VAN VEURNE ft i B NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT DE LANTAARNAANSTEKER. N.' 1^. eischl om van onze regeerders politieke Liberale partij bewijzen van 158 Zaterdag <5 April Uit het engelsch. Onluetca te Roata. De gedeeltelijke werkstaking, die op 19 maart te Ronse ontstaan was, had zicli sedorl uitgebreid, en op 29 maart was de algemeene werkstaking uitgebroken. De werkstakers hadden gecne de minste politieke bedoeling; zij verlangden een voudig dat er een algemeen loontariof zou ingevoerd worden. Zij waren vol komen rustig, doch eenigo socialistische kopstukken maakten van de gelegenheid gebruik om de gemoederen op te hitsen. Zaterdag avond, rond 8 ure, vormden de socialisten een grooten stoel om de socialisten van Gent van de statie af te halen. De plaalselijke gendarmen versterkt met deze van Audeuaarde, te samen 15 in getal, deden de beloogers uitééngaan. Zij gingen kalm te werk; daar de beloo gers echter kost wat kost hun weg voort zetten wilden, slaken de gendarmen te voet de bajonnet op hun geweer en deze te peerd trokken den sabel. Hardnekkiger nog werd de wcêrstand der socialisten. De gendarmen te peerd chargeerden het volk, links en rechts in den hoop kappend. 69* jaan B haar rijk, eene ziel zoo rein, dal zij haar schoon doei worden. Dc aandacht, waarmede Amory luister de, zijn blijkbaar verlangen om meer te hooreu, gaf Willie moed om voort te gaan. En hij legde geheel zijn hart voor Amory open eu bekende hem hoe vurig hij Geer trui dus beminde. ZESTIENDE HOOFDSTUK. De lang verwachte, teruggekomen. Jufvrouw Geertrui, zegde vrouw Prime, de oude keukenmeid, haar hoofd voorzichtig binnen dedeur stekende, daar na rondkijkende en eindelijk met sluipen den tred voorwaarts komende, gelijk eene geliefkoosde huiskat, die zich eenigzins buiten hare gewone grenzen waagt. Wel, mijn tijd, wai zijl ge druk aan het werk. Zit ge daar waarlijk die gordijnen van mevrouw Graham los te tornen voor de wasch! Daar zou ik mij maar niet mede vermoeien, jufvrouw Geertrui; zij zal nog in geene vcerlieu dagen hier zijn en juf vrouw Ellis heeft lijd genoeg. Och, ik heb niets anders te doen, vrouw Prime; het is geene moeite. En toen de oude keukenmeid vriendelijk aan- verbeteringen te verkrijgen welke reeds sedert onheuglijke lijden bij andere volken zonder moeite, zonder slag of sloot wer den verwezentlijkt. En wat erger is, gewoonlijk wordt bier slechts aan ’3 volks wil toegegeven, wanneer menschelijke offers zijn gevallen. De bloedige opstoolen op het einde der beweging voor de Grondwetsherziening, liggen nog versch in ons geheugen. Uil die bloedige gebeurtenissen, waar van de diepe wonden bij het volk nog niet genezen zijn, hadden onze versterkte con- aervateurs lessen voor de toekomst moe ten trekken. Zij hadden uit die rampvolle bladzijden moeten leeren, dat elk hard nekkig verzet tegen den stroom van den vooruitgang en tegen de rechtmatige ver zuchting naar doeltreffende economische hervormingen, een onzinnige, gevaarlijk politiek is, noodlottig voor het heil en de rust van hel belgisch huishouden. Die lessen hebben ze zich niet ten nutte gemaakt. De houding onzer clericale beheerders blijft wal ze was, eigenbaalzuchtig, be krompen, verachtord. Geen enkele hunner daden getuigt van edelmoedigheid en rechtvaardigheidsgevoel. Zij regelen nog altoos hun gedragslijn naar de interesten hunner klas en dc voordooien hunner partij. De algemeene belangen blijven ongena dig ep den achtergrond geschoven. Hel ongehoord, schandalig wetsont werp van gemeentekieswet, is cr weer eens te meer hel klinkend bewijs van. En nogmaals zullen talrijke slachtoffers moeten vallen, vooraleer man recht zal schenken aan hel volk. Rampzalige behouderspolitiek (Koophandel). Landbouw. Ziehier, volgens het Beknopt Verslag, de bijzonderste verklaringen door minis ter De Bruyn in de Kamer bij de bespre king van bet landbouwbudjet, afgelcgd 1° De regeering sluit zich aan bij de wijziging door de heeren Van Cleemputte, Maenhoul en conseortcn neêrgelegd, waarbij het krediet voor de schadeloos stellingen voor afgemaakt vee, op één millioen wordt gebracht; 2" De minister verleent een hulpgeld voorlieten. Maar ik kwam met opzet om u van haar te spreken. De bakkersjongen, die heden morgend hel brood bracht, had eene boodschap van haar, en zij zou u gaarne zoo gauw mogelijk willen spreken; maar ik zou mij niet haasten om naar baar ol iemand anders too te gaan, juf vrouw Geertrui, eer ik uitgerust was; want ik geloof dal gij niet zijl, zoo ver moeid en als hel ware uitgewaakt ziet gij er uil. Verlangde zij mij te zien vroeg Geertrui. Goede oude viouw Ik zal haar nog van middag gaan opzoeken; en gij behoeft u niet ongerust over mij te maken, vrouw Prime ik ben zeer wel. Geertrui ging. Het was nu haar tweede dag van onzekerheid, en zij greep deze gelegenheid tol verstrooiing, gelijk alle andere, met blijdschap aan. Zij vond jufvrouw Pally ineengekrom pen van rlieumatieke pijnen en met min der dan gewone zorg gekleed, bij een ellendig vuurtje gezeten, dat van wat spaanders en krullen was aangelegd. Zij scheen echter tamelijk welgemoed te zijn, en heetc Geertrui hartelijk welkom. De nieuwsgierigheid, welke haar altijd eigen was geweest, scheen met de §e- ziende, vervolgde zijHet is toch wel plezierig dal wij weder allen te huis zijn, niet waar? Hel is heerlijk 1 antwoordde de oude vrouw met nadruk, en ik hoop dal ik er geen kwaal aan zeg maar ik kan hel niet helpen ais ik denk hoe plezierig hel ook zou zijn, als wij nu maar zoo konden voorlleven, zonder dal er meer indringers kwamen. Geertrui glimlachte en hervatte Alles ziet er nog uil zoo als het in de oude lijden placht te doen, toen ik pas bier kwam. Ik was toen nog geheel een kind, vervolg de zij met eenen zucht. Wel lieve Heer, wat scheelt u nu vroeg Prime. Om ’s Hemels wil, jufvrouw Geertrui, begin locb niet te denken dal gij al oud wordt. Om jong te blijven is niets beter dan zich jong te voelen. Daar hebt ge jufvrouw Patty nu. Ik had al willen naar haar vragen, viel Geertrui er op in, terwijl zij hare schaar weder opnam om haar werk te vervolgen. Leell zij nog. is zij nog wel Zij antwoordde vrouw Prime. Wel mijn lijd, zij zal nooit sterven. Oude vrouwen zooals zij, die nog denken dat zij jonge meisjes zijn, blijven altijd maar Vertrekiiron DUINKERKS oiiyvei.de VEURNE GENT BRUSSEL van 10,000 fr. aan de maatschappij van herverzekering legen de sterfte onder liet vee, in Oosl-Vlaanderen ingesteld; 3’ Voortdurend zulten gezondheids maatregels genomen worden om onzen inlandsehen veestapel tegen verdachte invoeren te beschermen; 4° Een reglement is ter studie gelegd, ten einde den peerdenkweek in Luxem burg te begunstigen; 5* Hel landbouwkrediet xal hervormd worden vooral onder opzicht der voor schotten voor den aankoop van mest; 6“ Een wetsontwerp is neergelegd ten voordeele der landbouwstokerijen; 7° De hoppeteell zal door een nieuw hulpgeld aangemoedigd worden; 8* Proefnemingen tot vruchlbaarmaking zijn begonnen in de Kempen en op de duinen van den Haan 9* Abonnementen aan verminderde prijzen zullen verleend worden voor de scheikundige ontledingen in de Slaalt- laboratoriums; 10® Het landbouwonderwijs zal voort durend aangemoedigd en ontwikkeld worden. Liberalisme. Een goed artikel uil De Klauwaart, van Antwerpen De liberale partij is dood en de strijd zal in de toekomst geleverd worden lus- schen de behoudsgezinde en de socialisti sche partijen. Die woorden zijn reeds meer dan honderdmaal geschreven en herhaald geworden sinds de kiezingen die voor ile eerste maal met hel vervalscht algemeen stemrecht in ons land plaats hadden. Welnu, die bewering is belachelijk, dom en ongegrond, 't Is waar dal slechts een gering getal liberale volksvertegen woordigers werden gekozen, maar bel is ook onwederlegbaar bewezen dat de twee andere partijen bel voordeel van hel tneer- derheidsstelsel genoten hebben en dat het getal hunner gekozenen veel te groot is in evenredigheid der uitjebrachle stem men. Ware het rechtvaardige stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging toegepast geworden, de uitslag zou gansch verschil lend wezen. n Doch, al ware de Liberale partij ver slagen, verpletterd uil dien gewichtiger) strijd getreden, dan nog moet er gezegd worden dat welhaast de dag der herleving zal en moet aanbreken. Moe kan eene partij, gesteund op de vrijheid en de onafhankelijkheid van hel menschdom, verdwijnen Heerlijke voorspiegelingen door ui terste partijen gedaan kunnen volk ver blinden en de zegepraal verzekeren, doch welhaast zal de terugwerking gebeuren en zal de massa begrijpen dat de vooruit gang, gesteund op de vrijheid, duurzamer is dan ijdele en niet te volbrengen belof ten. Edoch, om tol dien uitslag te komen moet de Liberale partij bewijzen van levenskracht geven. De tijd is lang voorbij dal hel volk zich liet paaien met schoone woorden er moeten nu hervormingen ingevoerd worden en daarom moet liet liberalisme vooruitstrevend en volksge zind zijn. Vele verbeteringen, onder zedelijk en stoffelijk opzicht, moeten daargesleld worden; hei lol van den bediende, van den minderen man moet ernstig onder zocht worden en de leiders mogen niet vergelen dat deze belangen hunner aan dacht waardig zijn. Zij moeten bewijzen leveren hunner bezorgdheid voor den ge- van ringen burger, want dikwijls wordt dit droevig feit vaslgesteld dat de werkman en de kleine bediende zich in de armen werpt van hel socialisme, niet uil over tuiging, maar uil noodzakelijkheid.. Wij zeggen bel dus luid De Liberale partij, de partij van Lichten vooruitgang, de partij van hel vrije onderzoek zal zege pralen als zij manhaftig, krachtdadig de oude versleten politiek zal laten varen en de hervormingen zal verwezenlijken die door hel volk geëisebt worden. En om dit doel te bereiken, Is het noodig dal de ouderen plaats maken voor de jongeren doordrongen van dc tieden- daagsche sociale toestanden. Zonder het volk te blinddoeken met het gelukkige leven hiernamaals en dc gelatenheid op deze wereld, zonder hel te paaien met hel ideaal van het collectivisme, zullen zij hel volk kunnen ontvoogden en door do vrij heid de maatschappelijke toestanden ver beteren. Bohauderepolitiek. Ons landje is door de natuur begunstigd met alles wat een land bezitten moet om gelukkig te zijn. Een vruchtbaar grondge bied, rijk aan delfstoffen, twee prachtige slroomen, ontelbare rivieren en kanalen en een spoorwegnet zoo volmaakt, dal geen enkele staal er een beter bezit. Ons volk is werkzaam, schrander, be licht met veel gezond versland en kalme beredeiicering. Hel heeft den vooruitgang en de vrijheid lief, kortom, vereenigl in zich al de burgerdeugden die eene natie lol welstand leiden. Ongelukkiglijk, in staalkundige zaken zijn we erg bekrompen, eng; niet hel volk, maar degenen die hel Staatsroer beslui en, die ons schuitje veilig door den stroom der lijden moeten voeren. Belgie zou een inodelland zijn, indien we op gebied vau politiek en openbare zaken gelijken tred hielden met den gang dien we gaan op elk terrein der mensche lijke bedrijvigheid. Hel tegenovergestelde is, jammer ge noeg, waar. Er is geen land, behalve hel autocra tische Rusland, waar de eenvoudigste en gegrondsle politieke hervormingen moei- lijker afgedwongen zijn dan hier. Jarenlange krachtinspanning en boven- menschelijke pogingen worden hier ver- Na verloop van lijd was zelfs weelde binnen mijn bereik, en ik begon naar den niet ver meer verwijderden dag uit te xien, wanneer mijne lang verwachte te rugkomst ons geluk zou voltooien. Weinig dacht ik toen dat dc treurige tijding van mijns grootvaders dood reeds op weg was, cn die van dc doodelijke kwaal mij ner moeder zoo spoedig zou volgen. Het is echter waar; beide zijn gestorven; en ik zou nu zoo eenzaam zijn, dal ik haast verlangen moest hen te volgen, zon der die eene, wier liefde mij too lang aan de aarde zal hechten als zij gespaard wordt. En zij riep Amory uit, met eene drift, die Willie, geheel met zijne eigene gedachten bezig, niet opmerkte. Zij is een jong meisje, vervolgde Willie, zonder familie, geld of schoon heid; maar met een geest zoo verheven, dat zij daardoor met de aanzienlijkste ge lijk slaat met een hart zoo edel dat hel Dil Bla;Vcen?h- VekeiX^ drukregeL De groo^lèuêVTvmVgX’ plmtSimlm - Reklamen sKent^-Rechterlijke eerhSstellingmi 1 fr. 'p‘n'tmmLn voor Belgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publ.c.të, Magdalenastraat, Brussel. ”DC n"° Von schrijft, in "bij i- vaivdkv kerckik» ve, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Riiks-^3^_ vun den Ijzerenweg van Duinkorke, Veurne, «enl naar BruZel en DHmude «aar Mienport. NI EU PO FIT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 8- 56 9- 27 9-53 12-05 1-20 6- 00 7- 28 9-4S 10-23 10-52 6- 13 7- 19 9-50 10- 39 11- 08 5- 55 6- 27 6-52 9-15 10-40 4-43 7-16 9-25 2-33 5-43 3-08 3- 43 4- 07 6-46 5-10 8-07 6- 44 8-43 11-46 1-33 3-58 6-52 7- 16 9-15 12-18 2-05 4-31 7-24 7- 28 9-23 12-28 2-12 5-41 8-07 8- 00 9-55 1 00 2-44 6-13 8-39 wTnmrnr—i mu =Tje-:T.-Agrr.^-7-va.» r—r-j uxuaraac 3-18 6-55 7-45 -8-24 8-17 DUINKERKE 7-55 8-44 BRUSSEL O ENT VEURNE GIIYVEI.DE -rr-»gHCCSO»<lr<S~T1, 9-16 1-46 11-38 3-52 2- 38 6-05 8-35 3- 40 6-38 4- 07 7-06 10- 51 3-08 5-00 7-50 11- 31 3-43 5-34 7-56 11-58 4-07 6-03 8-37 2-58 6-46 9-03 10-43

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1895 | | pagina 1