VAN VEURNE 6 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT MENGELWERK. Znterdag Si» .lïtnuuri 1806. ^T.’ -4. broos, lusschen Noord- en Zuid- Wordt voorlgeiet '3'0" Vijf afdeelingen der Kamer op zes heb ben zich gunstig verklaard aan de vraag van den procureur-generaal om vervol gingen in te spannen legen den lieer Vandervelde voor zijn tweegevecht met den heer Réuê Vraucken, student te Brussel. Dal liefje is al een aardig ding! Ja zoo aardig dat heilige mannen er hebben moeten aan gelooven... Leest d’historie mam' eens van David 1... dat was wel ’ne profeet, ’ne koning; een eerste vechter gooide Goliath met een steenje op liarnavnl 181)6» Wij vernemen dal een luisterlijk ge» maskerd bal zal gegeven worden op Zondag 16" Februari aanslaande in de groole zaal der koninklijke harmonie S.u Cecilia. Dit feest, uilsluilelijk de leden der maatschappijen S10 Cecilia, Rhelorika en Koorzangèrskring aangeboden, zal plaats grijpen op de zeilde voorwaardeil als vorig jaar. liet Mattser-geweer. Kapitein Marga, de uitvinder van den belgischen mede dinger van hel Mauser-geweer, heeft een open brief gericht aan den minister van De Kamer. De kamer heeft verledene week goed gewrocht. lu drie zittingen heeft zij ge daan gemaakt met meer dan 150 be palingen der wet op de landbouwsloke- rijen. Deze is nu gestemd. De bespreking der wel op den tabak is begonnen. Maar hij was nog niet aan hel klokhuis of daar kwam al een huissier van onzen lieven heer; ecu engel meleenen gloeienden sabel om hem zijne woon op te zeggen.... en daar was geen kwestie van ik huur met de maand, ik heb nog lijd; niet te doen, seffens maar de deur uit! Dut kwam er nu van. als hel le laat was gingen Adam zijne oogen open, en hij had spijt... Maar ook was hel zijn eigen schuld?.... hij had een hart zoo beweegbaar als pcperkoekdeeg; hij zag le geerne, hij was verliefd. pocht zonder het le begrijpen, waarheid wezen; dan eerst zal die zuster der Vrijheid in Belgie bestaan, en zal elke Vlaming in iedereu Waal een broeder ontmoeten, met wien hij hand in hand, immer hooger en hooger zal kunnen opstijgen, en den weg des vooi uitgangs en der beschaving onge hinderd bewandelen. zijnen rug, dal bij lag le spartelen gelijk een kal in hel water!.... en Goliath was nu nochtans een reus. Maar de liefIe kwam; en daar stond hij met zijnen slinger en zijn steunen gelijk een schaap., hij zag Belsabé en zijn hart klopte, dal er zijn harnas van overenlweer ging. Maar ook onder ons gezeid, Belsabé was een verleiachtig speeldingen, bruine oogs- kens, blozende kaakskens, een mondje als een vleeschkersekeen handjes en voetjeso’t schepseltje kwam recht van de draaibank. Is waar David liep wel een beeje builen schreef met zijn liefde... maar als ge zoo een harlediefje tegen komt, en als go dan geen tachtig jaar zijt, als uw bloed geen sneeuwwater is, en als hel poesken zoo vriendelijk legen u lacht, dal de engelen in den hemel hun oogen moeten toedoen om niet naar dö wereld le deserteeren; dan zeg ik dat uw kop draait. Of ge zoudt moeten van ge* goten ijzer gemaakt zijn, gelijk Rubens, die blijft altijd naar de Pandstraal zien, al wandelen al de knapste meiskens van Antwerpen achter zijnen rug, hij zou nog niet omzien De. spoorwegramp van Oltignies. Donderdag is voor de rechtbank van Nijvel hel proces opgeroepeii, ingespan nen tegen den heer Dewez, onder-statie- overste le Oltignies en Eug. Bouvy, wisseldraaier, die als verantwoordelijk voor die ramp aanzien worden. De weduwe van den machinist Solict. die gedood werd, stelt zich voor als burgerlijke partij. Een Gtal getuigen zijn opgeroepen. De zitting neemt aanvang met de onder vraging van Dewez. Hij kan niet begrijpen hoe de machinist zonder bevel is ver trokken. De wisseldraaier Bouvy bekent zijne onvoorzichtigheid. De onderzoeksrechter Micboinc verhaalt de gebeurtenissen die bekend zijn. De uitspraak zal binnen acht dagen plaats grijpen. Rechterlijke kronijk. De korreklionele Rechtbank dezer stad, heeft de volgende veroordeelingcn uitgesproken. Trappeniers Karei, timmerman le St Gilles, een maand en 26 fr. voor slagen. Geryl Roclius, landbouwer le Oostduin- kerke, 16 dagen en 26 fr. voor smaad jegens de policie. Annel Cyrille, werkman te Karren, 5 van u bij uwen neus te nemen, en zoo uen heulen dag weg en weer met u te loopeiL... ge zult ze laten, doen en niets zeggen; en dat heelen ze dan mannen!.... en T schoonste van al is, dal de min, dal kind, of die kleine, gelijk z’hel dan af beelden, gceiien mensen spaan; de Koning!.... de Prins! de Prinses/ de Bedelaar! de Lalrap! ze krijgen vroeg of laat een pijltje door humien Irak liefde liet moet dc natuur zijn, anders kan ik er niet uilVan Adam af is’i begost, die kost zijn eigen ook niet struise!) houden;.... die had uu ook noodig van die verboden vrucul te bijten! Waarom zei hij niet tegen Eva.... ik zou niet geerne! onze huisbaas is er legen, ik laat me met verluien.... Maar ja wel, vechter al legen als ze zoo liet zijn.... en onze eerste moeder Eva, volgens dat ze zeggen, moet ook nog al een smakelijk gezichtje geweest zijn.... Dag Adamekt n, zei ze legen hem, dag ventje liet, tn terwijl streelde z’hem aan zijne km; oc i toe proelï toch ook ecus van dal vruemje. Kom, dacht Adam, ik zal ze maar mvolgen, anders smoort hel weer veertien dagen in hel paradijsen hij beet ook in den appel, in den korpendu binnenlandsche zaken M. Schollaert, om zich te beklagen over de beweringen van dien ambtenaar in de Kamervergadering van vrijdag. Fier wijst hij eerst de bedekte beschul diging van den heer Schollaerl af dat hij dc pers door haar zekere voordeelen aan te bieden of te beloven op zijne hand zotl hebben gekregen. Daarna gaal hij over lol zijn wapen zelf. De laatste proefuc* mingen, volgens den heer Schollaerl de eenige afdoende, hebben op de schitte rendste manier de buitengewone stevig heid van zijn geweer bewezen, terwijl met de overige geweren niet de proef nemingen zijn gedaan. Ten onrechte heelt de minister beweerd dal hel beproefde geweer tusschenlijds weg is geweest uit de schietschool. Bij proefnemingen met Marga-geweer zijn ml één enkel geweer van dal lijpe gescholen, niet 3000 patro nen, maar 4007, waarvan tien geladen met eene drukking van 4000 atmosferen, vijftien gekeepte en 500 zoo overladen dat de arlillerie-officier die ze geladen had verklaarde dal geen enkel geweer aan zoo’n lading weerstand zou kunnen bieden. En toch had het geweer uitste kend dienst gedaan lol de laatste patroon toe. Neen, ik beschuldig de vrouwen ni< t meer; wel ingezien, de mannen zijn de schuld van alles; wij zijn te zwak, daar zit heel heel de knoop in; dal de mannen eens wal siruischer van gemoed waren, ge zoudt er eens een wereldje van zien.... Maar begint u eens slruisch te houden, als ge bij eene lieve poes komt. Aan de liefde daar is niets aan te doen; al waart ge ’ne vent gelijk Ons Lief- vrouwen toren.... De liefde is al een aardig ding!.... en ze zeggen nochtans, dat hel een klein ding is de liefde!.... De schilders maken er dal toch van.... Zoo een kind mol vleugels en 'nen pijl en boog.... en dat schiet naar u en als de pijl komt, dan is er niets aan te doen.... hij gaal door uwen frak, uw ro.od baaien slaaplijf, uwen fimelle de santé en alles door en dan staal ge daar gelijk een die ribarbel heeft ingenomen! en gij zijl voor niets meer goed, dan om gaan te vrijen.... En als uwe bella dona dan goesting heeft België, stevig aansluiten en in stede van glas, gel.jk ze heden zijn, ze van ijzer maken. En dan nog, gij zou 11 recht vaardig wez'ii. Inderdaad alle Belgen zijn gelijk voor de wel. Vergeel gij zulks, ikzuchtige, ten uwen voordeele, zult ge dat immer wel herinneren; maar wal gaai hel u aan, niet waar, dal anderen, ook Belgen noglans, en die met U al de burgerlij m lasten dragen, de lasten van burger ge nieten of nietWat doel hel u, dal wij ook belastingen betalen, dat wij ook onze kinderen, ons bloed ten dienste van hel land stellen, dat wij ook voor den roem van onzen geboortegrond, voor bescha ving en vooruitgang werken Gij hebt uwe rechten, en dat is immer genoeg. Alle Belgen zijn gelijk voor de wel Biltere, tergende spotternij, die ons on verpoosd en hoonend naar liet hoofd wordt geworpen. Maai wij hebben reeds meer dan eene wel ten uwen voordeele gestemd, roept men ons toe. Den hond, die bluft, werpt men soms ook een afgeknaagd been toe, opdat hij zwijge. Wellen ten onzen vuurdode Maar de grondwet zelve, die wel der wetten, stelt ons allen, Vlamingen en Walen, op ge lijken voet, en locn is hel zoo niet in de toepassing! Wij welen wal voordeel die wetten ons brengen. Zij worden niet, of, wat erger is, slecht loegepast, en dienen alzooom ons belachelijk te maken, omdat onze vijanden, behendig in list en valse.i- heid, aan dc korlzicliugen kunnen doen gelooven, dal wij dc schuld dier slechte toepassing zijn. Duren is een schoone stad, maar hier niet. Neen, die toestand moet veranderen, waul ecus zouden wij ons kunnen herin neren, dal we kerelenbloed m onze aders hebben, en dan.... Maar dan zouden we nog de schuld van al de ongelukken wezen, die ons land zouden bedreigen, niet waar, valscbaards Maar wal geelt ons uwe meaning daar over. Gij zuil schreeuwen al wal ge wilt, ge zuil ons beschuldigen, ons belcedigen, ons bespollen. Maar toch zal ons recht wedervai en; maar toch zullen eens alle Belgen gelijk zijn voor de wet. En dan, wanneer, Dij voorbeeld, om eene plaats le verkrijgen van 10 It 12 honderd franken, de Vlaming niet alleen meer eene vi eemde taal zal inoetcu aan- leeren, dan zal eerst hel schoone woord Rechtvaardigheid, waar ge allen mede Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’sjaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Reklartien 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen i U' De Annnncen voor Helgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office pe Purlicité. Magdalenastraat, Drasse'. Men schrijft iu bij vandev KEitciiiioVE, Drukker-Uitgever, Oostslraal, 6, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Onder dezen titel vinden wij in den Brugschen Beiaard hel volgend goed ge schreven artivel over de rechten der Vlamingen. Zie bier. Vele beleedigingcn worden ons, Viaam- SChe strijders, dagelijks naar hel hoofd geworpen. Dan zijn wij huuvaardigen, die door hunne aanhangers zoeken opge hemeld le worden; dan zijn wij mannen, die er op uil zijn van wege den staal een goed plaatsje tv bekomen, en die zich daarna om niets meer bekreunen; dan weer zoeken wij tweedracht lusschen kinderen, lusschen burgers van hetzelfde land le doen ontstaan, enz., enz. Ik wil hier met le volstrekt wezen en beken dal wij in onze rangen, aan ons hoofd zelfs, lieden ontmoeten die hun eigen belang voor alles plaatsen. Maar welke partij is daar vrij van; welke ge zindheid kan beweren dal al hare aan- klevers en verdedigers heiligen zijn Moet men dun daarom de zaak zelve af keuren, en mei hel doel dal deze of gene bereiken vuil spotten Dat is de handel wijs van klei'igeesiigen, maar niet van Bienschen mei verstand begaafd. Wat vragen wij ten andere Rechtvaardigheid, anders niets. Is het dan toch zoo verschrikkelijk le vergen, wat ons loekomt Dagelijks hooien wij dezelve afeischen, cu door wieDoor hen allen, die ons het recht ontkennen haar te bezitten, door onze vijanden, door walen en franschelaars. Gij zoudt ons w*Hcn eene taal doen leeren, schreeuwen ze ons toe, die wij niet kennen, die de onze niet is, waar wij nooit iets zullen m -de veri ic.iteu. Maar wij dm Keu len wij uwe laai vóór ze geleerd te hebben En toch moeten wij ze nu kennen En toch is zij de taal onzer voorouders of de onze niet! Ha Ge zoudt met onze taal nooit iets kunnen verrichien. Kortzichtige onbe grijpelijke lieden Ge beknibbelt iets dat Ge niet kent, nooit gekend hebt. Gij oordeelt over de kleuren en zijl blind; gij keurt eene muziek slecht, en gij hebt neen gehoor! Niet mede verrichten! Maar Gij zoudt onze letterkunde leeren kennen en hoogschatten, onze letterkunde wier bezit gij ons weigert, wier bestaan gij ontkent omdat Ge niet in slaat zijl ze le begrijpen. Ge zoudt de broederbanden, nu zoo broos, lusschen Noord- en Zuid- 7-24 IHF Ach wnl in llftfde! De vrouw, dat schepsel spoelt haar rolleu Maar toch zie 'k er niet graag van af; Het zijn toch zulke lieve mollen 1... Ik wil haar minnen tot aan 't graf. Ziet g’ hier of daar een madeliefke Wiens mondje naar kussen staat Wie kan op zoo een hartediefke Dan zuur zien, of er zijn op kwaad .VIE U PORT Dl KM DDE Dl KM UDE NIEUPORT 3-08 3- 40 4- 94 6-46 6- 00 7- 2.8 9-48 10-23 10-32 2-38 5-43 8-07 8-39 5- 55 6*27 6- 52 9-18 10-46 8- 57 9- 27 9-53 12-05 1-20 5-00 5- 34 6- 03 9-07 10-47 ana. .wtv BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 5-18 8-1.8 8-45 5- 41 6- 13 9-16 11-38 2- 38 3- 40 4- 09 6 08 7-20 9-58 10- 39 11- 08 4-4 1 7- 16 8- 21 10- 51 11- 31 11-55 2-58 4*55 8-10 1- 33 3-59 6'2 2- 05 4-31 1-47 3-52 6-05 8-35 6- 43 7- 12 AUtterlei. ZITTING VAN 9 JANUARI» 12-28 2-12 1-00 2-44 6- 44 8-13 11-46 7- 16 9-15 12-18 7- 28 9-23 8- 00 9-55 - ----- i lT'-r..rl""r-— Verlrekurcn van <!en ijzerenweg van Duinkerk», Veurne, Kent naar IKrusse! en SMsinudo naar TOieuport. DUINKERKE GHYVELDE VEURSE GENT BRUSSEL Hechtv:mr<lig31ei<I.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1896 | | pagina 1