VAN VEURNE I w ti ij II? NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT $■1 B u WW i 1 DE LANTAARNAANSTEKER, GS" jas»i*. X.' 6. r Wordt voortgezet bedieningen op ie slokken en voor hunne creaturen te behou len, alzoo geheel en al hel land in de dwangketens leggende. DC IXKERKE GllYVEl.DE VEURNE GENT BRUSSEL 4-1 t 7-16 9-25 5 0) 'è:- Katei'ds»^ 1O Februari EÖS>/2. A A waarin zij door hare blindheid verkeerde, scheen haar voor alle halelijke bemoeiing met haar doen en laten te moeten be veiligen. Doch mevrouw Graham was grol'en lomp, Isabella zelfzuchtig en ge voelloos; en lang voor dal hel blinde meisje zelve eenige kwade bedoeling be speurde, kwam Geerlruides gemoed in opstand legen menig woord en bedrijf, wel berekend om hel teedere gemoed harer blinde vriendin, indien zij er iels van vernam of bespeurde, te kwetsen. Menige zulke slag werd door Geertrui afgeweerd, menig verzuim hersteld eer hel bespeurd kon worden; menig bijna verijdeld plan, waarop men wisl dat Amelia haar hart had gesteld, werd door Geerlruides geestkracht en volharding evenwel doorgezet en volvoerd; en eenige weken lang bleef hel Amelia onbekend, dal menige kleine dienst, die vroeger door eene dienstbode voor baar werd verricht, haar thans door Geertrui werd bewezen, die haar niet wilde laten welen, dal Biechtje van hare nieuwe meesteres bevelen had bekomen, welke geheel on- vereeaigbaar waren met hare gewone zorg voor de behoeften van haar mees leis dochter. Gecrli ui merkte spoedig de onbeleefd heid op, waarmede zij gedurig behandeld werd; want hoewel zij groolendeels van de welwillendheid dezer twee dames onafhankelijk was, kon zij toch niet onder hetzelfde dak mei haar leven, zon der dat zij menigvuldige gelegenheid had den om haar te kwetsen en ie beleedigen door cone opzettelijke lompheid, die spoedig zoo in hel oog loopend werd, dal zij voor iemand, die minder aan zelfbe dwang gewoon was, onverdragelijk zou zijn geweest. Mei verbazend geduld bewaarde Geer trui ecliler hare gelijkmoedigheid. Zij had nooit eenige vriendelijkheid en oplettend heid van mevrouw Graham en Isabella verwacht. Zij had terstond gezien dat er tusschen deze twee en haar weinig sympathie kon beslaan, en nu zij eene openbare vijandelijkheid aan den dag legden, deed zij haar best om van hare zijde, niet slechts bedaard en beleefd te Geene kiezingen meer. Wij bezitten bet algemeen stemrecht, bel dubbel en driedubbel stemrecht en erbij nog de verplichtende sc nining. Doch desalniettemin zal het niet veel 110 Uil hel engclsch. gebracht; het zal, wij twijfelen er niet aan, in ons land, waar zoovele maat schappijen bestaan, die zich aan kunst beoefening overlevcten, groote opschud ding verwekken. Hel bepaalt, in strijd met de beslissing van het Verbrekingshof, dat de sclirijvers- rechlcn door de tooueel- en muziekmaat schappijen moeten betaald worden. Liet is noodig de feilen te herinneren, die deze beslissing hebben verwekt en reeds dagteekenen van voor twee jaren. De voorzitter der Maatschappij La Roya, van Brugge, had werken van Fran- sche muziekkundige!) laten uitvoeren op liefdadigheidsconcerlen. Hij werd gedaagd voor de rechtbank van Brugge, die hem vrijsprak. Het vonnis werd door het Beroepshof van Gent veranderd en de Roya veroor deeld, maar het Hof van Cassatie ver brak dit tweede vonnis en sloot zich aan bij de uitspraak der rechtbank van Brugge. Hel laatste Hof verklaarde, inderdaad, dal de wel op de scnrijversrechlen enkel de bedriegerijen ten aanzien van deze rechten straft; dal hel bedrog niet bestaat als er geen winstb jag is; dat, dewijl de uitvoering kosteloos plaats had on dc. voorzitter der Roya geen persoonlijk belang er bij had, er dus geen bedrog bestond. Dit arrest maakte grooten ophef in den vreemde. Men zegt zelfs, dal het Fransch Gouvernement daarover uitlegging deed vragen aan zijnen gezant te Brussel. Na de verbreking van hel vonnis werd de zaak verzonden naar het Beroepshof van Brussel, welk een zeer uitvoerig be redeneerd arrest uitbracht, waartegen geen verhaal meer kan gedaan worden. Hel arrest verklaart, inderdaad, dal dc voorzitter der Roya wel degelijk gehan deld heeft meteen dod van winstbejag, met ten voordeele van de schrijvers of componisten insparingen te doen op de kosten van het feest; dal daaruit eene onrechtvaardige winst is voortgevloeid, en dat hel er niets aan doel als hij ge poogd heeft zich dit te verzekeren voor eigen rekening of om er anderen voordeel te doen bij hebben. Daarom verklaart hel Hof, dat het onverschillig is of uitvoe ringen plaats hebben gehad met een lief dadig doe.' of kosteloos waren. Daarom is M. Vanden Branden, voor zitter der Roya, veroordeeld geworden lol eene boet van 104 frank, lot 20 frank schadevergoeding ten voordeele van elke De heer Graham was in dien lijd af wezig, daar bekommering over zekere handels aangelegenheden hem naar New- York had geroepen in een jaargetijde, dal doorgaans, vrij van alle zulke zorgen, aan zijne uitspanning wijdde. Zijne tegen woordigheid zou zijne vrouw grooten- deels in bedwang hebben gehouden, want zij wist wel welke teedere liefde hij zijne dochter loedroegen hoezeer hij verlangde dal haar genoegen en gemak steeds boven alles in aanmerking zouden worden ge nomen. Zijne liefde en zorgvuldigheid, voor Amelia en de bijna dweepende ge hechtheid, welke ieder lid van het huis gezin voor deze aan den dag legde, had den haar zelfs reeds vroeg lol een voor werp van jaloezie voor mevrouw Graham gemaakt, welke dus maar al te gewillig was om reden lol ongenoegen legen haar te vinden; bij haar, even als bij Isabella, was dus Killy’s zoo gezegd overloopen naar den vijand slechts eene bijkomende reden lot wantrouwen en kwaadwillig heid. Eene redevoering van M. Bara. In zitting van verleden zaterdag avond heeft de Liberale Associatie van Doornik den heer Bara tol voorzitter herkozen. Bij deze gelegenheid heelt de Siai.ts- minisler eene redevoering gedaan over den politieken toestand. Hij deed om te beginnen de handelwijze van hel Gouvernement uilschjjnen. De herziening is voltrokken, zegde hij, maar bel Gouvernement verbergt voor ons de belangrijkste wetsontwerpen, voor wat de toepassing der herziening aangaat. Wij welen nog niet of de kiesomschr ij vingen zullen behouden, verbrokkeld of vereenigd worden. Wij welen niets van hetgeen hel Ministerie van zin is niet de evenredige vertegenwoordiging, de ge meente- en provinciekiezingen. Hel land is, om zoo te zeggen, is staat van beleg; de vertegenwoordiging van Staal, Provincie en Gemeente opgeschorst; er zijn geene kiezingen meer en het gouvernementeel werktuig staal stil. Men rekt en trekt dien toestand en de Kamer' knoeit zoo traag mogelijk aan de kieswet, als zij niet in langdurige vacan- lie is. En toch beweegt het land niet. De openbar e meaning is totaal verlamd. Dat is een gevaar voor hel land; hel is bijna ol ons volk versteend is. Maar intusschen werken dc clericaien, die al de ontwprpen van T Gouvernement kenn.'ii, krachtdadig in het duister en richten zich in. Hel Ministerie weel wal hel wil; de oppositie zal hel maar weten blijven, maar ook in eenen geest van liefde te blijven bandelen. Hel was goed dal zij niet onder deze bij vergelijking lichte beproeving harer verdraagzaamheid bezweek; want eene nieuwe, overwaclile en veel ergere kwelling was voor haar bewaard. Hare boosaardige vijandinnen, getergd en verbilleid door haar onver hoopt geduld, dal haar in dezen eenzij dige!) oorlog geen bel minste voordeel liet behalen, deden nu eenen aanval aan oenen anderen kam; en Amelia, de lieve, beminnelijke, nooit iemand belecdigeude Amelia, werd het doel, waarop zij de pijlen harer kwaadwilligheid afschoten. Geertrui kon verwaailoozing. min achting, ja zelfs harde en beleedigende woorden verdragen, wanneer zij zelve alleen daaronder leed; maar hel bloed kookte in hare aderen toen zij zag dal hare beminde Amelia hel slachtoffer van lage en kleingeestige verwaarloozing en mishandeling begon te worden. De zacht zinnige Amelin anders dan op tenen beleefden toon aan te spreken was bijna ónmogelijkeven moeilijk was hel iels berispelijks te vinden in de handelingen van haar, wier gelieele leven zoo goed en edel was; en dc soort van afzondering, Vertrekuren van eenige dagen voor de kiezingen. Dal is eene schandalige deloyauteil tegenover dc minderheid. M. Bara betreurde dat de liberalen, ni Jllegenslaande dit alles, voortgingen in hunne verdeeldheid, wat alleen voor- deelig kan zijn voor de clericaien. Hij sprak ook over hel houden van een liberaal Congres, dat, zegde hij, nuttig kan zijn op eene voorwaarde, te welen als de eene fractie aan de andere niet komt zeggen, dal eene overeenkomst niet mogelijk is, als men haar programma niet geheel en gansch aanneemt. Volgens den redenaar mag hel liberalism de hand niet reiken aan liet collectivism, welk men thans beproeft als zeer zoet- aardig en zonder gevaar voor te stellen. Thans zijn de liberalen machteloos, maar na de kiezingen van October zullen zij wel gedwongen zijn zich te verklaren over de programmas, en dan zal men zien langs welken kant zich de vrienden van den dwang en de verdedigers der vrijheid bevinden. Het liberalism fleemt de werklieden niet en doel hen geene beloften, die niet te verwezenlijken zijn; maar bel stelt ver trouwen in hel gezond oordeel der natie. Al de goede elementen zullen tol liet liberalism terugkeeren, wanneer zij zullen ondervonden hebben dat het de vrijheid en hel recht wil, en dal het, beter dan de clericale partij, de onrechtvaardige privi legies kan beletten, de overdreven op- hooping der rijkdommen tegenhouden, hel lol der arbeiders verbeteren en den vrede en de vrijheid der burgers verzekeren. -- Schrij vorerechten. Een gewichtig vraagstuk opgelost. Het Beroepshof van Brussel heeft, in zijne zitting van woensdag morgen, in zake der schrijversrechlen een zeer be langrijk vraagstuk opgelost. Het heeft beslist, dal de schrijvers en toonzeltersrechten MOETEN betaald wor den voer alle openbare verlooningen en uitvoeringen, of zij met een liefdadig doel ot kosteloos gegeven worden oi niet. In openbare vertooning of uitvoering zijn begrepen alle voorstelling of uit voering die ook voor de leden eener maatschappij worden gegeven, zelfs met gesloten bureel. Dit arrest werd door het Beroepshof van Brussel met algemeene stemmen uil- r: Russel GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERK E baat aanbreiigi’U. Waarschijnlijk zullen wij dit jaar wederom geene kiezingen hebben, noch voor den Senaat, noch voor de Kamer, noch voor de provincie, noch voor de gemeenteraden. De klerikale partij moot zich niet ge- necrcii zij heelt lijd genoeg, niemand stoort haar en inlusschen blijven decleii- caleii aan het roer en aan het scholclken vel. Als dc Kamers de discussie der nieuwe kieswet nog wal lang trekken, dan zullen de kiezingen stellig maar ten j ue 1895 kunnen plaats hebben. En imusschen zullen de clericaien goede kans hebben om al de openbare De Belgische Schuld. Lezer lief, hebt gij u wel ooit een ge dacht gevormd van de Belgische schuld Ziehier eenige cijfers, welke wij u ter ■overweging geven Het budjet der openbare schuld beliep in 1892 tol de soin van 103,221,797 fr. Tn 1893 steeg hel lot 106,850,021 fr. 17 c. Voor 1894 zal helde sommen bedragen van 107,613.522 fr. 77 c. Men ziet de gedurige en spoedige ver- hooging. En men bemerke het wel dat deze 167 millioen slechts gerekend wor den voor hel betalen der intresten en at kortingen der schuld. Maar van alkorlen is er al niet veel geen spraak, vermits onze schuld gedurig ■aangroeil, Immers, de Belgische schuld bedraagd tegenwoordig, de kleinigheid van 2 inillards 100 mill" (2.100,000,000). Welnu, wanneer wij den Annuaire Slalislique raadplegen, wij vinden dal in 1835 onze openbare schuld slechts wal meer dan 117 millioen bedroeg. In 1840, bedroeg zij lol 2^0 millioen in ronde cijfers. In 1850, reeds 626 millioen. In 1860, al 634 millioen. Men ziel dal zij onder het liberaal be stuur maar weinig verhoogde. Van 1830 tol i860, dus in 30 jaar, was men gekomen lol 634 millioen in 't geheel. In de 30 volgende jaren, van 1860 lol 1890, is dc schuld verdriedubbeld, aan gezien ze gestegen is van 634 millioen tol omstreeks 2 inillards. De lasten van ons land zijn niet in evenredigheid meer met dc inkomsten en daarom zal de openbare schuld jaarlijks grooter worden; zal gedurig meer en meer stijgen, aangezien men niets uilbe- laald, maar jaarlijks nog er bij leent. En gelijk men hel gemakkelijk, vooral in den Annuaire Slalislique kan vast stellen, hel is telkens onder een katholiek bestuur, dal de verhooging der openbare schuld op eene onrustwekkende wijze vermeerdert. Waar zal dal ons land naartoe leiden. Dii PI-kI vcrscliiinl den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk numnieHO cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 Ir. De \nnoneen voor llelgie. uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Ruttenland worden ontvangen door den Office de Publicitë, Magdalenastraat, Brussel. --Men schrijft in bij E<tKEtciKBiove, Drukker-Uilgevcr, Oostslraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. <!cn i jzeren weg vai» Veiir-no, <>ent nam* Iti-ussel en Dixinudc naai* Nieuport. 'J 1-4S 3-52 6-05 6- 38 7- 06 5- 34 6- 03 9-03 10-13 7-5» 7- 56 8- 37 6- 03 7- 23 9-18 10-29 10-52 6-00 6-32 6-58 9-15 10-40 1051 11-31 11 58 2-58 5-10 3 08 3-13 1-07 6-16 8-07 6- 44 9-33 11-44 1-31 4-03 6-49 7- 19 10-11 12-19 2-09 4-34 7-24 7- 28 10-25 12-28 2-18 5-41 8-07 8- 96 11-00 1-03 2-56 6-16 8-42 m iubi ■uir— rninni T.r 11 T^LC! Tl .".«lil «gil NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NI EUPORT II 8- 56 9- 27 9-53 12-05 1-20 Q9»8»aMHBMK» 5-18 6- 55 7-59 8-24 8-24 7- 55 8-55 9-16 1-4S 2-38 6 13 11-11 3-52 5-43 7-19 2- 38 6-05 8-35 9-56 3- 40 6-38 10-39 4- 07 7-06 11-08

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1894 | | pagina 1