VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT DE LANTAARNAANSTEKER, G9 jaar. Ook moei weldra in de Kamer een wets voorstel necrgelegd worden, betreffende de regeling van den finantieeien toestand van den Kongo. 165 Zaterdag S «Juni De heer Scliollaert kondigde aan dal hel ontwerp van schoolwet nog dees week in de Kamer zal neergelegd worden, doch hij heeft daarover niet de minste aan duiding gegeven. Men beweert zelf dal er in den ministerraad nog niet over ge sproken is. vesligd. Laat mij gaan zegde zij. Gij boos wicht! Gij zult mij ook nog de oogen uit branden j Waar is Amelia? riep ik uil. Laat mij haar zien Haar zienantwoordde zij. Gij af schuwelijke valschaardNeen, zij heeft al genoeg van u geleden Zij heeft er zelf nu genoeg van; laat haar dus met vrede! Wat meent gij schreeuwde ik, de huishoudster bij den schouder vattende en geweldig schuddende, want hare woor den deden mijn hart wegkrimpen en ik was als razende. Wal ik meen? hervatte zij. Ik meen dal Amelia nooit weder iemand zien zal; en al had zij duizend oogen, dan zijt gij toch de laatste, dien zij zou willen zien. Haal Amelia mij dan ook berstte ik uit, meer bij wijze van alleenspraak dan als eene vraag. Het antwoord was echter gereed. U haten? Ja nog meer; zij kan geene woorden vinden, die erg genoeg voor u zijn. Zij prevelt, zelfs in hare pijn: Wreedaardig; slecht en zoo meer. Zij huivert zelfs als zij eenen naam hoort, en wij mogen bij haar niet cens van u Welk een diep berouw ik'echter koes terde en altijd bleef koesteren over mijn aandeel aan hel ongeluk van het arme meisje, kou ik echter niet vergelen wal de heer Graham zelf daaraan had loege- brachl, en de beleedigingen en onrecht vaardigheden niet vergeven, die mij zoo danig hadden verbijsterd, dal mijne hand, die haar bijstand wilde bieden, een werk tuig tol haar verderf was geworden; en toen ik, terstond na het veil rek des doctors, mijn stiefvader insgelijks den sloep zag afkomen en heengaan, en bij het licht der straatlantaarn opmerkte, dat de smartelijke uitdrukking van zijn gelaat verdwenen was, en voor het gewone voorkomen van bedaardheid, eigenwaan en heerschzuchtige aanmatiging had plaats gemaakt, terwijl ik uil de forsch- heid, waarmede hij zijnen wandelstok op de sleencn zette, kon opmaken, dat hij verre was van mijne nederige, berouw volle gemoedstemming te deden, hield ik heerBilaut daarentegen achtte het zijn plicht ten gunste van de beschermende rechten te stemmen. De minister heeft verscheidene amende menten van ondergeschikt belang aange nomen, alsook het invoerrecht van 3 frank op de haver. De zitting heeft lang geduurd, doch men geraakte niet tol een overeenkomst en geen enkel besluit werd genomen. Het algemeen gevoelen is noglhans, volgens den Palriole dat de beschermende rechten met een klein meerderheid zullen gestemd worden. Do Hooge Landbouwraad. De Hooge Landbouwraad heeft vrijdag worgend in Paleis der Akadcmies, te Brussel, de openingsziuitig van zijnen zit tijd van 1895-96 gehouden. Aan hel bureel zetelden MM. De Bruyn, minister van landbouw en openbare werken; Schmits, ondervoorzitter; Garluyvels, bestuurder van landbouw, en Vernieuwc, sekrelaris. De minister hield eene aanspraak waar in hij de verschillende kwesiies, die op hel dagorde van den zittijd slaan, onder zocht. De inrichting van hel ministerie van nijverheid en arbeid zal hem toelaten zich nog ieviger dan te voren toe te wijden aan de landbouwkweslie. Hij kondigde aan dat van 8 lol 16 september, te Brussel, onder de bescher ming des konings, de derde zittijd van hel internationnaal landbouwcongres zal gehouden worden. Wal de kwesties aan het dagorde be treft, ziehier daarover de uitleggingen van M. De Bruyn. 1° Verbetering van het veeras. op met een medelijden aan hem te ver spillen, dal hij zoo weinig scheen te vereischen of le verdienen; en mij zelven alleen beklagende, beschouwde ik zijn barsch gezicht met eene ziel, die geen ander gevoel voor hem koesterde dan dal van onbegrcnsdeti haat. Deins niet voor mij terug, Geertrui, terwijl gij deze openhartige bekentenis van mijn liartsiochlelijk en op dat oogen- blik geheel verbijsterd gemoed leest.1 Gij weel misschien niet wat haten is; maar zijl gij ooit beproefd geworden zooals ik? Toen de heer Graham den hoek der straal om was, naderde ik hel huis, opende de deur met mijn eigen sleutel, en trad binnen, liet was zeer stil in huis, en in de benedenkamer was niemand te zien. Ik ging zonder gerucht te maken naar boven, en trad aan het einde van den gang een kamertje binnen, dat in Amelia’s kamer uitkwam. Hier bleefik eenen langen tijd wachten, zonder eeniggeluid lehooren of iemand te zien. Eindelijk vreezende dat de lieer Grahcm spoedig zou terug komen, besloot ik naar mijne eigene kamer te gaan, die eene verdieping booger was, mijn geld en eenigo weinige voorwerpen van waarde, dat ik niet wilde achterlaten, 2° Vsorzorgmaatregelen legende knobbel ziekte bij het hoornvee. .3“ Herinrichting der Landbouwcomicen 4° H’d op de vei kvopvei nietigende ge breken 5° De pachten; vergoedingen aan de uit gaande pachters., enz. 9° IVenschen der landbouwcomicen. De provinciale reglementen over do verbetering van bel veeras moeten ge wijzigd worden; die wijzigingen zullen in den aanstaanden zittijd der provinciale raden besproken worden. De verbetering van hel vee moet ge grond zijn op de rekenkundige stelsels; daartoe heeft de regeering een ontwerp reglement opgemaakl, en dal ontwerp moet door den Hoogen Landbouwraad onderzocht worden. Door dat ontwerp worden bewaring- premies ingesteld voor de dieren, alsook premies voor de eigenaars van koeien en veerzen. De landbouwmaatschappijen en sijndikalen zullen aanmoedigingen kunnen verleunen voor de bewaring der beste dieren. Wal de knobbelziekte betreft, het nieuw reglement zal aan de houders van hoorn vee toelaten hunne stallen io ontlasten van de besmette dieren, met hun daartoe geldelijken onderstand te verleenen. De kwestie der onderlinge veeverzeke- ring zal insgelijks door den Hoogen Land bouwraad onderzocht worden. Ver scheidene landbouwcomicen hebben voor gesteld eene laks te stellen op hel slachten van hel vee, en waarvan de voortbrengst zou dienen om de vergoedingen, thans door den Staal betaald, te volledigen. De landbouwcomicen zullen heringericht worden. De bijdrage moet verminderd worden, om den toegang tot de landbouwcomicen voor de kleine pachters en de landbouw- werklieden le vergemakkelijken. In het bestuur zouden dan de landbouwwcrk- lieden, de pachters, de landbouwers, eigenaars en grondeigenaars moeten ver tegenwoordigd worden. De wel van 3 juli 1894 op de verkoop- vcrnieligeiide gebreken moet zekere wij zigingen ondergaan. M. De Bruyn sprak verder over de maatregelen door T spoorwegbestuur ge nomen om hel vervoer der landbouw- voortbrengsclen raar Engeland te verge makkelijken. Er zullen ook maatregelen genomen worden om de onderlinge instel middel om een rijken koestal lo bekomen, en deze is alleen toereikend om welstand aan den landbouw te verschaffen. De boer rekene niet meer op den verkoop van graan of andere vruchten, zijn gansche oogst worde benuttigd voor den koestal die voor zijn huisgezin opbrengend zal wezen en vleesch aan gematigde prijs zal doen bekomen. En hij rekene niet meer op behoudings- welten en protectionism, op inkomrech- ten op granen en eetwaren, die schijnen eenige groote landbouwers te moeten be- voordeeligen, terwijl het zeker en onver mijdelijk zal zijn dut de 99 der andere Belgen er door zullen lijden, dat de toe stand der arbeiders en werklieden in hel algemeen zal verergerd en onuitstaanbaar worden, en dat de landbouw in plaats van te winnen zal achteruitgaat!, en in plaats van gered te weezen aan einde- looze slechte gevolgen zal blootgesteld zijn. (Koophandel}. ---- De invoerrechten De Regeering schijnt niet veel fjrlrou- wen te hebben in de meerderheid voor het stemmen der beschermende rechten. Woensdag morgen werd do rechterzij der Kamer bijeengeroepen om de qtiaeslie te bespreken en de leden te lellen die hel ontwerp zullen stemmen. Volgens de Palriole hadden slechts 60 representanten den oproep beantwoord. Bijna al de volksvertegenwoordigers van Brussel waren aanwezig, terwijl een enkel van Antwerpen aanwezig was. M. De Burlel legde den toestand uil en gal te verslaan dal liet ministerie geweldig in nesten zit. Daar zij geen lust gevoelen om de kabinetsquaeslio te stellen en er van door le trekken, deed bij hen verstaan dal het noodig was hel wetsontwerp te stemmen. M. De Smet de Naeyer gaf te kennen dat hij liever liet ontwerp introk dan er ver anderingen te laten aan brengen voor wal do hoofdpunten betreft. Alhoewel de aanwezigen begrepen dat hel ministerie liever hel ontwerp doet verdwijnen dan zelf te verdwijnen, ver klaarden eenigen dal zij verplicht waren tegen le stemmen, om tegenover de kiezers hun verbintenissen na te komen en hun zetels te redden. Twde represen tanten van Brussel, de heeren De Jaar en Nerinckx legden zulke verklaring af. De Ds landbouw moet gered worden. Deze kreet is algemeen aan hel dagorde. De pers, in dag- en weekbladen, heft hem aan in lange artikelen; wijsgeeren en huishoudkundigen duiden dagelijks nieuwe middelen aan. en op slaalsgebied hoort men ongelooflijke redevoeringen houden in de Kamers, door de volksver tegenwoordigers die allen op hun wijze hel preblema oplossen. De landbouw kwijnt, dat is entegen- sprekclijk. De invoer van vreemde granen aan lage prijzen maakt de prijzen der inlaiidsclie ongeldig en onopbrengend de welstand onzer landbevolking vergt meer onkosten dan voorheen, voor voedsel, klceding en onderhoud. Het verleer is vermeerderd, de winsten zijn verminderd. Ja, de landbouw moet gered worden, doch hoe Hij redde zich zelf 1 Onze landbouwers bebouwen de landen zoonls over honderd jaar. Hun kinderen maken geen vooruitgang in bouwkunde, en hun behoeften worden dagelijks groeier. De landen welke zij bebouwen kunnen 100 meer opbrengen dan ze heden daags opleveren. Dal zij hun zoons, in plaats van lot 3 jaar in een pensionaat le schimmeren te leggen, om een klad transch te lecren dal zij gauw vergeten hebben of l« weinig kennen om lu i ooit te durven spreken, naar de school te Vilvoorde of Gembloux sturen, waar ze levens Erausch zullen lecren, en bekend gemaakt worden met al wat bouw-, bof- teelt-, moes- en landbouwkunde betreft, alle kennissen welke ze nooit meer zullen vergeten, en die hun dagelijks in hun nijverheid en stiel zullen te pas komen, zoodra zij weer zullen gekeerd zijn in hun ouderlijke betrekking. Wanneer zij zullen bekwaam zijn zullen zij nieuwe bouwmiddelen be ramen en vinden; zullen genoegen schep pen in hel welgelukken hunner pogingen, en zoo lichtvaardig geen werk en brood komen betwisten aan de bevolking der steden, waar zij gewoonlijk den hoop van behoeftigen en armen komen vergrootten; zooniet zij, dan toch hun nakomelingen. Do buitenlieden zijn er in geslaagd een overgroote meerderheid volksvertegen woordigers naar de Kamers te sturen; dat zij deze dwingen van T Staatsbestuur de degelijke inrichting der landbouw- slokerijeii te verkrijgen, want dit is het bijeen te zamelen, en mij dan naar de keuken te begeven en wal ik van Amelia wensclite te weten aan vrouw Prime, de keukenmeid, te vragen, eene goedhartige vrouw, van wie ik hel zeker achtte, dat zij mijne vriendin zou zijn. Ik had her eerste van mijn voornemen volvoerd, en was den achtertrap afgegaan om vrouw Prime op te zoeken, toen ik eensklaps jufirouw Ellis ontmoette, die uil de keuken kwam. Deze vrouw was eenige weken vroeger in huis gekomen, ten einde tot spioen te dienen en mijnen omgang met Amelia te verhinderen, en om die reden was zij mij onuitstaanbaar. Zij was met al het gebeurde bekend en er bij tegenwoordig geweest toen ik de deur werd uitgezet. Toen zij mij zag bleef zij staan, gaf een gil en wilde wegloopen als voor een wild dier, waarnaar ik zonder twijfel op dat oogenblik geleek; want honger, ellende en woeste wanhoop moeten op mijne trekken le lezen zijn geweest. Ik sneed haar den weg af, en noodzaakte haar om te blijven slaan en naar mij te luisteren. Eer ik mijne angstige vragen nog kon uitbrengen, werd bet ergste dal ik vreesde door hare uitroepingen be- X.’ 23. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: G fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 lï. De Innoncen voor Belgie. uitgezonderd beide 1 Inunderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office uk Publicité, Magdalenaslraat, Brussel. '.Men schrijft in bij i— VA!V»BX Ki.nCKHOVE, Drukker-Uitgever, Oostslraal, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. 6-55 8-21 6- 00 7- 28 9-48 10-28 10-52 5-00 5- 34 6- 03 9-03 10-43 4-43 7-16 9-25 5- 55 6- 27 6-5! 9-15 10-40 5-18 7- 45 8- 17 Uil liet engelsch. 1-46 3-52 6- 13 7- 19 9-56 10- 39 11- 08 UW inn»p i ■■ui'i DUINKERKE GHYVEhDE VEURNE GENT BRUSSEL 10- 54 11- 31 11-58 2-58 5-10 8-07 9-16 1-46 2-38 11-38 3-52 5-43 2- 38 6-05 8-35 3- 40 6-33 4- 07 7-06 Vertrekuren van den Ijzerenweg van 3-56 10-54 3-08 9-27 11-31 3-43 9-53 11-58 4-07 12-05 2-58 6-46 1-20 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDK OUINKERKE 7-55 8-44 Duinkerk», Vourne, Gunt naai* Brussel en Divinude nam* IViouport. WIEUPORT 6-44 8-43 11-46 1-33 3-58 6-5! DIXMUDE 7-16 9-15 12-1.8 2-05 4-31 7-!4 DIX.MUDE 7-28 9-23 12-28 2-12 5-41 8 07 N1EUPORT 8-00 9-55 1 00 2-44 6-13 8-39

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1895 | | pagina 1