VAN VEURNE i 1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT F r. wal 8 .w DE LANTAARNAANSJEKER. 2,16 fr. 163 f Wordt voortgezet X.' 1O. Zaterdag II Mel 1SO2S. Uit liet engelsch. r o 'u r ii» i. C9‘ Jaar. Algemeene tijdingen. Met genoegen vernemen wij dal, bij koninklijk besluit van 8 Mei 1895, onzen inboorling de heer Decroos T. A., majoor staf- adjunct van hel 6* linie-regiment, be noemd is als Luitenant-Kolonel, bij de infanterie. Wij juichen des te meer de schoone be vordering van den heer Decroos toe, om dat hij een ware Veurnaar is, die zijne geboortestad steeds lief heeft, en het eene oprechte eer is voor Veurne een zijner meisje! Nu uwe eigene woorden mij be moedigen, door de verzekering dat mijne ergste vrees ongegrond was de vrees dat mijn naam reeds voor uwe ooren was bezoedeld, en uw vader door uw jeugdig hart tol schande was gedoemd nu ik mij op u kan beroepen als een onpartijdig getuige wil ik u de geschiedenis van mijn leven openbaren; en terwijl ik uwe af komst slaaf, wil ik hopen dal ten minste miju onbevooroordeeld kind, in spijt van de onrechtvaardigheid der wereld, haren vader zal gelooveu, vertrouwen en lief hebben. Ik zal niets vei bergen. Ik zal terstond met die ontdekkingen beginnen, waarvoor ik meest bevreesd ben. en op latere op helderingen, vertrouwen om hel donkere van mijn verbaal le verminderen. I)e lieer Graham is mijn stiefvader, en mijne gezegende moeder, die reeds lang overleden is, was. in alle opzich ten, behalve dal de oaiuui lijke betrek king ontbrak eene ware moeder voor Amelia. Na eenige verdere bedenkingen sluit de heer Visarl zijne rede met de hoop te koesteren dat de heer minister, dezen keer, zijne verzoeken iu ernstige aan merking zal willen nemen en dal het buitengewoon budjet het noodige erudiet zal bevatten om de gevraagde werken uil le voeren. Moge het waar wezen Markten. Als gevolg aan de vraag gedaan door de Laudbouwmaatschappij van Veurne, heeft de gemeenteraad onzer stad de vol gende polilie-vcrordering uitgevaardigd belrckkelijk de markten van Boter, Eieren, Kiekens, Konijnen en diergelijke, alsmede alle slack van Vruchten en Groenten, ten einde de bewaking van koop en .erkoop dezer koopwaren te verzekeren. Art. 1. De opening der markt is be paald op 7 ure, van 1 April tol 30 Sep tember, en op 8 ure, van 1 October lol 31 Maart. Art. 2. Alle openbare verkooping, ten markldage, van bovenstaande koop waren is verboden op andere plaatsen dan ter publieke markt er toe bestemd. Jrl. 3. Alle overtreding zal gestraft worden met de straffen van enkele politie, bij strafwetboek vaslgesleld. - »»(a)r- floeren fopperij. De fransche schuimers die in Hene gouwen en Oost-Vlaanderen zulke goede zaken gemaakt hebben, zijn in het Thou- roulsche ook hunne wonderbare vetten komen verkoopen. Peist eens, land bouwers, gij hebt maar eens in uw leven de keure u zulke vette le verschaffen; veile die vier jaar reukwijs werkt, veile die gij maar in October of november moet betalen als de vruchten zijn opgedaan. Maar ook vette lerzellderlijde waarvan gij niet le veel moogl verbruiken uit vrees de vruchten te verbranden; vette die bijzonderlijk het tweede jaar, naaai gij zult betaald hebben wel le verstaan) vette die eenen tweeden oogst geeft zonder Dergelijke vettemarebands hebben hier ook onlangs de streek afgeloopen en. zoo men zegt, op zelfde wijze menigvuldige boeren om den tuin welen te leiden. Ongeloofelijkmaar toch waar En zeggen dal men alhier menige treffelijke kooplieden aantreft die verkoopen zonder bediog, met waarborg van gehalte op fakluur en met recht van ontleding. Maar ja, de boer wil bedrogen zijn, en hij stelt meer vertrouwen .iu vreemde ratten dan in zijne eigene kennissen. En dan klaagt men over slechte tijden en slechte oogsten Te zamen 5,86 fr. Zegge eene jebruiksweerde van 5,86 fr. in ronde cijfers 6 Ir. en daarvoor 22 fr. betalen. Voorwaar men kan overal crediel krijgen lat Oktober voor 16 fr. hel 100 k. Hel is wel de moeite weerd van Parijs le komen om zulke winsten le doen. Indien zij Willie geheel veranderd had gevonden indien hij als een loszinnig wereldling, een ijdel saletjonker, of als een hardvochtig man van zaken was terug gekomen in een van welke karakters zij zich half verbeeld had dal hij zich ver- toonen zou indien hij haar inei koude stijfheid, mot gevoellooze onverschillig heid of gedwongen»' verlegenheid had begroet had zij, terwijl zij hem verachtte, beklaagde of laakte misschien kunnen loeren, hem minder lief le hebben. Doch hij was leruggekomcn, gelijk hij vertrok, openhartig, edelaardig, manhaftig en vriéndelijk. Hij had dezelfde ongeveinsde warmte van gevoel, dezelfde bezorgde teederheid aan den dag gelegd. Kortom, hij was de Willie, aan wien zij altijd ge dacht had, van wien zij gedroomd had, dien zij lief had Hel was duidelijk, dal hij, terwijl hij eene andere zijn hart schonk, haar loch nooit geheel vergelen bad; ter wijl bij Isabella beminde, zou hij loch en liep toen weg zoo bard hij kon, sprak het meisje, haar een pakje ter hand stellende. Hij zegde, dat ik het u dadelijk moesl geven. Breng mij licht, sprak Geertrui. De meid ging om eene lamp te halen, terwijl Geertrui onderlusschen poogde le raden wal een pakje van zulke buitenge wone grootte eïi dikte kon bevallen. Zij hield het voor onmogelijk, dal zij zoo spoedig antwoord van den heer Amory kon bekomen. De volgende morgend was de vroegste lijd, waarop zij dit verwacht had. Van wien kon hel dan komen? Ter wijl zij zich nog zat le verwonderen, bracht Jane de lamp bij welker licht zij terstond de hand herkende. Den omslag openbrekende, vond zij daarin verscheide ne dichtbeschrevene blaadjes papier, welker inhoud zij dooi las met al de gretigheid en aandacht, welke hel gewich tige en inzonderheid voor haar hoogst be langrijke van liet onderwerp vereischle. ZEVENTI EN DE HOOFDSTUK Geschiedenis van den vader. Hel geschrift luidde aldus Mijne dochter, liefderijk, teerhartig altijd eene vriendschappelijke, bijna broe derlijk genegenheid voor Geertrui blijven koesteren. Meer dan dit had hij haar nooit willen geven. Zij moesl zich dus gewennen aan de wreede noodzakelijkheid van hem dag aan dag te zien, hel verhaal zijner liefde voor eene andere le hoorcu, en hem alle geluk en blijdschap te wenschen, gelijk eene zuster eenen goeden en leederen broeder zou doen. Zij moest eene liefde leereu be dwingen, welker innigheid en vuur baar tol nog toe nauwelijks bekend was ge weest, en die liefde in vriendschap her scheppen. Toen zij aan dit alles dacht, was hel haar onmogelijk hare aandoenin gen le bedwingen. Zij wierp zich op haar bed, drukte haar gezicht iu hel kussen cn schreide. Weldra werd cr aan de deur geklopt. Mennende dat zij naar de theetafel werd geroepen, zegde zij, zonder op te staan Zijl gij daar, Jane* Ik zal van avond niets gebruiken. Datis hel r.iet, jufvrouw, antwoordde hei meisje; maar ik kom u eenen brief brengen. Geertrui sprong op en opende de deur. Een kleine jongen gaf hem mij over van BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE verder hulpe. Zegt mij, beste vrienden» is dat geen wonderbare vette. Ja, voor waar gij hebt maar eens in uw leven de keure zulk bovennaluurlijk goed te koopen. En is wel de moeite weerd daarvoor een koulrakt te onderteekenen meestal in T fransebom de belgische wet op de vervalsching der vellen voor u krachteloos temaken. Er wierd over tien jaren door de boeren putten in den grond geklaagd over de vervalsching der vellen, de wet moeste zulks beletten. De wel kwam lol stand en wierd uileengedaan in dagbladen en schriften eu wel voorna melijk iu dc laudbouwlessen. Maar, wal kan zulks baten alswaniteer de landbou wer die middels vei werpt en liever naar Parijs trekt om zijne vellen le ontleden eu voor de rechtbanken van Frankrijk eene vervolging in te spannen tegen zijne uitbuiters? Niet dal wij alle landbouwers van verzuim van ouderwijs willen be schuldigen; in T geheel niet. Dc tijden veranderen. Heden is het noodig wat geleerd te zijn om te boeren; vele land bouwers verstaan het maar al le wel en nemen alle gelegenheden waar om hen te onderlichten m ai wat hun stiel kan bevoordeeligen. Welnu deze zijn het niet die bedrogen zijn, maar wel degene die tol hiertoe hel landbouwonderwijs heb ben verzuimd. Men neme liet niet kwalijk, T is de waarheid en ze dient gezeid le worden; de onlangs gepleegde fopperijen dienen lot les aan allen, al hoewel zij wat hard is voor den bedro genen. Immer de ondervinding is de beste school. Het is niet dal wij beweren dat de vellen waarover wij spreken geen weerde hebben. Den waren iiihoud willende ken nen, hebben wij een staal genomen en doen ontleden, in den scheiwinkel van Rousselaere. Die veile bevat per 100 k. Stikstof, 1,44 aan 1-50 per eenheid Phosphoorz. 8,72 oplosb. aan 0,40 fr. ld. aan 0,20 fr. 0nz3 streek in da Kamer. In de zitting der kamer van 7 Mei, heeft onze Volksvertegenwoordiger, de heer L. Visarl» hel woord gevoerd om de belangen onzer streek te verdedigen. M.' Visarl heelt bij den minister uauge- drongen opdat hij hel arrondissement Veurne niet velgele iu hel ontwerp van werken die weldra ter Kamer zal aange boden worden. Hij heelt onder ander gesproken over de rechltrekkiiig der kromten van den User, bij Nieuport en bij Tervaete en over dc verdieping dezer rivier lusschen Sl Joris en de haven van Nieuport, alle werken die gevraagd zijn ten einde de waterlozing van den User nog spoediger te kunnen bewerkstelligen, om alzno don Duiukcrkvaarl op lijds te kunnen lossen. Verder heelt hij aangedrongen op den buitciigewonen slechten staal van den Bergenvaarl. Sedert 20 of 30 jaren, zegt de achtbare spreker, werd in deze vaart Alzoo, wierden naar Thouroul omtrent 4000 k. zulke vette verzonden; maar le Cortemarck hebben de schuimers wel betere zaken gedaan. Volgens een vriend ons verzekerde, dat er iu den omtrek van 35,000 ii 40,000 k. gekocht zijn. En zeggen dat hel slechte boerejaren zijn? Landman j. Rechterlijke ki’ouijk. De korrektionele Rechtbank dezer stad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. 1,13 onoplosb. 0,22 Dit Bind verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s iaars- met de oost 7 fr Een nf/nndeiliik nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De -rooie letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen I fr. De Annnncen voor Helyie, uliffetonderdbeide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Pcbi.icité, Magdatenastianl Itrussel Men schrijft in bij L. KEIlCKilOVfc, Drukkei-L’itgever. Ooststraat, 6, te Veurne, en in de "postkantoren des R7ikT“”“ <«cnt nnnr* 2ii*u«sel »u Dixmudu nuat* IWIouport. Jnvoccrcchten. j' niet hel minste werk verricht, noch van Hel versfig dei middcnafdeeling over het wetsontwerp op de vuur- en baak- rechien, ook bevattende invoerrechten op verschillende landbouw- en nijver- heidsvoortbreiigsels, is aan de leden der Kamer uitgedeeld. De middeti-afdeeling heeft de voorge- slelde invoerrechten veel vermeerderd. Zoo heeft liet, met eenparigheid, het voorstel aangenomen strekkende tol vor- hooging van hel recht op de bloem van 1,50 op 2 frank; zij heeft dezelfde be slissing genomen voor hel recht op het mout. Het voorstel van den heer Cartuyvels, een invoeriechl van 5 frank par 100 kilos le beffen op garst en spelt, is verworpen met drie stemmen legen drie en ééne onthouding. Daarentegen heeft de inidden-afdeeling hel voorstel aangenomen hel invoerrecht van 5 frank per 190 kilos te heffen op de haver. De rechten door de midden afdeeling op de land bouw-voortbrengselen voor- gesiMd zijn Boter en margarine pc; 100 kilos, 20 fr. Moul, id 2 fr. Haver, id., 5 Ir. Bloem van tarwe, rogge, spelt en haver, id., 2 frank. Al deze voorstellen werden door dc middeti-afdeeling met eenparigheid ge stemd. 3,48 1 K33 I I i i B d 3- 40 4- G7 1-40 3-52 i 5-00 5-34 0-03 9-03 10-43 e NIEUPORT DIXML’DE DIXMUDE NI EL'PORT 6- 13 7- 19 9-36 10- 39 11- 03 nuns 3-08 3- 43 4- 07 6-45 8-07 5- 55 6- 27 6-52 9-15 10-40 i- 4 8- 56 9- 27 9-53 12-05 1-20 i i ,n ïa f- ;lr r ,’o ,1U ?n n Vertrekui'cn DU1NKF.RKE 4-41 7-16 9 -25 ,u I l ORYVEI.DE VEURNE GENT Bl'i SS EL j IHC'l I1C7V UI1UOLC «Clft VVIIIHU, |>W* bedehing en verdieping. Moesl zulks in China gebeuren, zegt hij, men zou hel misschien kunnen gelooveu; maar, in Beigie, is hel moeilijk le begrijpen Hij vraagt of dezen slaat van zaken weldra zal ophouden. De minister antwoordt ja. - I -- 5-18 6-55 7-45 -8-24 8-17 DUINKERKS 7-55 8-44 van <lcn ijzerenweg 10- 51 11- 31 11-58 2-58 5-10 Duinkerk», Veurne, 6- 00 7- 28 9-45 10-23 10-52 9-16 1-46 2-38 11-38 3-52 5-13 2-3S 6-05 8-35 6- 3S 7- 06 ZITTING VAX 25 APRIL. Wutlaert Aloys, werkman te Oostende, 8 dagen an 26 fr. voor 'diefto. ZITTING VAN 26 APRIL. Berloo Karet, werkman to Adinkerko, voor waardelijk, 200 fr. voor jachtdelikt. Pieters René, muzikant te Clercken, 16 dagen en 26 fr. voor slagen. Cailliau Lieven, landlooper te Merckem, 7 maanden voor diefto. Hoorelbeko Hector, Annet Cyrille, Debruyne Karel, Wiuno Edmond eu Hoorelbeke Bruno, werklieden te Zarrea. de eerste, voorwaardelijk, 26 fr. voor slagou eu 10 fr. voor vernieling vau mobilier; de andere elk 15 fr. voorwaardelijk I voor do 3 laatste. 6-44 8-43 11-46 1-33 3-53 6-’» -16 9-15 12-18 2-05 1-31 7-21 ■28 9-23 12-28 2-12 5-41 8-07 8-00 9-55 1 00 2-44 6-13 8-39

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1895 | | pagina 1