VAN VEURNE I i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i O DE LANTAARNAANSTEKER, H 167 Uil hel engclsch. ZatcrtlMg C» .'Buis ïS*>2». SJ'S’. Josti'» Dit stelsel werd aangenomen met 4 stemmen legen 2. ie betreuren en geduldig de weken en maanden le lellen, die hij wederom af wezig zou blijven. Zij verhaalde mij hoe hare moeder eindelijk stierf, hoe bitter zij haar verlies betreurde, en hoe haar vader schreide toen hij naar huis kwam en de lijding hoorde; hoe zij sedert altijd aan boord had geleefd, en hoe treurig en eenzaam zij was wanneer bij stormweder haarvader oj» zijnen post moest blijven» en zij alleen in de kajuit naar het gebulder van wind en golven zal le luisteren. De lianen kwamen haar in de oogen, als zij van deze dingen sprak, en ik zag haar dan mol medelijden aan, terwijl hel mij was alsof hel leed haar lol mijne zuster maakte. De smart had haar echter hare blijgeestigheid niet ontroofd; en wanneer, vijf minuten nadat zij ecu wel sprekend verhaal van kinderlijke droef heid had besloten, de kapitein onopge merkt naderde en haar met eene plotse linge uitroeping, een komieken inval of eene schertsende plagerij verraste, en haar dus uittartte om zich te verdedigen, was zij altijd gereed voor eene schei'- mutseling van vernuft, een vroolijk gelach, of zelfs om le spelen en te stoeien. Dan vergat zij haar leed, waren bare tranen vroolijken, luchthartige!! scheepskapitein gedroogd, en terwijl hare vroolijke stem tijd d r provinciale raden van België ge opend. Baron Buzetle opende den zittijd van den raad van West-Vlaanderen. D’ Van den Abeele (Brugge) is voorzitter gekozen M. Storme (Harelbeke) onder voorzitter; MM. de Crombrugge en Mulliez (Moscroen), schrijvers; Despot (Veurne) en Landas (Kortrijk) bijgevoegde schrijvers. Daarna had de stemming plaats van de kandidaturen lol de plaats van voorzitter bij de rechtbank van Brugge. Na herstemming werd M. Fraeys, rechter te Brugge, eerste kandidaat uitge roepen met 23 siemmen tegen IS gegeven aan M. Denel, ondervoorzitter van den rechtbank. In de eerste stemming hadden de hoeren rechters D.-snick et) de Scliielcre de Lophem, de eerste 4, de tweede 3 stemmen. Als tweede kandidaat is, ingelijks na herstemming, aaugeduid M. Desnick, met 20 stemmen legen 17 gegeven aan M. Denel. In de eerste stemming bekwam M. de Scliielcre de Lophem 6 siemmen. Het kiescollege van het arrondissement Oostende wordt bijeengeroepen tegen Zondag 28 Juli, ten einde een volksver tegenwoordiger le kiezen, in vervanging van den heer P. Carbon, overleden. De Patriete meldt dat den heer Carbon, broeder van den overleden representant van Oostende, door do clericalen zal voorgedragen worden. Het wordt bevestigd door Le People dal de socialisten gezel Hardyns van Gen), als kandidaat zullen stellen. Hetzelfde blad verzekerd dal de kristen democraten insgelijks eenen kandidaat zullen stellen. Wij hadden echter veel stormachtig weder, dal mij naar de kajuit dreef, waar zij gewoonlijk zal te lezen, of naar de woelende golven ie luren; en daar de reis zeer lang duurde, waren zij natuurlijk veel in elkanders gezelschap, vooral daar kapitein Grey, dezelfde man, die mij gevraagd had om mede le varen, co die steeds belang in mijn welzijn scheen te stellen, uit goedhartigheid eenen omgang aanmoedigdo.dieliij waarschijnlijk hoopte dat mij aan eene zwaarmoedigheid zou ontrukken, welke den vroolijken zeeman bijna evenzeer als zijne teerhartige dochter JBueen te verwonderen en te spijten. Lucy's schuwheid verminderde aldus langzamerhand, en voor hel einde vau ouzo reis deed mijn gezelschap haar volstrekt geen bedwang meer aan. Zij praatte vrijmoedig met mij, hoewel ik haar doorgaans bijna alleen het woord liet; want hoewel zij zich nu en dan nieuwsgierig toonde, bewaarde ik liet strengste stilzwijgen over mijne vroegere lotgevallen, waaraan ik nauwelijks kon denken, veel minder van kon spreken. Zij gaf zich echter moeite om mij bezig le houden en verhaalde mij met eenvoudige openhartigheid bijna alle omstandigheden van baar vroeger leven. Somtijds luisterde ik oplettend; somtijds, in mijne eigene smartelijke overdenkingen verdiept, was ik doof van bare stem en vergal ik hare tegenwoordigheid. In hel laatste geval ge beurde het echter dikwijls dal zij plotse lings ophield met spreken, en wanneer ik dan uil mijn gepeins ontwaakte en snel opkeek, vond ik hare oogen op mij ge vestigd met eenen blik zoo vol verwijt, dal ik mij inspande om den sehijn aan te nemen alsof ik met aandacht tiaar de kunstelooze verhalen van mijn vriendinne tje luisterde en niet zelden werkelijk belang daarin begon le stellen. Zij vertelde mij dal zij tot in haar veertiende jaar met hare moeder in een huisje aan kaap Cod had gewoond, waar hare eenzaamheid slechts nu en dan door een bezoek van haren vader, als hij na eene lange afwezigheid uil zee terugkwam, werd verlevendigd. Zij begaven zich dan gewoonlijk te zomen naar de stad, waar zijn schip lag, sleten daar eenige weken in ongestoord genot, en keerden eindelijk naar huis let ug om het vertrek van den -- - Do Gemeentekieswet. Een clericaal Brusselsclt blad meldt dal de kieswet voor de gemeente gereed is. De eveniedigc vei tegen woordiging zal toegepasl worden op de balloleeringeii. De kandidaten die de volstrekte meer derheid behalen zijn voorgoed gekozen. De overblijvende plaatsen zullen onder de andere kandidaten verdeeld worden volgens hel stelsel D’Hondt. Er wordt een quorum vereischt. Hel Journal de Bruxelles verzekert dat de evenredige vertegenwoordiging zal toegepasl worden op de kiezing der be- voegelijke gemeenteraadsheeren door de kiezers der nijverheids- en arbeidsraden. De gemeenlekiezingen zullen dees jaar waarschijnlijk plaats hebben in November, en de volgende jaren op den laalsleii Zondag van September. De samenstelling der buieelen, de stemming, dc uren van opening en sluiting zullen dezelfde niet zijn als voor de Kamurkiezingen. Die werkzaamheden zullen vereenvoudigd worden. Hel hoofdbureel zal voortaan geen stemopneming meer moeten doen, en na de stemming ’s avonds moeten bijeen komen om den uitslag af te kondigen. Eris spraak de mandaten van gemeente raadslid geldig le maken voor acht jaar, hernieuwbaar alle vier jaren. Da Provinciale Raden. Dinsdag is de gewone jaarlijksche zit- Bij koninklijk besluit van 22 Juni 1893, is de heer Bens, thans ontvanger der douanen, accijnsen en entrepot van 6‘ klas, te Kortrijk, controleur der douanen van 3e klas, te Rousbrugge-Haringhe be noemd. - Paardenmarkt. Be jaarlijksche paardenmarkt zal alhier plaats hebben op zaterdag 3 Augusti 1893, en te zclfder tijd zal een prijskamp gehouden worden voor inlandsclie paarden. De burgerlijke medalie van 1‘ klks is verleend aan M. G. Dcburehgraeve, burgemeester te Avecippelle. lu de Reckemstraat te Mennen, brak een hevige brand uil, dinsdag om 1 uur, in de buizen toebelioorend aan den hear Bernard. Hel vuur begon bij Van Damme. De grootvader sliep naast de stoof en werd gewekt door eene hevige pijn; naast hem stond een wiegje waarin een Sjarig kind sliep. De ouderling, omringd door vlammen, liep de straat op en viel neer. Gebureit verzorgden hem. Inlussclieniijd werd Polydoor Vervoorl in de woning gesneld en gelukte er in hel kind uit de reeds brandende wieg te halen. Eene hevige wind waaide en welhaast was de woning de prooi der vlammen, terwijl de aanpalcnde woningen werden aangetast. Gelukkiglijk konden de pom piers hel vuur beperken en om 8 </8 ure was men den brand meester. De sergeni-inajoor der pompiers Lorgie, van Halluin, dia zich onderscheidde, werd door een vallenden balk gekwetst. Het kindje zal aan de bekomen wonden niet overleven. De schade wordt geschat op 10,01)0 fr., gedekt door verzekering. Men logenstraft dal de lieer Beernaert er zou aan denken le verzaken aan zijnen zetel van afgevaardigde voor Thielt, maar men verzekert dal hij reeds herhaaldelijk zijn besluit te kenner, gegeven heeft het ambt van Kamervoorzitter voor den vol genden zittijd niet meer le aanvaarden. Hel aanhoudingsmandaat legen den prins de Gorswarem is bevestigd. Het dossier der zaak is aan de welsdoctors de de heeren Vleminckx, Sliénon en Deboeck overhandigd, om hen tol grondslag te dienen in hel ondeizoek over den geeste- toestand van den betichte. Hel onderzoek der zaak is geëindigd. en aardige scherts baar vader vervroolijk te, galmde zijn hnrlelijk geschater door de kajuit of over hel dek; terwijl ik, terug deizende voor eene vroolijkheid, die zoo droevig bij mijne zwaarmoedigheid afstak en waarvan de klank alleen reeds mijne gevoelige zenuwen schokte, mij verwij derde om eenzaam over eene ellende te peinzen, waarbij ik van niemand mede lijden kan verwachten, daar ik ze aan niemand kon mcdedeelen. Tol zulk eenen menschenhaler had het ongeluk mij gemaakt, dal de schertsende plagerijen tussclicn den kapitein'en zijne vroolijke dochter, en hel welluidende gelach, waarmede zij nü en dan de gees tigheden van een paar oude matrozen beantwoordde, mij bijna als persoonlijke beleedigitigen in de ooren klonken; ik had bel niet mogelijk kunnen achten, dat iemand zoo weinig in staal als Lucy om de diepte van mijn leed te begrijpen, oprecht medelijden daarvoor kon gevoelen, iiidicn ik met een paar malen met aan doening had opgemcrkt, hoe hare on- schuldige vroolijkheid eensklaps voor eenen treurigen einsl plaats maakte, wanneer zij onverwacht mijn neerslachtig gezicht voor oogen kreeg, hetwelk doer hel contrast met hare vroolijkheid nog eens zoo somber werd. Wordt voorlgvict De nieuwe schoolwet. De iniJdenafdeoling heeft Woensdag haar werkzaamheden geëindigd. Zij heeft met 5 stemmen tegen 2 hel ontwerp der Rejecting aangenomen met eenige wijzi gingen. Er werd ecu amendement aangenomen Algeineene tijdisijjen. Gebruik van den halfjarigen intrest, van liet legaat Behaeghel, tot het beguns tigen van kunsten en wetenschappen binnen de stad Veurne bepalende dat dc aanneembare scholen evenals al de andere, do toelagen zullen ontvangen, door de wcldadigheidsburee- len verschuldigd voor het schoolgeld der behoeftige kinderen. Er werd besloten dal liet handwerk en beginselen vau gezondheidsleer op hel schoolprogramma zullen ingeschreven worden en bel zondagsonderwijs afge schaft. Een voorstel van den heer Heuse, strekkende om aan de onderwijzers le verbieden hel gods iienstig ouderwijste geven, werd verworpen, doch men wilde wel verslaan dal de vrijheid van den onderwijzer moest geeërbiedigd worden voor heigeen hel godsdienstig onderwijs betreft. De Tabakaccijss. In de Kamerzitting van vrijdag II. beeft M. de Smet de Naeyer, minister van finan cies, zijne inzichten aangaande den labac- accijns doen kennen. De belasting op den tabak een vrij willig verbruik, zegde hij, is eene der beste en der meest gerechlveerdigde. De grondslag echter waarop de belasting be rekend wordt, verwekt veel misnoegen bij de landbouweis, cu daarom zullen er veranderingen in gebracht worden. Dc minister zal binnen kort een ont werp neerleggen, dat nog in den tegen- woordigen zittijd zal gestemd worden. Daarin stelt hij onderanderde afschaffing voor van hel tegenwoordig accijnsrecbl op den tabakkweek. Die belasting zal zelfs nog voor het tegenwoordig jaar kunnen afgeschaft worden. MM. Tack, Hoyoisen de Jonghe d’Ardoye hebben akte genomen van die verklarin gen, en uil de verder gegeven uitleggingen blijkt dal de regeering wel vau zin is, den tabakaccijns nog dees jaar al le schaffen. -i t -ai_pi»Qcointf-g. r - Het vlaamsch in do Kamer. De bijzondere commissie benoemd om do voorstellen te onderzoeken van den heer De Vriendt, betrekkelijk hel gebruik der Vlaainsche taal inde Kamer, is Woens dag bijeengekomen. De heer Vandcrlinden zette uiteen hoe er tewerk gegaan wordt in de wetgevende Kamers in Hongarije, in Zwitserland en in Canada. De tekst in de beide talen kon moeilijk heden opleveren, deeti hij is van meeniug dat die moeten wijken voor het recht. Dc heer Van Cauwenberghe is ook van gevoelen dal de beide talen moeten gelijk behandeld worden; en daar de wet een is, moet de stemming voorde twee teksten ook in eens doorgaan. Vertrekuren van don IJzerenwug van Ouinkorke» Vonrn«, tfient nam- Brussel en IMxmude nn- *w 5- 55 8-56 10-54 3-08 5-00 - ftienporl. 6- 27 9-27 11-31 3-43 5-34 6-52 9-53 11-58 4-07 6-O3 8-35 9-15 12-05 2-58 6-46 9-03 10-40 1-20 5-10 8-07 10-43 11-11 Dil Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. 's jaars; met de post 7 fr. Een afzonde’.liik nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Reklamon 30 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 De Annoncen voor Belgie, utigezohderd beide Vlaanderen, alsmede die voor hel Buitenland worden ontvangen door den Office de Pijblicitè, Magdalenastraat Brussel. Men schrijn in bij 1.. EvICilCKSIOVH, Drukker-Lngcver, Ooststraat, 6, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. r 7 'M. 10-33 DUINKERKS GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 50-00 50-0» 62-50 6- 00 7- 28 9-48 10-23 10-52 2-38 5-43 8-35 (M3 7-19 9-56 10- 3'.* 11- 08 4-43 7-16 9-25 5-18 7- 45 8- 18 8- 56 9- 27 9-53 12-05 1-20 P'S' Lu: BRUSSEL O ENT VEURNE GHYVELDE DU1NKERKE 8-45 1-46 3-52 6-05 6-38 4-07 7-06 3-08 3- 43 4- 07 6-46 8-07 Kiezing te Oostende. 1 Aan de Maatschappij Su Cecilia, fr. 160 2. ’ Aan de Tooneelinaatsehappij Arm in do Beurs en van Zinnen Jong 3. * Aan den Koorzaugerskring 4. " Aan het BehaoghelsgeaooUehap Te zatnen fr. 262-59 fer."1 1 11.~ ‘-*.1 1 --i 1 n—,mm u v ■arnsm nao(ao<i<,| «i NIEUPORT 6-44 8-14 8-43 9-23 11-46 1-33 3-58 5-17 8-36 DIXMUBE 7-16 8-31 9 15 9-56 12-18 2-05 4-31 6-19 S--,-' DIXMUDE 7-2S 9-23 10-11 12-28 2-12 1-44 6-29 8-07 9-39 NIEUPORT 8-01 9-55 10-28 1 00 2-44 5-16 6-46 8-39 10-09 7-45 9-16 11-38 2- 38 3- 40

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1895 | | pagina 1