VAN VEURNE !e il I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i I nj DE LANTAARHAANSTEKER. i J <5t>' jaar. als middel van propa- Zaterdag 141 September 1892$. DUINKERKE OHYVELOE VEURNE O ENT BRUSSEL BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 174 ook van proces-verbaal op le maken over de feilen die zij bcstaligen of daarover verslag te doen. De maatregelen door de wetgever ge nomen om de dronkenschap le beteugelen moeten streng toegepast worden. De minister verzoekt diensvolgens van aan de burgemeester, politiecommissa rissen, veldwachters en in ’t algemeen aan al de beambten der rechterlijke politie op te leggen streng le waken aan hel op zoeken en beslatigen der inbreuken waar van kwestie, zonder zich van bunnen plicht le laten aftrekken door beweeg redenen vreemd aan het beheer der justitie en den eerbied der wel en hun te herinneren dal de achteloosheid waaraan zij zich zouden schuldig maken in hel volbrengen hunner zending ze bloot stellen zou aan tuchtmaatregelen. Dal de dronkaards zich nu maar wat inhouden, ze zijn verwittigd. Vergeven te vergeven Het bedrijf, dal van eeuen kerker vei M i i Kieskronijk. Hel kiescollege van hel arrondissement Leuven wordt bijeengeroepen tegen zondag, 29 september 189a, lusschen 8 ure’s morgends en 2 ure ’s namiddags, ten einde een lid van den Senaat te kiezen in vervanging van den heer Willems. - Algemeene tijdingen. Bij koninklijk besluit wordt de be- grootinj voor hel ministerie van Spoor wegen, Posterijen en Telegrafen, over hel jaar 1895, vastgesteld op de som van honderd zes millioen vijf honderd elf duizend vijfhonderd negenlaohtig frank, goedgekeurd. Vogelvangst. De vangst met netten van de lijsters is loegelalen van al 7 sep tember lot 30 november; de vangst met der andere niet-insecteneiende vogelen is loegelalen van 15 september lol einde november. De Senaat heeft de overeenkomst goedgekeurd gesloten lusschen den Staal en den engelschen kolonel North, waarbij aan dezen laatslen 23 hectaren zeeduinen bij Oostende wordt afgestaan voor de som van 7 millioen frank. Kolonel North zal aldaar een groot hotel oprichten en een aantal villas bouwen. Nord-Zeestrand. De kolonel North anders verzekerde, dan van mijne getrouwe liefde, was het omdat zij in eene treurige, heillooze dwaling verkeerde. Goede hemelriep Philip uil. Hoe gruwelijk ben ik dan bedrogen geworden! Niet opzettelijk, antwoordde Amelia. Jufvrouw Ellis was toen, met al hare stijve stiptheid, de speelbal der omstandig heden. Zij was vreemd onder ons en hield u voer iels anders dan gij waart; maar indien gij haar eenige weken later had zien snikken over haar deel aan de ongelukkige gebeurtenissen, die u tol wanhoop dreven en, gelijk wij toen dachten, den dood deden zoeken, zoudl gij even als ik hebben begrepen, dat wij haar zeer verkeerd be oordeeld hadden, en dal zij een gevoelig hart had, hoewel het met steen omkleed scheen le zijn. Het bittere barer droefheid met berouw over hare eigene hardheid was gemengd. Laten wij echter hel treurige verledene vergeten, en ver trouwen dal de liefderijke hand, die ons zoo ver op onzen levensweg heeft geleid, ons alleen uit genade heeft bedroefd. Uit genade riep Philip uit. Welke genade vertoont zich in mijne vroegere lotgevallen of in uw leven van eeuwige -duisternis? Kunt gij gelooven. dal het Landbouwcongres. Zondag ten 5 ure, had in hel Paleis der Akadeinks le Brussel de ontvangst plaats van de leden van hel derde internationaal landbouwcongres. België, Frankrijk, Busland, Rumenië, Zweden, Argentina, Luxemburg, de Oranje Vrijstaat, Deiiemark, Nicaragua, Noor wegen, Griekcland, Paraguay en de Congo- Vrijstaut zijn otlicieel op hel congres vertegenwoordigd. Nederland heelt ge weigerd er aan deel le Nemen als pro- testatie tegen de sluiting der belgische grenzen voor hel holiandscii vee. Maandag morgend had de opening plaats van hel landbouwcongres. De minister van landbouw heeft de afgevaardigden hel welkom toegesproken. Hij deed hel program van hel congres kennen. In zijne rede liet hij ook klaar verslaan dal, zoolang er op de Belgische markten voorraad genoeg gevonden weid, hij de hollandsche grenzen voor den invoer van vee zou gesloten houden. De landbouwers zullen dit nieuws met voldoening vernemen. Hel internationaal landbouwcongres heeft den dag van dinsdag besteed aan de werken der afdeelingen, welke verschei dene wenschen aanvaardden waarover de algemeene vergadering woensdag heeft beraadslaagd. In den namiddag werd een bezoek ge bracht aan hel park en de serren van het kasteel van Laken. verliest geen tijd. Het geiucht loopt dat men eeistdaags gaat beginnen aan het bouwen van zijnen Casino te Oostende, wereldwonder belooft le zijn; hel bestek van den bouw beloopt tol vijf millioen. Een bond van policiecommissarissen van West-Vlaanderen is geslicht en heelt le Thouhoul zijne eerste vergadering ge houden. Iloppepluk. In het jaar 1891, waren er 3000 vreemde hoppeplukkers aan het werk op het grondgebied van Poperinghe; in 1893 3,700, dus 700 meer dan over een jaar. Door dc groote hoe veelheid die du jaar gewassen is, zijn er wel 1000 hoppeplukkers te kort. De hoppepluk zal dit jaar vijf weken duren; de nieuwe hoppe slaat aan fr. 75 tol 80 per 100 kilos. De nieuwe schoolwet is thans aan hel handteeken des konings onderworpen; zij zal eerstdaags in den Moniteur verschij nen. Dc Journal de Bruxelles zegt dat de aanstaande wetgevende zittijd zeer kort zal zijn. De Kamer zal heropend worden in de maand november om in de maand mei uiteen le gaan. - Hel schijnt dat men te Brussel ein delijk besloten heeft de macht van den Kamervoorzitter in de eerstkomende zittingen, le versterken. Volgens de Réforme zou men voortaan straffen met lijdelijke uitsluiting en in houding van hel maandgeld zooals ook in Frankrijk gebeurt. De Patrie meldt dat de heer Rolin- Jacquemyns, die ondervoorzitter is van den Hoogcren Raad van Congo, waar schijnlijk binnen kort zijn ontslag zal geven. In zijne hoedanigheid \an raads heer van den koning van Siam eu uit hoofde zijner lange reizen kan hij zich niet veel bezighouden met de zaken van den Vrijstaat. Aanvaring te Vlissingen. In den nacht van maandag lol dinsdag heeft op de Schelde, stroomopwaarts Vlissingen, eene aanvaring plaats gehad lusschen de noorweegsche stoomboot Mania, van Bergen naar Antwerpen en de spaansche stoomboot Manilla, kapitein Hargaray, van de nieuwe sloom boot lijn lusschen Spanje en Marseille, en varende van Ant werpen naar Santander. De Mania, in twee gesneden, is on- middelijk gezonken, gansch de bemanning in de golven meeslepend. De belgische Amelia schreide bij liet verhaal van Lucy’s rampen en vroegen dood, en toen zij vernam dat het haar en Philips kind was, dal zij aan haar hart had gesloten en met de warmste liefde gekoesterd, zond zii een stil dankgebed op, dal hel haar, in haar schijnbaar donker en nutteloos leven, vergund was geweest zulk eene zalige taak te vervullen. Als ik haar nog meer kon liefhebben, beste Philip, zegde zij, terwijl de tranen over hare wangen rolden, zou ik dat om uwentwil doen en om hare lieve, onge- ‘Gij’vergeeft mij dus, Amelia? sprak Philip, toen zij, na hel eindigen van beidei treurige verhalen uil hel verledene, zie i aan de streelende gedachte hunner legen- ik L.l u in dc duisternis i plaatste, antwoordde eene liefderijke hand zou zijn, die mij lot het rampzalige werktuig en u tol hel be- klagenswaardige slachtoffer maakte van eendergeduchtste onheilen, die menscheii kunnen treffen! Treur niet, dierbare Philip, over mijn lot, dat werkelijk verre van zoo droevig is; maar verheug u met mij in de gedachte aan dat gezegend en niet ver meer verwijderd ontwaken, wanneer ik, met vernieuwd en gezaligd gezicht, voor Gods troon zal staan, in het volle aan schouwen van dal heerlijk aanschijn, waarvan ik, zonder het licht dal door de aardsche duisternis heen mijn geest heeft beschenen, misschien voor eeuwig ver bannen zou zijn geweest. Toen Amelia zweeg, en Philip, met eer bied op de hemelsche verrukking starende, die uit hare bezielde trekken sprak, over de macht en de majesteit van den invloed peinsde, welke de eenvoudige godsvrucht hier ten toon spreidde, weid eensklaps de kamerdeur geopend en trad de heer Graham binnen. Het geluid van zijnen welbekenden voet stap stuitte beiden in de verhevene lucht hunner gedachten, en de blos van opge- wondendheid op Amelia’s wangen maakte hij treurig. Philipantwoordde zij op eenen ver wijlenden toon, hebt gij voor een oogem- blik kunnen gelooven. dat ik u dat ver weet dat ik u zelfs in mijne geheimste gedachten de schuld daarvan gal'? Niet de opzettelijke schuld, dat weel ik wel, lieve Amelia. Maar o, gij hebt ver geten, wal ik nooit vergelen kan, dal m dien tijd van folterende pijn, niet alleen de opwellende gedachte, maar de mond die deze gedachte uitte, verkondigde, hoe uwe ziel weigerde hem te beklagen en te vergeven wiens wreedheid u zulk eene ellende had berokkend. Gij wreed, Philip! Nooit, zelfs in mijne woeste razernij, heb ik u zoo ver ongelukt en gelasterd Indiëri niyn on kinderlijk hart in zondige drift tegen de wreede onrechtvaardigheid van mijnen vader opkwam nooit was ik schuldig aan zulk een verraaad legen u. Dus heeft die duivclachlige vrouw gelogen, toen zij zegde, dat reeds mijn naam u deed huiveren? Indien ik huiverde, Philip, was het omdat mijne geheele ziel in opstand kwam tegen bel onrecht, dal gij moest lijden; en o „doof mij, indien zij u ooit van iels Do Loi-wet. De minster van juslicie is niet te weden over de wijze waarop de Loi-wet toegepasl wordt. Hij heeft aan de heeren Procureurs des Konings een omzendbrief gezonden waar in hel volgende voorkomt In een groot getal gemeenten van hel land wordt de uitvoering der wel van 10 Augustus 1889 op dc dronkenschap niet verzorgd door de overheden met al den ieverdie het karakter van maatschappelijk nul dier wel vereischl. Zekere burge meesters, uit vrees van onvolksgeziudheid doen bunnen plicht van beambte der rechterlijke policie niet. De andere agenten der gemeentepolitie dit voorbeeld volgende, onthouden zich I Onderwijzerscongrcs te Brussel. De algemeene Bond der Belgische Ouderwijzers heeft dinsdag zijn jaar- hebben plaats gehad in de Stadsschoo der Annessensiraat. Er werd besloten een referendum le beleggen om le weten of er zal ov.eigaan worden tot de herziening van l reglemui t van den Bond, sedert lang gevraagd. Daarna werden de eischen van hel onderwijzend personeel en du nieuwe schoolwel grondig besproken. Met eenparigheid van stemmen werden de volgende besluiiselen aangenomen ingezien de schoolwet van 1895 hoe genaamd geene vol loennig schenkt aan de talrijke grieven van hel onderwijzend personeel. in-ezien de officiële school in gevaar werd gebracht door de vijandige strek kingen welke bevestigd werden Hjdei s de bespreking van hel ontwerp van de schoolwel. Ingezien de verspreiding der partij gangers van de officiëelc school voor hen eene oorzaak is van zwakheid en bijgevolg voor dezelve een bestendige bedreiging van vernieling. „Ingezien de onafhankelijkheid van den onderwijzer niet meer gewaarborgd is en dal zij hel sl. C HS zou zijn door dc openbaarmaking der verslagen en oudei- zocken hem betreffend, Bezweren al de partijgangers dei oflicicele school, haar streng behoud le schrijven aan hel hoofd hunnei gemeente- progra mimi's en een uiterste poging in te spannen van zelfverloochening om zoo voiledig mogelijk de eendracht mogelijk te maken, die, alleen tot hel welgelukken leiden kan. „Nemen aan als middel van propa- gandede conferenlicn.de vlugscln iftun, de meetings ter gelegenheid ^rgemee lt- kiezin'en, de vorming van syndikaten in elk arrondissement en de vereemging «lezer syndikaten met het oog op de in richting van een bestendig er.kwest. Hel overige der zitting werd ingeno- ,nen door de bespreking van de bei-oeps- beiangen waarna het congres loud den middag gesloten werd. nit Rind verscliiint den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. 's jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De \nnoncen voor lielgie. uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office df. Pldi.ic.ité, MagdalenastraatBrussel. Men schrijft in bij VANDEN IKKHCIKIIOve. Drukker-Uilgever, Ooslslraat, G, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. ADVERTENTIE-BLM 10-33 8-35 »C-G II I II 5-18 7- 45 8- 18 8-45 6- 00 7- 28 9 18 10-23 10-52 10- 51 11- 31 11-58 2-58 5-10 6- 13 7- 19 9-56 10- 39 11- 08 4-41 7-16 9-25 5- 55 6- 27 6-52 9 15 10-40 Uil hel engelsch. I 3-08 3- 13 4- 07 6-46 8-07 I I .i i Vertrekuren vnn «len ijzerenweg van 8- 56 10-51 3-08 5-00 0.27 11-31 3-43 5-34 9- 53 11-58 4-07 6-03 12-05 2-58 6-46 9-03 1-20 5-10 8-07 10-43 11-11 7-45 9-16 11-38 2- 38 3- 40 4- 07 Duinkerke, Veurne, <«ent nnm- Hi-iihm'I en nixiiiu<Ie nnnr Nieuport. NIEUPORT 6-44 8-14 8-43 9-23 11-46 1-33 3-58 5-47 8-53 DIX.MUDE 7-16 8-31 9-15 9-56 12-18 2-05 4-31 6-19 8-9,; DIXMUDE 7-28 9-23 10-11 12-28 2-12 4-44 6-29 8-07 9-39 NIEUPORT 8-01 9-55 10-28 1 00 2-44 5-16 6-46 8-39 10-09 1-46 2-38 3-52 5-43 6-05 8-35 6- 38 7- 06

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1895 | | pagina 1