VAN VEURNE II w I I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT B! 8 'V DE LANTAARNAANSTEKER. X.' XiO. OS)’ J I voor geen goochelaar uil den Eerst en vooral is T goed om welen dal stemmen in vol- van de wel die zij moeien naleven, indien er geen moge- oiiyvei.de VEl'RNE O ENT BRUSSEL IE Er is geen spraak meer van balloieering of liever van herstemming. Zijn er zooveel candidalen die de vol strekte meerderheid behalen als er zetels te bezetten zijn, dan zijn die gekozen. Tot dusver is ’i nog hel oude stelsel. In alle geval zijn gekozen al de candi dalen die de volstrekte meerderheid hebben. Is het getal dier candidalen gelijk aan dal der te verdeden zetels, dan is de kiezing geëindigd. Zijn er minder candi dalen gekozen dan er zetels zijn, dan worden de oningenomen zetels verdeeld van brieven diegene voorkomen afzonder lijk die, indien ze gekozen worden, slechts twee jaar zullen zetelen, om dan na twee jaar een nieuw helft voor 4 jaar te laten kiezen. Op een ander soort bl ieven ook afzonderlijk dus, staan de andere candidalen, die, zoo ze er door komen, van nu af 4 jaar blijven zitten. Moest dat zoo niet geschieden, dan zou er geen middel zijn om voorlaat! de her nieuwing bij helften om de twee jaar te doen gebeuren, tenzij door een helft van nu af voor 6 jaar te doen doorzetelen. In alle geval is dit lang niet algemeen geweien. Hel is dus wel verslaan, dal men in November a. s. tweemaal stemt, voor twee afzonderlijke candidatenlijslen. Aldus, komt men binnen in zijn bureel de voorzitter geeft een, twee, drie, vier kiesbrieven, naar gelang hel getal'stem men voor de cene lijst, en nog eens zoo veel voor de andere lijst. Men gaal in de afsluiting, stemt daar op al de brieven, komt buiten en gaat eerst in éen bus de brieven steken waarvoor men kiest voor de reeks candidalen van twee jaar, dan in een tweede bus, die waardoor men gestemd heeft voor de mannen die vier jaar moeten zetelen. Zoo zal T of daaromtrent gaan in November a. s. men mag stemmen van 8 uren in den morgend lol één uur nanoen. Komen er op zekere oogenblikken te veel kiezers, dan mag de voorzitter van het bureel de namen doen afroepen en de aanwezigen doen stemmen volgens alfabetische volg orde. In alle geval mooglge stemmen zoo ge voor een uur in kiesbureel zijl. 2j Men moet zorgen zijn kiesbrief mee te brengen. 3) Is men voorzitter, schrijver, getuige of bijgevoegd getuige in een bureel, dan stemt men altoos daar, op de plaats. 4) Staal men niel op de kiezerslijsten, dan mag men maar stemmen als men voorzien is van een wettige toelating. 5) Slaat men wel op de lijsten, dan mag men toch niet stemmen, indien de over heid hel verboden heeft, of indien bewe zen wordt dan men te jong is of reeds denzelfden dag elders gestemd heeft. 6) Men mag niet stemmen als men onderofficier, korporaal of soldaat is, en onder de wapens. Is men maar bediende van 'l leger met graad van onderofficier, en doet men geen krijgsdienst, dan mag men toch stemmen, al heeft men dien graad. 7) Men krijgt, als men stommen gaat, van den voorzitter van zijn bureel éen, twee, drie of vier brieven, volgens zijn stemrecht. Die brieven zijn in vieren ge vouwen en dragen op den rug een stempel, met den nnam der gemeente en den datum van den kiesdag. 8) In geval de gemeenteraad gansch moet hernieuwd worden, dan moet men tweemaal stemmen en wc! om de vol gende reden Gewoonlijk wordt er maar éen helft van den gemeenteraad gekozen om vier jaar te zetelen. Twee jaar daarna komt weer een helft binnen, ook voor vier jaar, zoodat om de twee jaar een verkiezing gehouden wordt. In November a. s. bij voorbeeld, moet de gemeenteraad gansch hernieuwd wor den. Daarom zullen op de mededingende candidatenlijslen van éen soort kies- kieswet heel het dat nog al gemakkelijk en dat overigens l kiezer noodig heeft sterfelijk overschot van oom True eene andere, stillere rustplaats gevonden. Met dien goeden smaak en dat fijne ge voel, waardoor in den jongsten tijd sommige van de schoonste plekjes der aarde aan de heilige dooden gewijd zijn, had men eene streek heuvelachlig bosch- land, in de nabijheid van het ons welbe kende buitengoed, tot begraafplaats inge richt; en in het bekooi lijkste hoekje dier bekoorlijke plek, vond de asch van den ouden, braven lanleernaausteker cene laatste rustplaats. Dit stukje gronds, dal door Willie’s mildheid was aangekocht, door Geertrui was uitgekozen, en door hare zorg in den zomer met bloeiende rozen, in den winter met groen klimop was versierd, besloot nu ook hel gebeente van den ouden Cooper en juffrouw Sullivan; en op deze drie graven had Geertrui menige bloem geplant en met hare tranen besproeid. Vooral beschouwde zij hel als een heiligen plicht plicht den verjaardag van ieders dood met oen offer van bloemkransen te ver- eeren; en om deze laak van dankbaarheid te vervullen, verliet zij. omtrent eene week na de gebeurtenissen in hel vorige hoofdstuk verhaald, op eenen helderen na middag, hel huis van den heer Graham. Zij had c<*n mandje aan den arm, waar in zij haar offer van bloemen mededroeg; on daar zij eene verre wandeling had te doen, spoedde zij zich met snelle schreden voort. Laten wij haar volgen en tegelijk opmerken welke gedachten haaronderweg bezig houden. Zij had haren vader bij Amelia gelaten. Zij wilde hem niel vragen om haar op hare wandeling te vergezellen, hoewel hij eens het verlangen had te kennen gegeven omhel graf van oom True te bezoeken; want hij en Amelia zaten zoo genoeglijk met elkander te praten, dat hel jammer zou geweest zijn hen te sloren; en eene poos lang bleven Geertruides gedachten bij hun stil geluk vertoeven. Zij dacht ook aan zich zelve, in betrekking tol deze beide aan de leedere lang beproefde liefde van Amelia, en aan de uilboezemingen van de hartclijkste genegetdieid, waarmede haar pas hervonden vader, haar eiken dag, ja ieder uur, overlaadde, en gevoelde dal zij hunne goedheid te nnuwernood door de toewijding van geheel baar leven kon be- loonen. Nu en dan, waaneer zij in haar gepeins stil stond bij de zoete gehechtheid tusschen De kieswet voor do Gemeente. Binnen kort zal men weer eens mogen naar de stembus gaan en wel uil kracht van een wel van 84 artikelen, die een geheel uilmaken waar wijs zou worden. Ook is hel te verwachten dat de meeste kiezers zouden gaan slagen onwetendheid lijkheid bestond, uit dien warboel die de t ioQWPi heet het een en ander te trekken, om verslaan is, toch al bevat wat de l om geen ongerijmd heden te begaan en om te weten wat bij beeft aangevangen door zijne stemming. Verl reksircn 'IN KERKE 4-4 1 7*1(1 9-25 den Ijzeren weg 3-08 Zaterdag September OVERZICHT. In Franbrijk. koning Leopold II de bijeenkomsten die worden tusschen den voornaamste regee- de republiek, geven meest uiteenloopen- van in een verxeeru uaymuu Eu de Echo heeft daarvoor geen ander middel weten te vinden dan het bijna versletm verhaal van oenen samen spanning tusschen kiezer Willem en koning Leopold tegen Frankrijk. Als bewijs voor dit verhaal maakte de Echo brieven openbaar, die in 1888 en 1889 tusschen den duitschen keizer on koning Leopold gewisseld zijn, en een brief van den koning aan graaf van Vlaanderen. Hot was werkelijk onnoodig, dat men deze schriften voor valsch ver klaarde; men zag er de onechtheid bij het eerste gezicht een duim dik op liggen. Er. de herkomst gaf daarvan de zekerheid. De brieven waren onlangs aan den beigischen gezant te Parijs te koop geboden door zekeren Fou cault de Mondion; doch de gezant 176 Uit bet cngclsch. weigerde een centiem te geven valsche paperassen. De bedoelde heer de Mondion was een bekende spion van Boulanger, die op slinksche wijze gepoogd heeft acten.... bij vergissing mede te nemen uit de kabinetten van Duhsblie en Belgische ministers, waar hij zich toegang had weten te versenaffen. Herhaaldelyk werd zijn naam ge noemd, in verband met allerlei on zuivere zaakjes. Zoo had hij ook aandeel in de geschiedenis der valsche Bulgaarsche acten, die indertijd aan Alexander III waren gezonden en die zooveel hebben bijgedragen tot de verkoeling tusschen Rusland en Duitschland, totdat het Bismarck ge lukte met een2n slach het net van listen te vernielen. Het is daarom niet te verwonderen, dat de fransche pers op ondubbelzin nige wijze deze, openbaarmakingen van de Echo afkeurt. Hel was bijna middernacht, toen Amory Ópstond om zich te verwijderen. Amelia, die Cr niet aan gedacht had, dat hij weder om hel huis zou verlaten, waar zij hoopte, dal hij zich nu te huis zou achten, smeekte hem om te blijven, en Geertrui drong die vriéndelijke bede met hare oogen aan. Hij volhardde echter in zijn besluit met eenen ernst, die bewees hoe vruchteloos hel zou zijn bcm te willen doen wankelen. Philip, zegde Amelia eindelijk, hare hand op zijnen arm leggende, gij hebt mijnen vider rog niel vergeven. Zij had zijne gedachten geraden. Hij sidderde voor haren verwijlenden looi; en gaf geen antwoord. Maar dat zult gij toch doen, lieve Philip, dat zult gij toch, hervatte zij smeekende. Hij aarzelde, zag baar nog ecus aan, en antwoordde Ik zal, liefste Amelia, ik zal door den tijd. Toen hij heenging, bleef Geertrui een POLITIEK De koning der Belgen Het bezoek van aan Parijs en daar gehouden koning en de ringspersonen van aanleiding tot de de gissingen. Dat de Congo-kwestie bij die bijeen komsten het voornaamste onderwerp wordt door niemand betwijfeld, is bekend, dat bij de conventie Berlijn, Frankrijk het recht ver- het eerst voor aankoop van den ('ongostaat in aanmerking te komen, indien de souvereine vorst van zijne voorrechten afstand zon willen doen. Later werd deze bepaling in dien zin uitgelegd, dat Frankrijks rechten bij die van België zouden achterstaan. De ontvangst, uic koning Leopold te beurt vult in l'rankiijkis hartelijk en vriendschappelijk. Slechts een der fransche bladen poogt de gezindheid den koning jegens de republiek verkeerd daglicht te stellen. oogenblik bij de voordeur staan, om hem in de verte, maar even zichtbaar bij het tlauwe licht der afucmende maan, na te zien. Daarop ging zij naar de kamer terug, en diep ademhalende zegde zij O welk een dag is dil geweest! maarzij bedwong zich, toen zij Amelia zag, die met ge- vouwene handen n naar omhoog gewend gelaat hij de sopha geknield lag. Eenen arm om haren hals slaande, knielde Geertrui naast haar, en ie zamen lieten zij den wierook van dar.k en lof naar Gods troon oprijzen. T W INTIGSTE H 00 F DSTUK De Belooning. Toen oom True gestorven was, had de grijze Cooper zijnen ouden vriend met eerbied ter aarde besteld bij de kleine keik, waarin bij zoolang de dienst van koster had waargenomen. Het was eene onaanzienlijke plek, waar de omgezakte en met mos begroeide grafsteenen duide lijk genoeg deden zién, dat alles sedert lang verwaarloosd co in verval geraakt was. Lang echter voor dat hel daaraan grenzende gebouw, door eene nieuwe, deftige kerk was vervangen, had het 1 den 7'ilcrd'i" en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk Dit Blad vo’sc '2_ )$p(;,ll|(iinakiiigen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. nummei 10 et ui- ntimronderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Pcbijcitè, MagdalenastraatBrussel. De Annoncen voor Iteigu uiige* - 1 a, 7.7; vA.'VOIHV keiÏcÏkiiove, Drukker-Uitgever, Ooslslraat; 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Men schrijn iu i>u L a 10-33 8-35 i’ 5-18 7- 45 8- 13 6- 13 7- 19 9-56 10- 39 11- 08 BRUSSEL (JENT VEURNE OHYVELDE 8- 56 9- 27 0-53 12-05 1-20 IS, Het van kreeg 5- 55 6- 27 6-52 9-15 10-10 ■i 1 I 5-00 5- 34 6- 03 9-03 10-43 11-11 10- 51 11- 31 11-58 2-58 5-10 'V ■’.j NIEUPORT 6-lt 8-14 8-43 9-23 11-45 1-33 3-58 5-47 8-53 DIXMUDE 7-16 8-31 9-15 9-56 12-18 2-05 4-31 6-19 8-93 DIXMUDE 7-2S 9-23 10-11 12-28 2-12 4-44 6-29 8-07 9-39 NIEUPORT 8-01 9-55 10-28 1 00 2-44 5-16 6-16 8-39 10-09 [llULlUii 3- 13 4- 07 6-46 8-07 BHIM| fi| Duinkerks» Veurne, Gent nam* tSrussel en I>ixmu<ie naar IVicuport. 6- 00 7-45 9-16 1-46 2-38 7- 28 H-38 3-52 5-43 9-48 10-33 2-38 6-05 8-35 10-23 3-40 6-38 DlilNKERKE 8-45 10-52 4-07 7-06

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1895 | | pagina 1