VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT DE LANTAARNAANSTEKER. I -1 170 Zaterdag SO Augusti X.’ 32. jaar? sedert onheugelijke lijden geen centiem opslag meer ontvangen hebben. Voor hen is er geen geld in kas, maar wanneer het er op aankomt de schitte rende jaarwedden van zekere ronds-de cuir merkelijk te verhoogen, wanneer er kwestie is dubbel en uik te betalen voor zoogezegde reis- en verblijfkosten aan hooggeplaatste heeren, dan is er geen nood. Ijzeren wegbedienden, brievendragers, douaniers klagen dan ook pul’ m in den grond, zenden vertoogschrift o, vertoog schrift aan Kamer en Senaat, maar onder vinden dal ze op Üoovemans deur klop pen. spanning, bijna zonder dal ik het zelf wist, bereikte ik den rang in de maat schappij, die aan het bezit van eenen rijk dom is verbonden. Maar dit was alles nog niet. Hel ge zegende toéval, dal mij naar hel goudland voorde, strekte levens om mij eenen kostbaren parel te doen ontdekken een s«hal, waarbij Californie en al zijne goud mijnen voor mij in onbeduidendheid ver zinken. Gij weel hoe de oorlogskreet in alle lauden uitging, en mannen van alle namen en volken te wapen liepen, naar liet veld der fortuin. Daarop volgde een hongersnood, met oenen nasleep van ziekte en dood; en menigeen die zich haastte om den gouden oogst te helpen inzamelen, zonk hij den weg neder, zonder ooit helgele graan le zien golven. Hoewel ik den gretigen drom ver wachtte, kon ik in mijnen tijd van voor spoed niet weigeren, inde behoeften te voorzien van hen die mij onder de oogen kwamen; en ditmaal vond mijne mensch- lievendheid hare belooning. Een half verhongerd in vodden gekleed, man, die bijna stervende scheen, kroop lol voor den ingang mijner tent want hel was nog in den vroegen lijd, toen hel Beweging tegen de Schoolwel. Het algemeen comileit der protest- beloging van 28 Juli heeft besloten een gehoor aan den Koning te vragen om hem aan te tonen waardoor het ontwerp van Schoolwet de Grondwet verkracht en hel land in opschudding brengt. Er zullen insgelijks slappen bij den Senaat aangewend worden. Het Comileit zal niet uiteen gaan voor aleer het al zal beproefd hebben wal mogelijk is om de Schoolwet-Scbollaerl le doen vallen. land geene betere woning aanbooden bad mij met eeneflau we stem om hulp. Ik weigerde niet hem in mijne bekrompens woning op le nemen, en zoo ver ik in staat was, hem te verschaffen wat hij in zijnen lijdenden toestand noodighad. Hij scheen meer een slachtoffer van gebrek dan van ziekte te zijn, en toen zijn honger gestild was, openbaard# zich spoedig de laagheid en woestheid van zijn gemoed, door de norsche onverschilligheid, waarmede hij de. weldaden van eenen vreemdeling aan nam, en de grove ondankbaarheid waar mede hij mijne gastvrijheid misbruikte. Weinige dagen waren voldoende om hem zijne krachten terug le geven; en toen verlangend om van mijnen gast ont slagen le worden, wiens gedrag mij reeds aan zijne goede trouw bad doen twijfelen, waarschuwde ik hem dat hij moest ver trekken, en gaf hem tegelijk eene genoeg zame hoeveelheid goud om in zijn onder houd te voorzien, lol hij de mijnen be reikte, waarheen hij zégde zich le willen begeven. Hij scheen zeer ontevreden daarover, en vroeg mij verlof om lol den volgendöil- morgend te blijven, daar de nacht op handen was, en hij geene andere scl uf- En wanneer de Staatswerklieden dan, verontwaardigd over zooveel onrecht, zich in bond willen vereenigeti, om door samenwerking hun lot trachten te ver beteren, dan komt er een Vandoupeere- boomsche ukase om hun tc zeggen Wie bonden sticht of er deel van maakt zal ik onmiddellijk bet brood uil den mond nemen Glericalc vrijheid, clericale werkmans- liefde Koophandel -- ftenaat. Slechts tegen den 20" Oogst zal de Senaat worden bijeengeroepen. Dadelijk zal overgegaan worden tot de bespreking der Schoolwel. Hel postje van werkman in Staatsdienst is nochtans zoo verzcllelijk of plezierig niet- De ofllcieele statistieken bewijzen A -|- B dal in lien ja ren lijds niel minder dan 22,054 werklieden in den dienst gekwetst werden. Nu zoudt ge denken de Staal betaalt en onderhoudt loch de gekwetste werkliê. iu de \erste verte niel Ja, de gewonde werklieden in Staats dienst ontvangen gedurenden hun ge dwongen vcilel halve pree, maar die sommen worden genomen uit de zieken kas, waarvan hel fonds uitsluilelijk bij eengebracht wordt door de werklieden, die men wekelijks of maandelijks zooveel af houdt. Hoe vindt ge die menschlievcndheid. Is zij niel echt fin de siècle Vlgemeene tijdlagen. Wij vernemen mei genoegen dat onze stadsgenoot, de jonge heer Abel Brunein. oud-leerling der middelbare Staatsschool van Veurne, thans leerling bij het konink lijk Atheneum van Brugge, in de prijsdee- liug van dit geslicht, welk dinsdag lest Uitslag van den prijskamp van peerden, zaterdag lest op de peerdenmarkl te koop gesteld Inlandsche merriepeerden van 3 tot 7 jaar. prijs, 50 fr. aan Vanoverberghe- Osacr, landbouwer te Zevecote; 2" prijs, 25 fr. aan Henri Verstraete, landbouwer le Ramscappelle; 3' prijs, 25 fr. aan Felix Matsaert, landbouwer le Bulscamp. Inlandsche hengsten 30 maunders j. Niet toegewezen. Inlandsche merriepeerden (30 maunders). 1' prijs, 50 fr. aan de wed' Hosten, te Wulveringhem; 2* prijs. 25 fr. aan P. Vercaraer, le Steenkerke. Inlandsche Jaarlingpeerden (18maandcrs). Hengsten. 1' prijs, 50 fr. aan Ed. Osaer, landb. te Zevecote; 2" prijs, aan Aug. Osaer, te Zevecote. Merrien. y1* prijs. 50 fr. aan Aug. Osaer, voornoemd; 2" prijs, 25 fr. aan Karei Vaneccke, te Steenkerke; 3* prijs, 25 fr. aan Engel Grymonprez, te Pcrvyse; 4' prijs, aan Vanoverberghe-Osaer, voor noemd. Veulens geboren in 1895. le prijs, 30 fr. aan Pieter Warreyn, landbouwer le Wulpen; 2" prijs, 20 fr. aan Henri Verstraete, voornoemd. Ik ben er niet zeker van, of de neiging, die mij dreef, aanspoorde, om binnen ïe treden, mij bekend te maken en Amelia te bidden om mij een woord van vergiffenis toe le spreken, niet de overhand zou hebben bekomen op mijne viees voor haar ongenoegen; maar de heer Graham vertoonde zich opdat oogeublik, ik ont vlood toen het huis, en vertrok des anderendaags naar elders. Hoewel ik bij den arbeid van verschil lenden aard, dien ik moest ondernemen om mij zelvet) een fatsoenlijk bestaan te verschaffen, meer dan eens zooveel voor spoed had, dat ik voor eenen lijd geheel onafhankelijk weid, en in slaat om kost bare reizen te doen, bracht ik loch nooit een eenigzins aanzienlijk vermogen bijeen; ik dacht er niel ecus aan om dn te doen, daar liet geld geene waarde voor mij had, behalve om het ter bevrediging mijner onmiddelijke behoeften te gebruiken. Bel toéval bracht mij echter eindelijk in het Indien nochtans ooit een wet al de welwillendheid van onze regeering ver diende, is het wel deze. Jaren lang worden de meesten onzer nederige staatsbedienden als echte patias behandeld. De bewijzen zijn niet moeilijk le leve ren. Terwijl op tien jaren dal is sedert minister Vandeupeereboom zijn vaderlijk gezag uitoefent de hooger beambten van spoorwegen en andere diensten, hun jaarwedden zagen verhoogen met 1500 tol 4000 frank, wachten de minder be ambten sedert lang vruchteloos op een armzalige vermeerdering van 100 lot 150 frank in het jaar. Maar wal het incest tegen de borst stuit, is, dal werklieden, die voor 12 lot 15 uren arbeid daags 2 tot 3 fr. winnen, bezit van eenen rijkdom, dien ik eigenlijk wiel kan zeggen le hebben gezocht. Nadat ik bijna een jaar in. de wilder nissen van het westen bad gesleten, onder lotgevallen, waarvan hel verhaal u bijna ongelooflijk zou voorkomen, keerde ik langzaam door het land terug, en na on telbare bezwaren te hebben doorgestaan op eene reis, die geen ander doel had dan mijne zwerfzuchl te bevredigen’ bevond ik mij in een gewest, dat men later het land van belofte heeft genoemd, maar voor menig winzuchtig uitwijkeling een land van valschheid en bedrog is geweest. Mij echter, die het niet zocht, gaf het bergen van goud. Ik was een van de vroegste ontdekkers der verborgene schatten van dat gewest een der ge lukkigste goudzoekers, hoewel ik mij minder moeite gaf dan eenig ander. Ook was het niet alleen zelfs niel voornamelijk bij de goudgraverijen, dal de fortuin mij begunstigde. Vas de eerste opbrengst van mijnen arbeid kocht ik geheel toevallig eene streek lands, weinig denkende dal die toen eenzame plek eens door do straten en pleinen eener groote welvaren de stad zou bedekt worden. Zoo was het echter; en zonder in- Alles voor do wsrklieden. Sedert jaren gaal geen wetgevende zittijd voorbij of de aandacht der regee- ring wordt ingeroepen op don alles be halve benijdenswaardigen toestand der ondergeschikte bedienden en werklieden van den Slaat. Hel gouvernement, dal veel van beloven maar weinig van geven houdt, schijnt zich telkenmale door de krachtige rede voeringen der linkerzijde tc laten vertee- dcren, neemt dan het vroom besluit aan zijn talrijk personeel van ijzerenwegen, posten, telegrafen en douanendienst ver beteringen en verlioogingeii van wedde toe tc staan, maar van al die schoone beloften komt regelmatig niets terecht. Zoo werd nog in het begin van dezen zittijd een wetsontwerp bij hoogdrin gendheid neergelegd, waarbij een krediet van 1 1/2 miljoen zou worden gestemd om onmiddelijk het uiterst mager gewin van «luizende kleine staatsbedienden te ver meerderen. Of er in vele huisgezinnen die dag ge jubeld is, laat zich begrijpen. Men zou <u:i vuor minder, waniieui men vrouw uu kinders te onderhouden heeft en men met 2 of 3 frank per dag moet opspringen. Helaas, maanden zijn verloopen en niets daagt aan den gezichteinder op. Onze bonorabelen hebben andere katten te geesclen, andere zaakjes uil de voelen le doen en inlussciien zal die wet wel do kans loepen van onderbet stof der ver getelheid (e versukkelen. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s ja ars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 29 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voer het Buitenland worden ontvangen door den Office de Purlicitè, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij s.. VAMWEX KEncKIIOVL, Drukker-Uitgever, Ooslstraat, 0, te Veurne, e» in de Postkantoren des Rijks. heeft plaats gehad, de eerste prijs van uit muntendheid bekwam met 2725 punten op 2875, en, zoo als gewoonte, nogmaals de eerste was in alle de vakken zijner klas. Een ander leerling van het zelfde ga slicht, ook oud-leerling der middelbare Staatsschool van Veurne, de jonge heer Louis Houtsaeger, heeft zich insgelijks hoogst onderscheiden. Hij bekwam de eerste prijs van uitmuntendheid in de 4a’ latijnsche klas met 2473,i punten op 3375. Ónze beste gelukwenschen aan beide bekroonde. Prijsdeelingen. De prijsdeeling aan de leerlingen der middelbare Staats school onzer stad, zal plaats hebben in de Schouwburgzaal, morgen zondag, Tl" Augusli, om 11 ure voormiddag. Deze aan de leerlingen der wereldlijke bewaarschool is vastgestekl op Dinsdag aanslaande, 13 dezer, om 3 ure namid dag, in het schoollokaal. De prijsdeelingen der lagere scholen zullen plaats hebben voor de meisjes, deu Woensdag 14 en voor de knechtjes, den Zondag 18 dezer, in de Schouwburg zaal. Donderdag lü" üezei worm de eerste Schoolkolonie der stad Gent in de Panne ingehuldigd. Die inhuldiging zal met eene zekere plechtigheid geschieden en opgeluisterd worden door de mede werking van de gunstig gekende muziek- afdeeling: Willen is Kunnen- Zondag lest is nogmaals een ongeluk gebeurd op den buurtspoorweg van Veurne-IJper, bij do herberg den Violon. Het 7jarig zoontje van Leopold Vanden Bussche, werkman, op de sporen gaande en doof zijnde, werd door deu trein van 11-43 verrast. De jongen werd onder de wielen van ’t machien geslingerd en let terlijk onthoofd. Het lijkje was geheel vermorzeld. De Moniteur van Zaterdag deelt do naamlijst mede der personen die eene belooning voor daden van moed en zelf opoffering bekomen hebben. Onder deze vinden wij de volgende Burgerkruis van 2‘ klasM. 11. DeCIei cq, bevelhebber der pompiers te Veurne. Medalie van 2® klasMM. August Beulen, werkman le Bulscamp; A. Bolle, landbouwer, te Bulscamp; K. Debheck, schrijnwerker, te Bulscamp; 11. Dcschachl, brievendrager,teNieuport; R. Desierc, pastoor te Bulscamp; Ed. Desmet, werkman, te Ilandzaemc; 19-33 3-56 9-27 9-53 12-05 1-20 3-52 6-05 6- 38 7- 06 6- 13 7- 1!) 9-56 10- 39 11- 03 -I 13 7-16 9-25 6- 00 7- 28 9-43 10-23 10-52 5-18 7- 45 8- 18 Uit hel engelscli. BRUSSEL GENT VEURNE GUYVELDE DUIN’KERKE 8-45 1-46 2-33 5-43 8-35 3-08 3- 13 4- 07 6-46 5-10 8-07 DUINKERKE giiyvelde VEURNE GENT BRUSSEL S -- - 11 |||!»IM I ii II r - w— r» nmm WMir MMcaMManBMMMMLMMMM 11 1 aMMa-r-'MiiaiiniMiii imii m. Vxv» reUuron van den ijzerenweg van Etuinkerke, Veurne, Gent naar SïrnuHelon naar X’ienpoi-l. 5- 55 8-56 10-51 3-08 5-00 6- 27 9-27 11-31 3-13 5-34 6-52 9-53 11-58 1-07 6-03 3-35 9-15 12-05 2-58 6-46 9-03 10-40 1-20 5-10 8-07 10-43 11-11 NIEUPORT 6-44 8-14 8-43 9-23 11-46 1-33 3-58 5-47 8-5:'. DIX.MUDE 7-16 8-31 9-15 9-56 12-18 2-65 4-31 6-19 8-96 DIXMUDE 7-28 9-23 10-11 12-28 2-12 4-14 6-29 8-07 9-39 NIEUPORT 8-01 9-55 10-28 1 00 2-44 5-16 6-16 8-39 10-09 egg. 'i 7-45 9-16 11-38 2-38 8-40 4-U7

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1895 | | pagina 1