VAM VETTRNE s i II S I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT h DE LANTAARNAANSIEKER. Ni.' G0' jaar mecntebelangen meer van stoffelijken dan magistraten, advokaten, van polilieken aard zijn, zouden ze beter delaars, zonder ondermi l - J ver- if.nïcrilaj; November S85>2>». 4-4 3 7-16 S 24 DÜ1NKERKE (ill YVEI.DE VEURNE O ENT BRUSSEL 5-00 5- 34 6- 03 y-07 10-47 BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE DUIN KERKE 5-18 7- 45 8- IS S-45 1-47 3-52 6-05 6-43 7 12 220 (3) HO (9) 73 53 180 Uit bel engclsch. 360 (2) 180 (3) 120 (7) 90 (11) 86 El Denk ecus, zegde de verbaasde huis houdster, dat zij daar met hun vijven aan komen, zonder eens te waarschuwen; en ik heb niets in huis om bij de thee te geven, geen stukje koek of sneedje ham. En natuurlijk zullen zij hongerig zijn na die verre reis, en wal lekkers willen hebben. O. als zij honger hebben, jufvrouw Ellis, kunnen zij ook wel beschuit en ge rookt vleesch eten; en als gij mij de sleutels wilt geven, zal ik de confituren en het beste zilver uil krijgen en zorgen dal de tafel behoorlijk gedekt wordt. Niets kostte Geertrui dien avond eenige moeite. Alles waarmede zij zich bemoeide ging vlug en goed. Jane liel zich door haar lot naijver opwekken en werd ver bazend handig; en toen de werkelijk over vloedige tafel gedekl was, en jufvrouw Ellis, nadat zij in hel rond gekeken en zich overtuigd had, dal alles was gelijk het behoorde, bet vetgenoegde meisje in de stralende oogen zag en hare gloeiende wangen en blijden glimlach opmerkte, riep zij in hare onnoozclheid uit Wel lieven tijd, Geertrui, men zou waarlijk denken, dal ge heel blijwaarl, dat ge al die menschen terug ziet. Ingezonden. Veurne, den 2!) October 1895. Heer Opsteller, Zondag laatst, 28,t9“ October heeft dé Koorzangerskring «de Vereenigde .15 len den te Veurne, zijn eerste winterconcerl gegeven. Ecu talrijke en uitgelezen menigte heeft door hare tegenwoordigheid dit feest opgeluistcrd. liet was waarlijk een zeer aangename muzikale avondstond. Niemand is aau zijnen plicht te kort gebleven; allen wedijverden om tol hel welgelukken van ’t feest bij te dragen. De wakkere zangmaalschappij heeft bij de uitvoeringen van hare koren eenen grooien bijval verworven. beheerd worden; geeue interesten zou den bevoordeeligd, noch geslachtofferd worden. Onregelmatigheden in bestuurzaken, veikwistitig der gemeente-penningen, strafbare verzuimingen, hatelijke en ter gende maatregelen tegen de vrijheid ge richt, dit alles zou verdwijnen; dit alles ware niet meer mogelijk door het werk zaam en wakker nazicht der minderheden, die er officieel zouden kunnen legen protesteeren. Met hel stelsel der evenredige verte genwoordiging zou iedereen erbij winnen en niemand erdoor verliezen. Onze kiesworstelingen zouden hel brutale karakter verliezen, dat ze heden kenmerkt. Js hel inderdaad weerdig van beschaafde burgers, die lage kiesmid- delen in hel werk te zien stellen om de tegenpartij te schaden’ Bloost men soms niet bij bel zien ontsluieren der ver- borgendste en dierbaarste zaken uit het bijzonder leven? Is men niet verontweer- digd bij den snooden laster waarmede men eerlijke en deftige burgers zoekt te bezwadderen Indien de Evenredige Vertegenwoor diging toegepast wierd, zou de kiesstrijd beschaafder worden. De zekerheid, dat elke gezindheid hetzij nu met één man meer of min in den Gemeenteraad zou treden en er burgerrecht genieten, zou een weldoenden invloed op de kiezers uitoefenen; de kieszeden zouden erdoor verzachten; verdraagzaamheid en weder- zijdsche achting zouden de plaats inne men van uitsluiting en minachting. En welke verhevene zending, welk edel en lofweerdig werk zouden hierin zekere personen kunnen verrichten, die, in hunne maatschappelijke positie, broe derliefde en verdraagzaamheid dienen aan le prediken Verheugend is hel te bestatigen, dal het princiep der Evenredige Vertegen woordiging gedurig veld wint. Reeds ettelijke jaren beslaat er te Brussel eene Vereeuiging, die onder den naatn van .Association ré/ormiste beige pour la repré- sentalion proportionnelle, eene welinge richte propagande maakt ten voordecle van dit stelsel. Alle gezindheden zijn in die Vereeuiging vertegenwoordigd; staatslieden, gewezen ministers, volks vertegenwoordigers, senaleurs, priesters, blijven. Ik zou zeker niet geweien hebben I wat ie doen, als gij liet mij niet gezegd I badl. Maar, och Heer, laten wij er maar niet meer van spreken! Ik kan er niet eens aan denken 1 En huiverend hare schouders ophalende staple Isabella van dit onderwerp af, en’ riep tamelijk vinnig Kiliy, ik dacht dal gij onze kan zoudt laten vullen. Kiliy. welke op hel luidde roepen harcr tante, deze haastig den reiszak had ge bracht, dien Geertrui oj) den trap had laten liggen, kwam nu buiten adem terug loopen en zegde Ik heb al tweemaal gebeld. Is er nog niemand gekomen? Neen! antwoordde Isabella; en ik zou toch gaarne mijn gelaat wasschei) en mijn haar wat opkrullen eer wij thee I drinken. Laat ik de kan maar medenemen, zegde Geertrui; ik ga toch naar beneden, en zal Jane met liet water boven zenden. Wel bedankt, sprak Isabella tamelijk flauw, terwijl Kitty riep Neen neen, Geertrui; ik zal zelve wel gaan. Maar bet was te laat; Geertrui was j reeds heen. Geertrui vond jufvrouw Ellis vol legenheid en bezwaren. De Gemeentekiezingen. In een vorig nummer hebben wij ge meld dal bij koninklijk besluit van 10 Octohei de gemeenteraden ontbonden zijn en de kiezingen vastgesleld zijn op zondag 17 Novenber. Vroeger wanneer er ontbinding was van den Gemeenteraad stemde men op eenen brief voor al de kandidaten en daarna wierd er uitgelol welke raads leden tol de eersle reeks of tol de tweede reeks toebehoorden, nu is dal stelsel veranderd. Men zal afzonderlijk moeten stemmen voor de kandidaten van de eerste en voor deze van de tweede reeks. - Ieder kiezer zal dus twee brieven bekomen voor elke slem die hij beeft, de eene zal roos kleurig «'ii de andere wit zijn. De stemming zal beginnen om 8 ure ‘s morgens lot een ure namiddag. Als er twee of meer gedeeltelijke lijsten tegenover elkander staan worden de kan didaten die de volstrekte meerderheid hebben, is le z>'ggen meer dan de helft der geldige stemmen, als gekozen uitge roepen. Maar als geene lijst de volstrekte meer- I derheid bekomt is er nu, als vroeger, I geeue herstemming (ballotage), meer maar de openslaande plaatsen worden I verdeeld tusscben de kandidaten die I de vereisclite hoeveelheid stemmen wordt genoemd, hel quorum der lijsten. Men moet hel derde van 't getal slem- I men behalen als er min dan vier leden le I kiezen zijn hel vierde als er van 4 lot 6 leden le kiezen zijn. Het vijfde van 7 lot 12 leden en het zesde als er mee* dan 12 leden le kiezen I zijn. I Door partijslerkte verstaal men het ge- I lal stemmei: eener lijst om dit te be- I rekenen telt men le zamen de stemmen I die gegeven zijn aan eene en dezelfde I lijst, bijgevolg de gepanacheerde briefjes I gaan verloren voor de partijen; zij lellen niet ineé in 't opsommen der .stemmen I welke eene partij behaalt. I Een voorbeeld zal klaar doen zien hoe I men hel getal stemmen van elke partij I berekent en hoe de openstaande zetels I evenredig verdeeld worden. Men deelt het getal stemmen van elke partij door 1, 2, 3, 4, o enz. en de hoog ste qiioticnden of deeltallen bekomen de zetels tot dal deze allen uilgedeeld zijn. Neemt eene stad waar er drij lijsten De Innoncen voor Belgie uitgezonderd beide Inunderen, alsmede die voor hel Buitenland worden ontvangen door den Office Men schrijft in bij L.. VANDE1V IKKIlCIKïlOVK.’Thukker-Uiigever, Oostslraat, 6, te Veurne, en naar tegenover elkander staan De liberalen, de katholieken en de onafhaukelijken waar elf plaatsen te vervullen zijn. De liberalen hebben 520 stemmen bekomen; de katholieken 360 en de onafhaukelijken 220, te zamen 1100, volstrekte meerder heid 551. Geen der drij partijen be komt dus de volstrekte meerderheid en bijgevolg worden de 11 zetels van den gemeenteraad onder de drij partijen even redig verdeeld volgens hel bedrag der bekomene stemmen. De eersle zetel wordt loogekend aan de liberalen; de tweede aan de katholieken en de derde aan de onafhaukelijken. Daarna begint de verdeeling der ge tallen en de hoogste quotient bekomt den volgenden zetel, dus 520 Ai) 285 '(4) 173 (6) 120 (8) 104 (10) Uit deze berekening kan men zien dat de zetels zouden verdeeld worden onder liberalen 14, 6, 8 en 10, v ijl'plaatsen, katholieken 2, 7 en 11 vier plaatsen en onafhaukelijken 3 en 9 twee plaatsen. -- De Evenredige Vertegenwoordiging, Ziehier eenige gezonde gedachten over Evenredige Vertegenwoordiging, die wij vinden in een omzendbrief in Isegbem rondgedeeld en die zeker ook overal weerklank zullen vinden De Evenredige Vertegenwoordiging steunt op de rechtvaardigheid. Zij heeft voor doel aan elke partij, volgens getal sterkte, hare vertegenwoordiging te ver zekeren. Zrj is eene waarborg tegen over dreven partijgeest. Zij is vooral rechtvaardig, omdat zij niet uitsluitend is, en integendeel al de belangrijke beslanddeelen, waaruit eene bevolking bestaal, tot de algemeene be sturen loelaal. Met dit systeem zouden in de Ge meenteraden de nulliteiten verdwijnen, om plaats le maken voor de bekwaamste, de weerdigsle en sympathiekste mannen, met welke elke partij natuurlijk zou voor den dag komen. Alle kweslien, die op de dagorde der zittingen voorkomen, zouden met groote kennis van zaken, naar recht en billijk heid, verhandeld worden. Daar de ge- Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer'10 cent. - Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 ïr. de Pubucitè, Magdalenastraat, Brtissèl. in de Postkantoren des Rijks. Ver! reknren v«m <len i jzeren weg van Duinkerke» Veurne, <~«ent naar ilrus*el en Dixnkuiic naar tVicuport. NIEUPORT 6-44 8-43 11-46 1-33 3-59 DIXMUDE ~7-lö 9-15 12-18 2-05 4-31 DIXMUDE 7-2S 9-23 12-28 2-12 5-41 NIEUPORT 8-00 9-55 j-oo 2-11 6-13 lipt was nog maar kort voor den ge wonen tijd van thee drinken, en Geertru haalde juist eenige seboone servetten ui de porseleinkas, toen Kitty binnen de deur kwam kijken, en daarop gehetl binnen trad, met een klein meisje, netjes in het zwart gekleed, aan de hand. Eerst stond haargezichl vroolijk lachende; maar zoodra zij beproefde le spreken barsllèzij in tranen uit, en Geertrui om den hals vallende, fluisterde zij O Geertrui, ik benzoo gelukkig. Dat moest ik u komen zeggen I Gelukkig! antwoordde Geertrui, dan moet ge niet schreien. Daarop begon Kitty te lachen, en loen wederom le schreien en nogmaals te lachen, en in de tusschenpoozeii vertelde zij G< ertrui, dal zij verloofd was reeds eene week verloofd met den besten man van de wereld en dat het kind, dal zij aan de hand had, zijn nichtje was, een weesje, voor hem zoo goed als eene dochter. En deuk eens aan, vervolgde zij, dal heb ik alles aan u te danken. Aan mij? zegde Geertrui met ver bazing. Ja; omdat ik eerst zoo ijdel en dwaas was, en van menschen hield, die niet - Ik zal tl wel helpen, sprak Geertrui, een reiszakje opnemeude, eti daarop mevrouw Graham dicht volgende, om den zwaren doek op te houden, die deze dame van de schouders was gezakt en over den grond nasleepte. Op hel eerste jiortaal l) ij zich echter eensklaps in Kitty’s armen gesloten, en was zij dus genood zaakt hare viaciil neer ie zetten om zich eene poos le laten omhelzen. Boven aan d?n trap ontmoette zij Isr.lmlla, met een-'gtoote kan in de hand en een zeer onvergenoegd gezicht. Zij zette evenwel de kan up den grond en gaf Geertrui goedwillig eenen kus. Ik ben blij dal ik n nog levend wederzie, zegde nij, schoon ik u niet zonder huiveren kan aan zien, zoo komt mij de akelige dag weder voor den geest, toen wij beide zulk een schrikkelijk gevaar liepen. Hoe gelukkig j dal wij nog gered werden, waarzoo velen verdronken! Ik verwonder mij altijd nog, I Geertrui, hoe gij zoo bedaard kondel I «e* leeraars en han delaars, zonderonderscheid van politieke denkwijze, maken er deel van. Overal telt zij partijgangers, en in vele plaatsen zijn er bij Comiteiten gesticht,' Een maande lijkse!) tijdschrift verdedigt uilsluilelijk deze zaak, en vei re T grootste getal dag en weekbladen van alle kleur Schrijven in haar voordeel. Groote vergaderingen werden gehouden, waar afgevaardigdén uit alle hoeken der lands met vuur en overtuiging de cv nredige vertegenwoor diging voorsiotiden. In al onze politieke partijen, bij katholieken en liberalen, bij vooruilstrevcrs en gematigden, bij conser- vateurs en democraten vindt dit sijsleem trouwe aanhangers. Van waar dit verschijnschel Is dit niet hel klaatsle bewijs van de rechtvaar digheid der zaak Ten anderen, in verscheidene landen is dit kiesstelsel in voege in Zwitser land, in Denemarken, in Serbië. Met de aanslaande kiezingen zal het ook in ons land, doch ongelukkiglijk slechts op onvolmaakte wijze, toegepast worden dddr waar de volstrekte meer derheid niel bekomen werd. Eene machtige, onvveêrstaanbare be weging beslaat ten voordeele der Even redige Vertegenwoordiging, en dadr waar hel mogelijk is, dit stelsel toe passen zou veel bijdragen om hetzelve eene wel te doen worden. Boven de woelige parlijdrifi zweeft een geest van recht en verdraagzaamheid, die aan alle bekrompenheid en uitsluiting den oorlog verklaart, 9-16 11-38 2- 38 3- 40 4- 09 6- 52 7- 24 8- 07 8-39 5- 55 6- 27 6-52 •.>-18 10-46 2-38 5-43 8-35 6- 00 7- 28 9-48 10-23 10-52 10- 51 11- 31 11-55 2-58 4 55 60S 7-20 9-56 10- 39 11- 08 I ■7 8- 57 10-51 3-08 9- 27 11-31 3-40 9-53 11-55 4-04 12-05 2-58 6-46 1-20 4 55 8-10 -«HilTi J'.'Üi ^Mii'iHi* 6- 44 8-43 7- 16 9-15 7- 2.8 9-23 8- 00 9-55

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1895 | | pagina 1