VAN VEURNE s I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT A Znterda^ 1Z» Februari 1896. X.’ y. 70' j is sa r. Ingezonden. Novelle van Emiel BLAU. Wordt voortgezet duinkerke GIIYVELDE V EURNE GENT BRUSSEL De overname van den Grand Central. De onderliandelingen voor de over name van den spoorwegdienst Grand Central dooi- den Belgischen Staal is zoo ver niet gevorderd als onlangs verzekerd werd. Thans wordt beweerd dal die spoorweg maal schappij overdreven ei schen stelt voor de schatting van hel materieel. Wat de grootste moeilijkheden schijnt op tc leveren is de overname van de deelen van den spoorweg in Holland en in Piuisen gelegen die landen weigeren die spoorwegen over te nemen. V IÉ De belgische tabakfabriekanteii hebben woensdag te Brussel eene vergadering gehouden, waarop besloten werd aan de Kamers te vragen hel ontwerp der Regec- l ing op den tabakcijns te stemmen met zekere wijzigingen. V Met het oog op de woelige zittingen die in de laatste ttjien plaats grepen, werd herhaalde tuilen verzekerd dal het in wendig regiem ml der Kamer zou ver anderd worden om de macht van den voorzitter le vergroolen. Van laag wordt gemeld dat de meerderheid der rechter zijde zich verzet legen alle wijziging aan hel reglement. De kamer. In de Kamer is men nog altijd bezig met de discussie over de wel op den tabak. Deze wet, dooi M. de Smet de Naeyer, minister van fi lancien, voorgesteld, wordt hevig bestreden zoo wel door de leden der linkerzijde als deze der leden der rechterzijde, niettegenstaande de minister tracht te bewijzen dat zijn ontwei p aan den builen groole voordecleu verzekert. Allerlei. Volgens le Soir komt er geen verande ring in den gezondheidstoestand van den beer de Burlel. Naar alle waarschijnlijkheid zal de minister van hel bestuur van hel kabinet alziet), dal zal overgaan in handen van den heer Vandenpeereboom; de heer de Burlel zou noglans minister van builen- landsche zaken blijven. In geval hij zijn ontslag als minister zou nemen zou hij vervangen worden door den heer Dechamps, senaleur van Leuven en niet door den hertog van Ursel zooals beweerd wordt. De openbare rijk lom. De laalsle officieele opgaven bevestigen met wel sprekendheid den belangrijken voos uit gang van ons land op het gebied van koophandel Van 202 millioen frank in 1831, is onze algemeene koophandel ge stegen lot G milliard 137 millioen in 1890; hij is dus meer dan driemaal verdubbeld. Hij is driedubbel van deze van Italië; hij bereikt de helft van deze van Engeland en van Duitscldand; hij overtreft eindelijk de helft van deze van Frankrijk, die nau welijks lol 10 milliard beloopt. Alle evenredigheid van grondgebied ter zijde gelaten, ons land treedt dus aan T bould van de natiën der wereld. Deze toestand is vooral verschuldigd aan de gepriveei'de initiatief, aan de persoonlijke poging; bij is insgelijks ver schuldigd aan een wijs en voorzienig bestuur der financiën, beheerschl door hel vooroordeel der inkomsten le ge bruiken en het kapitaal van den Staal lol uitbreiding van onze benoodigdheden voor vervoer, om haar op de hoogte le houden van den voltrokken vooruitgang. Ten andere, Belgie heeft geene andere schuld dan de twee milliard welke onze ijzerenwegen, onze havens, onze bevaar- alle de twist en tweedracht welke uil deze manier van handelen zoude konnen voortspruiten; want in een woord, de heer Feys tol burgmeester van Leysele niet benoemen, ware aan deze gemeente oenen aanhoudenden oorlog verklaren. Het is zeker te verwonderen dat er over deze handelwijze nog geene interpellatie in de Kamer heeft plaats gehad. bekoorlijk meisje; zij had eene schoone, slanke gestalte met een allerliefst uiter lijk, zoodat men het den goeden koopman Sturm waarlijk nietten kwade kon duiden, dat hij ui ig vei langde naar haar bezit. Droomerig en peinzend en toch ook vol uitdrukking blikten hare iiaaie donkere oogen in de wereld rond en gaven, even als hare edele gelaatstrekken, getuigenis van een rijk en diep gemoedsleven. Mevrouw Ahlfeld nam eene meer zittende houding aan en, hare dochter scherp aanziende. zegde zij Nu lieve Bei tba, de drie dagen lijd van beraad zijn voorbij; hij hebt zeker int voordeelige van het u gedane aanzoekingezien er. komt thans uwe ouders door uwe toestemming verblijden 1 Ik moet u eerlijk bekennen, ant woordde Berllia, dat het aanzoek mij zeer verrast heeft en dal ik zelfs aan de moge lijkheid daarvan nog niet bad gedacht, doch hel verlangen mijner ouders is voor mij heilig en ik onderwerp mij in ieder geval aan alles wal zij voor mij beschikken. Van In t gelaat der moeder, die eerst betrokken was, straalde thans een zegen- praleiide gloed. Provincials Radsn. Krachtens hel koninklijk besluit van den 20 September 1894, betrekkelijk de ontbinding en de hernieuwing der PiO- vinciale Raden, moeien er in 1896 kie- zingen voor de Provincie plaats lu bben. Een clericaal blad meldt dat er ernstig spraak is hel mandaat der provinciale raadsleden met e< n jaar le verlangen, omdat de kiezingen le koil op elkander volgen. Die maatregel is des tc begrijpelijker daar de aanstaande provinciale kiezingen moeten plaats grijpen in de maand Mei. terwijl de wetgevende kiezingen moeten gebeuren den eersten Zondag van Juli daaiopvolpende voor de piovincie Ant werpen, Brabant, West-Vlaanderen, Namen en Luxemburg. bare rivieren en onze vaarten alléén de tegenwaarde uilmaken. Onze monumen ten, onze museums, onze lioogescliolen, onze gestichten voor kunsten, weten schappen en beroepscholen, de loege- slane wegen die moeten lerugkeeren aan den Staal, de groole banen waarvan liet kapitaal voor oprichting algemeen afge dragen is, de werken welke onze nationale verdediging verzekerèn, komen eeniger- wijze als overtreffende hel aktief in dezen algemeenen bilan van den Staal. Het werktuig van onze fortuin, hetgeen toegelalen heeft hel jaarlijksch bedrag onzer zaken op meer dan zes milliard le brengen, heeft dus aan hel land, sedert 1830, slechts twee milliard gekost liet bevat onze zeehavens van Antwerpen, Gent en Oostende; 5,516 kilometers ijze renwegen, erin begrepen 991 kilometers Iramwege 9,039 kilom. groole wegen, 23,000 kilom. buurtwegen en 2205 kilom. kanalen en bevaarbare rivieren. .Men ziel door deze cijfers dat de zestig jaren vrede en welvaart welke men schijnt te bespotten, ons hebben geleid lol een sptwiamen toestand, welke al de Stalen der wereld mogen benijden. Behouden wij dusdanig dezen schitte renden toestand verschuldigd aan ons nationaal bestaan. T Is hetgeen wij wenschen aan Belgie, klein door zijne uitgestrektheid, maar groot door zijne bedrijvigheid en zijnen rijkdom. Le Commeree Beige Veurne, den 13 Februari 1896. lieer Uitgever van het Advertentieblad. Verleden zondag heeft onze koninklijke maatschappij van Rhelorika op eene prijzenswaardige wijze het tooneeljaar gesloten. Op algemeen verzoek werd hel zoo boeiend drama de Verstootelinge her opgevoerd. Het verwieif nogmaals den schitierendslen bijval en heeft de talrijke menigte, die de vertooning bijwo9nde, in geestdrift vervoerd. Zoo als ik hel u, in mijn kortbondig verslag van 12“ December lest mede deelde, doet de schrijver, in eene reeks meesterlijke, diepaangrijpende looneelcn, de toeschouwers op waarlijk realitische wijze, een hartroerend di ama bijwonen, waarin hij afkeer tracht in le boezemen voor haat en afgunst. Onnoodig te zeggen dal dusdanig ont werp, behendig bewerkt, doorzaaid van schoone tafcreelen en belangrijke toe standen met kunst aangebracht, eene uit- gelezene uitvoering vereischl en eene buitengewone samenhang onder de tooneellisten vergt. Ehwel, even als bij de eerste vertooning, hebben onze rede rijkers zich gewetensvol van deze moeic- lijke taak welen te kwijten De heeren Dewilte, Pinte en Notebaerl hebben zich waarlijk overtroffen en toonden zich akteurs van meer dan gewone verdienste. Wat de kleinere rollen betreft, deze waren ook op zeer verdienstelijke wijze vervult; de kinderrollen lieten ook niets te wenschen en hebben de toeschouwers oneindig veel genoegen verschaft. Wal meer is, kosten noch moeite waren gespaard om de stoffelijke uitvoering van hel stuk al den luister mogelijk bij te zetten ook bij bet vallen der gordijn, na elk bedrijf, waren de toejuichingen en terugroepingen zonder einde. Hel sloistukje De verwarde pruik Een naklank der laatste kiezingen. Men schrijft uil Leysele. Iedereen is alhier verwonderd dal de benoeming van den heer Bernard F> ys tol Burgmeester dezer gemeente nog niet is gedaan geweest; le meer, daar al de nieuwgekozenc raadsleden, zelfs den heer Borré medebegrepen hel eenig kalholijk raadslid welke dank aan de evenredige vertegenwoordiging nog in den gemeente raad zetelt) in de maand December laatst een verzoekschrift hebben opgemaakt en onderleekend, ten einde de benoeming als burgemeester van den heer Feys aan Mijnheer de Minister van binnenlandscbe zaken te verzoeken. Noglans, al degenen, welke deze be noeming tegenwerken, ot trachten te verijdelen, zijn zekerlijk wel overtuigd, dal zij verantwoordelijk zullen zijn voor Ahlfeld verkeerde daarover in groole zorg en zelfs zijne vrouw hoewel zij liet niet wilde erkennen vond hare vooi liefde voor den uitverkoren schoon zoon niet gerechtvaardigd. Weldra herkreeg zij echter hare kalmte en evenaals zoovelen, die trachten den nimbus der onfeilbaarheid zoolang mogelijk ongeschonden le behouden, antwoordde zij Nu, lol nogloe kunnen wij geen oordeel uitsproken; hel is genoeg bekend, hoe licht onder kooplieden nadeelige geruchten ontslaan en weder spoorloos verdwijnen. Hel gesprek lusschen de cchtgenoolen werd gestoord door hel binnentreden van baar, wier toekomst het onderwerp er van had uitgemaakt. Bertha begroette hare ouders en plaatste j zich toen aan een venster. Hel was een Doch Ilolmann luid zich meer de gunst van Maiie’s moeder welen le verwerven, door zich, daar hij haren grooten invloed in huiselijke zaken spoedig bad opgemerkt, bij haar aangenaam te maken; zij trok hem daarom ook bij iedere gelegenheid Ilolmann kwam zijnen mededinger voor, hield om Marie’s band aan en..., verkreeg de toezegging, hoewel Ahlfeld en Marie zelve er volstrekt niet mede waren inge nomen. Mevrouw Ahlfeld echter wist altijd haren zin te krijgen, wat juist met zeer moeilijk was, dewijl haar echtgenoot te veel van rust en vrede hield, om haar tc wederstreven, en de beide dochters reeds van hare jeugd zoozeer aan onvoor waardelijke gehoorzaamheid jegens bare moeder gewoon waren, dal zij bel zeer natuurlijk vonden zich geheel naar haren wil te gedragen. Marie was gelukkigerw ijs zorgeloos en vroolijk van aard, zoodat zij ü>e laatste wensch der geliefde. zich geduldig zonder le klagen in haar lol schikte. Haar vader echter had zijne toestemming slechts willen geven onder voorwaarde, d it de bruiloft eerst na een jaar zou worden gevierd, en bel was aan mevrouw Ahlfeld niet gelukt hem daarvan af te brengen. Marie was dus nog steeds ver loofd. Sturm echter, die zich in hel hoofd had gezel om met een lid der familie Ahlfeld le trouwen, had, na hare terug komst uit Berlijn, zijn oog op Bertha laten vallenen, door ondervinding wijs geworden, thans niet verzuimd zich in de gunst van hare moeder te dringen. Toen hij geheel onverwachts om de band van Bei tba vroeg, bleek dan ook dal liet hem volkomen gelukt was, want mevrouw Alilfel 1 trad beslissend ten zijnen gunste op. Zou hij misschien reden gehad hebben om een Imogen dunk van haar dóórzicht en diplomatieke berekeningen te krijgen, indien niet omtrent den aanstaanden bruidegom der oudste dochter geruchten in omloop waren gekomen, die de grootte bekommering moesten verwekken. Er werd namelijk aan de beurs gemompeld, dal hij groole inkoopen van goederen had Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Reklainen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen fr- De Annoncen voor Belgie, utigezonderd beide f laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Pubijcitè, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij 1.. VAHJD1C1V KERCIKIIOVW» Drukker-L’itgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. ADVERT 7-24 «i-Wt- *.v T’ 5- 11 6- 13 8-07 8-39 4-43 7- 16 8- 21 3-08 3-40 1-04 6-46 8-10 2-38 5-43 8-33 XI EU POUT DIXMUDE DIXMUDE NI EUPORT BRUSSEL GENT VEURNE GUYVELDE DUINKERKE 8- 00 7-28 9- 48 10-23 10-52 6 08 7-2) 9-56 10- 39 11- 08 11- 46 12- 18 5-18 7- 45 8- 18 8-45 .7-55 6-27 6-52 9-18 10-46 1-47 3-52 6-05 =S“=» aon—i iiiw ■riiirrui■nei i i'iiwcaaai-'U'wgratifipwagwf.—Bieo—Ht gedaan, waarop hij, door de daling der prijzen, vreeslijk zou moeten verliezen, en van verschillende zijden zag men mei vrees de naaste toekomst te gemoel, die zou bewijzen of hij de crisis zou kunnen overwinnen, le meer daar zijn groole zuci.l om le schitteren en le verkwisten in de stad algemeen bekend was. 9-16 11-38 2- 38 3- 40 6-43 4- 09 7-12 6- 44 8-43 11-46 1-33 3-59 6-52 7- 16 9-15 12-18 2-05 4-31 7- 28 9-23 12-28 2-12 8- 00 9-55 1-00 2-44 Vertrekuren vnn <len ij-y-.erenvvejj van l»ninkerke, Veurne, Gent naai* Ifii-iiMsel en I)ïxinu<le naar Viewport. 8- 57 10-51 3-08 5-0:) 9- 27 11-31 3-40 5-31 9-53 11-55 4-04 6-03 12-05 2-58 6-46 9-07 1-20 4 55 8-10 10-47

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1896 | | pagina 1