VAN VEURNE o NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT DE LANTAARNAANSTEKER. lijk of aannemelijk dat sulk'd ver te 140 worden legeng bezit, volksgezind of ze sticrt tegen dat is niet om jnar» Uil het eugefsch. tfaerdag 5?'^' GctoLer Verlrc kureu Welaan binnen twee jaren moet er in de provinciën Antwerpen, liraband, Namen, Luxemburg en West-Vlaan- deren voor c_ schijnlijk dut hij kennis met baar zou maken, maar zij had ook ontwijfelbaar op alle beleefdheden, die bij haar kon bewijzen; maar toch kon Geertrui niet nalaten een grooler gevoel van vervreem ding en angstige bekommering te ont waren, bij de herinnering dal iiij nu zoo gemeenzaam omging met iemand, die haar steeds met onbeleefde minachting had behandeld. Zij kon echter niet twijfelen of liet eemge wat haar te doen stond was al hare zclfbcheerscbing op te roepen, zelfs hare trotschheid te hulp te nemen, en te trachten om zich, wal er ook gebeuren mocht, met gelijkmoedige kalmte te ge dragen. Zelfs de vrees dat een paar scherpe, uitvorscheiideoogen haar geheim reeds in zooverre hadden doorzien, dat zij lot de ontdekking waren gekomen, dat zij zich om cene of andere reden onge lukkig moest gevoelen, strekte om haar des te meer op hare hoede te doen zijn; en zij dwong zich derhalve om de kamer, waar Amelia haar verwachtte, binnen te. gaan, haar opgeruimd goeden morgend te wenschen en haar volgens gewoonte te helpen om de laatste band aan haar toilet ie leggen. wapend, door de bemoedigende gedachte dat Willie zich zijne oude vrienden nog getrouw zou loonen, kon niet anders dan zeer verminderd worden door de bewust heid, die zich nu aan haar opdrong, dal hij niet langer voor haar kon zijn wal hij vroeger was geweest; dat zij elkander niet op denzelfden voet konden wederzien, waarop zij gescheiden waren; dat hij nu een man van de wereld was, met nieuwe betrekking, nieuwe zorgen, nieuwe be langen; dal zij zich zelve misleid en be goocheld had doorliet geloof te koesteren, dal in hun geval de wetten der natuur zouden opgeschorst worden, en de lijd geene macht zou hebben om den aard en den omvang hunner wederkeei ige gene genheid le veraude.cn en ie wijzigen. De omstandigheid zelfs, dal zij hem het eerst in gezelschap met Isabella Clinton had ontmoet, bad iets dal strekken moest om haai die overtuiging op te dwingen. Isabella, zoo geheel wereldgezind, en met welke zij zoo weinig overeenstemming in gevoel en denkwijze bad Zij was, wel is waar, de dochter van Willie’s vroegereu edelmoedigen pilroon, thans de oudste deelgenoot in hel kantoor waartoe liij behoorde en het was niet alleen waar- derheid zal wegsmelten als sneeuw voo1- de zou; zij zal verzwinden als kaf en st< f voorden wind, Zoo spoedig als zij gekomen is. spoedi ger misschien nog, zal zij historiën. Is dal zoo moeilijk Neen, cene gelukkige kiezing voor de liberalen te Brussel alleen, kan die al» stemmen clerical,) meerderheid mei een enkel slag reeds doen dalen lol 20, en Doornik, dal ons ontvallen is, zou mei eene liberale zegepraal dit cijfer minderen lot 12. ■Slechts twee arrondissementen, zooals men ziet, zijn voldoende, om de over- drevene macht, waarover de clericaleit thans beschikken, aanzienlijk le vei min deren en bijna tol niets le doen dalen. Ook in 1884, onder hel cijnsslelsel, bereikte de clericale moerdei heid bel zelfde kolossale cijfer van 58 stemmen. Toen eveneens dacht ieder, dat de libe rale partij voor eeuwig was verpletterd, wal niet belet, dal wij iu 1892 deze meer derheid gevoelig zagen verminderen vit de hoop in ons herleefde. Laat ons dus den moed niet opgevett en laten zinken. Sursuni eoida! de harten omhoog, en met vastberadenheid opnieuw den strijd aangegaan. De wijze, voorzichtige en volkslieveudo liberale partij kan orkanen, nederlagen onderslaan; zij kan ten gronde worden geslagen uitgeroeid, vernietigd is zij nooit. Als de feniks herrijst zij op uil hare ascli Altijd eindigt de openbare meening met terug le keeren tol het gezond verstand. Wij hebben hel in de laatste jaren ge zien in Frankrijk. Ook daar hebben wij beurtelings de uiterste, de overdreveiie partijen den boventoon, den scepter zien voeren, nu eens langs der. rechterkant, onder Mac- Mahon, dan eens langs den linker kant, onder Floquet; beiden hebben liet niet lang kunnen volhouden, en het land heeft geëindigd met zijne lotsbestemmingen toe le vertrouwen aan de gematigde partij, die in de rusten kalmte den vooruitgang en de Welvaart van het volk, van hel vaderland beoogt en naslreefl. Dit zal ook onvermijdelijk in ons dier baar Belgie gebeuren, zegt de Koophandel. Een uiterste geweldige storm is ov>x’ de liberale partij losgebroken en heelt Getrouw aan onze leus Vooruit volksgezinde liberalen Leggen wij ons toe aan de nakoming onzer burger plichten; houden oog in ’t zeil en stieren ingevolge omstandigheden, lettende op de aanwijzingen van diep lood en compas, en blijven standvas tige voorstanders onzer grondstelsels Vrijheid niet allcenelijk op Gods dienstig en Staatkundig gebied, maar ook nog op economisch gebied; bij gevolg eerbied voor het privaat eigendom en voor de vrijheid van ’t pcrsooneel werk. 56 stemmen meerderheid. Als men dal leest 56 stemmen cleri cal) meerderheid J is hel waai lijk om te schrikken en te beven, en te zeggen; Daar kunnen wij nooit meer boven komen! D.il lud zelfs Gladstone niet in de Engelsche Kamer, die meer dan G00 leden telt. Ja, inderdaad, T is verschrikkelijk, en zelfs te veel voor een landje als het onze, waar in de Kamer slechts 152 represen tanten zetelen. .Maar is het om le wanhopen en le ge- looven, dat het liberalism voor eeuwig in Belgie verloren i«, reddeloos verloren? Wie zoo spreken ovi rdrijven. Men mag niet vergelen, dat liet alge meen stemrecht voor de eerste maal zijne proef heeft gedaan; nieuwe lagen van kiezers zijn opgelrcJen, waaraan de schoonste beloften zijn gedaan van deu oenen kant den hemel op aarde, van den anderen den hemel hier mimaals. Het oogenblik is aangebroken, dal die plechtige gedane beloften zullen moeten vervuld worden, en, o daar valt niet aan te twijfelen, zoowel de eenen als de an deren zullen hun woord moeten laten prolesteeren. En dan, ja, dan zullen de ontgoochel den, de teleurgestelde!! en zij zullen legioen zijn in de nieuwe kieslagen, die nu vol hoop en verwachting voor de eerste maal hun burgerrecht hebben uitgeochmd, zien en beslatigen dat zij gefopt, en bedrogen zijn geworden, en onvermijdelijk tul ons, liberalen, terug keeren. Wal zullen wij alsdan zien gebeuren? Die reusachtige, die kolossale meer- i, aangekomen, zoodot hij nog geen tijd had gehad om bare lijdelijke verblijfplaats ie ontdekken. Hoewel de omstandigheid dat hij op ziju gemak met Isabella ’‘Clinton wandelde deze onderstelling scheen tegen te spreken, hield Geertrui zich toch angstig aan deze hoop vast, en geluoven- de dat de dag niet zou voorbijgaan zonder dal hij aan hel hotel naar baar kwam vragen, besloot zij al hare krachten in te spannen, om hare gewone bedaardheid te bewaren, ten minste zoolang lot hare vrees in zekerheid zou zijn veranderd. Het was moeilijk voor haar geene ver andering in haar voorkomen le laten op merken, en de waakzaamheid der liefde rijke en zorgvuldige Amelia te ontsnap pen, die, steeds ten diepste bewust van hare verantwoordelijkheid voor hare jeug dige vriendin, en bevreesd dat zij door hare blindheid dikwijls niet genoeg iu staat zou zijn om een meisje van zulk een vurig karakter tot beschermster le strek ken. altijd zeer opmerkzaam was op elke gemoedsbeweging, die Geertrui liet blij ken, vooral op elke vermindering van hare gewone vrolijkheid. En Gecrlruide’s vioolijklieid, zelfs toen zij zich met vertrouwende hoop ha J ge- ijzerenweg v«*i Duinkerke, BRUSSEL GENT VEL'RNE GIIYVELDE DL’INKERKE 7-55 lijk of aannemelijk datsulke deskun* dige vakmannen, voor wien dé groote meerderheid der kiezers dier groote steden stemmen, door eene meerder heid van boerenkiezers afgestemd worden Dat zijn wezenlijke leemten, gebre ken, misbruiken. Drie hoofdverdeelingen bestaan voor staatsbeheer De overige regeeringsvormen zijn onderverdeelingen. Allo macht komt uit het volk; dus zullen de volksregeeringen aanblijven Welke dan ook de gezindheid zij welke, vooral in ons land, het staats bestuur bezit, volksgezind moet ze regeeren, of ze sticrt tegen wind en stroom cn 'hit is niet om vol te houden. Uilsltj dar Kiazingen. Thans zijn 52 clericale en 24 liberale Senators gekozen; deze getallen zullen door di% provincialeraad kiezingvn gewijzigd worden, waarschijnlijk met versterking der clei icule meerderheid. Voor de Volksvertegenwoordigers Kamer bestaan de geiailen als Bij toepassing der evenredige ver beelding zouden die getallen bestaan als Immers ingevolge de cijfers opge geven in'i, Fondsenblad en overgeno men in de I'atrie. I it dien toestand blijkt dat de getal sterkte der liberale gezindheid nog aanzienlijk is. Kil dat hel huidige kiesstelsel nood zakelijk moet gewijzigd worden. Alvoren bij de aanneming der even- •ligo vertegen woordiging. Is het aannemelijk dat die duizenden .stemmen in do Vlaamschc gewesten ten behoeve dei'liberalen opgenomen, nutteloos en verloren blijven en dal met verplichtende stemming Is dal wettig, vooruitstrevend, behouden in een vrij land, dat de liberale gezindheid van al onze Vlaam- sche gewesten, van alle verbeelding in de wetgevende Kamers verstoken blijft l Is liet overeenstemmend met ons grondwctsstelsel alle Helgen zijn ge lijk caor de iret, dat, ingevolge de huidige kieswet, een Brusselaar 18 stemmen heeft, terwijl in menige kies omschrijving en zoo als hier eileiders, diezelfde kiezers maar 1 stem hebben? is het lijdelijk, praktisch, dal groote steden als Antwerpen, Gent, Brussel en meer andere, waar uitgebreide handel en nijverheid bestaat, en die gevolgelijk door deskundige vakman nen bij de wetgevende kamers zouden moeten verbeeld worden, is het rede- Dil Bind verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 6 Ir. ’s j.iars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk mmmter t« cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote fetters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 h\ De nuancen roor HeL/ie, ntii/ezonderd beide I laanderen, alsmede die roer het Ruitenland worden ontvangen door den Office dF. Pcbi.icite. Maydaleriastiaal. Hrussel. Men .schrijft in bij l>. liEUCiiHOv K Drukker-Litgcver. Üoslstraal, 6. te Veurnc, en in de Postkantoren des Rijks. Naltiui lijk kwam ook de mogelijkheid bij haar op, dat hij werkelijk naar Boston was geweest, haar daar bad gezocht, en vei nemende waar zij was, opzettelijk naar Saralnga was gekomen om haar te spre ken; en bij bedaard nadciiken scheen deze onderstelling niet te worden tegenge sproken door de omstandigheid dat hij haar bij eene toevallige ontmoeting niet bad herkend; zij kon niet onbewust zijn van de groote verandering die haar gelaat en hare gestalte beiden hadden onder gaan. Doch de straal van hoop die deze gedachte haar gaf, werd spoedig verdon kerd door de herinnering dat zij den vorigen avond cenen bri< f van jufvrouw Ellis (die thans liuishoudster bij dccior Jeremy wasbad ontvangen, waarin deze zeker wel melding zou hebben gemaakt van zulk een gewichtig bezoek. Er be stond nog eene mogelijkheid, dat dit bezoek na het schrijven van den brief had plaats gehad en Willie pas zoo even was Voorde cjericale gezindheid, die ten allen stonde en bij elke gelegenheid hare rechtveerdigheid en verstandige bestiering aanroept, ja, die onlangs voor den kiesstrijd beweerde dat de liberalen geene grieven noch klachten tegen of ten laste van ’t clericaal be stuur konden inbrengen; voor de cle- ricale partij, welke thans over eene voormaals onbekende meerderheid beschikt, voor die groote en machtige clericale partij ware het eene eer, zulke aangewezen leemten, gebreken en misbruiken te horstellen. Dat is in hare macht, in haar ver mogen, ’t hangt af van haren wil. Welaan binnen twee jaren in de provinciën Antwerpen, de wetgevende Kamers herstemd worden. 5-55 CU GilYVEI.DE V El II XE gext URl SSEl. ln-51 11-31 11-54 2-58 5-10 3'OS 3- 43 4- 07 6-46 8-07 6<>5 «■24 9-16 11-38 2-38 2-38 5-43 8-35 5-00 5-34 <1-03 9-03 1 >-43 7-50 7- 56 8- 37 6 13 7-19 9-56 10- 39 11- 08 5-18 7- 45 8- 41 DIIXKERKE 4-4 7-16 9-25 -- - ra>p«qsKW=:-Gri - S-4< 8-13 11-46 -33 3-58 >-52 7-16 '9-15 12-18 2-U5 4-31 7 21 7- 28 9 23 12-2.8 2-12 5-41 8-07 8- 90 9-5'. 1 00 2-44 6-13 8-3'9 Veurne, Gent num* Ett*n*-sel en Dixinude NIEL'POR'T DI X MD DE DIXML'DE NI EL'PÖUT Autocratie, Theocratie en Democratie. AlleenheerschappijPriesterheerschappij Volksregecring. 8- 52 9- 15 10-40 'h ricalen 104. Liberalen 15. Socialisten 33. Clericalcn 83. Liberalen 46. Socialisten 23. afa—i u i -- T - r j -,n vnti <len 8- 56 9- 27 9-53 12-65 b20 6- 0.) 9-16 1-46 7- 28 11-38 3-52 9-48 2-38 6-05 10-23 .3-40 6-38 10-52 4-07 7 06

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1894 | | pagina 1