a VAX V EUR XI 5 I I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT DE LANTAARNAANSTEKER. fa ril Bil Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: maanden onder het vaandel blijven (drie ben, zouden eene laks betalen, tus- verbetering iter jssïss*. Zaterdag S Decembei* slem- Uil hel engelsch. waarvan het bedrag zou dienen lol lotsverbetering der soldaten. 14" In vredestijd zouden de onder wijzers, de normalisten en de priesters utslagen zijn. 13“ Al de wetten belrckkelijk de aan werving en de bevordering der officiers, hel beheer van der. gezondheidsdienst zouden geheel herzien worden. 16" De burgerwacht zou gansch ver anderd en eene soort van Landweer worden. naar .Vienporl Leyerherin richting. Wij hebben reeds gemeld dut generaal Br i.ssine, minister van oorlog, een ont wei p au legerlicrim ichting voorbereidde. De Indêpendance deelde dezer dagen de groote lijnen van dit ontwerp mede, die hierop neei komen 1" Vermindering van den diensttijd op 12 jaar in phials van 13. 2’ De diensttijd onderdo wapens zou gebracht worden op 6 maanden voor hel voetvolk, op 13 maanden voor het geschut «Ier tortures, de genie, de vuurwerkma- kers en het balaillon van hel beheer; op 12 maanden voor de batterij te paard en de ruiterij; op 19 maanden voor hel ge schut; de vrijwilligers, te beginnen van 18 jaar, zouden van liet contingent afgetrok ken worden. 3° Het contingent zou in twee doelen verdeeld zijn liet werkzaam contingent en de reserve. Zij die van het reserve- contingent declmaken, zouden slechts zes '145 liefde kon vertrouwen, hadden twee van hen, lang voor hun verscheiden, op haren jeugdigen arm gel.mid, en de derde, de laatst overgeblevene, verliet zich niet alleen op haar om hare onvaste schreden Ie besturen, maar deze schreden daalden thans zichtbaar ten grave. Aan wie dan kon Geertrui zich vast houden? Wieu kon zij als den staf van haar jeugdigen onervaren leven beschou wen Tol wien kon zij zich met ver trouwen om raad, bescherming, onder steuning en lielde wenden’ Tot wien dan tol Willie? En Willie had zijn ban aan eene andere gegeven en Geertrui zou spoedig alleen gelaten zijn Geen wonder dan dal zij weende, gelijk troosteloozen weenen, weende tot de bron harer tranen droog was, en zij zich ziek, flauw en afgemat voelde. En nu stond zij op, naderde hel venster, streek hare zware lokken van haar voorhoofd, leunde naar buiten en dronk den verfris- schemlen invloed van dm koelen nacht wind in. Hare ziel werd kalmer, terwijl zij, met de oogen op de heldere lic.hleu gevestigd, die haar zoo vriéndelijk en kalm In straalden, met deze eene heilige gemeenschap scheen te oefenen. Nog maals schenen zij haar medelijdend aan te zien, en gelijk in de dagen harer een zame kiudschheid te fluisteren Geertje Geertje arm, klein Geertje Geroerd en getroost door deze mede lijdende blikken, zonk zij langzaam op hare knieën; haar opgeheven gelaat, hare gevouwenc handen, de liefelijke uitdruk king van berusting, die langzamerhand haar gelaat overspreidde, alles deed blijken dat, even als bij haar eerst stil zwijgend gebed lol den toen onbekenden God, bare verlichte ziel thans itmigu ge meenschap met haren Schepper hield, en nogmaal uitle haar geest, de eenvoudige woorden Hier ben ik, Heere I En nu werd eene zachte hand op haar hoofd gelegd. Zij keert zich om en ziel Amelia, wie zij slapend had gewaand, maar uit wier oogen de sluimer door be kommering was verdreven en die nu met eene vrees, welke door de snikken, die Geertrui nog niet geheel kon smoren, veroorzaakt werd, naast haar staal. Geertrui, zegde zij op cenen loom vol smart: zijl gij in droefnis eu zocht gij dat. voor mij te verbergen Keer uniel van mij af. Geertrui en bare armen om baar hcett slaande, trok zij haar hoofd tegen m iaiidcit hel 1'jaar, twee maanden het 2" jaar, en 1 maand hel 3' jaar). 4" .Men zou aan de vrijwilligers voor rechten geven om hen aan te moedigen eene verbintenis bij hel legei aan le gaan; zij zouden hun garnizoen mogen kiezen en bij hunne familie slapen, maar mei de verplichting zich zelf le kleeden en te voeden; zij zouden ook geane soldij trekken. Deze aanzienlijke voordeelen. verleend aan de vrijwilligers, zouden voor uitslag hebben, de vermindering van bet getal milicianen. 5" De dienstplicht zou persoonlijk we- zen, de verwisseling lus.-chen mannen van het i.'erkzaatn co'ilingeiil en van het reservecmitingeiil zou loegelalen worden. 6° De milicianen zouden in het belang van humic s u lieu of van hun leerschap de toelating kunnen bekomen voor of na hunmm diensilij l in dienst te treden. 7° Zouden vrij zijn voor een jaar zij. wiens onderwijs voldoende zou wezen om later de bediening van officier bij hel werkzaam ot hel reset velegcr le ver vullen. 8° De behoeft igen zouden gtooler ge mak hebben om van den dienst ontslagen te worden of hunne intrede in de kazerne uil te slelien; dit zou vooral toepasselijk I zijn voor degene, welke steun zijn hunner familie. Men zou ook toegevender zijn voor hen, die lijden aan lichaamsgebreken. 9" .Men zou hel huwelijk der milicia nen, die hunnen diensttijd voltrokken hebben, vergemakkelijken. 10’ Eene vergoeding zou loegestaan oorden aan de vrouwen en kinderen der binnengeroepen soldaten. 11° Men zou eene nieuwe soort vrij willigers stichten, wiens diensttijd de zelfde zou wezen als van de milicianen. 12° De wel zou aan de vrijwilligers, wier gedrag onbet ispelijk geweest is, openbare bi dieiiingen verzekeren, bij het eindigen van Imum n diensttijd. 13" De loting zou behouden worden, maar deze zou slechts plaats grijpen na de werkzaamheden der indicie. De laag ste nummers zouden vaflett in hel werk zaam contingent; de hoogste nummers in hel reservecoiitingenl; de middelmatige nummers of eerste bank der heringerichte burgerwacht; eindelijk zij, die een gunstig nummer zouden getrokken heb- te Veurne, en in Vertrekuren van den ijzeren weg van Dninkerke, Veurne, Oent naar Brimsel 5-00 7-50 Aangaande de verbeteringswerken aan den Yser, Duinkerk- en Bergenvaarten. In T gewooulijk wel ingelichl Burger welzijn van 26" November laatst, staal le lezen Iiidien wij goed ingelichl zijn, wordt er binnen korl een wetsontwerp voor gesteld krachtens hetwelk een gezameiit- lijk krediet van 120,000,000 zou besteed worden lol vollediging en verbetering der algemeene nationale scheepvaarluilrusling le welen Dit wetsonlwerp zal een onverdeelbaar, een onsplitsbaai geheel uitmaken, der wijze dat de stemming van een der voor gestelde werken, noodzakelijk de ming van al de andere medebrengt. Goed zoo voor de begunstigden, maar waarom niet minstens Ir. 2,ÜUO,OÜO daar bij gebracht voor verbeteringswerken aan den Yser mei zijne vertakkingen, namelijk de Duinkerkvaarl en de Neder-Colm of Bergenvaarl? Immers den Yser, de Duinkerkvaarl en de Neder-Colm of Bergenvaarl maken ook deel der nationale scheepvaart-uitrusting? In voorigeN1-’ van ons blad werden die hate borst en fluisterde Zeg mij alles, mijne lievelinge 1 Wal scheelt u, arm kind En Geertrui stortte haar hart voor Amelia uit, en openbaarde voor hare op lettend luisterende ooren hel eenige ge heim, dat zij ooit voor haar verborgen had; en Amelia schreide onder het luisteren, en toen Geertrui zweeg, drukte zij haar nogmaals en nogmaals aan haar hart, en riep uil, mei eene opgewondenheid in loon en gebaren, welke Geertrui nog nooit bij de gewoonlijke stille en kalme blinde had waargenomen Vreemd, vreemd, dat ook gij zoo ongelukkig moei zijn O Geer trui, mijn lievelinge, wij mogen wel tc zamen weenen; maar toch, geloof mij, is uw leed lang zoo biller niet als hel mijne. En toen, in de duisternis van dal nach telijk uur, werd Geerlruidcs vertrouwen beloond, door de mededeeling van die gebeurtenis vol smart en jammer, welke voor twintig jaren Amelia’s jeugd had verwoest, die ondanks het verloop van tijd nog even levendig in haar geheugen was gebleven, en over haar leven eene donkere schaduw wierp, waarvan hate blindheid slechts eene bijkomende om- standigheid was. verbeteringswerken breeder keuiig aangewezen, als De doorsnede tussclien de acliterliaven te Nieuporl en de richting der havengeul, voor welke doorsnede, sedert jaren, de noodige gronden zijn aangekocht. De verbreeding van het gedeelte lus- schen de sassen te Nieuporl en Duivels- hoorn, md afronding van den rechthoek aldaar. De verdieping van den Yser van Duivelshoorn lot de Fransche grens. En de r< chllrekking der kromte schcn Schoorbakke en Tervaete. Den Yserslroom alzoo verbeterd, zou opvolgelijk, bij middel der rechttrekking en vei breeding van de oude Poperingvaart, <le stad Poperinghe, mei eene bevaarbare vaart, aan den Yser le Elsendamme ver bonden worden. Vervolgens ook kon de stad Roesclaere, bij middel der aangewezen verbeteringen aan de Handzaemevaari en verdere aange wezen werken, aan den Y’ser te Dijksmui- de verbonden worden. Onnoodig le herhalen dat bij die ver- beteringswerken aan den Yser, T verschil van waterpeil tussclien den Yser en hel I Veurne-Ambacbts binnenwntèr, merkelijk zou verminderen en alzoo de waterlozing voor Veurne-Ambachl aanzienlijk zou verbeteren; dal Landbouw, Scheepvaart, Handel en Nijverheid daarbij groote voor deelen zouden genieten. Dal de belangen der steden Dijksmuide en Veurne ook zouden voldoening vinden, en dal bijzon derlijk de beweging der Nieuporl-havcn daarbij veel zou aanwiunen. Thans zilten wij in den vergeethoek. Nochtans bij een aandachtige blik op de land- en zeekaart, moet men bekennen dat hel rijke Veurne-Ambachl mei hel Dijks- muidsche door den Yserslroom behoor lijk verbeterd en verstcrkl verbonden aan de, Nieuport-havei), uilloopende aan de Nieuporlreede of Wesldirp alwaar de zelfde diepten als le Heyst beslaan tegenover de monding der Teems en de nabijheid der wereldmarkt Londen, dat die ligging in die aangewezen omstandig heden van verbeteringen eu vertakkingen aan den Yserslroom, eenen wcergaloozen samenhang zouden uitniaken, om zeggens nergens elders aantetivffcn. Wal men ook denke ol zegge, die na tuurlijke ligging, en gemeenschapsmidde len om, met belrckkelijk kleine kosten,dien aangeduiden samenhang te verwezenlij- Sederl hare vroegste kindsclteid had zij nooit zoolang en onbedwongen geschreid; bet zwoegen barer borst en de diepte der snikken, die zij slaakte, bewezen hel overstelpende barer zielesniart. Alle ander leed had haar in groote mate ge- fiterkl en voorbereid gevonden, met gods dienstig vertrouwen gewapend, en door hoop bemoedigd; maar onder dezen ploi- seliugen en onverwacbteu slag boog, wankelde en beefde zij gelijk hei jonge boompje 4oor den winlersloim buigt en Uill. Dat Willi.- ontrouw aan zijn eerste liefde was, kon zij nu niet meer betwijfelen; en m 'l deze overtuiging gevoelde zij dat de stut en steun van haar leven gevallen o.is. Oom Truc cn jufvrouw Sullivan waren I beide hare weldoeners, en Amelia was I nogharedierbaarstc eu trouwste vriendin; l maar deze allen waren meer of minder I afhankelijk van Geertrui geweest, cn I hjcwcl zij altijd op de zekerheid hunner j non neru I" en aneii «ueiisuag m ouppivuiciiiuiscnrijvingsprtjs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post. 7 Ir. Een afzonderlijk Dit Blad v'/2(1 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. nummvi lü cinl. r laandereii. alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Oi rici: m- Pibijcitè, MagdulenastraatBrussel. De fiinoncen voor België, utige.onaci a ----- M 1 ‘li’ïjlï in bij KEHCKHOVBs Lrukker-Litgever, Ooslslraat, 6. le Veurne, en in de Postkantoren dos Rijks. ■><- Kmnci*. Hel in aanmerking nemen van het voor stel tol amnislie of kwijtschelding van straffen, aan de veroordeelden der vroe gere onlusten, is door de Kamer verwor pen geworden uiel 79 stemmen legen 41. Deze verwerping was, na de redevoe ringen van Minister Begcrcm en de sprekers der rechterzijde, die zijne in spiratie volgden, te voorzien. M. Lorami, afgevaardigde voor Virlon, heelt aangekondigd, dal hij eerlang bel voorstel ouder een anderen vorm terug val vooi brengen. Na eene schorsing der zitting heeft de heer Thienponl eene interpellatie gedaan over het smolkelen van vee aan de hollandsclie grens. Andere redenaars spraken over het be dt ieglijk invoeren van tabak, waarop M. foremans uitliep, dal men beter doen zou alle rechten op hel invoeren van vee en tabak af le schaffen. Maar de Minister van financies, M. De Smet de Naeyer, vroeg hem de goedheid te hebben eerst te zeggen, welke middelen liij moot iiaiiwendeii, om de verliezen aan te vullen, die daardooi in de kas van den Slaat zouden veroorzaakt worden. Hier bleef M. Goremans hel antwoord schuldig. Ka 5-18 aan 25,000,000 8-17 8-11 Dili.’«KERKE GIIYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL 4-43 7-16 9-25 6- 0') 7- 28 9-48 10-23 10-52 8- 56 9- 27 9-53 12-05 1-20 6- 55 8-24 7- 55 6 13 7-19 9-56 10- 39 11- 08 5- 55 6- 27 6-52 9-15 10-40 9-16 11 38 2- 38 3- 40 4- 07 BRUSSEL GENT VEURNE GI1YVELDE RUIN KERKE 10- 51 11- 31 11-58 2-58 6- 44 7- 16 7- 28 8- 00 3-08 3- 43 4- 07 6'-l0 5-10 8-07 8- 43 11-46 1-33 3-58 9- 15 12-18 2-05 4-31 7-24 9 23 12-28 2-12 5-41 8-07 9-55 1 00 2-44 6-13 8-39 1-40 2-38 3-52 5-43 6-05 8-35 6- 38 7- 06 5- 34 7-56 6- 03 8-37 9-03 1 1-43 en nauw- - -■■■■■<—liV-4I -1—- 1° Vermeerdering en uitbreiding der landings plaatsen te Antwerpen, fr. 50,000,600 2“ Verbreeding der vaart van Gent op Terneuzen, en vergrooting der ingang-sluis, 3" Aanleghaven indiopwa’er op de zeekust tussclien Btankeuberghe en Heyst, met oorlof aan de stad Brugge, op eigen kosten hare haven er mede te verbinden en de aanleghaven bij tiaar grondgebied te vereeuigen. 4“ Nieuwe dokken en landings- kaaien te Oostende, 5° Verbreeding der Willebroeck- vaart te Brussel, 27,000,000 8,000,000 10,000,000 Zamen fr. 120,000,090 en IkixmiKle .VIEWPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1894 | | pagina 1