VAN VEURNE 1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT P- DE LANTAARHAANSTEKER. f E„ .'V.' 33. Jajiv. afkeer; zij schilderen haar af onder de 133 Uil hel engclsch. van een ver- van woorden en de oude mevrouw Gryseworlh begroeten, eene eerwaardige hoogbe jaarde dame, welke hij dertien jaren ge leden had gekend, sprak de kastelein hem aan. Doctor Jeremy? sprak hij. Ver- schooning dal ik u niet kende. Doctor Jeremy van Boston Dezelfde, anlwooidde de doctor buigende. Zoo, dan is hel in orde. Uwe kamers zijn voor u bewaard en zullen terstond gereed zijn; zij hebben al twee dagen voor u ledig gestaan. Wat moet dal beduiden riep de oprechte doctor uil. Ik heb geene kamers besteld. Dan heeft een vriend het voor u gedaan, mijnheer; eene gelukkige om standigheid, vooral daar gij dames bij u hebt. Saratoga is dezen zomer bijzonder vol; gisteren waren er zeven duizend vreemdelingen in de stad. De doctor dankte zijne fortuin en zijnen onbekenden vriend, en riep de dames om bare geluk te komen genieten. Hebben wij hel niet getroffen zegde vrouw Jeremy, terwijl zij in de gemakke lijke kamer rondkeek, die haar was toe slaan, en hel geluk om voor Amelia eene slaapkamer op de eerste verdieping te bekomen, die in de zitkamer uilkwam, hetgeen haar van de noodzakelijkheid onthief om dikwijls oenen wocligeu trap op en af te gaan. Het was op den dag hunner aankomst bijna tijd geworden om thee te drinken, en Amelia en Geertrui hadden juist haar toilet gemaakt, toen er even a n de kamerdeur werd geklopt. Geertrui haastte zich om die te openen en Helena Gryse worlh in te laten, die baar met zuidelijke warmte begroette, maar toch aarzelend op den drempel bleet slaan en zegdeIk vrees dat ge mij voor indringend zult houden; maar Neita zegde mij dat gij de kamer naast de mijne had; kon ik den lust niet weórstaan om in het voorbij gaan even aan te kloppen en u te zeggen hoe blijde ik ben dal ik u wederzie. Geertrui en Amelia gaven beide haar genoegen over deze ontmoeting te kennen, bedankten haar dal zij geene complimen ten had gemaakt, en drongen haar om binnen te komen en daar te blijven tot men voor de thee werd geroepen. Zij nam deze noodiging aan, en zich op den naasten koffer neêrzellende, vroeg zij donkerste kleuren en beschuldigen haar de oorzaak van alle misbruiken, van alle sociale wanverhoudingen te zijn. In hunne oogen lijden doctrinairen, progressisten en radicalen aan het zelfde hüofdgebrck Het zijn capitalisteii Tusschcn dezen en genen gaapt er een afgrond, die men niet kan Overbruggen. Dezen zijn voorstanders, genen tegen standers van privaat eigendom Tol wal zou liet baten een verdrag te sluiten met aangeboren tegenstanders Mochten wij in October dc zegepraal be halen en eene anti clericale meerderheid, bestaande uil liberalen, radicalen en socialisten naar de Kamer zenden, zij zou vóór Nieuwjaar uiteen vallen. De socia listen zouden zich afscheiden bij de eerste gelegenheid waar hunne beginselen min of meer zouden betrokken zijn, en hel anti-clericale ministerie ten gronde richten. T Is niel op eene meerderheid die uil zulke uileenloopende bestanddeelen zou samengesteld worden, dat een ministerie, hoe behendig, hoe sluw hel ook wezen mocht, vasten steun zou kunnen krijgen. De parlementaire geschiedenis van Frankrijk gedurende deze twintig laatste jareh, is daar om hel bewijzen. gewezen, en daarna, den smalle» gang overslappende, die van Amelia en Geer trui eveneens bezichtigde. En dal na al hel gebabbel van de menschee, alsof men hier om plaatsen zou vechten De doctor, die pas boven was gekomen, daar bij eene poos beneden was gebleven om voor de bagaadje te zorgen, trad juist bij tijds de kamers in om de laatste gezegden zijner vrouw te hoorei), en zegde nu, met den vinger op de lippen en een gezicht vol komieke geheimzinnig heid Stil, stil. Zeg cr maar niel te veel van. Wij hebben het voordeel van eene heerlijke vergissing van onzen goeden kastelein. Deze kamers zijn voor iemand besteld, dat is zeker, maar niel voor ons. Evenwel zij kunnen niel meer doen dan ons wegjagen, als de rechte lieden komen, en tol zoolang, zie ik, hebben wij voor uitzicht op eene zecr goede huisvesting. Indien echter de Jeremy’s de rechte lieden niet waren, zoo kwamen de rechte lieden toch niel opdagen, en in den loop eener week vergal ons gezelschap niel alleen hoe onzeker hunne huisvesting was, maar bad het zelfs den moed om eene verwisseling van kamers voor te Gelijk hij voorzien had, was er reeds geen ledig hoekje meer in hel geheele huis. De man in liet kantoor wenschle hem echter te helpen, en zegde dus dat bel wel mogelijk zou zijn hem voor den avond eene kamer in een buis dicht bij te bezorgen. Eene kamer In een huis dicht bij zegde de doctor. Ha, dal zal dan kolo- niseeren zijn, niet waar?Neen, mijnheer, dal bevalt mij niet, ik moei terstond weten waar ik mijne dames kan brengen. Maar waarom zorgt gij niet dat gij hier logementen genoeg hebt Het is in hel druksto van hetsaizoen, mijnheer, en... He, doctor Jeremyriep de jeug dige stem van Nel la Gryseworlh, die inel hare grootmoeder hel voorhuis door kwam. Hoe vaart ge, mijnheer. Zijn juf vrouw Graham en jufvrouw Flint bij u? Komi gij om hier te logeeren Eer de doctor deze vragen kon beant- vrijheid; allen ook zijn vijandig gestemd legen de kerk die droomt hare almachtige heerschappij over hel burgei lijk gezag te vestigen. Alien ook zien helder hel gevaar in dal ons in October bedreigt, itidicn zij ver deeld blijven tegenover de anli-vrijge- zinden die overal bezig zijn met hunne scharen samen ie brengen en die te Brussel haar reeds hebben samenge bracht. Bij de progessisten is er thans geen spraak meer de clericals vraag als een verouderd, afgesleten en onbruikbaar speeltuig op zolder te steken ot haar te willen oplossen in een tour de main In de oogen van de Béforme is hel cle- ricalisme hel spook niel meer waarmee men de doctrinaire oudjes tracht wak- ker te schudden. liet is tone inacht, waarmee alle vrijgezinden behooreu af le rekenen, sedert het gebleken is, dat eene overwegende meerderheid stemmen aan de buitenlieden is verzekerd en dat in de groote sleden duizende en duizende werklieden opgenomen en gedrild wor den in de maatschappijen, die door dc sociaal christcne volkspartij worden lot stand gebracht. Deze macht is stouter dan ooit. Zij tracht thans le bekomen wal dc kloeke, krachtdadige houding van geheel de liberale partij in 1857 haar belette te verkrijgen De bevordering der goederen van doode hand, de omwikkeling der kloosters langs wettige wegen en met behulp der openbare financiën. In 1857 poogde bel clericalism dit doel le bereiken onder voorwendsel van openbare liefdadigheid. Thans tracht het dit zeilde doel le be reiken onder voorwendsel de clericale scholen gelijk le stellen met dc openbare en de eersten zoowel als de tweede gelde lijk le doen ondersteunen door den Staat. De beruchte kloosterwet van 1857 komt wéér le voorschijn onder eene nieuwe en nog gevaai lijke vorm. Zouden in 1894 dc liberalen elkander niet rugsteunen om gelijk over zeven en dertig jaren, le beletten dal Belgie met nog een duizeudlul nieuwe kloosters overdekt worde Beiaard Kieskronijk. Vele personen hebben vergeten wan- POLITIEK OVERZICHT. Op het oogenblik dut de khedief te Antwerpen is, loepen herhaaldelijk geruchten van nieuwe moei lijk lieden tusschcn zijne regecringcn Engeland. Een ministerraad is maandag te Lon den gehouden; na eene zitting ran 2 uren heeft hij zich tot ’s anderendaags verdaagd. Lord Cromer, gevolmach tigde engelscho minister in Cairo, die zich thans in Schotland bevindt, heeft bevel ontvangen omniddellijk naar Londen terug te keeren. Anderen be weren dat de ministerraad zich heeft bezig gehouden met liet onderzoek van het geschil met Frankrijk, op- zichtens’tgrondgebied van den Niger. Een koninklijk decreet heeft den staat van beleg in Sicilië opgeheven Het gerucht loopt dat de lieer Zan- koff, de leider der russischgczindc partij, in Bulgarie zal terugkeeren. Prins Ferdinand is aangekomen; hij werd toegejuicht. De straten zijn he- vlagd en men maakt groote toebereid selen ter viering van de verjaring van ’s prinsen troonsbeklimming. Men denkt dat te dier gelegenheid verscheidene politieke veroordeelden genade zullen bekomen. De tweede editie van de Times bevat een telegram uit Lima, waarin gemeld wordt, dat de kleine troepen opstan delingen, door het gcheelc land ver spreid, algemeene ongerustheid blij ven teweegbrengen; in de noordelijke provinciën Bierola en Valparaiso ver- toonen zich grootere troepen opstan delingen. Del Solar Valcarscl en andere hoofden van beteekenis blijven te Tacna. K;ir<I:»g IK Augusti De .Innoncen voor Iteljie, uHgezonderd beide laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvaiiqén door d' RcCl‘lei'lljke oerbemeliiiigcn 1 fi Men schrijft in bij r. VAXI>EX KEHCKHOV^i^ktei-.Ci.gever Oosts",TT? <- -------------f"'. b’ ‘0 c" 111 Postk.mto.-ei- des koi-ko, „...i. ,,„„r - 6-32 9-27 11-31 .3-43 5-34 7-56 I De opstand der Kabijlen in Marokko is volgens berichten uit Madrid toe te schrijven aan de dwingelandij en de afpersingen, waarvan de stammen te lijden hadden. Die nieuwe hoofden hebben beloofd de orde te zullen handhaven en straatroof m-t den dood te straffen. Voorloopig schijnt Japan meester te zijn in de Gele Zee. Niet dat het daarvan veel voedsel trekt. De twee aanvallen, die het deed op Wei-hai- wei, waar zijne vloot de sterke haven forten en het arsenaal hoopte te ver nielen, zijn afgcslagen. Ook Port- Athur, dat aan de andere zijde van de straat van Pctchili ligt, is door de Japanners beschoten, maar zonder gevolg. Daarna schijnt er een zeege vecht te zijn geleverd aan de Chinee- I sche kust, waarvan nadere berichten nog ontbreken. Wanneer de Chineesehc vloot daar verslagen wordt, dan ligt de weg naar golf van Pctchili en van daar zelfs naar Peking voor de Japanners open. De volgende dagen zouden wel eens verrassingen kunnen brengen. Het anti-clcricaal verbond. Er valt cr niet aan te denken een ver bond le sluiten tusschcn liberalen, radi calen en socialisten om den strijd in October aan te gaan legen de vereenigde clericalen. Hel Arbeiderscongres onlangs te Brussel gehouden heeft besloten met geene bur gerpartij hand in hand te gaan en alleen, onder eigen vlag, den strijd te beproeven. Te Link, te Vcrviers, te Brussel, te Antwerpen, naar allen schijn ook te Gent, zullen de socialisten zich afzonderen. Hunne houding stemt volkomen over een met hun programma, mul hunne be ginselen, met hun doel. Zij hebben niets anders over voor de zoogenoemde burgerpartijen dan haal en Valt hel ónmogelijk het drieverbond te sluiten, waarom uiel overal hel twee- verbond gesloten tusschen liberalen en radicalen, tusschen zoogenoemde doctri nairen en progressisten Hier geldt het niel een verschil hoofdbeginselen, neen, veeleer schil van karakter, van neiging, geaardheid. De cenen zijn meer ingenomen met geregelden en vasten stap vooruit te gaan en de baan slechts verder open te breken, als er geen gevaar meer bestaal langs achter, rechts of links omsingeld le worden door vijanden die maar hall werden verslagen. De anderen loopen liever voorwaarts, immer voorwaarts en verwachten meer dc zege van de stoutmoedige onstuimig heid van eene bestorming, waarin de vlaggen pralende met de fiere beginselen, vooruit worden gedragen. Maar allen behooreu lot T zelfde leger; allen zijn ingenomen met den zelfden eerbied, met het zelfde vertrouwen in de BRUSSEL GENT VEURNE OHYVELDE DUINKERKE OI1VVEI.DK VEURNE GENT BRUSSEL 8- 56 9- 27 9-53 12-05 1-20 7-28 9-45 10-23 10-5 2 O 13 7-19 9-56 10- 39 11- 08 1-46 3-52 0-05 6- 38 7- 0(1 2-38 5-43 8-37 9-16 11-11 2- 38 3- 40 4- 0 3-08 3-43 1-07 6-46 8-07 4-43 7-hi 9-25 NIEUPORT DIXMUDE DI KM U DE NIEUPORT ■mm* X'ieupoi-l 6- 11 9-3.1 11-41 1-31 4-03 4-19 7- 19 lo-ll 12-19 2-09 4-31 7-21 7- 28 10-25 12-2.8 2-18 5-41 8-07 8- Vii 11-00 1 03 2-56 6-16 8-12 - nrr.,— -- De Engelschen In Egypte. De staat van beleg in Sicilië. lu Bulgarie. In Pern. W. irin riv.o 6-58 9-53 11-58 1-07 8-03 8-37 9-15 12-05 2-58 6-46 9-03 10-40 1-20 5-10 8-07 10-43 548 6^5 7-tO 3-£4 3-24 I) UI X KEKKE 7-55 8-55 De opstand der Kabijlen. Oorlog tusschen China cn Japan. 7HP«BCO«‘a CF r~T-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1894 | | pagina 1