VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT b I i r I II I ii r I wiu kil' DE LANTAARNAANSTEKER, II Annual* 1802*. Zaterdag 100 kilogram voor sigaren en sigaretten Woensdag namiddag had de prijsdee- een 30. «50' jaar. van 171 Uit het engclsch. Hel inrichlen van hel verzet van hel verschanste kamp zal worden toever trouwd aan den luitenant-generaal, voor zitter van hel studie-comiteil der stelling Antwerpen. Ziehier nu de juiste hypothesis der groote krijgsoefeningen. De 1“ divisie vormt de uiterste rechterzij van een leger, gelast de stelling Antwer pen aan te vallen. Zij zal den 2 september hel kamp van Bcverloo verlaten, met de zending den sector te bezetten, begrepen tusschen de verbindingsvaarl Sl Lenaerts- Schoolen en den spoorweg Antwerpen- Breda. Deze sector wordt verondersteld beschermd door drie forten van 1° linie het fort van Antwerpen, de koepel van den polygoon van Brasschael, als fort beschouwd en het onvoltooide fort van Cappellen. De plaats Antwerpen is ver ondersteld in staal van bescherming. De 2° divisie vormt de mobiele troepen gelast met de verdediging van het verschanste kamp. De werken van verdediging zullen woe ling plaats aan de leerlingen der lagere meisjesschool. Dezelve had met de gewone plechtig heid plaats en was voorgezeten door den heer Burgmeester, bijgestaan van oenen Sc hepene. liet betaald stadsmuziek de Melo- manen, door het stadsbestuur gevraagd om dit feest op te luisteren, schitterde door zijne afwezigheid. Dit niettegenstaande is de plechtigheid opperbest afgeloopen. De verschillige zangen en looneelen werden goed voor gedragen en droegen de algemeene goed keuring weg. De prijzen van uitmuntendheid werden door het talrijk publiek met levendige en langdurige bravogeroepen begroet. -- - 1' studiejaar. Maximum 2100 punten. Decroo Bené, 1836,3, Fiorine Emile, 1819,8, Verlinde Emile, 1782,7, Dekamp Hector, 1720,6, Terlinck Louis, 1709,4, Vandenbouhede Omer, 1659,4, Hallynck Georges, 1634,1, Laevcns Achille, 1631,8, Hoosde Jules, 1486,7. 2“ studiejaar. Maximum 2373 punten. Blonde Charles, 1973, Vaudcnberghe Omer, 1837,4, Moenaert Emeric, 1856,7, Declercq Omer, 1762,5, Laevens Emile, 1686,7. 3' studiejaar. Maximum 2375 punten. Haelewyck Henri, 1920,6, Tanden- ameeleRemi, 1842,8, FiorineOmer, 1743,5 Diplomas van middelbare studiën wer den met goeden ^uitslag verleend aan Vandenameele Remi, Haelewyck Henri en Fiorine Omer. Groote krijgsbewegingen in 1895. De verschillige trocpenbevelhebbers zirilen binnen kort volledige inlichtingen ontvangen over de krijgsbewegingen, waaraan zij moeten deelnemen. Van 2 lol 12 september zullen de eerste en tweede afdeelingen, alsmede ue be schikbare troepen van het garnizoen van o A I en lol fr. 120 voor andere vreemde tabaks fabrikaten, maar verlaagd tol fr. 50 voor uitheemschen ruwen tabak. Op ruwen tabak, in-of uilheemsch, wordt een accijns gesteld van fr. 30 per 100 kilogram, maar aan den tabaksbouw in ’t klein wordt vrijstelling verleend. Prijsdeelingen. Zondag morgend. om 11 ure, had in de Schouwburgzaal, de plechtige prijsdeeling plaats aan de leerlingen der middelbare Staatsschool. De prijzen van uitmun tendheid werden als volgt toegewezen Eerste jaar. Notebaerl Michel, Maes Hector, Malon Oscar, Lehoucq Camille, Huyghe Jéróme, Houtsaeger Omer. Tweedejaar. Decroo Marcel, Vereecke Arthur, Verlinde Amédéc, Cottry Georges, Cambien Albert, Verbanek Jules, Delsael Camille, Temperville Gustave, Cambien Victor, Loncke Pamphile, Van Elslande Omer, Borre Maurice. Derde jaar. Joye Marcel, Hallynck Firmin, Debandt Gyrille, Lauwers Marcel, Vanhoulle Jules, Lauwers Edgard, Carre i - Ernest, Pil Germain, Schockaert Oscar, I ''c,Pen> P’OOle krijgsoefeningen uil- Debaenst Camille. I voe.ren> m?1 toestemming des konings en Vierde jaar. Vauderghote August, Dehaese Raphael, Verbare Joseph, Peeren Gyrille, Vanderghote Richard, Loyelle Omer. s s T- bezit van Lucy gelaten, toen ik haar te Rio verliet, en bij hel gezicht daarvan was het mij alsof ik eene slem uil hel graf boorde. Ik poogde van mijnen gevangene te vernemen hoe hij aan dit voorwerp was gekomen, maar hij bewaarde een hard nekkig stilzwijgen; eindelijd ontwrong de belofte, dal hij na zijne mededeeling ter stond en ongedeerd zou mogen vertrekken, hem een geheim, dat voor mij van onbe schrijfelijk gewicht was. Wal ik van hem in afgebrokene, dikwijls verwarde ge zegden vernam, zal ik u met weinige woorden inededeelen. Deze man was Stephen Grant, de zoon van mijnen ouden vriend Ben. Hij |iaj Ujt zijns vaders mond bet verhaal der rampen uwer moeder gehoord, en de omstandig heid dat er tusschen Ben en zijne kwaad aardige vrouw een geweldige twist was ontstaan, toen hij de jonge vreemdelinge in huis bracht, had alles nog vaster in zijn geheugen geprent. Het block uit zijne mededeeling, dal mijne langdurige af wezigheid van Lucy, in den tijd mijner ziekte, door haren eerlijken maar wan trouwige raadsman en vriend als eene vrijwillige en wreedaardige verlating was uitgelegd. De arme vrouw, voor wie miin vroeger leven een geheim was gebleven, en mijn karakter en gedrag dus in vele opzichten raadselachtig en onverklaarbaar moesten wezen, had zich weldra overtuigd gehouden, dal hel vermoeden des ouden zeemans gegrond was. Zij had wel bij mijnen ouden patroon om inlichtingen over mij aangehouden; maar deze, die van de in mijne verblijfplaats heerschende ziekte had gehoord en niet anders dacht of ik was reeds ouder de dooden, had haar niet door de mededeeling van dit vermoeden willen bedroeven, en hare vragen met eene duistere dubbelzinnig heid beantwoord, die hare lol nog toe slechts twijfelachtig# vrees bevestigde. Zij weigerde echter standvastig onze woning te verlaten, en zich vasthoudende aan de hoop dat ik eindelijk zou terug koeren, bleef zij waar ik haar gelaten had, totdat de schrikkelijke ziekte ook daar begon te woeden. Haar geringe voorraad van geld was tegen dien lijd opgeleerd; hare krachten van geest en lichaam be zweken meer en meer; en Ben, dagelijks vaster geloovende dat de argelooze Lucy verraden en verlaten was, overreede haar ».u4 „«o eindelijk hare meubelen te verkoopen, en wie mijn met do aldus bijeengebrachte som liet Op mijn bevel ledigde hij zijne zakken, en gaf mij hel goud terug, welks verlies mij geen oogenblik spijt zou hebben ge kost. Doch toen bij hel verachtelijke metaal voor mijne voeten uitspreidde, glinsterde daaronder een juweel, dal even regelmatig mijn eigendom was als het overige, maar waarvan hel gezicht mij meer verraste, dan wanneer hel eene zoo pas uit den hemel gevallen ster was geweest. liet was een ring van eigenaardig maaksel, die eens het eigendom van mijnen vader was geweest, en na zijnen dood door mijne moeder was gedragen, tol zij hem, bij haar huwelijk m«t den heer Graham, aan mij gaf. Ik had dien ring altijd als een dierbaar erfstuk bewaard, en bij behoorde onderdo weinige kost baarheden, die ik medenam toenik het huis van mijnen stiefvader ontvluchtte. Deze ring, benevens eene horlogie en eenige andere kleinoodiën, had ik io het Vertrekuren DUINKERKE 4-43 7-16 9-25 Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor Men schrijft in bij L- VAIVIBMtV IIO- van den ijzerenweg 8- 56 10-51 3-08 5-0Ó I 9- 27 11-31 3-43 5-34 9-53 11-58 4-07 6-03 12-05 2-58 6-46 9-03 1-20 5-10 8-07 10-43 11-11 verpeste land te ontvluchten, eer het te laat was. Zij begaf zich naar Boston, met hetzelfde schip, waarop Ben als matroos dienst nam; en toen zij de haven bereikte, bracht haar nederige beschermer haar terstond naar het eenige verblijf, dal hij had aan te bieden. Daar vond hel droevige leven uwer moeder een droevig einde; en gij, haar hulpeloos kind, werd aan de barmhartig heid der boosaardige vrouw overgelaten, die zonder de bewustheid barer schuld en de vrees dat zij die verraden zou, u zeker terstond uit de ellendige schuilplaats zou hebben verstooten, die hare woning verschafte. Die schuld bestond uil eenen schande lijken roof, door Nan en haren reeds tot alle ondeugden overgeslagen zoon aan uwe ongelukkige moeder gepleegd, die door hare zwakheid hunne weeriooze prooi was geworden. De vruchten van dezen schandelijken diefstal werden echter nooit door Nan genoten, wier veel belovende zoon haar zoo verre in slimheid overtrof, dal hij de kleinoodiën in handen wist te krijgen onder voorwendsel van ze te verkoopen, maar toen datgene wal hem daarvan aanstond voor zich zei ven behield, Ouinkerke Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’sjaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer' 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Do groote letters volgeas plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen I fr. De Innoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office be Pubucité, Magdalenastraat, Brussel. Vcurne, <>ont miar liriisuel on Dixnmdo naar .Vienport. Een nieuw Tijdvak. Onder alle standpunten mogen wij be treuren, dal de schoolwel Scholiaerl is voorgedragen en zal gesiemd worden. Zij zal inderdaad den genadeslag toe brengen aan hel officioel onderwijs. Zij zal wéér vele tranen doen storten door de onderwijzers die zij lol hare slachtoffers zal maken. Zij zal de rechten van vele vrijzinnige huisvaders schenden. Zij zal eene nieuwe bron zijn voor de snelle omwikkeling der goederen van de doode hand. Maar langs eene andere zijde, zal zij aan de vrijgezinde partij eenen onschatbaren dienst bewijzen. Hare toepassing zal inderdaad op eene bestendige wijzeaanloonen, dat declericaie vraag de brandende vraag in Belgie is en blijft en dal op alle vrijgezinden, welke ook hunne kleur zijn moge, de plicht rust het clericalism weder te bestrijden. Het is niet dood; bet heeft niet ontwa pend gelijk zoo velen hel beweerden ge durende deze laatste jaren. De geweldige, woedende schooleorlog die losgebroken is na de afkondiging der schoolwel van 1879, was vergeten geraakt. Men dacht niet meer aan al de oflicieele scholen die gevallen waren, aan de duizend onderwijzers en onderwijzeressen die op straat werden gegooid; aan al do vervol gingen waaraan de ouders hadden bloot gestaan, die zich verstout hadden hunne kinderen naar de zoogenoemde scholen zonder God te sturen. Het beruchte parlementair enkwest dal gehouden werd om al deze vervolgingen, om al de gepleegde onrechtvaardigheden in bet daglicht lestellen, was gansch uil hel oog verlooren, terwijl hel integendeel in het volksgeheugen had moeten bewaard blijven, gelijk de geschiedenis van al de lafheden die begaan waren om den in vloed en het gezag der clericalen recht te houden. Dank aan de voorzichtige, behendige en sluwe politiek van T ministerie Beernaert, was de aandacht der «penbare meening langzamerhand afgeleid geweest van de clericalc vraag. Tegenover haar was de menigte onver schillig geworden. Alle belangstelling was genomen voor de sociale vraag, voor den strijd tusschen kapitaal en arbeid. De oude strijd tusschen liberalism en clericalism was voor de jongeren, die met alle nieuwigheden zijn ingenomen om der wille alleen der nieu wigheid, eene oude zaag eene« balan- foire Aan al die verdwaalden, aan al die ver blinden heeft de sciioelwet herinnerd op de meest aangrijpende wijze, dat het cleri calism in Belgie stouter en veel eischender is dan wel ooit vroeger; dal het de rechten van het geweien loochent, versmaadt en schendt en dat alle vrijgezinden voor plicht hebben, de gelederen te sluiten, willen zij niet een tijdperk van reactie ziesi ontslaan, zooals zij er nog nooit een hebben beleefd. De afkondiging en meer nog de dage- lijksche toepassing der schotlwot, zal de menigte hel bewustzijn teruggevenjvan al het gevaarlijke van het zegevierende cleri calism. Onder vrijgezind standpunt kan niets voordeeliger zijn voor onze jonggeboren, zoo onervaren en onwetende democratie. Bij zijne eerste oplreding heeft het Al gemeen Stemrecht hel clericalism over hel hoofd gezien. Bij zijne eerste oplrediu», ir Juni aan staande, zal het staan tegenover diegenen welke de onzijdigheid der openbare school voortaan en diegenen, die haar een sterk confessionneel karakter hebben gegeven. Dal alle vrijgezinden de lange winter maanden waarnemen om het vóór te lichten in zijnen keus! De oude strijd is hopend Beiaard. De gemesntekieswet. Hel verslag van den heer Li»y, over de voltooiing der gemeenlekieswet, is aan de leden der Kamer uitgedeeld. Er blijkt uil dal de evenredige vertegenwoordiging onder alle vormen verworpen werd. Een nieuw artikel 43 voert weer de ballOleeringen van vroeger in, in de plaats der artikelen 39 tol 43, die in het ontwerp der regecring de evenredige vertegen woordiging bij de balloteering regelden. Rechten op den tabak. Door het nieuw ontwerp tot wijziging van de bestaande rechten op tabak dat de Belgische regeering heeft ingediend, worden de inkomende rechten op builen- landsche tabak verhoogd lot fr. 500 per 8-35 GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5-18 7- 45 8- 18 8-45 6- 13 7- 19 9-56 10- 39 11- 0» 7-45 10-33 5- 55 6- 27 6-52 9-15 10-40 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKS 3-08 3- 43 4- 07 6-46 ...v/v »vvw UV»*>U1 l lip, MVO nUIUIlpG CIL onder het bestuur van luilenani-geueraal Brassine, minister van oorlog. Middelbare afdeellng. a Voorbereidende sectie. I 10- 51 11- 31 11-58 2-58 5-10 8-07 6- 00 7- 28 9-18 10-23 19-52 feil - - -«rmn-irriimriiinrr~n nrr~r w*» Drukker-Uilgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en in de Peslkantoren des Rijks. 9-h» 1-46 2-38 11-38 3-52 5-43 2- 38 6-05 8-35 3- 40 6-38 4- 07 7-06 NIEUPORT 6-44 8-14 8-43 9-23 11-46 1-33 3-58 5-47 8-53 DIXMUBE 7-16 8-31 9-15 9-56 12-18 2-05 4-31 6-19 8-96 DIXMUDE 7-23 9-23 10-11 12-28 2-12 4-44 6-29 S-07 9-39 NIEUPORT 8-01 9-55 10-28 1 00 2-44 5-16 6-16 8-39 10-09 r-r -OffiaGgOS «ia»— --- - i ---

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1895 | | pagina 1