VAN VEURNE I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT lIL L_ DE LANTAARNAANSTEKER. it 8‘! 163 Znterdag S2> Mei 18Ö2». te Dejonghe Uit het engelsch. Blankenberghe 14899 fr.; E. E. Deblomme 11. Verstraete te -A' <51>' Jaai*. derzclfde maand moeien besloten hebben. De beroepen naar hel Beroepshof legen de lijsten alzoo bepaald gesloten, zullen ten laatste den 23 Atigusti moeten neer gelegd worden. Hel is aanbelangend niet te vergeten dal de reclamaties die strek ken lol het inschrijven van tenen kiezer of tot het vermeerderen van het getal zijner stemmen niet kunnen ontvangen worden door het Beroepshof indien zij niet eerst naar het Schepencellegie zijn gezonden geweest. Eindelijk de wel bespreekt dat de recla- matien die reeds gedaan zijn geweest nopens het senalorieel kiesrecht, niet zullen mogen hernieuwd worden voor het gemeenlekiesrecht, indien zij afge wezen zijn geweest door de bevoegde rechtsgebieden. In de gemeenten van 20,000 inwoners zou men daarenboven, voor de toepassing van hel amendement Helleputie, bijzon dere lijsten moeten opmaken van kiezers, werklieden en bazen maar de wijze van opmaking dezer lijsten moet geregeld worden bij Koninklijk besluit en hel besluit is nog niet verschenen. Ontslag van den Minister van buiten- landscho zaken. Een telegram uit Brussel meldt dal M. de Mérode, minister van buitenland- sche zaken, zijn ontslag genomen heeft omdat de Regeering beslist heefl de over name van den Kongo door Beigie te verdagen. De werkmanspensioenen. De middenafdeeling der Kamer en de bijzondere commissie, gelast met liet onderzoek der wetsvoorstellen betrek- kelijk de werkmanspensioenen hebben woensdag eene zitting gehouden. Men was hel eons om de verplichtende verzekering te vragen voor al de werk lieden en bedienden, mans en vrouwen, wier loon een zeker cijfer niet te boven gaat. De kwestie van den ouderdom, op welke de verzekering moet aangegaan worden, werd voorbehouden, evenals die van hel beloop der jaailijksche bijdrage van den verzekerden werkman. Er werd met eenparigheid besloten dal de Staal, de bazen en de werklieden in de verzekeringskas zullen bijdragen; er zal later onderzocht worden hoeverre de weldadigheidsbureelen zullen moeten of kunnen tusschen komen. M. De Malander heefl aangckondigl dat hij een amendement zal neerleggen, strek kende om aan de gemeenten en weldadig- heidsbesluren toe to laten in de plaats der werklieden en bazen te betalen wan neer T werk onderbroken wordt. Zoodra zij genoegzaam hersteld was om hare kamer te verlaten, zocht ik gedurig en vond ik eindelijk eene gelegenheid om haar te zien en te spreken. Wij waren in bibliotheek langer dan een uur bij elkander geweest, toen de heer Graham eensklaps binnentrad en naar mij toekwam met een gezicht, welks barsche strengheid ik niet licht zal vergelen. Ik stoorde mij echter mij niet aan die verrassing, op welker waarschijnlijke gevolgen ik mij voorbereid achtte. Ik was echter weinig voorbereid op den aard der beschuldigin gen, die ik werkelijk moest hooien. Dat hij mij mijne ongehooazaamheid, zou verwijten aan verlangens, welke hij op allerlei wijzen verstaanbaar genoeg had te kennen gegeven, en zelfs nog duidelijker dan te voren zijn besluit zou aankondigen, om eene scheiding tusschen Amelia en mij te maken, verwachtte ik als zeker, en daarop was ik met mijne ant woorden gereed; maar toen hij mij met eenen stroom der grootste scheldwoorden overlaadde toen hij raasde en tierde, en mij lage, baatzuchtige verachtelijke oogmerken toeschreef, die nooit in mijn gemoed waren opgekomen deden ver bazing en gramschap mij verstommen. 4lgemeene tijdingen. M. C.-L.-E. Barailre, ontvanger der registratie en domeinen, te Lier, wordt bij koninklijk besluit van 14 Mei, ontvanger Ti’ •if Provinciale geneeskundige Commissie. Zondag heeft te Brugge de kiezing plaats gehad voor do kandidaten, door de be langhebbenden voor te stellen aan de benoeming door den Koning voor de samenstelling der geneeskundige com missie. Zie hier den uitslag dezer stemming Arrondissement Brugge. MM. J. Berten te Thouroul, 63 stemmen; Alfons Plellinck, te Brugge, 48; Eugeen Van Sleenkiste, te id., 41; E. Cosyn, te Blan- kenberghe, 37; R. Goelhaels, te Brugge, 34. Arrondissement Veurne-Dixmude. MM. C. Parel, te llandzaeme. 38 stemm.; L. Sleylaers, te Veurne, 57. Arrondissement Oostende. MM. De llondt, te Oostende, 56 stemmen; H. Ollcviers, te Eerncgbem, 47. Ik wil niet over het innige en teedere dezer genegenheid uitwijden; hel is ge noeg te zeggen dat zij het leven van mijn leven werd. Eindelijk stierf mijne moeder. Ik was in dien tijd zeer tegen mijnen zin op hel kantoor van den boer Graham werkzaam en bleef bij de familie in huis wonen. En nu kwam mijn stiefvader, zonder eenige verklaring of waarschuwing eene reeks maatregelen, even onverstan dig als wreedaardig; zoo tergend voor mijnen trots, kwellend voor mijn gevoel, onverdraaglijk voor mijn opvliegend ge moed, dal ik bijna razend werd van gramschap. Hij poogde mij te berooven van het eenige, dat mij het leven ver zoete en tot eenen zegen maakte de liefde van Amelia. Ik wil hier de beweeg redenen niet opsommen, die ik hem toe schreef, noch de middelen, die hij ge bruikte. Hel is genoeg te zeggen dat zij Maar dn was nog niet alles. In tegen woordigheid van het edelaardige meisje dal ik aanbad, legde hij mij eene schan" delijke misdaad te last - eene valschc handteekening en beweerde dat mijne schuld zoo pas ontdekt, maar ontwijfel baar was. Was ik te voren gramstorig geweest, nu werd ik razend. Ik hief mijne hand en balde, mijne vuisten. Wat ik zou gedaan hebben, weel ik niet. Of ik woor den zou hebben gevonden om mijne on schuld te handhaven, om de logen terug te kaatsen, en eene beschuldiging te wederleggen, die even onverwacht als valsch was dan of ik, wanneer de drift mij de slem benam, den beschuldiger uil den weg gedrongen, misschien neer geveld zou hebben, om heen te gaan en in de openc lucht te bedaren te komen kan ik nu slechts gissen; want een angstige gil van Amelia bracht mij tot bezinning, en toen ik mij omkeerde zag ik haai flauw op de sofa neerzinken. Alles vergetende, behalve den oogen- schijnlijk stervenden toestand, waarin dit ontzettend tooneel haar gebracht had, vloog ik haar te hulp. Er stond eene tafel naast haar met eenige fleschjes daarop. Haastig greep ik wal ik voor ecu. - De kiezing te Thuin. Ziehier den officieelen uitslag der bal- lolering van verleden zondag üitgebrachle stemmen 44,395 stemm. M. Bailly, kier. bekw. 22,299 M. Lekcu, social. 22,185 M. Bailly werd bijgevolg gekozen met 24 stemmen meerderheid. De nieuwe Schoolwet. De Cournier de Bruxelles beweert dal hel nieuw ontwerp van schoolwet binnen kort in de Kamer zal neergelegd worden, waardoor de verdeeling der Slaatstoe- lagen aan al de scholen, zal verzekerd worden in evenredigheid met hel getal bestaande klassen. -- ue miliciens voor den dienst aange duid en begrepen in hel contingent der lichting van 1893, die de storting van 200 fr. voorzien door art. 644 der wel op de militie niet gedaan hebben, zullen aan de krijgsoverbeid worden overge- leverd te beginnen van 27 Mei en op de datums te bepalen in gemeen overleg door de gouverneurs en de bevelhebbers der provinciën. De maatschappij - lijnvisschers te Oostende geeft op zondag ‘2 Juni, twee grootc prijskampen voor ’t visschen met de lijn, de eerste in zoel water, de tweede in zeewater. Buiten de eerme talen bcloopen de prijzen tol de som van 1000 franks. Zaak der Elbe voor de recht bank. Eene J/am-depeclie meldt hel volgende uil Brugge De burgerlijke rechtbank van Brugge heefl uitspraak gedaan in de zaak van den zak brieven der Elbe, ingespannen door de duitsche regeering tegen de reederij Hamman. Men zal zich herinneren dat een zak brieven, voortkomende van de schipbreuk Elbe, gevonden werd door oostcndschc visschers. Deze hadden, om hunne rechten tcdoan gelden op den inhoud, dezen aan den reeder, M. Hamman, tor hand gesteld. De duitsche Staal spande toen een proces in legen dezen laatste om terug in bezit van den zak te komen. In vorige zittingen had de substituut Smeeslers zijn advies uitgebraeht en ziehier welk vonnis thans de rechtbank uilsprak. De rechtbank, gehoord hebbende de heer Smeeslers, substituut van den pro cureur des konings, in zijn gelijkvoi mig advies, verklaart zich bevoegd om dc Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Rcklainen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen I ft - De Annoncen voor Belgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office be PiBt.icrrÉ. Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij Ij. VA.TWD15IV KERCKIIOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraal, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. van zoodanigen aard waren, dal mijn vroegere afkeer in eenen bitteren haat veranderde mijne onwillige gehoorzaam heid aan zijnen wil lot openlijken tegen stand overging. In plaats van mij te onderwerpen aan helgcen ik als dwingeland beschouwde, zocht ik bij alle gelegenheden Amelia’s gezelschap, en overreedde ik het zacht aardige meisje om zich te leenen tot mijne listen, ten einde de oogmerken van haren vader te verijdelen. Ik sprak haar niet van liefde; ik poogde haar niet door be loften aan mij te binden; ik opende haar geen utzichl op een huwelijk; dit werd mij door mijn eergevoel verboden. Maar met jongensachtige eigenzinnigheidwelke ik aedeil heb moeten vreezet) dat het toppunt van dwaasheid en onvoorzichtig heid was, zocht ik elke gelegenheid op om, zelfs in hel bijzijn van haren vader, te loonen, dat ik voornemens was die vrijheid en gemeenzaamheid van omgang Ic handhaven, welke door dc omstandig heden tusschen ons waren ontstaan, en die niets anders dan met geweld konden verhinderd worden. Eindelijk werd Amelia ziek, en zes weken lang was ik van haar verbannen. X.' SI. benoemd der erfenisrechten ten kantore Antwerpen zuid M. Edmond Parel, schepen en dd. burgemeester te Dixmude, is dinsdag aldaar overleden ia den ouderdom van 62 jaren. Uitslag der aanbesteding voor de vernieuwing der vloed- en ebbedeuren van het Veurnesluis te Nieuport. Bestek -17,449 fr. 46 c. (lebben aangeboden MM. F. Wybo te Coolkerke, 15699 fr te Coolkerke, 15973 fr., te Ramscappelle, 16195 fr.; L. Sorel, Coolkerke 16440 fr. De miliciens voor den dienst De gemeentekiezers. Hel zal niet zonder nul zijn hier de uil- voerings-maatregelen aan te wijzen, welke de wel genomen heefl voor hel opmaken der kiezerslijsten, en de wijze op welke de burgers moeten te werke gaan om hunne rechten te doen herkennen. De lijst der gemeentekiezers moet ge sloten worden door de gemeentebesturen den 15 Juni naastkomende. De algemeene voorwaarden van het gemeenlekiesrecht bijna dezelfde zijnde als voor hel senatorieële kiesrecht, is hel de lijst der senatorieële kiezers, welke komt herzien te worden, die voor grond beginsel zal dienen aan hel werk der gemeentebesturen do daten op welke de volwaarden van kiesrecht of van meer voudige slem moeten vereenigd zijn ge weest is dezellde zullen op de lijst der gemeentekiezers gebracht worden dezen die den ouderdom van 30 jaren zullen bereikt hebben den 1’ Juni aanstaande en do andere vereischte voorwaarden ver- eenigen den 1“ Juli 1894. Er is uitzondering voor de voorwaarde van vurblijL l)o voorwaarde van 3 jaren verblijf moet slechts beslaan op hel tijd stip van ln Mei 1893. Kortom dus, zullen gemeentekiezers zijn de senaolrieële kiezers die in de gemeente verblijven sedert 1" Mei 1892. Maar hel kan gebeuren dal hel getal stemmen waarover zij beschikken het zelfde niet zij voor dc twee kiezingen. De eigenaars wier onroerende goed een cadastraal inkomen hebben van meer dan 150 fr. zullen eene slem meer hebben, de familiehoofden die den vereischlen hoo- geren cijns niet betalen voor de gemoen- tekiezing in de gemeenten wier bevolking 2000 inwoners overtreft, zullen eene stem verliezen. Behalve de senatorieële kiezers, zullen nog op de lijsten moeten gebracht worden deze die nu gemeentekirzer zijn als ge diplomeerde bekwaamheidskiezers, zelfs als zij geen 30 jaar oud zijn, en dezen die uit hel algemeen kiesrecht gesloten zijn omdat zij slechts Belg zijn door dc kleine inburgering. Dc kiezerslijsten voorloopig gesloten den 15 Juni zullen ter inzage van hel publiek gesteld worden tc rekenen van den 19. De reclamaties zullen moeten naar de gemeentebesturen gezonden worden den 15 Juli ten laatste, en deze zullen den 27 ADV DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5-00 5- 34 6- 03 9-03 10-43 6-55 8-24 4-43 7-16 9-25 NIEUPORT DIXMUUK DIXMUDE NIEUPORT 8- 56 9- 27 9-53 12-05 1-20 3-08 3- 43 4- 07 6-46 5-18 7- 45 8- 17 5- 55 6- 27 6-52 9-15 10-40 10- 51 11- 31 11-58 2-58 5-10 8-07 I -*»»O«X)»g C BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKS 7-55 8-44 6- 44 S-42 11-46 1-33 3-58 6-"! 7- 16 9-15 12-18 2*05 4-31 7-!4 7- 28 9-23 12-28 2-1? 5-41 »-07 8- »0 9 55 1 00 2-44 6-13 8-3# iwir~-.i- eti—w-tm umwiiw w-n" n. i iiii...'.iiiraiiiBigi TrirrrurTrmTT Vertrekuren van den ijzei-envvcg van Otiinkerke, Veurne, tieut naai- Briiuuel en Dixinud** naar Nieuport. 600 9-16 1-46 2-38 8-13 7-28 1 1 -33 3-52 5-43 7-IS S-48 2-38 6-05 8-35 9-56 10-23 3-40 6-38 10-3» 10-52 4-07 7-06 11-08 iaaat*i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1895 | | pagina 1