VAN VEURNE 1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT MENGELWERK. BH JFonutki'i 1H1M5. 70' jaar. Heken en 11 liberalen en socialisten. Ach uat Ih *1o licfzlet DUINKERKS GHYVEl.DE VEURNE GENT BRUSSEL De spelen. Men verzekert dal de commission van den Senaat gelast met liet onderzoek van liet wetsvoorstel op de spelen van den heer Lejeune, gunstig zijn aan hel officieel herinvoeren der spelen te Spa en le Oostende. De opbrengst van het spel zou lol liefdadige werken worden besleed. De gemeenteraad van Brussel hield maandag eene zitting, waarin de dele gatie besproken werd, anders gezegd de volmacht van het college in zake van benoemingen, voorwaarden welke dooi den heer Buis gesteld was. Na eene langdurige, woelige discussie is de volmacht gestemd met 23 stemmen dal filosofeert en zit le droornen dat ze hersenen krijgen zoo ziek als een eiersnus en ’nen kop gelijk een vierkantige ronde van T versland. En waarom! voor het geld? Neen dat is er maar voor een klein gedeelte lusschen, maar hel grootste ge deelte is voor de vrouwen EsasnnniHsaaEai De Griffier, F. D. GOOSSEN. 5-41 G-13 o-r.2 7-24 8-07 8-33 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVKLDE DUINKERKS X? Wal op dan Vlaaschhandel. Hel Staatsblad van dinsdag beval de nieuwe wel op den vleeschhandel, op hel einde van verleden jaar door de Kamers gestemd. Wij laten er hier den tekst van volgen Art. 1. Het versch slachlvleesch van paarden, ezels, muilezels en muildieren wordt enkel bij den invoer toegelalen, als de ademhalingsorganen eraan vast zijn. Soortgelijk vleesch, bereid of bewaard, wordi loi den invoer niet aangenomen. Art. 2. In de gemeenten, die eene tweede keuring bevelen van het versch of Ktozingen. Binnen 6 maanden staan wij voor ecu nieuwen kiecstrijd, in vijf onzer provin ciën voor de gedeeltelijke hernieuwing van de mandaten der parlementsleden. Deze provinciën zijn Antwerpen, Brabant, Wesl-Vlaanderen, Luxemburg en Namen. Er moeien herkozen worden 77 volks vertegenwoordigers, waarvan 66 katho- van krijgen. Kom zeg ik, dal duurt daar te lang, en ik zal m’er eens mee gaan moeien Ja, dan krijg ik mijn vrouw op mijn lijf.... HewelL... wal zou ik nu doen kwaad worden!... Neen, ik hou m’in en trek naar mijnen zolder; daar val ik in eenen versleten fauteuil.... dat ‘s te zeggen een biezen stoel met een houten kussen; en’k neem een boek!.... ja dat gaat ook al niet, als ik lastig ben; mijn oogen schemeren en de letters dansen eenen moedwillige menuetIk werp hel boek weg en ik verzink in gedachten.... gedachten.... ja en dan doe ik iels van denken; dan zie ik heel de wereld van binnen, alles van T begin tot hel einde, de schepping tot het leste oordeel toe; en ik roep uil wel, welwal kraam is de wereld toch! dal ik onzen lieven heer was ik vouwde ze op en slak ze weer terug in mijnen zak.... Ziet de menschen daar eens woelen, wal wormen Houdt u stil en gerust! Maar neen dal loopt, dal loopt, dat reist, dat vecht, dal slaat malkander dood, dal studeert en knoeit, Nationale wedstrijd voor eene teekening van eenen postzegel. Een wedstrijd wordt geopend onder alle beigische kuns tenaars, voor de teekening van eenen postzegel tot gedachtenis van de Inter nationale tentoonstelling van Brussel, in 1897. De teekening tnoel dienen om gedrukt te worden door middel van de lypogra- phische stelsels, na overbrenging open snijding in staal. Hel technisch bestuur van telegrafen, hoofdgebouw van posterijen en telegrafen, Munt, le Brussel, overhandigt aan de aanvragers afdrukken van de voorwaarden van den wedstrijd. Ja, op dees wereld, al de mannen Geraken een voor een in nel, Dal ons de vrouw weef te spannen, Hoe goed dal men er ook op lel; Ge ziet een blos op hunne wangen; Ze lachen en zeggen dit of dat! Ge blijft in T minnegaren hangen En zijl een vogel voor de kal Ja, ja, die vrouwen spelen al een felle rol in de brouwerij van de wereld; ze zijn de schuld van alles; van den duren tijd! van den oorlog!.... van.... ik moet mij tegenhouden, want ik ben al erger opgewonden als een achtdagen werk. Dat ik alleen meester was, ik deed.... maar neen; ik hoor weer een inwendige stem, tegen 15. Stemden legen de socialisten, de hearen de Hauleville, Wauwermans en Lelong. -- Tooncelnieuws. De Bestuurraad der Koninklijke Maat schappij Rhelorika Arm in de beurs en van zinnen jong heeft de eer bekend te maken dal zij, op hel aandringen en om le voldoen aan den algemeenen wensch van het geëerd publiek zoo van stad als van den builen, besloten heeft bel be roemd, hartroerend en boeiend drama de Verslootelinge in 5 bedrijven en een voorspel door Jef Haugen, op 9" Februari aanstaande een tweede maal ten looneele te voeren. Zelfde drama zal in deze verlooning gevolgd zijn door het kluchtig en verma kelijk blijspel in 2 bedrijven de ver warde pruik door J. Wytynck, dat voor zeker veel bijval zal genieten en aan het geacht publiek alleraangenaamst zal wezen. NAMENS DEN BESTL'UHaAAD De Voorzitter, Aug. HOUTSAEGER. ik geloof dal het mijn hart is, dat spreek en zegt, houd u legen, T zijn toch zulko lieve moltekensMollekens wel ja, dat’s waar hel zijn moltekens.... ook mag ik ze niet bezien of' ik zou ze opelen met salaad, gebakken, gebraaien, gesloofd, ruw ook al.... Welaan ’k heb ongelijk van er kwaad op te zijn....Waar zou hel op trekken als er eens geen vrouwen waren! Tegen wie zouden wij dan lachen? Met wie zouden we dan trouwen? Met wio zouden we dan.... toe, toe,’k ben blij, dal'k ze zie, die lieve poezen! En als men het wel overweegt, dan kunnen zij er toch niet aan doen, dal ze zoo nel zijn, dat ’s onzen lieven heer zijn schuld. Waarom heeft hij er zulke verleiachtige duifkens van gemaakt?.... Dal hel groole, teelijke dromedarissen waren, ’ne tnensch zou zeggen och kom!.... Maar die lieve smoeltjesdie oogskens! die.... wie kan daartegen....? dan ligt mijn hart in al zijn handen le kletsen van vreugd.... Wordt voortgezet Do kamer. Dinsdag heeft de Kamer hare zittingen hernomen. De zitting wordt om 2 uren geopend onder voorzitterschap van den heer Beer- naerl, voorzitter. De heer Voorzitter deelt aan de Kamer het overlijden van den heer Frère-Orban, den beroemden staatsman, die zoolang deel maakte van de vergaderingen wiens invloed op 's lands zaken overwegend ge weest is tijdens de lange jaren zijner ministeries. De Kamer doel zich niet ofiioieel ver tegenwoordigen bij de lijkplecliligiieden harcr gewezen leden, en ik heb u dus enkel kunnen verzoeken persoonlijk deel te nemen aan de laatste hulde, aan den overleden staatsman gebracht. Uw toeloop bij de begrafenis drukte beter de een parigheid van onzen rouw uil, dan een ofllcieele betooging had kunnen doen. Hel is in deze Kamer vooral dal de na gedachtenis van den heer Frère-Orban blijft voortleven. Het is hier dal hij zijn welsprekende redevoeringen hield; wij zien hem nog, wij denken nog zijn slem le hooren. De heer Fiére Orban fs de eer der belgisehe tribuun geweest, en op de grootste tooneclen zou hij op den eersten rang geweest zijn. Ik ben gelukkig in uwen naam dezen laatslen groet le kuimen sturen aan eer. man, waarvan ik dikwijls de tegenstrever geweest ben, terwijl ik recht neglans liet wedervaren aan zijn groot talent. Ik stel voor een brief van rouwbeklag aan zijn familie te sturen. (Zeer wel! op alle banken. De Kamer heeft rechtstaande die aanspraak aaiihoord). De heer Begerem, namens de regcering, sluit zich aan bij de gevoelens, door den voorzitter uilgedrukl hoopt hij, in naam van ganscli de Kamer. (Algemeene goed keuring). De heer Warnant, namens de linker zijde, sluit zich aan bij de woorden des voorzilleis en brengt hulde aan hel talent, de verhevenheid van karakter en de vaderlandsliefde van M. Frère-Orban. De geschiedenis zal herhalen dal hij de zaak der beschaving gediend heeften zich verdienstelijk heeft gemaakt jegens hel vaderland, liet dankbare België zal altijd het aandenken van dien grooten burger bewaren. (Levendige goedkeuring links.) De heer Woeste. In naam mijner politieke vrienden denk ik mij te mogen aansluiten hij de gevoelens, in zulke ver hevene woorden door de lieer voorzitter uilgedrukl ter nagedachtenis van den man die omtrent vijftig jaar lang in hel land Zie, ik heb somtijds dagen dat ik T huis blijf....Bijzonder als regent; als er in de lucht van die zwarte wolken drijven, die u bezien als of z’u wikten opelen;.... en dan ben ik tristig; ja, somtijds zoo lastig dal 'k met mijn lijf niet weel waar blijven.... Mijn vrouw is dan ook lastig en.... dal is iel als die lastig is.... dan is ze zoo plaisant als een zielmis!.... De kinderen spelen ook al op hunnen poot, en als die waterzeu begint.... wal belieft u!.... Ze spelen school onder mijnen besten paraplui; ze gooien de koppekens van de schouw; ze trekken mijnen trouw- frak van den nagel; ze rijden baantjes in den gang; daar valt cr een ’nen bloedenden neus... boef!.... daar hebt ge seffens zoo een aangenaam muziek, dat er Meyerbeer zijnooren hel vliegende flirsijn zouden bereid slachlvleesch op hun grondgebied hinnengebrachl, en voortkomende van dieren, afgemaakt in een openhaar slacht huis, waarvan de gezondsheidsdiensl aan een veearts is’ toevertrouwd, mag de Regcering deze nieuwe keuring onder werpen aan de voorwaarden welke zij noodig oordeelt om de handelsvrijheid le vrijwaren. Art. 3. Wat het vleesch betreft in hel Rijk ingevoerd, zal men, ten laste der invoerders, een recht mogen heffen dat de onkosten der keuring niet overtreft, en welks bedrag door de Regeering zal bepaald worden, De benoeming der vleeschkeurders zal gedaan worden, T zij door do gemeente, mits aanneming dooi den minister, T zij bij nalating der ge meente, van rechtswege door den koning. Er za! op dezelfde wijze gehandeld wor den voor hel afnemen van hel mandaat, aan deze agenten loevertrouwd. Het Journal de Bruxelles beweert dat het verslag der ingenieurs, naar Midden Afrika gezonden om een onderzoek te doen over hel leggen van den spoorweg, gunstig is aan de onderneming. Dit verslag zal binnen eenige dagen op hel bureel der Kamer neergelegd worden. De machtigste maatschappij der wereld. Volgens een engelsch dagbland, is de Londen and North Western spoor- wegwegmaatschappij de machtigste ver- eeniging der wereld. Zij bezit hel reusachtig kapitaal van 119 miliioeti pond sterling, bijna 3 milliards franks, en hare ontvangsten bedragen 1300 pond of 30,000 fr. per uur. Zij is eigenares van 2300 locomotieven, die jaarlijks een afstand afleggen van 41 mil- lioen ei gelsche mijlen. In haren dienst zijn meer dan 60,000 agenten en zij ver voert gemiddeld 156,000 reizigers per dag. De maatschappij fabrikeert al haar materieel zelf; zij geeft niet minder dan 25,000 p. si. per dag uit voor het onder houd der banen; 140,000 p. sl. voor de herstelling van bruggen; 100,000 p. st. voor metselwerk en schildering enz.... De staal ontvangt van baar 26,000 p. st. per maand. Vertrekuren vmi <len Ijjr.ereiiweg van Duinkorke, Veurne, <»ent nztiii* liruswel en Dlxinuile naar Nieuport. 8- 57 9- 27 9-53 12-95 1-20 een aanzienlijken rol gespeeld heeft. De rechterzijde heeft krachtdadig de politiek van den heer Fi ère-Orban be streden, doch zij is altijd bereid geweest om le erkennen dal hij door zijn wel sprekendheid en zijn staathuishoudkun dige hervormingen een der eerste plaatsen verdiend heeft onder de mannen, die hun land vereerd hebben, Zijne nagedachtenis zal niet vergelen worden. Zeer wel ten alten kanten. De heer Demblon. De socialistische groep betreurt hel zich niet te kunnen aansluiten bij de woorden van den beer voorzitter en verklaart zich le ouhoudeti. Uitroeping! n De heer Ganuyvels. Waarom dan hel woord nemen? De heer Lauwers. T Is waardig van een socialist. De Kamer gaal daarna over loi de trekking der afdeelingen voor de maand Januari. Vervolgens werd de bespreking herno men van het wetsontwerp op de fabrikalie en den uilvocr van alcooL Eenige der buitengewoon talrijke artikels worden aangenomen. Na de stemming der wel op de stoke rijen, komen de bespreking van budjet der ijzerenwegen en van het wetsontwerp op de successie rechten. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’sjaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr- De Annoncen voor Belgte, utigezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Pibi.ic.ité, MagdalenastraatBrussel. Men schrijft in bij r.. vanden KEHCKlioVE Drukker-Uilgever, Oostslraat. 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. ij&wwrwmram N1EUP0RT DIXMÜDE DIXMUDE NIEUPORT 5-18 7- 45 8- 18 8-45 3-08 3- 40 4- 04 6-4(5 8-10 5- 55 6- 27 6-52 9-18 10-46 5-00 5- 34 6- 03 9-07 10-47 6 08 7-2) 9-56 10- 39 11- 08 6- 00 7- 28 9-48 10-23 10-52 asms 9-16 11-38 2- 38 3- 40 4- 09 4-43 7- 16 8- 24 10- 51 11- 31 11-55 2-58 4 55 1- 33 3-59 2- 05 4-31 12-28 2-12 1-00 2-44 1-47 2-38 3-52 5-13 6-05 8-35 6- 43 7- 12 Allerlei. 6- 44 8-43 11-46 7- 16 9-15 12-18 7- 28 9-23 8- 00 9-55 7]

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1896 | | pagina 1