijs der mark ten (en niet volgens den winkelprijs), bet vleesch berekend zijnde als gezond en geschat volgens den slaat van bet dier (mager, vel of half vel). De middelmatige waarde der schatting van den keurder-veearts en van den keurder der plaatselijke overheid zal als grondslag dienen voor het vaststellen der waarde van de dieren. Wanneer, nogtans, de schatting overdreven schijnt, zal do laks van vergoeding door den provincialen veearts-inspecteur volgens de wezenlijke waarde der dieren kunnen verminderd worden. Schrikkelijke tramramp. Woens dag laatst om 11 1/2 ure voormiddag op 10 minuten afstand van Moorseele, langs de kalsijde van Moorseele naar Ledeghem is een schrikkelijk ongeluk voorgevallen. De genaamde Charles Denys-Holvoet, voerman te Beylhem, rechtover Sinne- saelens Kruis, is halfwege de kalsijde van Rousselaere naar Dadizeele, door den tram letterlijk het hoofd afgereden en hel lijk gansch vermorzeld. De ongelukkige Charles Denijs was een brave en neerstige voerman, die zich nooit aan den drank overleverde en die dag en nacht te beene was om zijn brood te verdienen; hij laat eene weduwe ach ter met 2 kinderen, het eene 10 en ’t ander 7 jaar oud. Toen de tram aankwam, verschool liet peerd; de voerman nam het bij den brei- wonderen als gij gelijk hadt, Belle. Aldus te zamen verbonden, poogde zij Kitty door list en verrassing tot bekente nis te brengen van de middelen, die Geen rui had aangewend om haar te ver schalken en haren minnaar van haar te verwijderen; maar Killy, terwijl zij met verontwaardiging ontkende tlal Geertrui haar aldus zou benadeeld hebben, weiger de hardnekkig te ontdekken wat er op dien gewichtigen avond der bruilofts partij was voorgevallen. Dit was liet eerste geheim dal Kitty ooit bewaard had; maai thans was hare vrouwelijko fierheid in de zaak betrokken, en zij be waakte haar geheim met eene zorgvul digheid, welke ham door baar eergevoel en haar verstand evenzeer werd voorge- schreven. Mevrouw Graham en Isabella werden nu ernstig boos, en hielden menig geheim beraad over de zaak, waarin vele even ongegronde gissingen werden besproken; en daar zij dag aan dag meer verbitterd werden, begonnen zij dit weldra in haar gedrag te toonen. Wordt voortgezet -- Bekendmakingen 20 centiemen <lcn drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen fr. De \niioncen voor Helgie. uitgezonderd beide I laanderen. alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij I-- v’.vxs>i’:^i KEitciïiiove, Drukker-Uitgever, Ooslslraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. dingen zullen 5 "/o betalen en enkel het graan in doorvoer zal worden loegekiten. Het gouvernement zal eene commissie benoemen, gelast met het herzien der wijze van malen en buidelen. De wel op de granen zal hel heffen van het recht ioelaten te rekenen van den dag dat hel ontwerp wordt necrgelegd, behalve terugbetaling in geval de wel verworpen werd. Verloving dor prinses Josephlna van Belglo. In de zitting der Kamer van donderdag heeft de heer de Merode-Weslerloo, minister van buitenlandsche zaken hel gewichtig en verheugend nieuws annge- komligd der verloving van prinses Jopepliina. De heer de Merode drukte zich vol- gender wijze uit In de afwezigheid van mijnen ambt genoot M. Beernaert, die ongesteld is, heb ik de eer ter kennis van de Kamer ie brengen, dal de Graaf en de Gravin van Vlaanderen, met dc toestemming des Rollings, hunne goedkeuring hebben ver leend aan hel huwelijksontwerp lusschen zijne Hoogheid prins van Hohenzollern- Sigmaringen met Mevrouw de prinses Josrpliina, hunne jongste dochter», f Toejuichingen De heer voorzitter der Kamer ant woordde als volgt Ik denk de tolk te zijn der Kamer wanneer ik den heer minister bedank voor de inededeeling welke hij komt te doen in den naam des Konings. a De Kamer sluit zich met geluk bij deze verblijdende gebeurtenis aan, zooals zij zich aansloot bij de groote smarten welke de Koninklijke Familie, hebben getroffen Nieuwe toejuichingen BLAD i=H3s Ingezonden. ZITTIXC VAX 18 JANUARI. ZITTING VAX 19 JAXl’ARI. NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT DU1NK KRK l< O1IYVELDE veirne O EXT BRUSSEL rariMaw,iii4»ri 8- 56 9- 27 9-53 12-05 1-20 5-18 7- 50 8- 24 8-55 10- 51 11 -31 11- 58 2-58 5-10 6-35 8-24 7-59 7- 511 8- 37 6 13 7-19 9-56 10- 39 11- 08 4-4 l 7-16 9-25 3 08 3-13 1-07 6-46 8-07 5 0) 5- 34 6- 03 9-03 10-43 6- 00 7- 28 9-48 10-23 10-52 6- 44 9-33 11-44 1-34 4-03 6-49 7- 19 10-11 12-19 2-09 4-34 7-24 7- 28 10-25 12-28 2-18 5-41 8-07 8- 96 11-00 1 03 2-56 6-16 8-12 Focqueuoyo Gustaaf, koopman in kolen te Veurne, 8 dagen en 26 fr. voor slagon. l.ehouck Marie, huisvrouw Karel Arney, te Veurne, 15 fr. voor dronkenschap, en 30 fr. voor slagen. Legeiu Karol en Beyen Arseen, visschers te Adinkerko. elk 8 dagen en 26 fr. voor smaad en 10 fr. voor dronkenschap. Berlin Vincent, dienstknecht te Zarren, 7 dagen en 25 fr. voor geweldadigheden; 5 dagen on 20 fr. voor scheldwoorden, en 5 dagen en 20 fr. voor nachtgedruis. Reybroek Pieter, schoenmaker te Middelkcrkc, 30 fr. voor aftroggelarij. andersype Isidoor, werkman, Kuockaer, Alois, landbouwer, Arlui Emilo, workmant Kuockaort Richard, landbouwer, en Viaeno Ilonri, werkman, allen te Zarren, de eerste 1 maand en 50 fr.; de tweode en vierde, 3 weken, do dordo, voorwaardelijk, 1 maand, en do vijfde, voorwaardelijk, 8 dagen, voor slagon- Boauprez Alois, Debruyne Alois, bezemkoop- licdeu te Clerckon, en Dobruyno Alois, herber gier te id. de eerste, 25 fr. en de twee andere, eik 10 fr. voor dronkenschap; do eerste nog ecu maand en 50 fr. en do twee andere, elk 30 fr. voor slagen. Vanelverdinghe Roné, werkman te Koyem, Bernard Evarist, id. te Leko, en Dacart Cyrille, id. te Keycm, do eerste een maand en 26 fr., de twee andere, voorwaardelijk, elk 8 dagen en 26 fr. voor slrgan. Doburchggraeve Karei en Dèburchgraeve Jozef, schippers te Veurne, elk 10 fr. voor dronkenschap en de eerste nog 15 fr. voorlichte geweldadigheden. Haat, nijd en boosheid. Veurna den 1 Februari 1894. S>o Knmer. "Wetsontwerpen. IVJrkfc krachtdadiger, noch spoediger om ivivtb da duikelingen, hoofd pij non, maag ontstekingen of slechte spijsverteringen te ge nezen dan de anti-slijmerige Walthérv-pil, fr. 1,25. (5) Verlrckui-»*» van «len ijz.crenweg vat» IMiinkerke, Veurne, Oent naar ISrussel en Dixmutle naar Viciiport. 9-16 1-46 2-38 - 11-41 3-52 5-43 2- 38 6-05 3-35 3- 40 6-38 4- 97 7-06 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DU IN KERKE 7-55 racnwESMmnoKsaaKSZSEWMM

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1894 | | pagina 1